Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι προτιμούν τους επεξεργαστές της AMD σύμφωνα με έρευνα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Προτιμητεος από ποιον? Ο 8700k έχει το 350+,οσο θα σου κοστίσει ο 3600 με mobo και ram μαζί, μιας και θέλει και ψύκτρα. Προφανώς και είναι πιο γρήγορος αλλά πόσο πιο γρήγορος? 10-15% με μια εξωφρενική διαφορά τιμής 

Oταν ο άλλος δεν ζορίζεται αν η κάρτα γραφικών του κάνει 800 ή 900 ευρώ, γιατί να ζοριστεί αν θα δώσει παραπάνω για επεξεργαστή προκειμένου να πάρει αυτό το 10% ?... Εδώ την ίδια κάρτα παίρνεις απο άλλη εταιρία με διαφορετική υλοποίηση - αλλά η ίδια κάρτα - και μπορεί να έχει 200 ευρώ διαφορά... Μ'αυτό δεν ασχολείται κανείς... αλλά κολλάει στον επεξεργαστή που θα του δώσει έστω και κατιτις παραπάνω στο παιχνίδι... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Δηλαδη θα παει καποιος να σκασει ενα σωρο παραπανω λεφτα για να παρει μια αμελητεα αυξηση επιδοσεων σε GAMING (και μονο αμα εχει καποια κορυφαια gpu) και θα ειναι με την apu???

Στα λεφτα που χουν διαφορα αγοραζει και μια rx570 να χει καβαντζα..

Χμ amd 3600 + rx570 = 330 ευρώ... 8700κ = 360 ευρώ, η διαφορά είναι 30 ευρώ, δεν είναι ένα σωρό λεφτά, σαν επιδόσεις ο 3600 με την rx570 θα είναι καλύτερος από τον 8700κ χωρίς κάρτα?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Eloy είπε

Oταν ο άλλος δεν ζορίζεται αν η κάρτα γραφικών του κάνει 800 ή 900 ευρώ, γιατί να ζοριστεί αν θα δώσει παραπάνω για επεξεργαστή προκειμένου να πάρει αυτό το 10% ?... Εδώ την ίδια κάρτα παίρνεις απο άλλη εταιρία με διαφορετική υλοποίηση - αλλά η ίδια κάρτα - και μπορεί να έχει 200 ευρώ διαφορά... Μ'αυτό δεν ασχολείται κανείς... αλά κολλάει στον επεξεργαστή που θα του δώσει έστω και κατιτις παραπάνω στο παιχνίδι... :)

Ρε αδερφέ χαίρω πολύ άμα έχεις απεριόριστο budget και ο 8700k μάπα είναι. Παίρνεις 9900k κάνεις delid βάζεις ln2 κια τον πατάς 5.5 για daily. Μιλάμε για normal επίπεδα χρήστη. Για τον μέσο user ο 8700 σε αυτήν την τιμή είναι χαζή σπατάλη. 

Μόλις τώρα, JcD είπε

Χμ amd 3600 + rx570 = 330 ευρώ... 8700κ = 360 ευρώ, η διαφορά είναι 30 ευρώ, δεν είναι ένα σωρό λεφτά, σαν επιδόσεις ο 3600 με την rx570 θα είναι καλύτερος από τον 8700κ χωρίς κάρτα?

Ρε συ άμα σε βολεύει η igpu των Intel τότε παίρνει μια κάρτα με 30 ευρώ να κάνεις τη δουλειά σου. Πάλι φτηνότερο θα σου βγει το amd σετακι. 

 

Προφανώς ο 3600 με 570 είναι 10 φορές πάνω από 8700 χωρίς κάρτα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ρε αδερφέ χαίρω πολύ άμα έχεις απεριόριστο budget και ο 8700k μάπα είναι. Παίρνεις 9900k κάνεις delid βάζεις ln2 κια τον πατάς 5.5 για daily. Μιλάμε για normal επίπεδα χρήστη. Για τον μέσο user ο 8700 σε αυτήν την τιμή είναι χαζή σπατάλη. 

Ρε συ άμα σε βολεύει η igpu των Intel τότε παίρνει μια κάρτα με 30 ευρώ να κάνεις τη δουλειά σου. Πάλι φτηνότερο θα σου βγει το amd σετακι. 

Προφανώς ο 3600 με 570 είναι 10 φορές πάνω από 8700 χωρίς κάρτα. 

Ελύθησαν οι απορίες μου, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JcD είπε

Χμ amd 3600 + rx570 = 330 ευρώ... 8700κ = 360 ευρώ, η διαφορά είναι 30 ευρώ, δεν είναι ένα σωρό λεφτά, σαν επιδόσεις ο 3600 με την rx570 θα είναι καλύτερος από τον 8700κ χωρίς κάρτα?

Οταν μιλαμε για τετοιες επιδοσεις gpu ο επεξεργαστης δε μετραει καθολου, αρα η ερωτηση μετατρέπεται σε "ειναι καλυτερη η 570 απο την ενσωματωμενη καρτα γραφικων?". Ακομα και πολλες γνωσεις να μην εχεις μπορεις να μαντεψεις ηδη την απαντηση ;)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Οταν μιλαμε για τετοιες επιδοσεις gpu ο επεξεργαστης δε μετραει καθολου, αρα η ερωτηση μετατρέπεται σε "ειναι καλυτερη η 570 απο την ενσωματωμενη καρτα γραφικων?". Νομιζω ξερεις ηδη την απαντηση ;)

Πράγματι συνολικά φαίνεται καλύτερη λύση ο 3600, έχω χρόνια να βάλω amd και είμαι λίγο επιφυλακτικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JcD είπε

Πράγματι συνολικά φαίνεται καλύτερη λύση ο 3600, έχω χρόνια να βάλω amd και είμαι λίγο επιφυλακτικός!

