Προς το περιεχόμενο

ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ η' ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΛΑΔΙΟΥ


splash18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και αρχίζουν τα κρυα και επειδή στην πολυκατοικία δεν βάζουν πετρέλαιο θέλω να στραφώ σε άλλη πηγή θέρμανσης.

Δεν ξέρω τι είναι πιο αποδοτικό και πιο οικονομικό ενας ή δυο τρεις θερμοπομποί ή αντίστοιχα καλοριφέρ λαδιού για να ζεσταίνονται οι χώροι

Ονομαστικα watt για θερμοπομπούς τα 2000w (μου αρεσουν οι Nobo NTL4T 20) και αντίστοιχα για καλοριφέρ λαδιου.

Διαβαζα και διαφορες κριτικες για σομπες χαλαζια αλλα δεν ειχαν καλα σχολια σε γενικες γραμμες

Στο σπιτι υπάρχουν και κλιματιστικα αλλα η ''ζεστη'' δεν είναι ιδια με τα υπόλοιπα μεσα θερμανσης

Επεξ/σία από splash18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, splash18 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και αρχίζουν τα κρυα και επειδή στην πολυκατοικία δεν βάζουν πετρέλαιο θέλω να στραφώ σε άλλη πηγή θέρμανσης.

Δεν ξέρω τι είναι πιο αποδοτικό και πιο οικονομικό ενας ή δυο τρεις θερμοπομποί ή αντίστοιχα καλοριφέρ λαδιού για να ζεσταίνονται οι χώροι
[...]

Στο σπιτι υπάρχουν και κλιματιστικα αλλα η ''ζεστη'' δεν είναι ιδια με τα υπόλοιπα μεσα θερμανσης...

Έχεις δίκιο...

Η θέρμανση που σου προσφέρει ένα κλιματιστικό σου στοιχίζει 2,5 έως 5 φορές φτηνότερα από τα άλλα θερμαντικά μέσα που αναφέρεις και τα οποία επίσης χρησιμοποιούν ηλεκτρικό ρεύμα.(καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομποί κλπ). Άρα είναι και η χειρότερη για 2 λόγους:

- Είναι φτηνή, και αν δεχτούμε ότι η λαϊκή παροιμία, "το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε", έχει εφαρμογή και στη θέρμανση, τότε είναι σίγουρα κακή, αν και στοιχίζει 2,5 έως και 5 φορές φτηνότερα.

- Επίσης τα άλλα μέσα θέρμανσης, λόγω του ακριβού κόστους που έχουν είναι περισσότερο θερμαντικά, σου "καίνε" (κυριολεκτικά) την τσέπη!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, splash18 είπε

Ονομαστικα watt για θερμοπομπούς τα 2000w (μου αρεσουν οι Nobo NTL4T 20)

Οποιοδηποτε σωμα 2000W και να παρεις, θα καιει ακριβως το ιδιο ρευμα και θα αποδιδει ακριβως την ιδια θερμοτητα.

Επομενως ο πανακριβος Nobo ειναι μια κακη αγορα.

Δεν σου λεω να παρεις οτι πιο φθηνο βρεις φυσικα, γιατι μπορει να ειναι πολυ ψευτικα τα υλικα που ειναι φτιαγμενο, να χαλασει γρηγορα, κλπ.

Οταν ομως υπαρχουν θερμοπομποι 2000W με 30-40 ευρω με 5 χρονια εγγυηση, το να πας σε nοbo των 140-150 ευρω ενα πραγμα σημαινει. Οτι σε επιασαν κοροιδο...

Επεξ/σία από crom251
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kenshin_Himura είπε

Air conditioning μόνο αδερφέ. Στο λέει παθών που ψάχνει τώρα να πουλήσει τους θερμοπομπους του.

