Προς το περιεχόμενο

ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ η' ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΛΑΔΙΟΥ


splash18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να συμπληρωσω οτι αυτο το "ac ξεραινει την ατμοσφαιρα/ματια/λαιμο/κεικ που εψησες" δεν εχει καμια σχεση με καμια πραγματικοτητα. Το AC δεν εχει δυνατοτητα αφυγρανσης σε λειτουργια θερμανσης, τουλαχιστον οχι στο υπαρχον συμπαν με τους ισχυοντες νομους φυσικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

και να συμπληρωσω οτι αυτο το "ac ξεραινει την ατμοσφαιρα/ματια/λαιμο/κεικ που εψησες" δεν εχει καμια σχεση με καμια πραγματικοτητα. Το AC δεν εχει δυνατοτητα αφυγρανσης σε λειτουργια θερμανσης, τουλαχιστον οχι στο υπαρχον συμπαν με τους ισχυοντες νομους φυσικης

Ο λαιμος ειναι αληθεια συμβαινει και σε μενα. Δεν ξερω πως αλλα στον ενοχλει ειδικα αν κοιμηθεις με ανοιχτο. Ματια οκ ειμαι, αλλα μου το εχουν πει αλλοι

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ο λαιμος ειναι αληθεια συμβαινει και σε μενα. Δεν ξερω πως αλλα στον ενοχλει ειδικα αν κοιμηθεις με ανοιχτο. Ματια οκ ειμαι, αλλα μου το εχουν πει αλλοι

τοτε η η ατμοσφαιρα στο δωματιο που κοιμασαι ειναι ξηρη εξ αρχης η εχει πολλη σκονη. Σε λειτουργια θερμανσης το AC (οπως και οτιδηποτε αλλο θερμαντικο μεσο) δε μπορει να αφαιρεσει ουτε σταλα υγρασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nvel είπε

υγρασία δεν αφαιρεί αλλά μειώνει την σχετική υγρασία του χώρου

Ποιο σωστη διατύπωση, η αυξηση της θερμοκρασιας μειώνει τη σχετική υγρασία του χώρου.... αρα οι θερμοπομποι που δε μπορουν να μειωσουν τη σχετικη υγρασια του χωρου είναι διοτι δε μπορουν να θερμανουν τον χωρο. 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

υγρασία δεν αφαιρεί αλλά μειώνει την σχετική υγρασία του χώρου

 

οτιδηποτε θερμαινει τον χωρο, και κατα συνεπεια τον αερα εντος του, μειωνει τη σχετικη υγρασια. Γιατι οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του ατμοσφαιρικου αερα τοσο αυξανεται και το σημειο κορου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οτιδηποτε θερμαινει τον χωρο, και κατα συνεπεια τον αερα εντος του, μειωνει τη σχετικη υγρασια. Γιατι οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του ατμοσφαιρικου αερα τοσο αυξανεται και το σημειο κορου

Εχω κοιμηθει με ανοιχτο θερμοπομπο δεν επαθα λαιμο εσυ αν κοιμηθεις με ανοιχτο θερμοπομπο σε πωναει ο λαιμος

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ένα eldom 2000 watt 5 χρόνια και τον προτιμώ από την αέρα του ερκοντισιον. Με λογική χρήση δεν έχω πληρώσει ποτέ πολλά στην ΔΕΗ. Και εννοείται έχει διαφορά ο θερμοπομπος των 40 ευρό και αυτός των 150. Όσο μεγαλύτερη επιφάνεια έχει τόσο πιο πολύ ζεσταίνει το δωμάτιο, και τόσο περισσότερο συνεχίζει να αποδίδει όση ώρα έχει κόψει ο θερμοστάτης. Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι παίρνουν ένα θερμοπομπο για να ζεστάνουν ολόκληρα σαλόνια. Δεν γίνεται αυτό. Εκεί υπερέχουν τα κλιματιστικά. Για μικρά όμως δωμάτια είναι πλήρη επαρκή. 

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Μη λεμε τετοια και παιρνουμε κοσμο στο λαιμο μας. Καλα ολα τα αλλα, εκει που λες οτι στη χρέωση το ίδιο είναι το κλιματιστικο με τον θερμοπομπο, τοτε μιλαμε ότι είτε εχεις μαγαζί με θερμοπομπους ή κανεις πλακα. Εξ ορισμου λοιπον, χωρις να υπαρχουν περιθωρια περισσοτερης συζήτησης ο θερμοπομπος καιει 3 (για θερμοκρασιες κάτω απο 0 βαθμους κελσίου)  έως 9 φορες περισσοτερο, με βάση δηλαδή το ταμπελάκι που γράφουν τα μηχανήματα επάνω τους.

