Προς το περιεχόμενο

Ip camera gearbest 5.45€ [ΑΚΥΡΑ]


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, matrixxx είπε

Στην συνδεδεμενη visa  μας λεει. Οχι με καρτα αμεσα.

Ρε συ ούτε ο ίδιος δεν έχει καταλάβει τι έγινε.
Σε καμία περίπτωση δεν βλέπει ο πωλητής ποια κάρτα έχεις από πίσω όταν πληρώσεις με paypal.
Εάν ενεργοποιήσεις και το 2FA ώστε κάθε φορά στην πληρωμή να σου έρχεται sms με pin έχεις τον απόλυτο έλεγχο του λογαριασμού σου στο paypal.

Δεν λέω ότι είσαι 100% secure αλλά μειώνεις σημαντικά τις πιθανότητες "διαρροής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

25 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Με δελτα;

Γιατρε, με γριφους μας τα λες και με τσιγκελια! Δεν χρεωθηκες δηλαδη ποτε τιποτα αλλο; Ή χρεωθηκες; Το απετρεψε το συστημα ΠΡΙΝ γινει ή "ετρεχες";

Οπως μου ειπε η τηλεφωνήτρια της eurobank "εγινε αποπειρα χρεωσης " Για να με παρουν τηλέφωνο εγινε και χρεωση με δελτα απο ταίλανδη η κολοτραπεζα δεν ηθελε να πει πολλα . Φυσικα και ετρεχα - αναγκαστικα να ακυρωσω τη συνδεδεμενη χρεωστικη και να γινει επανεκδοση με χρεωση 6 ευρώ . Ολες οι αγορες παντα με paypal .... Εκτος απο τη 1η : Το 2016 που δεν ηξερα- δε ρώταγα ειχα παραγγ. αυτο https://gr.gearbest.com/laptop-accessories/pp_229102.html?wid=1433363  - με στοιχεια της καρτας - που μετα την εβγαλα ... Τωρα που κοιταω το ιστορικο αγορων ολα paypal ειναι - υποθετω ομως οτι ειχα βαλει καπου στοιχεια καρτας ... απο εκει πρεπει να εγινε η δουλεια . Περιπτωση 2η να εγινε υποκλοπη απο το λογαριασμο microsoft οταν χτυπησε ο δισκος και πηγε επισκευη - δε μπορω να σκεφτω πως αλλιως .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω την αφησα και ακυρωθηκε, δεν την πληρωσα. Τσαμπα παμε να μπλεξουμε νομιζω. Πωλητης χωρις feedback, εδω μπαινουν απατεωνες στο αμαζον, θα τσιμπησουμε στο GB;

Αστο καλυτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα και εγώ 2xAU και περιμένουμε να δούμε αν θα πέσουν άκυρα... (ελπίζω επίσης λόγω βάρους.. 1kg!!!, να μην μπλέξουμε με τελωνεία και αποδείξεις paypal κτλ μιας και δεν το χω περάσει αυτό ως τώρα ακόμα) 

Πάντως με Paypal (εφόσον πας στο ίδιο το περιβάλλον του PayPal) δεν νομίζω να υπάρχει το οποιοδήποτε θέμα. Με κάρτα απ την άλλη αν βάλεις τα στοιχεία σου (ακόμα και να μην ολοκληρώσεις την παραγγελία) ε πάντα είναι ρίσκο σε οποιοδήποτε online κατάστημα.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαγαζι παντως ειναι αυτο https://www.gearbest.com/store/6537684687481495552.html Δεν νομιζω να γινει οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να φαμε ακυρο. Εχει κατι λιγες κριτικες

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, Craven είπε

Πάντως με Paypal (εφόσον πας στο ίδιο το περιβάλλον του PayPal) δεν νομίζω να υπάρχει το οποιοδήποτε θέμα. Με κάρτα απ την άλλη αν βάλεις τα στοιχεία σου (ακόμα και να μην ολοκληρώσεις την παραγγελία) ε πάντα είναι ρίσκο σε οποιοδήποτε online κατάστημα.

Δεν μιλαμε για αγορα με καρτα αλλα με paypal.

Μακαρι να παραλαβετε. Εγω την αφησα να ακυρωθει μιας και θεωρω βεβαιο το ακυρο και απο κει και περα, εστω και 1% να υπαρχει για απατη και συλλογη στοιχειων-χρεωσεις αλλες, δεν ειδα τον λογο να το ρισκαρω. Μακαρι να στην στειλουν και ας μπλεξεις με το τελωνειο, ειναι το λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλεπω οτι ηδη εφυγαν οι "5.45" τιμες σε ολα και κατι ενδειξεις που ειχε δεξια οτι ειχαν πουληθει κατι εκατονταδες στο καθενα, χιλιαδες κομματια συνολικα, εχουν εξαφανιστει ηδη απο τις σελιδες του προιοντος και εχει μεινει μονο ενδειξη για 1 και μηδεν πουλημενα κομματια στις εκδοσεις 720p.

