Προς το περιεχόμενο

Wildlife


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Θενξ, θα κατεβάσω όλη την σειρά να την δω.

Απλά ελπίζω να μην μου κακοφανεί γιατί βλέπω είναι του 1990 και πριν λίγες μέρες τελείωσα το blue planet που είναι καινούριο και όπως και να το κάνεις η εικόνα μετράει

Έχει βγει και σε blu ray οπότε κυκλοφορεί και σε 1080p...

Σίγουρα παίζει ρόλο και η εικόνα, ωστόσο κάποια από τα αγαπημένα μου ντοκιμαντέρ σε τέτοια θέματα είναι σχετικά παλιά. Πχ κάποια του National Geographic που έχουν φοβερή "σκηνοθεσία", όπως το The Last Feast of the Crocodiles

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια που μιλάμε για παλιότερα ντοκιμαντέρ, ένα από τα πιο ωραία που έχω δει είναι η σειρά των 13 DVD Untamed Earth. Είναι στο "γαλλικό στυλ", με πιο ήρεμη αφήγηση και πιο αργά πλάνα, αλλά αυτό που παίζει ρόλο είναι οι φανταστικές εικόνες του. Από εκεί προέρχεται και αυτή η πολύ σπάνια και ιδιαίτερα σκληρή σκηνή επίθεσης ενός πούμα σε έναν βραδύποδα:

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Θενξ, θα κατεβάσω όλη την σειρά να την δω.

Απλά ελπίζω να μην μου κακοφανεί γιατί βλέπω είναι του 1990 και πριν λίγες μέρες τελείωσα το blue planet που είναι καινούριο και όπως και να το κάνεις η εικόνα μετράει

https://www.bbc.co.uk/iplayer/episodes/p07dzjwl/seven-worlds-one-planet

To νέο που έβγαλαν Seven Worlds, One Planet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ενδιαφέρον βίντεο με μάχη και ανατροπές

 

Ο ασβός είναι από τα πιο σκληροτράχηλα ζώα εκεί έξω. Σε άλλο βίντεο είχα δει να του την πέφτει κοπάδι ύαινες και τελικά να ξεφεύγει

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ο ασβός είναι από τα πιο σκληροτράχηλα ζώα εκεί έξω. Σε άλλο βίντεο είχα δει να του την πέφτει κοπάδι ύαινες και τελικά να ξεφεύγει

 

Όντως, φοβερό ζώο! Πάρα πολύ σκληρό δέρμα που δεν το περνάνε ούτε βέλη και ακόμα και τα μαχαίρια πολύ δύσκολα! Υποθέτουν ότι έχει και πολύ υψηλό κατώφλι πόνου. Και από επιθετικότητα, άλλο τίποτα. Δεν φοβάται ούτε λιοντάρια, ούτε ελέφαντες, ούτε κανένα άλλο ζώο. Λένε ότι έχει και μια τάση να επιτίθεται κατευθείαν στα γεννητικά όργανα του αρσενικού και (λέγεται ότι) το έχουν δει με αυτόν τον τρόπο να έχει σκοτώσει βούβαλο και λιοντάρι που πέθαναν από αιμορραγία. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι αν το εκνευρίσουν επιτίθεται και σε λάστιχα αυτοκινήτων και έχουν υπάρξει περιπτώσεις που τα έχει σκίσει!

Σε ελληνικά βιβλία το λένε αφρικανικό ασβό ή μελιφάγο ή αδηφάγο. Στα αγγλικά εκτός από honey badger το λένε και ratel.

Υπήρχε επίσης μια φήμη ότι έχει μια συμβιωτική σχέση με τα honey guide birds, ότι δηλαδή τα πουλιά το οδηγούν σε μελισσοφωλιές τις οποίες και καταστρέφει και έτσι τρώει μέλι και το πουλί. Ενώ όμως αυτή η σχέση υπάρχει όντως μεταξύ ανθρώπων και πουλιών, δεν έχει παρατηρηθεί μεταξύ ασβών και πουλιών.

Ήμουν πεζός και 5 μέτρα μακριά όταν τράβηξα αυτή τη φωτό και όταν μου γρύλισε και με κοίταξε μ'αυτό το βλέμμα.... την άκουσα λιγάκι :D

FZ28_P1000690.jpg.5a19f7a51b4c6feef8ba248874eb2a08.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο έξω από το Moremi. Είχα κατέβει απ'το αυτοκίνητο για να φωτογραφίσω ένα πουλί, τον είδα να περνάει και είπα να τον ακολουθήσω. Για αρκετή ώρα δεν με είχε πάρει χαμπάρι ή δεν μου έδινε σημασία, αλλά σε κάποια φάση φαίνεται ότι πλησίασα παραπάνω απ'όσο έπρεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που έχει σχέση με τους honey badgers:

Τα cheetah κυνηγάνε αποκλειστικά στην ανοιχτή σαβάνα, μια που βασίζονται στην ταχύτητά τους για να πιάσουν τα θηράματά τους. Επίσης, οι μητέρες cheetah μεγαλώνουν ολομόναχες τα μικρά τους χωρίς βοήθεια από άλλα ενήλικα. Ως αποτέλεσμα, οι μητέρες cheetah αναγκάζονται πολλές φορές να αφήσουν τα μικρά τους εκτεθειμένα στη μέση μιας μεγάλης ανοιχτής έκτασης, χωρίς να έχουν ούτε την κάλυψη των θαμνότοπων ή των βράχων που πιθανόν έχουν οι μητέρες λεοπαρδάλεις και λιονταρίνες, ούτε την προστασία κάποιας αγέλης.

Έτσι κάποιοι υποθέτουν ότι τα μικρά cheetah έχουν εξελιχθεί να έχουν μια ανοιχτόχρωμη χαίτη ώστε να μοιάζουν με τους honey badgers. Επειδή ακόμα και μεγάλα αρπακτικά συνήθως δεν πάνε γυρεύοντας όταν συναντήσουν honey badger.

cheetahcubs-lamsongf.jpg.68b50720ce8f4e10f4a4cc74dd079f58.jpgadult-honey-badger-foraging.jpg.15562578bac96b230ccaee10062afece.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 5/12/2019 στις 9:53 ΠΜ, mic2mic είπε

γίνονται προσπάθειες να συμπληρωθεί η οκτάδα με επανεισαγωγή ασιατικών λιονταριών και τσίτα (το εγχείρημα κολάει στις αντιδράσεις της επαρχίας Gujarat που έχει τον μοναδικό εναπομείναντα πληθυσμό ασιατικών λιονταριών και του Ιράν (το οποίο έχει τους μοναδικούς βιώσιμους πληθυσμούς Ασιατικού τσίτα, αλλά θέλει Ασιατικά λιοντάρια για ανταλλαγή, κάτι που η Ινδία δεν έχει αποφασίσει ακόμα).

Τελικά αποφασίστηκε να εισαχθούν Αφρικανικά cheetah στην Ινδία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας μονοκύτταρος οργανισμός στρετσάρει μια μακρυά προβοσκίδα για να κυνηγήσει, και όταν πιάνει το θήραμα του πετάει τοξίνες πριν το φάει. Ένα κύτταρο που κάνει τόσα πράγματα μου φαίνεται αδιανόητο! [Βίντεο στο λινκ]

https://roaring.earth/vicious-single-celled-organism-attacks-another-microscopic-organism-video/?utm_source=ofb&utm_medium=pa&utm_campaign=8361&fbclid=IwAR0VgeIbQBUWppJmRFUDG27rrBqgWYx94WvJ_VFIOI7Hi74_SXUksmKl75s

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...