Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι προτιμούν τους επεξεργαστές της AMD σύμφωνα με έρευνα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό εξηγείται λόγω της οικονομικής πολιτικής που τηρεί η εταιρεία με προσιτές τιμές για να χτίσεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, snapshot- είπε

Intel Q4 2019 Revenue: $19.2B

Intel 2019 Exit Point Forecast: $75B

AMD Q4 2019 Revenue: Expects to break $2B

AMD 2019 Exit Point Forecast: $7.5B


Η έρευνα, έρευνα.

Τα νούμερα, νούμερα.

Το ψωμί... μπαγιάτικο.

 

Καλό μήνα!

Λογικό το βρίσκω όταν η μία εταιρία σε χρεώνει 200 ευρώ ενώ η άλλη 800 να έχουν τέτοια διαφορά. (στο περίπου τα νούμερα)

Επίσης επειδή όλα βγήκαν μετά τον Ιούλιο δεν φαίνονται τα σωστά νούμερα.

1 ώρα πριν, obijuan1983 είπε

Aπό Ryzen 7 2700 πήγα σε Intel (μετα απο 8 χρόνια)  και ειμαι καλα.

Έλα μου; είχες ryzen 7 2700 για 8 χρόνια; παίζει να φταίει που δεν ξύπνησα ακόμα. 

Επεξ/σία από Liljoke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Liljoke είπε

Λογικό το βρίσκω όταν η μία εταιρία σε χρεώνει 200 ευρώ ενώ η άλλη 800 να έχουν τέτοια διαφορά. (στο περίπου τα νούμερα)

Επίσης επειδή όλα βγήκαν μετά τον Ιούλιο δεν φαίνονται τα σωστά νούμερα.

Έλα μου; είχες ryzen 7 2700 για 8 χρόνια; παίζει να φταίει που δεν ξύπνησα ακόμα. 

Μάλλον δεν ξύπνησες ακόμα... πήγα σε intel μετα απο 8 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη δίκη μου γνώμη η Amd είχε παντα περισσότερες πουλήσεις ακόμη και να μην ήτανε έτσι τα πράγματα στους CPU και στις GPU για PC και το λέω αυτο γιατι αν λάβουμε στα υπόψην ποσά Xbox και Ps4 με αφθονο AMD hardware έχουμε πουληθεί όλα αυτά τα χρονια θα χάσουμε τη μπάλα. Το μεγαλύτερο λάθος της Intel παντως ήτανε να δει τους CPU της AMD σαν τους Cyrix και της Nvidia να μην μειώσει τις τιμες της εξ αρχής αν μη τι αλλο. Τελειώνω εδώ γιατι η λίστα μπορεί να συνεχιστεί και δεν εχω χρονο για τέτοια αυτη τη στιγμή αν μη τι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2019 στις 11:56 ΠΜ, JcD είπε

Καθαρά για gaming rig δεν είναι προτιμητέος ένας 8700κ για παράδειγμά? Έχω χάσει επαφή καιρό τώρα, έχουν ενσωματωμένα γραφικά οι επεξεργαστές της amd?

Εάν συγκρίναμε τις cpu της σειράς 2000 ναι για gaming cpu o 8700k είναι πολυ καλος after oc πάντα, η σειρά 3000 όμως πλέον είναι καλύτερη λόγο υψηλοτερου ipc αλλά και σε σχέση με 9900κ-ks πάλι την προτιμώ η πλατφόρμα της Intel δεν είναι future proof πεταμένα λεφτά μόνο στην περίπτωση που έριχνε τις τιμές στα τάρταρα αλλά και πάλι... Όχι δεν έχουν ενσωματωμένο gpu. 

