Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ram


nickooo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω ενα προβλημα τις ραμ μου.Εχω 8gb ram και ενω στα bios μου δειχνει κανονικα οτι 8 gb στα windows στις πληροφοριες συστηματος μου γραφει οτι εχω 8 gb αλλα μονο τα 3,95 ειναι usable υπαρχει καποια λυση για αυτο το προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κατά 99% τα windows που είναι εγκατεστημένα στο σύστημα είναι 32bit. Γι αυτό δεν διαβάζει όλη την ram σου. Εγκατέστησε 64bit windows και θα δεις και τα 8gb της ραμ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

64bit εχω  επισης παρατηρησα οτι με μια συγκεκριμενη ραμ αν την βαλω μονη της στο pc δεν bootarei αλλα με την αλλη μονη της ανοιγει κανονικα

 

Επεξ/σία από nickooo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα εχει προβλημα το σλοτ της μνημης.Επαθα το ιδιο , ειχα 8+4 και στο bios φαινοταν, στα windows ελεγε οτι καΙ εσενα.Εφοσον δοκιμασες οτι η μνημη ειναι οκ , τοτε η υποδοχη εχει θεμα.Μην ψαχνεις πως εγινε....ετσι το επαθα και εγω  απο τη μια στιγμη στην αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε σε αλλη υποδοχη της μητρικής το στικ αυτο που λες, αν ανοιξει εχει προβλημα η μητρικη, αν δεν ανοιξει σε κανενα εχει προβλημα η ραμ.

Πιθανοτατα οι ραμ που εχεις να  εχουν και εφ ορου ζωης εγγύηση οποτε παιρνεις το σετάκι και με την αποδειξη αγοράς τις πας πισω για αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα εχει προβλημα το σλοτ. Εχεις την δυνατοτητα να δοκιμασεις τις μνημες σε αλλη μητρικη??

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στην μια θυρα δεν παιζει καμια και στην αλλη θυρα παιζει μονο η μια απο τις δυο επισης μολις εκανα update τα bios και τωρα μου δειχνει μονο στα bios οτι εχω 8gb ενω στα windows 3.95 χωρις καν να λεει οπως πριν οτι ειχε 8 αλλα χρησιμοποιη τα 3.95

Λοιπον παιδια εχω update μετα το bios update την μια ραμ την διαβαζει και στα δυο σλοτ και την αλλη σε κανενα απο τα δυο να φανταστω εχει χαλασει η μια ραμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...