Ωχ καταλαβα για να λες οτι τους πουλας..... αλλα πως γραφουν σε αξιολογησεις οτι εχουν καλυτερη πιο γλυκια θερμανση απο κλιματιστικα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, splash18 είπε

Ωχ καταλαβα για να λες οτι τους πουλας..... αλλα πως γραφουν σε αξιολογησεις οτι εχουν καλυτερη πιο γλυκια θερμανση απο κλιματιστικα ;;

Αδερφέ, άμα με πληρώσουν και μένα θα πω ότι ο γάιδαρος πετάει... Δες λίγο εδώ στο φόρουμ πόσες σελίδες έχει το θρεντ του κλιματισμού και βρες μου αντίστοιχο νήμα που να αναφέρεται στους θερμοπομπους. Γι αυτό σε συμβουλεύω πήγαινε εδω -

- και δώσε στους συμφορουμιτες τις προδιαγραφές του σπιτιού σου, την περιοχή και επισήμανε ότι επιθυμείς μηχάνημα για θέρμανση, και αυτοί θα σου προτείνουν κάτι ανάλογο. Ανέφερε και budget εκτός και δε σε ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Αδερφέ, άμα με πληρώσουν και μένα θα πω ότι ο γάιδαρος πετάει... Δες λίγο εδώ στο φόρουμ πόσες σελίδες έχει το θρεντ του κλιματισμού και βρες μου αντίστοιχο νήμα που να αναφέρεται στους θερμοπομπους. Γι αυτό σε συμβουλεύω πήγαινε εδω -

- και δώσε στους συμφορουμιτες τις προδιαγραφές του σπιτιού σου, την περιοχή και επισήμανε ότι επιθυμείς μηχάνημα για θέρμανση, και αυτοί θα σου προτείνουν κάτι ανάλογο. Ανέφερε και budget εκτός και δε σε ενδιαφέρει.

Σε ευχαριστω πολυ!!

12 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Αδερφέ, άμα με πληρώσουν και μένα θα πω ότι ο γάιδαρος πετάει... Δες λίγο εδώ στο φόρουμ πόσες σελίδες έχει το θρεντ του κλιματισμού και βρες μου αντίστοιχο νήμα που να αναφέρεται στους θερμοπομπους. Γι αυτό σε συμβουλεύω πήγαινε εδω -

- και δώσε στους συμφορουμιτες τις προδιαγραφές του σπιτιού σου, την περιοχή και επισήμανε ότι επιθυμείς μηχάνημα για θέρμανση, και αυτοί θα σου προτείνουν κάτι ανάλογο. Ανέφερε και budget εκτός και δε σε ενδιαφέρει.

Κλιματιστικα εχω τοποθετησει στο σπιτι 120 τετραγωνικα, ενα ASYG LFCC 24.000 btu fujitsu και 3 fujitsu ASYG 09 LlCc 9000 btu. Αλλα νομιζα απο οσα λεγονται οτι εχουν καλυτερη θερμανση οι θερμοπομποι. Μενω Αθηνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"γλυκεια" θερμανση εχει οτι χρησιμοποιει εν μερη ακτινοβολια για να σε ζεστανει. Οπως ο ηλιος. Ενδοδαπεδια. Σωματα καλοριφερ. Ενεργειακα Τζακια κοκ. Κονβεκτορες (θερμοπομποι), αεροθερμα, κλιματιστικα, ολα αυτα θερμαινουν αερα και τον διαχεουν στο δωματιο. Ο θερμοπομπος απλα καταναλωνει τα 3 πλασια+ σε ρευμα απο ενα κλιματιστικο για να παραξει το ιδιο εργο.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ιδια κατασταση πριν 4-5 χρονια πηρα nobo τοτε γυρω στα 170 ευρω με σκοπο να ζεστανω σαλονι 40 τμ περιπου....δεν ζεσταθηκε ποτε και βαλαμε τελικα ενα inverter 12αρι και βρηκαμε την υγεια μας.το θεμα ειναι οτι ο θερμοπομπος στα υπνοδωματια και ειδικα στο παιδικο κανει θαυματα....εχει το θερμοστατη του και δουλευει στο ρελαντι αθορυβα και ζεστενει και καλα.σε συνδιασμο λοιπον με ενα καλο κλιμα στο σπιτι και ο θερμοπομπος καλη λυση ειναι αλλα βρες κανα φθηνοτερο.εχει 10 χρονια εγγυηση ο nobo αλλα πολλα τα λεφτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ως χρηστης και των δυο,αν παρεις βαρβατο θερμοπομπο πχ nobo,stiebel eltron,με αναλογο κοστος 150+ θα εχεις καλυτερη ζεστη απο ac χωρις να ξεραινεται ο λαιμος και τα ματια και αθορυβα.Στη χρεωση το ιδιο ειναι .Εγω 12 ωρες ανοιχτο το εχω καθε μερα.