Στις 2/12/2019 στις 12:35 ΜΜ, JcD είπε

Μου φαίνεται εν τέλη θα κάτσω καμιά 1080ti στον 3570k που έχω τώρα και θα τον κρατήσω καμιά 3ετία ακόμα, μια χαρά έπαιζα το τελευταίο gta με αυτό το rig.! Τον υπόλοιπο καιρό παίζω Civ 5 με τα ενσωματωμένα γραφικά του. 😀

Για παλιά παιχνίδια μια χαρά είσαι εάν παίξεις κάνα καινούργιο κλαυτα η cpu εάν και καλή είναι ξεπερασμενη

 

Στις 2/12/2019 στις 1:21 ΜΜ, Arvien είπε

Εγώ αυτό που βλέπω στο Σκρουτζ είναι ότι ένας  3600 κοστίζει 190 ευρώ και ένας 9600k 200 ευρώ . Μέχρι εδώ , προσωπικά θα πήγαινα σε intel . Αλλά μετά βλέπεις μητρικές και για τον 3600 , με μητρική των 80 ευρώ κάνεις  δουλειά , ενώ για τον 8600k θέλεις τουλάχιστον 120 ευρώ . 
Πέρα από αυτά τα 50 ευρώ όμως , δεν καταλαβαίνω το τόσο μεγάλο hype για amd. (Έχοντας στο μυαλό ότι πας για gaming  καθαρά . )

6 cores 6 threads εν έτη 2019; ΜΑΚΡΙΑ. 

Στις 2/12/2019 στις 1:34 ΜΜ, JcD είπε

Πράγματι συνολικά φαίνεται καλύτερη λύση ο 3600, έχω χρόνια να βάλω amd και είμαι λίγο επιφυλακτικός!

Με κλειστά μάτια αδερφέ προχωρα ΑΦΟΒΑ

Στις 2/12/2019 στις 2:21 ΜΜ, Arvien είπε

1080 p σε τουλάχιστον 100fps θέλω να έχω . Αυτή τη στιγμή είμαι με έναν 2500k και μια RX 590 αλλά βλέπω τον 2500k να ζορίζεται σε σύγχρονα games . 
Με βάση αυτά που ανέφερα τι θα πρότεινες; Προσθέτω επίσης ότι cpu αλλάζω κάθε 5 με 6 χρόνια .

2500k i5 εννοώ ... :)

Ότι cpu  και να αγοράσεις η 590 σε 1080p 60 frames με ultra settings θα στα δώσει τώρα για 100 με τίποτα εκτός και εάν πάρεις οποιαδήποτε gpu από gtx 1080 και πάνω τότε ναι. 

Επεξ/σία από Kanenas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εγώ αγοράζω μόνο ινδελ, γιατί είδα σε review - έλεγε ότι κοντεινς προμοσιον, τι είναι αυτό ρε γκάις; - ότι δίνει 20 fps παραπάνω σε μαινκραφτ και φορτναιτ. Ουγκ. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σήμερα το πρωί έστησα το εξής συστημα 

Midtower nzxt 510i white 

Κουτί πόλυ αξιολογο για 90€ όμορφες γραμμές με προεγκατασταση για υδροψυξη αρκετό χώρο καλό cable management έχει και rgb controller αλλοίμονο. 

M/B Asus strix f gaming b450

Την πήρα 112 είναι ryzen 3000 ready ομορφα rgb και το bios της Asus απλά τα σπάει και έχει 2 θέσεις για Nvme και το σημαντικότερο σηκώνει 3900x ΆΝΕΤΑ μιλάμε για πολυ χαμηλές θερμοκρασίες τα Vrms. 

Storage Nvme 970 pro 500 θα αγοραστεί και δευτερος πρώτη φορά έπιασα nvme στα χέρια μου είναι γρήγορος και πολύ μικρός σε μέγεθος. 

Corsair mx750 watt  full modular 120 € και μόνο το όνομα τα λέει ολα 10 χρόνια εγγύηση επίσης. 

Ryzen 3700x with wraith prism 360€ ο 2700x που έχω μοιάζει φτωχός μπροστά του έτρεξα bench και στα low 1%,0,1% είναι 20 fps πιο γρήγορος και ελαφρά γρηγορότερος σε average, min, max υποσημείωση ο 2700x κλοκαρισμενος όσο δεν πάει και ο 3700x default L O L. 

