Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε έσοδα ρεκόρ για το τρίτο τρίμηνο, παρά τη μείωση στις πωλήσεις κινητών


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Καλύτερα πλαστικά, Gorilla Glass, καλύτερη amoled, αδιάβροχοποίηση ip68, μεγαλύτερη ram, λιγότερο sar και να φτιάξει το miui. 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9t_pro-9791.php

Gorilla glass 5 εξαιρετικη amoled ισαξια με σειρα S. Ram βγαινει και με 8gb 256gb χωρο. Το sar ειναι στα ορια της EU. Το miui ειναι ισως το καλυτερο android UI που κυκλοφορει.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9t_pro-9791.php

Gorilla glass 5 εξαιρετικη amoled ισαξια με σειρα S. Ram βγαινει και με 8gb 256gb χωρο. Το sar ειναι στα ορια της EU. Το miui ειναι ισως το καλυτερο android UI που κυκλοφορει.

Ισάξια η amoled με σειρά s? Εδώ καλά καλά δεν πιάνει 1080p. Το sar φτάνει το 1.4.οριο στην EU είναι το 2 μας κάνει και χάρη που δεν το πήγε 1.99 για να πιάνει σήμα 

31 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Βασικά όλες οι εταιρίες θεωρώ ότι δε βασίζονται πια στη πώληση smartphones όσο βασίζονται στη πώληση υπηρεσιών και περιφερειακών που συνθέτουν το όποιο οικοσύστημα. ..και το όποιο smartphone στο κάτω κάτω είναι η πύλη εισόδου σε όλες αυτές τις υπηρεσίες (ΠΧ cloud storage, streaming) που δε χρειάζεται ντε και καλά ετησίως (..ή και πιο συχνά) αλλαγή.

Το είχα διαβάσει και πολύ παλιότερα από τα χείλη του CEO της Xiaomi ότι δε περιμένουν από τη πώληση των smartphones αλλά από το cloud κι άλλες (ποιες άραγε) υπηρεσίες.

Τους τα παιρνει απο τις διαφημίσεις 

https://www.androidauthority.com/xiaomi-ads-business-966584/amp/

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasft είπε

Έβγαλε κανένα ηλεκτρονικό μανταλάκι για να αγοράσουμε? 

Ωραία ιδέα. Που να ειδοποιεί όταν στεγνώσουν τα ρούχα. Και όταν ο γείτονας ψήνει σουβλάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eyw είπε

εντυπωσιακό να συνεχίζεις να κερδίζεις λεφτά ακόμα όταν η πίτα μικραίνει.
Φαίνεται ότι κάτι κάνουν καλά και η επέκταση σε άλλους τομείς μέχρι στιγμής τους φέρνει €$£.
Ποιά είναι η συνταγή της άραγε?

Έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα cult από καγκουρό-μπατιράκια με ψυχισμό παρόμοιο με κείνο του μέσου βαρεμένου αϊφονάκια αλλά δίχως τα απαραίτητα φράγκα για το μήλο. Αυτοί λοιπόν οι κατά κανόνα πολεμικοί φουκαράδες αγοράζουν και από μια φθηνιάρικη κινεζιά την οποία όμως αλλάζουν με μεγάλη συχνότητα, κυρίως λόγω του ψυχαναγκασμού που τους δέρνει να έχουν «τοπ σπεκς».

Ιδιαιτέρως έξυπνη στρατηγική και την χαιρετίζω γι' αυτό. Μιμείται την Apple στην ψυχολογική εκμετάλλευση των απλοϊκών πελατών της.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Ισάξια η amoled με σειρά s? Εδώ καλά καλά δεν πιάνει 1080p. Το sar φτάνει το 1.4.οριο στην EU είναι το 2 μας κάνει και χάρη που δεν το πήγε 1.99 για να πιάνει σήμα 

Τους τα παιρνει απο τις διαφημίσεις 

https://www.androidauthority.com/xiaomi-ads-business-966584/amp/

Συγκρίνεις το τυχαίο κλικ και αγορά με το συνδρομητικό μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχω να πω ειναι , κινεζικο κινεζικο  εχω αλλαξει 4 5 κινητα xiaomi κ γενικα απο παρεες , κ δεν εχω δει προβληματακια  σοβαρα που να μην ανοιγουν  bootloop e lg ?  μπαταριες οθονες καμερες νακολανε ε samsung ?  ολα τα προηγουμενα χρονια ειχα θεματα με samsung k lg , παντα εστελνα πισω για σερβις κ εμενα χωρις κινητο

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρεπει να καταλαβουν καποιοι πως οι midrange  συσκευες με επεξεργαστη τελευταιας γενιας δεν ειναι ναυαρχιδες γι αυτους που ψαχνουν το τοπ . ειναι απλα οι ναυαρχιδες της xiaomi και φυσικα σε φυσιολογικες τιμες. ειναι vfm και για τα λεφτα τους ειναι συνηθως τοπ αλλα ως εκει .