Φυσικα να ξερεις οτι τα καλα μηχανηματα δε λειτουργουν ολη την ωρα αλλα σταματανε μολις πιασουν την θερμοκρασια που εχεις ορισει οπως ακριβως τα ac

Πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου ac θερμανση και ειμαι με δυο δυνατους 3000 στ.ελτρον,φυσικα ποτε δεν παιζουν τερμα 23 βαθμους οταν εχει κρυο και 19 οταν νοιωθω κρυο.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ως χρηστης και των δυο,αν παρεις βαρβατο θερμοπομπο πχ nobo,stiebel eltron,με αναλογο κοστος 150+ θα εχεις καλυτερη ζεστη απο ac χωρις να ξεραινεται ο λαιμος και τα ματια και αθορυβα.Στη χρεωση το ιδιο ειναι .Εγω 12 ωρες ανοιχτο το εχω καθε μερα.

Φυσικα να ξερεις οτι τα καλα μηχανηματα δε λειτουργουν ολη την ωρα αλλα σταματανε μολις πιασουν την θερμοκρασια που εχεις ορισει οπως ακριβως τα ac

Πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου ac θερμανση και ειμαι με δυο δυνατους 3000 στ.ελτρον,φυσικα ποτε δεν παιζουν τερμα 23 βαθμους οταν εχει κρυο και 19 οταν νοιωθω κρυο.

Και οταν ερχεται ο λογαριασμος αυτοκτονεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ως χρηστης και των δυο,αν παρεις βαρβατο θερμοπομπο πχ nobo,stiebel eltron,με αναλογο κοστος 150+ θα εχεις καλυτερη ζεστη απο ac χωρις να ξεραινεται ο λαιμος και τα ματια και αθορυβα.Στη χρεωση το ιδιο ειναι .Εγω 12 ωρες ανοιχτο το εχω καθε μερα.

Φυσικα να ξερεις οτι τα καλα μηχανηματα δε λειτουργουν ολη την ωρα αλλα σταματανε μολις πιασουν την θερμοκρασια που εχεις ορισει οπως ακριβως τα ac

Πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου ac θερμανση και ειμαι με δυο δυνατους 3000 στ.ελτρον,φυσικα ποτε δεν παιζουν τερμα 23 βαθμους οταν εχει κρυο και 19 οταν νοιωθω κρυο.

Μη λεμε τετοια και παιρνουμε κοσμο στο λαιμο μας. Καλα ολα τα αλλα, εκει που λες οτι στη χρέωση το ίδιο είναι το κλιματιστικο με τον θερμοπομπο, τοτε μιλαμε ότι είτε εχεις μαγαζί με θερμοπομπους ή κανεις πλακα. Εξ ορισμου λοιπον, χωρις να υπαρχουν περιθωρια περισσοτερης συζήτησης ο θερμοπομπος καιει 3 (για θερμοκρασιες κάτω απο 0 βαθμους κελσίου)  έως 9 φορες περισσοτερο, με βάση δηλαδή το ταμπελάκι που γράφουν τα μηχανήματα επάνω τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2019 στις 6:46 ΜΜ, crom251 είπε

το να πας σε nοbo των 140-150 ευρω ενα πραγμα σημαινει. Οτι σε επιασαν κοροιδο...

Δεν εχουν την ιδια ποιοτιτα υλικων αυτα τα 2. Το αλλο εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη, controler και ποιοτικη ψυχρη αντισταση. Αυτο με τα 40€ δεν ξερω τι θα εχει. Μια μεση λυση ειναι το καλυτερο αν οχι νομπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...