Ram tridentz rgb 3200 cl14 2x8gb 180€ Samsung b-die έπαιξε στα 3600 άνετα με fast timmings ας είναι καλα το ryzen calculator εκεί να δείτε νούμερα στα bench. 

Gpu msi 5700 gaming η κάρτα αγοράστηκε για 1080p monitor και όπως καταλαβαίνετε δεν υπήρχε περίπτωση να μην περάσω bios από xt εξάλλου το έχω γράψει εδώ μέσα και στο παρελθον έξυπνη αγορά gpu αυτή τη στιγμή είναι 5700 και αλλαγή bios σε xt γλιτώνεις 100€ κερδίζεις 10% επιδόσεις η κάρτα είναι σχετικά μικρή σε σχέση με μια RX 480  του ανιψιού και μια vega56 που κατέχω  αλλά και rtx 2070 που πάλι κατέχω εγώ όμορφη στο μάτι αθόρυβη(εδώ χρειάζεται fun curve ρύθμιση από τον χρηστη) και καλές θερμοκρασίες. 

Αυτό που κατάλαβα για τους ryzen 3000 μέχρι στιγμής είναι δωστους μια  πολύ καλή υδροψυξη ενεργοποίησε το pbo φτιάξε μέσω offset εάν υποστηρίζει η μητρική τα volt κάτω του 1.49 και προσωπικά είδα μέσω hwinfo μέχρι 4.5 στον γρηγορότερο πυρήνα το μαμά ανεμηστηρακι δουλεύει άψογα στα 4.4. 

Και ακόμα ψάχνω ρυθμίσεις lol. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanenas2 είπε

Πάντως σήμερα το πρωί έστησα το εξής συστημα 

Storage Nvme 970 pro 500 θα αγοραστεί και δευτερος πρώτη φορά έπιασα nvme στα χέρια μου είναι γρήγορος και πολύ μικρός σε μέγεθος. 

Ram tridentz rgb 3200 cl14 2x8gb 180€ Samsung b-die έπαιξε στα 3600 άνετα με fast timmings ας είναι καλα το ryzen calculator εκεί να δείτε νούμερα στα bench. 

Πολυ κακες αγορες τα παραπανω παντως

Spoiler

 

140+ευρω για 500gb δισκο οταν στα ιδια χρηματα βρισκεις nvme με 1tb.

Και επισης 180ευρω για μνημες,την ιδια στιγμη που βρισκεις με λιγοτερα χρηματα 32gb στα 3200 cl16.

Εξυπνα το πηγατε στην αγορα της Gpu,αλλα και παλι φαγατε παραπανω χρηματα απο τις παραπανω επιλογες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Πολυ κακες αγορες τα παραπανω παντως

  Απόκρυψη περιεχομένων
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Πολυ κακες αγορες τα παραπανω παντως

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

140+ευρω για 500gb δισκο οταν στα ιδια χρηματα βρισκεις nvme με 1tb.

Και επισης 180ευρω για μνημες,την ιδια στιγμη που βρισκεις με λιγοτερα χρηματα 32gb στα 3200 cl16.

Εξυπνα το πηγατε στην αγορα της Gpu,αλλα και παλι φαγατε παραπανω χρηματα απο τις παραπανω επιλογες.

 

 

140+ευρω για 500gb δισκο οταν στα ιδια χρηματα βρισκεις nvme με 1tb.

Και επισης 180ευρω για μνημες,την ιδια στιγμη που βρισκεις με λιγοτερα χρηματα 32gb στα 3200 cl16.

Εξυπνα το πηγατε στην αγορα της Gpu,αλλα και παλι φαγατε παραπανω χρηματα απο τις παραπανω επιλογες.