Βαζω το "τελος" στον τιτλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Craven είπε

Πήρα και εγώ 2xAU και περιμένουμε να δούμε αν θα πέσουν άκυρα... (ελπίζω επίσης λόγω βάρους.. 1kg!!!, να μην μπλέξουμε με τελωνεία και αποδείξεις paypal κτλ μιας και δεν το χω περάσει αυτό ως τώρα ακόμα) 

Πάντως με Paypal (εφόσον πας στο ίδιο το περιβάλλον του PayPal) δεν νομίζω να υπάρχει το οποιοδήποτε θέμα. Με κάρτα απ την άλλη αν βάλεις τα στοιχεία σου (ακόμα και να μην ολοκληρώσεις την παραγγελία) ε πάντα είναι ρίσκο σε οποιοδήποτε online κατάστημα.

Εγώ πήρα 4 , οπότε το βάρος πολύ μεγαλύτερο. 

Στην χειρότερη θα πληρώσουμε 3 ευρώ παρουσίασης στο τελωνείο επειδή η αποστολή (αν είναι πάνω από 2 κιλά) γίνεται ως δέμα και όχι ως επιστολική αλληλογραφία.
Φυσικά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να σταλθούν :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά εγώ τις έκανα σε 2 ξεχωριστές παραγγελίες, οπότε παραμένει στο 1kg ο υπολογισμός και ας έρθει η μια 10 μέρες μετά την άλλη, δεν τις βιάζομαι (μόνο το οτι θα τρέχω στο πρακτορείο)... τώρα καλά έκανα, άσχημα έκανα, ή θα μου βγει σε καλό και θα πάνε κατευθείαν πρακτορείο καθώς είναι κάτω απο 2 κιλά ή θα μου βγει σε κακό και θα σκάσω 6 ευρώ. Θα δείξει :)

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δεν μιλαμε για αγορα με καρτα αλλα με paypal.

Μακαρι να παραλαβετε. Εγω την αφησα να ακυρωθει μιας και θεωρω βεβαιο το ακυρο και απο κει και περα, εστω και 1% να υπαρχει για απατη και συλλογη στοιχειων-χρεωσεις αλλες, δεν ειδα τον λογο να το ρισκαρω. Μακαρι να στην στειλουν και ας μπλεξεις με το τελωνειο, ειναι το λιγοτερο.

Σε αγορά λοιπόν με paypal, ο πωλητής θα δει ένα mail και μια διεύθυνση.
Η εξουσιοδότηση που θα δώσεις θα λήξει ύστερα από μερικά λεπτά.
Άρα δεν υπάρχει περίπτωση για μελλοντικές χρεώσεις.

Όλες αυτές οι ιστορίες υποκλοπής στοιχείων κάρτας συνήθως έχουν να κάνουν με την "αφέλεια" των χρηστών που κλικάρουν όπου να ναι χωρίς πρώτα να ελέγχουν.
Χρησιμοποιούν one click checkout που αποθηκεύει κωδικούς paypal, δίνουν έγκριση για διάφορα subscriptions χωρίς να το παίρνουν χαμπάρι και ύστερα "ψάχνονται".

Ξαναλέω, εάν ενεργοποιήσεις το 2 factor authentication, πως ακριβώς θα περάσει οποιαδήποτε πληρωμή χωρίς την δική σου έγκριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Ο πωλητης δεν ειναι το gearbest, απλα ακυρο ή καμια κομπινα για να παρει paypal και να τα χακαρει και να χασουμε λεφτα; 😛 :o  Λες;

Το ακυρο παντως ειναι σχεδον σιγουρο, μολις 99.99% πιστευω για ακυρο, αφου το μαγαζι ΔΕΝ ειναι του τιτλου.

Ωχ αυτό δε το παρατήρησα καν...... τι να πω δε ξέρω...γενικά πλήρωσα με PayPal - δε πιστεύω ότι μπορεί να χρεώσει αυθαίρετα...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που χρεώνει κάτι το paypal σας στέλνει και την απόδειξη στο email σας.

 

btw νομίζω πώς η Αμερική έχει 120 volt?

Που σημαίνει ότι χρειάζεστε και μετασχηματιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Κάθε φορά που χρεώνει κάτι το paypal σας στέλνει και την απόδειξη στο email σας.

btw νομίζω πώς η Αμερική έχει 120 volt?

Που σημαίνει ότι χρειάζεστε και μετασχηματιστή;

Νομίζω ότι δουλεύουν 110 και 220 volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...