Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι προτιμούν τους επεξεργαστές της AMD σύμφωνα με έρευνα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Ωραία γράψε μου το λοιπόν τι μπορώ να πάρω από την amd για gaming rig σε καλύτερη τιμή από τον 8700κ και με ενσωματωμένα γραφικά αφού το κατέχεις το θέμα. Ο 3600 βλέπω και δεν έχει αν δεν κάνω λάθος. Τα ενσωματωμένα γραφικά μου χρειάζονται σε περιόδους που χρησιμοποιώ pc δίχως κάρτα γραφικών.

Δεν υπάρχει κατι σε επιδόσεις 8700 με ενσωματωμένα. Γενικά τα ενσωματωμένα της amd είναι περισσότερο για ολοκληρωμένο gaming rig χωρίς discrete gpu και όχι για να μπορείς απλά να σερφαρις με το pc όταν σου χαλάσει η καρτα. Άλλο προϊόν για άλλες ανάγκες. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν υπάρχει κατι σε επιδόσεις 8700 με ενσωματωμένα. Γενικά τα ενσωματωμένα της amd είναι περισσότερο για ολοκληρωμένο gaming rig χωρίς discrete gpu και όχι για να μπορείς απλά να σερφαρις με το pc όταν σου χαλάσει η καρτα. Άλλο προϊόν για άλλες ανάγκες. 

Μου φαίνεται εν τέλη θα κάτσω καμιά 1080ti στον 3570k που έχω τώρα και θα τον κρατήσω καμιά 3ετία ακόμα, μια χαρά έπαιζα το τελευταίο gta με αυτό το rig.! Τον υπόλοιπο καιρό παίζω Civ 5 με τα ενσωματωμένα γραφικά του. 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχώς αλλο "tech enthousiasts" και αλλο η γενική αγορά. Ευτυχώς αλλάζει σιγα σιγα το πράγμα και πάλι, μονο καλο μας κανει να υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός.

Μια ισχυρή AMD που μπορεί να κοντράρει τον ανταγωνισμό και σε επιδόσεις και σε τιμή, ειναι ιδανικο. Εκείνα τα πέτρινα χρόνια που η AMD ειχε μείνει πολυ πίσω, μας ειχαν ξεσκίσει το πορτοφόλι.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, JcD είπε

Καθαρά για gaming rig δεν είναι προτιμητέος ένας 8700κ για παράδειγμά? Έχω χάσει επαφή καιρό τώρα, έχουν ενσωματωμένα γραφικά οι επεξεργαστές της amd?

Ανάλογα την ανάλυση. Τώρα με 400 ευρώ παίρνεις GPU για 1440p, οπότε ο επεξεργαστής δεν είναι τόσο κρίσιμος. Καλύτερα να πάρεις 3600 που είναι και φθηνότερος και έχεις και δυνατότητα αναβάθμισης σε Ryzen 4000 series. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η amd προσφέρει cpu που είναι και για daily usage αλλα και για gaming. Και είναι πολύ φθηνότερη από την intel. Αλλα και πιο future prof. Ο gamer άνετα παίρνει ryzen για gaming. Aμα θέλει το απόλυτο gaming pc θα πάρει την καλύτερη κάρτα γραφικών. Δεν βλέπω λόγο να στόχευση σε intel. Να δόση μια περιουσια για intel και για μητρική intel και να εχει και support 0%.Eπίσης όλα τα tournaments στα games γίνονται σε pc ryzen και όχι σε intel. Επίσης πια cpu τις intel είναι καλύτερη από την αντίστοιχη ryzen? αλλα και πια cpu τις intel είναι φθηνότερη από την αντίστοιχη ryzen? καμια...

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συγκεκριμένες περιόδους που είμαι ποιο πιεσμένος από δουλειά απλά πουλάω την κάρτα γραφικών για να μην κάθεται και χάνει αξία, στο ενδιάμεσο χρειάζομαι το pc να δουλεύει έστω στοιχειωδώς, αν και τα ενσωματωμένα γραφικά στον 3570κ που έχω τώρα μια χαρά κάνουν περισσότερο από τις στοιχειώδης λειτουργίες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα το αρθρο απο το Techradar και δεν ειδα σε ποιο σημειο εχασε η NVidia 4% σε σχεση με Μαϊο. 

Αντιθετως, λεει οτι Η NVidia κέρδισε 5% σε σχεση με το Q2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ειμαστε μλκες να πληρωνουμε διπλη τιμη τους ιντελ για μερικα φπς παραπανω λες και ελενχουμε το μαρς ροβερ και θελουμε τις τερμα επιδοσεις για να ζησουμε..

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, JcD είπε

Ωραία γράψε μου το λοιπόν τι μπορώ να πάρω από την amd για gaming rig σε καλύτερη τιμή από τον 8700κ και με ενσωματωμένα γραφικά αφού το κατέχεις το θέμα. Ο 3600 βλέπω και δεν έχει αν δεν κάνω λάθος. Τα ενσωματωμένα γραφικά μου χρειάζονται σε περιόδους που χρησιμοποιώ pc δίχως κάρτα γραφικών.

Δηλαδη θα παει καποιος να σκασει ενα σωρο παραπανω λεφτα για να παρει μια αμελητεα αυξηση επιδοσεων σε GAMING (και μονο αμα εχει καποια κορυφαια gpu) και θα ειναι με την apu???

Στα λεφτα που χουν διαφορα αγοραζει και μια rx570 να χει καβαντζα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω στο Σκρουτζ είναι ότι ένας  3600 κοστίζει 190 ευρώ και ένας 9600k 200 ευρώ . Μέχρι εδώ , προσωπικά θα πήγαινα σε intel . Αλλά μετά βλέπεις μητρικές και για τον 3600 , με μητρική των 80 ευρώ κάνεις  δουλειά , ενώ για τον 8600k θέλεις τουλάχιστον 120 ευρώ . 
Πέρα από αυτά τα 50 ευρώ όμως , δεν καταλαβαίνω το τόσο μεγάλο hype για amd. (Έχοντας στο μυαλό ότι πας για gaming  καθαρά . )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...