Επεξ/σία από taxudromos69
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, devanir είπε

Έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα cult από καγκουρό-μπατιράκια με ψυχισμό παρόμοιο με κείνο του μέσου βαρεμένου αϊφονάκια αλλά δίχως τα απαραίτητα φράγκα για το μήλο. Αυτοί λοιπόν οι κατά κανόνα πολεμικοί φουκαράδες αγοράζουν και από μια φθηνιάρικη κινεζιά την οποία όμως αλλάζουν με μεγάλη συχνότητα, κυρίως λόγω του ψυχαναγκασμού που τους δέρνει να έχουν «τοπ σπεκς».

Ιδιαιτέρως έξυπνη στρατηγική και την χαιρετίζω γι' αυτό. Μιμείται την Apple στην ψυχολογική εκμετάλλευση των απλοϊκών πελατών της.

Κάτσε ρε φίλε γιατί ζαλίστικα.

Το σκέφτηκες πολύ αυτό το κατεβατό για να το γράψεις;

Επεξ/σία από giorgoslouk
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kostasft είπε

Οκ το καταλάβαμε πουλάει με ελάχιστο κέρδος και βγάζει συσκευές φτηνές. Ας βγάλει και μια ναυαρχίδα με καλύτερα χαρακτηριστικά και ποιότητα και ας την πουλήσει πιο ακριβά. Γιατί δεν βγάζει μια συσκευή από τις 100 που βγάζει κάθε χρόνο με καλά specs και ποιότητα να πιάσει και κανένα φράγκατο. 

Έβαλαν και το mi mix alpha μέσα που έχει 3000 το ενα

Με την σειρά  mi9 έσπειρε πανικό στην αγορά ...όλοι κάνανε συγκρίσεις τα s10 μαζί του ,τα οποία δεύτερα δεν σταθηκαν στο ύψος τους όπως έπρεπε για την τιμή τους ...τα s8 ,από ότι ακούστηκε στην πιάτσα δεν παίρνουν android 10 ,τα τελειώνει η σαμσουνγκ  ...η σειρά mi mix επίσης είναι άκρως ποιοτική , εάν έχει τύχει να πιάσεις ποτέ στο χέρι σου θα το καταλάβαινες , και από υποστήριξη γενικά η xiaomi είναι πολύ μπροστά ακόμα και στις συσκευές για low budget τσέπες .....πες μου έναν λόγο λοιπόν εσύ ,γιατί κάποιος να μην πάρει xiaomi κινητό ;

Επεξ/σία από georgetsl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9t_pro-9791.php

Gorilla glass 5 εξαιρετικη amoled ισαξια με σειρα S. Ram βγαινει και με 8gb 256gb χωρο. Το sar ειναι στα ορια της EU. Το miui ειναι ισως το καλυτερο android UI που κυκλοφορει.

Εμμμ, όχι; 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9t_pro-9791.php

Gorilla glass 5 εξαιρετικη amoled ισαξια με σειρα S. Ram βγαινει και με 8gb 256gb χωρο. Το sar ειναι στα ορια της EU. Το miui ειναι ισως το καλυτερο android UI που κυκλοφορει.

Μην υπερβάλλουμε κιόλας. Ενα gorilla glass 5 η 6 από μόνο του δεν φέρνει την άνοιξη. Εκτός ότι το γυαλί είναι πάμφθηνο υλικό και μας το έχουν πασάρει ως κάτι το φοβερό, premium και δε ξέρω γω τι άλλο, από το GG 3 και μετά, γίνονται ολοένα και πιο ευαίσθητα σε πτώσεις και σε γρατσουνιές.

Όχι οι οθόνες τους δεν είναι κορυφαίες. Είτε LCD είτε οι Amoled που βάζουν. Είναι τουλάχιστον δύο με τρεις γενιές πίσω από αυτές που βάζει στα τελευταία μοντέλα της η Sammy. Δεν έχουμε δει ποτέ σε site τύπου "display mate" κλπ, συσκευές της Xiaomi να είναι στις κορυφαίες η να παίρνουν A+ που λένε και στο χωριό μου. Άλλωστε την κορυφαία οθόνη Amoled, ισάξια με των S, δε θα στην πουλούσε μόνο με 499 και 549 ευρώ.

Καλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά σε chipsets και μνήμες αλλά και πάλι δεν φτάνουν από μόνα τους. Για παράδειγμα, τα κακής ποιότητας μικρόφωνα που χρησιμοποιεί η Xiaomi, λίγο πολύ όλοι τα έχουμε φάει στην μάπα. Τράβα ένα βίντεο και κάνε αναπαραγωγή του μετά για του λόγου το αληθές. Τον κακης ποιότητας μηχανισμό δόνησης που επίσης έχουν όλα τα Xiaomi, που κάνουν σαν τρακτέρ όταν δονουνται, πάλι όλοι τα έχουμε ζήσει. Τα ανύπαρκτα η και τα χαμηλής επίσης ποιότητας stereo ηχεία. Την αδιάβροχοποίηση που ποτέ δεν είναι ολοκληρωμένη και πλήρης, όπως κάνει και η OnePlus, απλά με splash proof.

Να μην ξεχνάμε φυσικά ότι μέχρι πριν μερικά χρόνια τα smartphones της έσπαγαν σαν κρακερακια. Ευτυχώς το διόρθωσε αυτό! Το λογισμικό τους επίσης, χάνει πολύ, ειδικά όταν μιλάμε για διαφημίσεις μέσα σε αυτό. Δεν θα αναφέρω καν το poll που εξαφανίστηκαν εν μια νυκτί. 

Επομένως κόβει από παντού λιγάκι, όπως έκανε και η OnePlus μέχρι το 6αρι και σου δίνει ένα vfm προϊόν, πολύ κοντά σε ναυαρχίδα, αλλά με πολλές υποχωρήσεις. 

Επεξ/σία από baiosss
  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, giorgoslouk είπε

Κάτσε ρε φίλε γιατί ζαλίστικα.

Το σκέφτηκες πολύ αυτό το κατεβατό για να το γράψεις;

 

Η πρώην του έιχε Iphone Και τον παράτησε για ένα με Galaxy...Άστα πίκρα...Μη σου τύχει

10 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εμμμ, όχι; 

Εμμμ,ναί?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως η Xiaomi είναι τρομερή εταιρία.. λίγο που έχω ασχοληθεί από τον ελληνικό και ξένο τύπο (εύκολο να το κάνει πλέον κανείς)... Μου φαίνεται ότι εξελίσεται συνεχώς και με μεγάλη δυναμική... Η εταιρεία θεωρείται η 4η μεγαλύτερη startup εταιρεία στον κόσμο..γιατί startup; Επειδή τα κονδύλια προέρχονται από επενδύσεις ετσιρων, δεν έχει συμπληρώσει ούτε 10 χρόνια ζωής και έχει λιγότερους από 20.000 υπαλλήλους παγκοσμίως! Βασικά το τελευταίο μου φαίνεται τρέλα απίθανο, αν σκεφτεί κανείς ότι η Huawei έχει 180.000 και η .Apple 137.000 ...ενώ η Samsung (electronics για να σας προλάβω) όσους οι δύο τελευταίες μαζί... Μάλλον λοιπόν η καλά προϊόντα βγάζει, ή καλό marketing έχει (εγώ πάντως πολύ διαφήμιση με celebrities κλπ που είναι το standard δεν εχω δει..)... Ή το επιχειρηματικο της μοντέλο είναι εξαιρετικό και η επιλογή των υπαλλήλων της η καλύτερη.... Πάντως, αποδεδειγμένα... Μόνο η google και το facebook μπόρεσαν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με τόσο λίγους αρχικά υπαλλήλους να κάνουν τόσο επιτυχία (ή θόρυβο έστω) στην τεχνολογία τα τελευταία 20 χρόνια... Μπράβο τους ...το αξιζουν

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, teovag είπε

Φαίνεται πως η Xiaomi είναι τρομερή εταιρία.. λίγο που έχω ασχοληθεί από τον ελληνικό και ξένο τύπο (εύκολο να το κάνει πλέον κανείς)... Μου φαίνεται ότι εξελίσεται συνεχώς και με μεγάλη δυναμική... Η εταιρεία θεωρείται η 4η μεγαλύτερη startup εταιρεία στον κόσμο..γιατί startup; Επειδή τα κονδύλια προέρχονται από επενδύσεις ετσιρων, δεν έχει συμπληρώσει ούτε 10 χρόνια ζωής και έχει λιγότερους από 20.000 υπαλλήλους παγκοσμίως! Βασικά το τελευταίο μου φαίνεται τρέλα απίθανο, αν σκεφτεί κανείς ότι η Huawei έχει 180.000 και η .Apple 137.000 ...ενώ η Samsung (electronics για να σας προλάβω) όσους οι δύο τελευταίες μαζί... Μάλλον λοιπόν η καλά προϊόντα βγάζει, ή καλό marketing έχει (εγώ πάντως πολύ διαφήμιση με celebrities κλπ που είναι το standard δεν εχω δει..)... Ή το επιχειρηματικο της μοντέλο είναι εξαιρετικό και η επιλογή των υπαλλήλων της η καλύτερη.... Πάντως, αποδεδειγμένα... Μόνο η google και το facebook μπόρεσαν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με τόσο λίγους αρχικά υπαλλήλους να κάνουν τόσο επιτυχία (ή θόρυβο έστω) στην τεχνολογία τα τελευταία 20 χρόνια... Μπράβο τους ...το αξιζουν