ναι αλλα δεν υπαρχει αυτο,δηλαδη κατω απο 5-6 βαθμους ειναι πολυ σπανιο ,εκτος αν ζεις σε αλλη χωρα

Για το λογαριασμο που λεε ο φιλος,οι εκκαθαριστικοι στα 190 ειναι σε σπιτι 180 τμ οπου τα 70 ειναι δημος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, garrett156 είπε

οτι ο θερμοπομπος στα υπνοδωματια και ειδικα στο παιδικο κανει θαυματα

Οταν πεσετε για υπνο αφηνετε ανοιχτο το κλιματιστικο και θερμοπομπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ναι αλλα δεν υπαρχει αυτο,δηλαδη κατω απο 5-6 βαθμους ειναι πολυ σπανιο ,εκτος αν ζεις σε αλλη χωρα

Για το λογαριασμο που λεε ο φιλος,οι εκκαθαριστικοι στα 190 ειναι σε σπιτι 180 τμ οπου τα 70 ειναι δημος.

Σπάνιο δεν είναι αλλα για πανω απο 5 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια το aircondition ειναι 7-8 φορες (και 9 φορες πχ fujitsu) πιο οικονομικο. Τώρα αυτα με τους λογαριασμους της ΔΕΗ, ειναι συμπεράσματα χωρις σοβαρή ακρίβεια αφου δε ξερουμε τι αλλο κανει στο σπίτι του.  Τώρα πως το πολλαπλάσια πιο ακριβο θερμοπομπο τον βαφτίζουμε το ίδιο οικονομικό με ένα κλιματιστικό δε μπορώ να το καταλάβω. Δεν είναι κακο να μη γνωρίζουμε, δε είναι όλοι φυσικοι και μηχανικοί. αλλά καθε χρόνο ανοίγει το ίδιο θέμα 3-4 φορές. Δεν είναι απαραίτητο να γράφουμε, πολλες φορες αρκεί να διαβάζουμε τους άλλους και να ρωτάμε αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι αφού το θέμα έχει απαντηθεί και θεωρείται κλεισμένο. Μέχρι και έρευνα πανεπιστημίου έχει αναρτηθεί που τα βγάζει ως τη χειρότερη οικονομικά θέρμανση, αλλά όχι εκει κάθε χρόνο το ίδιο.

 

24 λεπτά πριν, barimagas είπε

Εχω ένα eldom 2000 watt 5 χρόνια και τον προτιμώ από την αέρα του ερκοντισιον. Με λογική χρήση δεν έχω πληρώσει ποτέ πολλά στην ΔΕΗ. Και εννοείται έχει διαφορά ο θερμοπομπος των 40 ευρό και αυτός των 150. Όσο μεγαλύτερη επιφάνεια έχει τόσο πιο πολύ ζεσταίνει το δωμάτιο, και τόσο περισσότερο συνεχίζει να αποδίδει όση ώρα έχει κόψει ο θερμοστάτης. Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι παίρνουν ένα θερμοπομπο για να ζεστάνουν ολόκληρα σαλόνια. Δεν γίνεται αυτό. Εκεί υπερέχουν τα κλιματιστικά. Για μικρά όμως δωμάτια είναι πλήρη επαρκή. 

Με την ίδια λογική χρήση αν είχες κλιματιστικό θα έκαιγες πολλαπλά λιγότερο ρεύμα. Την ίδια θερμότητα βγάζει και ενας θερμοπομπος των 20 ευρώ με έναν των 200€.  Η επιφάνεια του σώματος δε παίζει ρόλο στο πόση θερμότητα παράγεται παρά μόνο τα watt. H μόνη διαφορά είναι ότι ένα με μεγάλη επιφάνεια, καίει λιγότερο, σε σχέση με ένα μικρό, αφού και τα δύο προσπαθούν μέσω της επιφάνειας που έχουν να μεταδώσουν την ίδα θερμότητα. Άρα το μεγάλο έχει λιγότερες φθορές. Πάντως στη φυσική ισχύει ότι το σώμα με τη μεγαλύτερη επιφάνεια κρυώνει πιο γρήγορα απο αυτό με τη μικρότερη ελεύθερη επιφάνεια, μαλλον αναποδα τα λες.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω τον θερμοπομπο την νύχτα, στους 17-19 ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, σαν backup δηλαδή ώστε να μην πέσει πιο κάτω. Όσο περισσότερο κρύο έξω επειδή και απώλειες είναι παραπάνω τόσο πιο ψηλά το αφήνω. 

