Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι προτιμούν τους επεξεργαστές της AMD σύμφωνα με έρευνα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, diamas33 είπε

Εγώ λέω τι βλέπω στην παρούσα φάση... στο μέλλον μπορεί να αλλάξουν πολλά!!! Επίσης η λιθογραφία δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κατέβει σε nm ακούγονται τα 3 nm οτι είναι το ταβάνι!!!

Ακούγεται και το 1 nm αλλά αργούν ακόμα... η Intel ζορίζεται πιστεύω γιατί προσπαθεί με την 3D τεχνολογία τρανζίστορ να στριμώξει όσα περισσότερα μπορεί στον ίδιο χώρο και δεν της βγαίνει... εξίσου τα 10nm τα δικά της να έχουν μεγάλυτερο αριθμό από οτι τα 7nm της tmsc, γι'αυτό και υπαινίσσονται οτι αν τα καταφέρουνε τα 10nm τα 7nm δεν θα ειναι πλέον πρόβλημα... επομένως κράτα μικρό καλάθι!!! τρεις φορές την έχει φτάσει η AMD και τρεις έμεινε πίσω... την πρώτη με τον Κ8 που έσπασε το 1 ghz, την δεύτερη με τον Athlon 64 που πέρναγαν τους Pentium 4 και τρίτη τώρα...!! Επομένως ας μην βγάζουμε συμπεράσματα!!!

Εγω απαντησα σ αυτο που πες αρχικα, τι θα γινοταν αμα κατεβαζε nm η ιντελ. Προφανως αμα αλλαξει αρχιτεκτονική μπορουν να γινουν πολλα, δεν ειπα ποτε οτι θα τρωει για παντα φαπες η ιντελ, ουτε το θελω ο ανταγωνισμός μας συμφέρει. Προσωπικα στα πισι μου και μπλε και πρασινο και κοκκινο εχω βαλει, δε κανω διακρίσεις :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Εγω απαντησα σ αυτο που πες αρχικα, τι θα γινοταν αμα κατεβαζε nm η ιντελ. Προφανως αμα αλλαξει αρχιτεκτονική μπορουν να γινουν πολλα, δεν ειπα ποτε οτι θα τρωει για παντα φαπες η ιντελ, ουτε το θελω ο ανταγωνισμός μας συμφέρει. Προσωπικα στα πισι μου και μπλε και πρασινο και κοκκινο εχω βαλει, δε κανω διακρίσεις :P

Μα έτσι είναι το σωστό και μακάρι να το κάνει και στις κάρτες γραφικών γιατί η Nvidia συνεχίζει το βιολί της...!!! Ειδωμεν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεταβαση απο ιντελ σε τρια μηχανήματα  ρυζεν 1700χ2700χ3700χ ,λαπτοπ ρυζεν 7,δοκιμασμενο το αντιστοιχο ιντελ I7 8 ετυχε προβλήματικο μαλλον,σε θεμα θερμοκρασια,χειροτερα γραφικα,πληκτρολογιο χωρις  RGB ευτηχως που μου το ανταλλάξαν ,καρτες δοκιμασμενες gtx1070oc  strix πουληθηκε για την πρωτη rx 590strix κερδος 100 ευρω  μεταβαση σε rx vega64 rx580 rx590 κλασεις καλητερες σε ρυζεν

ποια ιντελ υπαρχει ακομα λολ

δεν εχω εμπιστοσύνη σε ιντελ και Nnidia,εκτος αν βγαλει στο μελλον κατι καλο και καλη τιμη

Ευχαριστώ την Amd που με το πρωτο μηχαμημα αρχισα να βγαζω πιο πολλα χρηματα και απο το κερδος να εχω φτιαξει αλλα δυο

δεν νομίζω  να εδινα παραπανω χρηματα για ιντελ επεξεργαστες, ψυκτρες ,μητρικες, καρτες γραφικων οχι πως η ιντελ δεν ειναι καλη ,ακριβη για το τιποτα νομιζω και προς θεου δεν κατηγορω τι μηχανημα φτιαχνει ο καθενας και επιλεγει!

Cases  2x Corsair Carbide Spec-06 RGB,Corsair Carbide Spec Delta RGB PSU:Coorsair RM 750, Corsair RM750X ,Corsair HX850i MoBo ASUS Rog Strix B450-F-Gaming.ASUS PRIME B450 PRIME,MSI B350M MORTAR CPU RYZEN  1700X.2700X.3700X RAM:Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz G.Skill Trident Z RBG 3200MHz VGA Asus Rog-Stix-RX590-8G ,Asus Radeon RX Vega 64 8GB  Rog Strix OC .MSI RX580 8GB ARMOR OC M.2 Samsung 970 Evo plus 250GB .Samsung 970 evo 250GB,Samsung 960 evo 250GB,HDD Samsung 860 evo 1T,Samsung 860 evo 500GB,ASUS ROG STRIX FLARE Keybord

Laptop ASUS TUF Gaming FX705DT AMD Ryzen 7-3750H RAM 16GB 2666MHz M2,512GB,SSD EVO 1T,GeForce GTX 1650 4GB

 

Επεξ/σία από djtelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arvien είπε

Από ΄ότι υπολόγισα μου βγαίνει το σετ cpu mobo ram στα 360 με μεταφορικά. Είναι πολύ καλά για το επίπεδο επιδόσεων. Όσο για μεταχειρισμένο, επειδή θέλω να παίρνω ένα σετάκι και να είμαι ήσυχος για μια 5ετία, δεν το ρισκάρω. Ειδικά στο 'βασικό' pc .

