Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση σε CATALINA


Djzan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά.

εχω ενα macbook pro mid 2012. το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να κανω Update σε Catalina. μου λεει πως δεν υπαρχει διαθεσιμη ενημέρωση.

τι μπορει να φταιει και πως μπορει να διορθωθει ?

 

ευχαριστω για την βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς ότι έχεις το Catalina και θες να περάσεις το τελευταίο update?

Δεν θυμάμαι ποτέ το upgrade να γινόταν, από το software update.Παντα μέσο App Store.

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ignome4 είπε

Δοκίμασες και από το App Store? https://apps.apple.com/gr/app/macos-catalina/id1466841314?mt=12

ναι δοκιμασα αλλα δεν με αφηνει,

 

12 ώρες πριν, atheatos είπε

Εννοείς ότι έχεις το Catalina και θες να περάσεις το τελευταίο update?

Δεν θυμάμαι ποτέ το upgrade να γινόταν, από το software update.Παντα μέσο App Store.

οχι εχω Mojave αλλα δεν μου βρισκει την αναβαθμιση-μεταφορα σε catalina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Djzan είπε

ναι δοκιμασα αλλα δεν με αφηνει,

οχι εχω Mojave αλλα δεν μου βρισκει την αναβαθμιση-μεταφορα σε catalina

Μπες στο Internet Recovery με Option-cmd-R. Λογικά εκεί θα σου εμφανίσει το Catalina. Προχωράς την αναβάθμιση από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Illuvatar1981 είπε

Μπες στο Internet Recovery με Option-cmd-R. Λογικά εκεί θα σου εμφανίσει το Catalina. Προχωράς την αναβάθμιση από εκεί.

λόγο ότι έκανα recovery με time machine γιατι άλλαξα σκληρο δίσκο, εχω την εξεης ερώτηση: αν κάνω αυτό που λες υπάρχει περίπτωση να χαθεί κάτι απο τα υπάρχοντα στο laptop??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Djzan είπε

λόγο ότι έκανα recovery με time machine γιατι άλλαξα σκληρο δίσκο, εχω την εξεης ερώτηση: αν κάνω αυτό που λες υπάρχει περίπτωση να χαθεί κάτι απο τα υπάρχοντα στο laptop??

Όχι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα αρχεία σου. Αναβάθμιση θα γίνει στο Catalina.

Backup έχεις έτσι κι αλλιώς οπότε και να μην παέι κάτι καλά μπορείς να κάνεις και πάλι restore. Στις αναβαθμίσεις υπάρχει πάντα ένα ενδεχόμενο αποτυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Illuvatar1981 είπε

Όχι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα αρχεία σου. Αναβάθμιση θα γίνει στο Catalina.

Backup έχεις έτσι κι αλλιώς οπότε και να μην παέι κάτι καλά μπορείς να κάνεις και πάλι restore. Στις αναβαθμίσεις υπάρχει πάντα ένα ενδεχόμενο αποτυχίας.

ok φιλε. θα το δοκιμάσω και βλεπουμε.

σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πας σε format κλπ, μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις τον installer απ'ευθείας από τους server της Apple, παρακάμπτοντας το App Store.

Κατέβασε την εφαρμογή macOS Catalina Patcher. Με αυτήν, μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο εγκατάστασης του Catalina απ'ευθείας από τους server της Apple και μετά να το patch-άρεις ώστε να μπορεί να εγκατασταθεί σε παλιούς, μη υποστηριζόμενους  επίσημα mac. Αφού ο δικός σου είναι μέσα στους επίσημα υποστηριζόμενους, κάνε απλώς το download και κλείσε την εφαρμογή χωρίς να εκτελέσεις το patch-άρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Πριν πας σε format κλπ, μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις τον installer απ'ευθείας από τους server της Apple, παρακάμπτοντας το App Store.

Κατέβασε την εφαρμογή macOS Catalina Patcher. Με αυτήν, μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο εγκατάστασης του Catalina απ'ευθείας από τους server της Apple και μετά να το patch-άρεις ώστε να μπορεί να εγκατασταθεί σε παλιούς, μη υποστηριζόμενους  επίσημα mac. Αφού ο δικός σου είναι μέσα στους επίσημα υποστηριζόμενους, κάνε απλώς το download και κλείσε την εφαρμογή χωρίς να εκτελέσεις το patch-άρισμα.

θα το δοκιμασω και αυτο και θα επανελθω

thanks

1 λεπτό πριν, Djzan είπε

 

 

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Πριν πας σε format κλπ, μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις τον installer απ'ευθείας από τους server της Apple, παρακάμπτοντας το App Store.

Κατέβασε την εφαρμογή macOS Catalina Patcher. Με αυτήν, μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο εγκατάστασης του Catalina απ'ευθείας από τους server της Apple και μετά να το patch-άρεις ώστε να μπορεί να εγκατασταθεί σε παλιούς, μη υποστηριζόμενους  επίσημα mac. Αφού ο δικός σου είναι μέσα στους επίσημα υποστηριζόμενους, κάνε απλώς το download και κλείσε την εφαρμογή χωρίς να εκτελέσεις το patch-άρισμα.

sorry ερώτηση. κατεβάζω το αρχειο που ειπες και μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα λυθηκε. λογικα το προβλημα ηταν πως ο SSD δεν ηταν σε AFPS FORMAT. τον εκανα διαγραφη και μετατροπη σε AFPS ,RESTORE με το time machine Ολα τα αρχεια μου και μετα προχωρησα σε internet recover και εγκατεστησα το CATALINA.

Ευχαριστω ολους για την συμβολη τους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ερώτηση παίδες. μετά την αναβάθμιση,ενω συνδέω κανονικά με το hdmi και το βλεπει σαν πηγη η τηλεοραση, μου λεει πως δεν υπαρχει σημα καθως επισης και δεν το βλεπει σαν οθονη το mac. any ideas ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...