Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία Ip Camera


SavvasNavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, 

Αγόρασα 2 ip κάμερες και έχουν έρθει με το κλασικό τουβλάκι μπριζας για τροφοδοσία (12v 1a), επειδή όμως έχω ήδη παροχή ρεύματος έξω για λάμπα (συνεχόμενη με φωτοκυταρο), θέλω να παρω από αυτή ρεύμα για τη κάμερα. 

Το θέμα μου είναι ότι επειδή δε θέλω να έχω μπριζες έξω που βρέχει συνεχόμενα με κίνδυνο να περασει νερό και να χαλάσει. Σκέφτηκα αν γίνεται να πάρω ένα μετατροπέα που έχουν για τις led λάμπες και να συνδέσω τι κάμερα εκεί πάνω, θα καταφέρει ο μετατροπέας να υποστηρίξει τη κάμερα ή θα έχω πρόβλημα στη τροφοδοσία. 

Ο μετατροπέας είναι Αυτός  και η κάμερα είναι Αυτή

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια ερώτηση ήθελα και εγώ . Αγόρασα 2 κάμερες της Xiaomi με Micro Usb υποδοχή . Σκέφτομαι πώς θα δώσω τροφοδοσία . Θα μπούν εξωτερικά και με τρύπα στο τοίχο έλεγα να τραβήξω καλώδιο Micro Usb .  Αλλά με καλώδιο θα χρειαστώ στη μια περίπτωση 6 μέτρα και στην άλλη περίπτωση (α όροφος ) 10 μέτρα.  Υπάρχει κάποιος μετατροπέας , να σημειώσω ακριβώς διπλά υπάρχει φως εξωτερικού χώρου . Να φώναζα κάποιο ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 7:13 ΜΜ, meletis_m είπε

Μια ερώτηση ήθελα και εγώ . Αγόρασα 2 κάμερες της Xiaomi με Micro Usb υποδοχή . Σκέφτομαι πώς θα δώσω τροφοδοσία . Θα μπούν εξωτερικά και με τρύπα στο τοίχο έλεγα να τραβήξω καλώδιο Micro Usb .  Αλλά με καλώδιο θα χρειαστώ στη μια περίπτωση 6 μέτρα και στην άλλη περίπτωση (α όροφος ) 10 μέτρα.  Υπάρχει κάποιος μετατροπέας , να σημειώσω ακριβώς διπλά υπάρχει φως εξωτερικού χώρου . Να φώναζα κάποιο ηλεκτρολόγο.

Ίσως γράψω βλακεία αλλά ίσως να μπορούσες να τραβήξεις γραμμή από το φως, να συνδέσεις μια πρίζα ρεύματος μέσα σε στεγανό κουτί κοντά στην κάμερα και εκεί να συνδέσεις το τροφοδοτικό της κάμερας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Ίσως γράψω βλακεία αλλά ίσως να μπορούσες να τραβήξεις γραμμή από το φως, να συνδέσεις μια πρίζα ρεύματος μέσα σε στεγανό κουτί κοντά στην κάμερα και εκεί να συνδέσεις το τροφοδοτικό της κάμερας. 

Και εγω το ψάχνω , περίπου σε 1 μήνα θα τις λάβω . Κάποιος μου είπε να βάλω προέκταση Usb και θερμοσυστελλόμενο στήν ένωση του Usb . Και έπειτα να το βάλω σε κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Και εγω το ψάχνω , περίπου σε 1 μήνα θα τις λάβω . Κάποιος μου είπε να βάλω προέκταση Usb και θερμοσυστελλόμενο στήν ένωση του Usb . Και έπειτα να το βάλω σε κανάλι.

Ναι αλλά επειδή αναφέρεις 6 και 10 μέτρα, κάτι τέτοιο δεν θα μπορέσεις να το κάνεις με ένα usb καλώδιο. Έχει περιορισμούς στο μήκος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 7:13 ΜΜ, meletis_m είπε

Μια ερώτηση ήθελα και εγώ . Αγόρασα 2 κάμερες της Xiaomi με Micro Usb υποδοχή . Σκέφτομαι πώς θα δώσω τροφοδοσία . Θα μπούν εξωτερικά και με τρύπα στο τοίχο έλεγα να τραβήξω καλώδιο Micro Usb .  Αλλά με καλώδιο θα χρειαστώ στη μια περίπτωση 6 μέτρα και στην άλλη περίπτωση (α όροφος ) 10 μέτρα.  Υπάρχει κάποιος μετατροπέας , να σημειώσω ακριβώς διπλά υπάρχει φως εξωτερικού χώρου . Να φώναζα κάποιο ηλεκτρολόγο.

Για να παρεις ρευμα απο ντουι λαμπας θα πρεπει να αχρηστευσεις τη λαμπα γιατι ο διακοπτης της θα ειναι παντα στο  on για να περνει ρευμα  .

Καλυτερα να παρεις ενα καλωδιο για συναγερμους (πχ οχτακλωνο) και να συνδεσεις πολλους αγωγους μαζι (4 + 4) ή στη χειροτερη ενα καλωδιο utp και μετα να το συνδεσεις με τον μετασχηματιστη (αυτο επιβαλλει κασσιτεροκολληση με κολλητηρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...