Για στείλε μου τα κι εμένα, σε ΠΜ ξέρω'γω που να μην ενοχλούμε εδώ τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, A4 DTM είπε

Το μόνο που με προβληματίζει αυτή τη στιγμή και με καθυστερεί στη μετάβαση στους Ryzen είναι το ανεμιστηράκι στο chipset x570.

Άμα θες 3rd gen support με την μία με 3rd gen bios χωρίς ανεμιστήρα πάρε b450 tomahawk max στα 100 ευρώ, και ο ανεμιστήρας δεν είναι τίποτα τρελό μην σκας. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν γυρνάει καν γιατί δεν χρειάζεται, είναι σαν τα καλά τροφοδοτικά και gpu που έχουν fan stop.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικον αφου  προσφερει τα  ιδια με τους Intel σε πολυ καλυτερες τιμες , ειδες τι κανει ο ατιμος ανταγωνισμος

Αυτα ας τα βλεπουν κατι αλλες εταιρειες τυπου  nvidia μπας και  μαθουν το μαθηματακι τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Amstrad6128 είπε

Λογικον αφου  προσφερει τα  ιδια με τους Intel σε πολυ καλυτερες τιμες , ειδες τι κανει ο ατιμος ανταγωνισμος

Αυτα ας τα βλεπουν κατι αλλες εταιρειες τυπου  nvidia μπας και  μαθουν το μαθηματακι τους.

εγω παντως τσιμπησα σε προσφορα μια 5700 και την εκανα xt και χαιρομαι που βλεπω μια αρκετα "δροσερη" καρτα απ την αμδ, καθως οι θερμοκρασιες/καταναλωση ηταν ενα κομματι που χε μεινει πισω. Δεν εχει βγαλει και δε νομιζω να βγαλει συντομα καποια καρτα που να ανταγωνιζεται τη ναυρχιδα της πρασσινης, αλλα εκει που χουν φτασει οι τιμες των gpu δε νομιζω να χει νοημα για πολλους, οποτε αφου τα καταφερνει και ανταγωνιζεται στα high end νομιζω αρκει προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας πριν απο ενα χρονο εφτιαξα ενα pc με 8700Κ και 1080 απλη και ενας φιλος εφτιαξε ενα AMD 2700x ryzen με την 1070ti

στα ιδια παιχνιδια εχουμε παρομοιες μετρησεις , εχω ομως την εντυπωση οτι σε rendering 3d σχεδιαστικων προγραμματων (blender) τα παει μαλλον καλυτερα. Τα ιδια χρηματα πληρωσαμε πανω κατω και παρομοια μηχανηματα πηραμε. Δεν βρισκω το λογο να υποστηριξω το ενα μηχανημα εναντυ του αλλου. Και τον AMD να ειχα τα ιδια θα εβλεπα στην οθονη με την ιδια ταχυτητα αρα μαλλον το κοστος θα κοιτουσα περισσοτερο.

By the way πιστευω οτι τις εταιριες αυτες δεν πρεπει να τις βλεπουμε οπαδικα σημερα π.χ. η AMD εχει καλη τιμη αποδοση σε σχεση με την intel και αυριο μπορει να συμβει το αντιθετο. Σε σχεση με τις αναγκες που εχουμε την εκαστοτε στιγμη φτιαχνουμε και το μηχανημα μας.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Κοιτα, για επεξεργαστη δε ξερω να σου πω, αλλα καρτα γραφικων που αγορασα amd λειτουργει αψογα

Παντως απ οσο ακουω τις παιδικες ασθενειες που χαν η πρωτοι ρυζεν εχουν ξεπεραστει οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα

Πλέον δουλεύουν αψογα. Ειδικά η 3η γενιά με x470-B450 είναι καλό deal. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel Q4 2019 Revenue: $19.2B

Intel 2019 Exit Point Forecast: $75B

AMD Q4 2019 Revenue: Expects to break $2B

AMD 2019 Exit Point Forecast: $7.5B


Η έρευνα, έρευνα.

Τα νούμερα, νούμερα.

Το ψωμί... μπαγιάτικο.

 

Καλό μήνα!

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, snapshot- είπε

Intel Q4 2019 Revenue: $19.2B

Intel 2019 Exit Point Forecast: $75B

AMD Q4 2019 Revenue: Expects to break $2B

AMD 2019 Exit Point Forecast: $7.5B


Η έρευνα, έρευνα.

Τα νούμερα, νούμερα.

Το ψωμί... μπαγιάτικο.

Καλό μήνα!

Θέλω τα ίδια νούμερα στους ισολογισμούς αρχές του 2020.

Θέλω να δω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...