το γεγονός ότι έχει ήδη haters που ασχολούνται με το τι οθόνες βάζει τα κινητά της ενώ ας πούμε η samsung στα lagaxy που βάζει exynos και τα χρεώνει και ένα σκασμό δεν τους πειράζει, για μένα λέει πολλα...ο άλλος μας έκανε ανάλυση της ψυχοσύνθεσης του πελάτη της xiaomi λες και τον ξέρει προσωπικά...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgetsl είπε

Με την σειρά  mi9 έσπειρε πανικό στην αγορά ...όλοι κάνανε συγκρίσεις τα s10 μαζί του ,τα οποία δεύτερα δεν σταθηκαν στο ύψος τους όπως έπρεπε για την τιμή τους ...τα s8 ,από ότι ακούστηκε στην πιάτσα δεν παίρνουν android 10 ,τα τελειώνει η σαμσουνγκ  ...η σειρά mi mix επίσης είναι άκρως ποιοτική , εάν έχει τύχει να πιάσεις ποτέ στο χέρι σου θα το καταλάβαινες , και από υποστήριξη γενικά η xiaomi είναι πολύ μπροστά ακόμα και στις συσκευές για low budget τσέπες .....πες μου έναν λόγο λοιπόν εσύ ,γιατί κάποιος να μην πάρει xiaomi κινητό ;

Σε τι ακριβώς συγκρίνεις τα s10 με το mi9? Σε αδιάβροχοποίηση? Σε ποιότητα κατασκευής? Σε υποστήριξη? Σε UI? Σε sar? 

41 λεπτά πριν, teovag είπε

Φαίνεται πως η Xiaomi είναι τρομερή εταιρία.. λίγο που έχω ασχοληθεί από τον ελληνικό και ξένο τύπο (εύκολο να το κάνει πλέον κανείς)... Μου φαίνεται ότι εξελίσεται συνεχώς και με μεγάλη δυναμική... Η εταιρεία θεωρείται η 4η μεγαλύτερη startup εταιρεία στον κόσμο..γιατί startup; Επειδή τα κονδύλια προέρχονται από επενδύσεις ετσιρων, δεν έχει συμπληρώσει ούτε 10 χρόνια ζωής και έχει λιγότερους από 20.000 υπαλλήλους παγκοσμίως! Βασικά το τελευταίο μου φαίνεται τρέλα απίθανο, αν σκεφτεί κανείς ότι η Huawei έχει 180.000 και η .Apple 137.000 ...ενώ η Samsung (electronics για να σας προλάβω) όσους οι δύο τελευταίες μαζί... Μάλλον λοιπόν η καλά προϊόντα βγάζει, ή καλό marketing έχει (εγώ πάντως πολύ διαφήμιση με celebrities κλπ που είναι το standard δεν εχω δει..)... Ή το επιχειρηματικο της μοντέλο είναι εξαιρετικό και η επιλογή των υπαλλήλων της η καλύτερη.... Πάντως, αποδεδειγμένα... Μόνο η google και το facebook μπόρεσαν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με τόσο λίγους αρχικά υπαλλήλους να κάνουν τόσο επιτυχία (ή θόρυβο έστω) στην τεχνολογία τα τελευταία 20 χρόνια... Μπράβο τους ...το αξιζουν

''και η επιλογή των υπαλλήλων της η καλύτερη.''

😂

 

15 λεπτά πριν, vargas είπε

το γεγονός ότι έχει ήδη haters που ασχολούνται με το τι οθόνες βάζει τα κινητά της ενώ ας πούμε η samsung στα lagaxy που βάζει exynos και τα χρεώνει και ένα σκασμό δεν τους πειράζει, για μένα λέει πολλα...ο άλλος μας έκανε ανάλυση της ψυχοσύνθεσης του πελάτη της xiaomi λες και τον ξέρει προσωπικά...

Σας ζηλεύουν όλοι 

Επεξ/σία από Kostasft
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...