 

Δεν τα λέω καθόλου ανάποδα αγαπητέ, έχω κάνει τις συγκρίσεις μου. eldom 2000 Kai inventor 2000. Ο πρώτος 50 % μεγαλύτερη επιφάνεια από τον δεύτερο, ζέσταινε πιο γρήγορα, και γενικά φαινότανε η διαφορά. Από κει και πέρα αν σας αρέσει ο αέρας πάνω σας από το κλιματιστικό δεν έχω κανένα πρόβλημα, δεν προσπαθώ σας επιβάλω την άποψη μου ούτε θα σκάσω αν πληρώσω 20ευρο παραπάνω ρεύμα. 

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Curtis76 είπε

Σπάνιο δεν είναι αλλα για πανω απο 5 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια το aircondition ειναι 7-8 φορες (και 9 φορες πχ fujitsu) πιο οικονομικο. Τώρα αυτα με τους λογαριασμους της ΔΕΗ, ειναι συμπεράσματα χωρις σοβαρή ακρίβεια αφου δε ξερουμε τι αλλο κανει στο σπίτι του.  Τώρα πως το πολλαπλάσια πιο ακριβο θερμοπομπο τον βαφτίζουμε το ίδιο με ένα κλιματιστικό δε μπορώ να το καταλάβω. Δεν είναι κακο να μη γνωρίζουμε, δε είναι όλοι φυσικοι και μηχανικοί. αλλά καθε χρόνο ανοίγει το ίδιο θέμα 3-4 φορές. Δεν είναι απαραίτητο να γράφουμε, πολλες φορες αρκεί να διαβάζουμε τους άλλους και να ρωτάμε αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι αφού το θέμα έχει απαντηθεί και θεωρείται κλεισμένο. Μέχρι και έρευνα πανεπιστημίου έχει αναρτηθεί που τα βγάζει ως τη χειρότερη οικονομικά θέρμανση, αλλά όχι εκει κάθε χρόνο το ίδιο.

Με την ίδια λογική χρήση αν είχες κλιματιστικό θα έκαιγες πολλαπλά λιγότερο ρεύμα. Την ίδια θερμότητα βγάζει και ενας θερμοπομπος των 20 ευρώ με έναν των 200€.  Η επιφάνεια του σώματος δε παίζει ρόλο στο πόση θερμότητα παράγεται παρά μόνο τα watt. H μόνη διαφορά είναι ότι ένα με μεγάλη επιφάνεια, καίει λιγότερο, σε σχέση με ένα μικρό, αφού και τα δύο προσπαθούν μέσω της επιφάνειας που έχουν να μεταδώσουν την ίδα θερμότητα. Άρα το μεγάλο έχει λιγότερες φθορές. Πάντως στη φυσική ισχύει ότι το σώμα με τη μεγαλύτερη επιφάνεια κρυώνει πιο γρήγορα απο αυτό με τη μικρότερη ελεύθερη επιφάνεια, μαλλον αναποδα τα λες.

επειδη καταντας κουραστικος και εχεις φαινεται κολλησει-τρακαρει αποκλειστικα με τη χρεωση και δε μπορω να κανω τιποτα για να στροφαρει απο το δεντρο θα μιλησω για το δασος.

Ειναι αδυνατον να κοιμηθω με το κλιματιστικο λογω θορυβου και γιατι ξηραινει λαιμο ματια,κατι που δε συμβαινει με θερμοπομπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Πάντως στη φυσική ισχύει ότι το σώμα με τη μεγαλύτερη επιφάνεια κρυώνει πιο γρήγορα απο αυτό με τη μικρότερη ελεύθερη επιφάνεια, μαλλον αναποδα τα λες.

Θες αργη απαγωγη θερμοτητας αλλα οχι παναργη. Ενας θερμοπομπος σωστα σχεδιασμενος, οχι ΜΟΝΟ λογο επιφανειας αλλα αρχιτεκτονικης κανει καλυτερη διαχυση θερμοτητας. 

Ο κακος θερμοπομπος κανει burst θερμοτητας οποτε χασιμο χρηματων, ελαχιστο αλλα ειναι. Βγαζουν την ιδια θερμοτητα αλλα την διανεμουν αλλιως. 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...