Κοιτα, για επεξεργαστη δε ξερω να σου πω, αλλα καρτα γραφικων που αγορασα amd λειτουργει αψογα

Παντως απ οσο ακουω τις παιδικες ασθενειες που χαν η πρωτοι ρυζεν εχουν ξεπεραστει οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arvien είπε

Εγώ αυτό που βλέπω στο Σκρουτζ είναι ότι ένας  3600 κοστίζει 190 ευρώ και ένας 9600k 200 ευρώ . Μέχρι εδώ , προσωπικά θα πήγαινα σε intel . Αλλά μετά βλέπεις μητρικές και για τον 3600 , με μητρική των 80 ευρώ κάνεις  δουλειά , ενώ για τον 8600k θέλεις τουλάχιστον 120 ευρώ . 
Πέρα από αυτά τα 50 ευρώ όμως , δεν καταλαβαίνω το τόσο μεγάλο hype για amd. (Έχοντας στο μυαλό ότι πας για gaming  καθαρά . )

Τι δεν καταλαβαίνεις το hype ρε αδερφέ, ο 3600 δεν έχει καμία επαφή με τον 9600 που συγκρίνεις. Το smt δίνει 30-40% επιδόσεις. Δηλαδή ο 3600 είναι πιο δυνατός, πιο φτηνός και έρχεται με cooler. Για τα games θα φανεί η διαφορά στην πορεία. Δες τώρα τα bench μεταξύ 1600 και 7600k κια θα καταλάβεις. Έχει φάει τρελή ταφόπλακα ο 7600 λογω ελλειπων threads. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις το hype ρε αδερφέ, ο 3600 δεν έχει καμία επαφή με τον 9600 που συγκρίνεις. Το smt δίνει 30-40% επιδόσεις. Δηλαδή ο 3600 είναι πιο δυνατός, πιο φτηνός και έρχεται με cooler. Για τα games θα φανεί η διαφορά στην πορεία. Δες τώρα τα bench μεταξύ 1600 και 7600k κια θα καταλάβεις. Έχει φάει τρελή ταφόπλακα ο 7600 λογω ελλειπων threads. 

Στείλε μου ρε φίλε κάποιο link να διαβάσω αυτά που αναφέρεις . Σε ότι έχω βρει εγώ , ο 9600k τον πατάει τον 3600 στο gaming . Δεν κάνω αντιπαράθεση , απλά θέλω να στήσω pc και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον από τους 2 να πάρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arvien είπε

Στείλε μου ρε φίλε κάποιο link να διαβάσω αυτά που αναφέρεις . Σε ότι έχω βρει εγώ , ο 9600k τον πατάει τον 3600 στο gaming . Δεν κάνω αντιπαράθεση , απλά θέλω να στήσω pc και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον από τους 2 να πάρω .

E πάρε 9600 τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Arvien είπε

Στείλε μου ρε φίλε κάποιο link να διαβάσω αυτά που αναφέρεις . Σε ότι έχω βρει εγώ , ο 9600k τον πατάει τον 3600 στο gaming . Δεν κάνω αντιπαράθεση , απλά θέλω να στήσω pc και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον από τους 2 να πάρω .

Τι αναλυση θα παιξεις, ποσα fps, τι λεφτα θες να διαθεσεις? Γενικα αυτο που μετραει στο gaming ειναι η gpu, οποτε οτι λεφτα γλυτωσεις απο cpu (μεχρι καποιο σημειο) και τα βαλεις για καλυτερη καρτα γραφικων τοσο καλυτερες επιδοσεις θα χεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφυγα απο ιντελ που ειχα τοσα χρονια και πηγα σε ryzen 3600 στο δικο μου και ryzen 2600 στης γυναικας μου με μητρικες msi tomahawk b450 και gigabyte aorus b450 και 16gb ram και στους δυο.

Ειμαι αρκετα χαρουμενος με την αποδοση που προσφερουν και τα 2 μηχανηματα

Αν πηγαινα σε σετακι ιντελ θα ηθελα περισσοτερα λεφτα για ξεκλειδωτους επεξεργαστες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Τι αναλυση θα παιξεις, ποσα fps, τι λεφτα θες να διαθεσεις? Γενικα αυτο που μετραει στο gaming ειναι η gpu, οποτε οτι λεφτα γλυτωσεις απο cpu και τα βαλεις για καλυτερη καρτα γραφικων τοσο καλυτερες επιδοσεις θα χεις.

1080 p σε τουλάχιστον 100fps θέλω να έχω . Αυτή τη στιγμή είμαι με έναν 2500k και μια RX 590 αλλά βλέπω τον 2500k να ζορίζεται σε σύγχρονα games . 
Με βάση αυτά που ανέφερα τι θα πρότεινες; Προσθέτω επίσης ότι cpu αλλάζω κάθε 5 με 6 χρόνια .

2500k i5 εννοώ ... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...