 

 

 

Αδερφέ όλα πληρώθηκαν από πιστωτικό μιας vega 56 από gigabyte με φοβερό coilwine που αγοράστηκε από Β. Ελλάδα 850€ πριν 2 χρόνια για mining ήρθε στα χέρια μου με 1 χρόνο υπόλοιπο εγγύησης και την αγόρασα 2 χερι 270 €, έδωσα στον ανιψιό μου το πιστωτικό σαν δώρο Χριστουγέννων όπως καταλαβαίνεις η αγορές έπρεπε να γίνουν από συγκεκριμένο μαγαζί το οποίο η αλήθεια είναι ότι έχει ακριβές τιμες αλλά ο σκληρός έκανε 120 και η μνήμες που λες δεν είναι καλές οποιος  θέλει  ryzen cpu και επιδόσεις 9900κ το cl14 είναι must με σφιχτά trimmings έχω ρίξει το latency κάτω από 59 με gskill Xflare στα 3200 και 59 με trident στα 3600 τεράστιες οι διαφορές στα games και όλα αυτά με έναν 2700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το ιδιο σχεδον  Case Spec Delta RGB,PSU Corsair HX850i ,MoBo ASUS Rog Strix B450-F-Gaming με 3700X, G.Skill Trident Z RBG 3200MHz 48γιγα ,M.2 Samsung 970 Evo plus 250GB,Asus Radeon RX Vega 64 8GB  Rog Strix OC 

οτι καλητερο εχω δει σε υπολογιστη και γρηγορο, τιμες μερικα ναι τα αγορασα ακριβα αλλα φθηνα την Vega 64 100 ευρω και ανταλλαγη με ρχ 580 τον 3700χ 390 την μητρικη το 2018 140  

στο 2ρο μηχανημα εχω β450 ασους πραιμ και 2700χ 

και σκεφτομε να κανω αναβάθμιση  στο 3ο μηχανημα και τον 1700χ με 3700χ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2019 στις 12:59 ΜΜ, JcD είπε

Για συγκεκριμένες περιόδους που είμαι ποιο πιεσμένος από δουλειά απλά πουλάω την κάρτα γραφικών για να μην κάθεται και χάνει αξία, στο ενδιάμεσο χρειάζομαι το pc να δουλεύει έστω στοιχειωδώς, αν και τα ενσωματωμένα γραφικά στον 3570κ που έχω τώρα μια χαρά κάνουν περισσότερο από τις στοιχειώδης λειτουργίες.

Οπότε φίλε μου,Πάρε μια φθηνή κάρτα από εδώ στο ινσομνια,κάρτα τη στο ντουλάπι και όταν γίνεται αυτό να την βάζεις...Εκτός και αν τρολλαρεις γιατί με την ονμπορντ όπως είπες,κανένα σου και σεις σε βλέπω ανυγουεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2019 στις 12:59 ΜΜ, JcD είπε

Για συγκεκριμένες περιόδους που είμαι ποιο πιεσμένος από δουλειά απλά πουλάω την κάρτα γραφικών για να μην κάθεται και χάνει αξία, στο ενδιάμεσο χρειάζομαι το pc να δουλεύει έστω στοιχειωδώς, αν και τα ενσωματωμένα γραφικά στον 3570κ που έχω τώρα μια χαρά κάνουν περισσότερο από τις στοιχειώδης λειτουργίες.

 

Παράξενο..

Αλλά εάν έχεις συνηθίσει σε αυτό το concept θα μπορούσες να πάρεις μια αδύναμη/παλιά κάρτα του 20 ευρου κ να κάνεις το ίδιο που θα κάνεις με την ενσωματωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 8:43 ΠΜ, obijuan1983 είπε

Aπό Ryzen 7 2700 πήγα σε Intel (μετα απο 8 χρόνια)  και ειμαι καλα.

Υπάρχει ειδική γραμμή υποστήριξης για τέτοιου είδους ασθένειες, δες το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Υπάρχει ειδική γραμμή υποστήριξης για τέτοιου είδους ασθένειες, δες το λίγο.

Άμα έχεις φράγκα πας σε Intel...και πληρώνεις και γιατρό αν είναι μετά.

Αλλιώς λες τι super είναι οι Ryzen κλπ.

Τον Ryzen 7 2700 που εχω τον χάρισα στην γυναίκα μου για το HTPC...

Επεξ/σία από obijuan1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...