Προς το περιεχόμενο

Το Δημοτικό Συμβούλιο της Καλαμάτας διακόπτει την πιλοτική λειτουργία δικτύου 5G


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, geopapa είπε

Δεν ειμαι οπισθοδρομικός σε καμμία περίπτωση αλλά ρε παιδια το 4g (κανα 20ρι mbps τουλαχιστον με καλό σήμα) μας πέφτει αργό; Θελω να πω γιατι να μην βελτιώσουν απλα την κάλυψή του; Θελω να πώ γιατί να μην περιμένουμε να δούμε τις έρευνες πρωτα;

47 Mbit στο κινητο ειναι αργο. Γιατι για τον τσομπάνη τον ελληναρα η τσόντα θελει Mbit για να κατεβει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, konstantin79 είπε

ποιοί είναι αυτοί? και επίσης αν έχεις κάποια αναφορά από επισημο ιατρικό φορέα οτι δεν προκαλεί κάτι

Google it. 

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/cell-phones-and-cancer/faq-20057798

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες δεν υφισταται 5g στην ελλαδα 

στην καλαμάτα συγκεκριμένα με φίλο (δουλευει στην vodafone ολλανδιας) με κινητό  Huawei Mate X δεν επιασε πουθενα 
και στην ολλανδια επιανε μόνο σε campus και σε συγκεκριμενα σημεια

επιπλεον απο οτι φαίνεται το όλο πράγμα είναι διαφημιση της wind 

 

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 WiFi 5GHz , 5G από low-band στα 0.8 GHz έως 24 Ghz, αύξηση συχνότητα κάνεις δεν ξέρει τι προκαλούν οι συχνότητες τόσο υψηλές!

Ωστόσο κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι είναι τα GHz όσο αφορά την ακτινοβολία και φυσικά παραβλέπουμε το γεγονός πως εδώ και πολλές δεκαετίες έχουμε σπίτι μας συσκευές που εκπέμπουν πολλά Watts  ακτινοβολίας στα 400000GHz - 800000GHz 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από manos08
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mjaros είπε

Αυτό μου θυμίζει  την γυναίκα μου που όταν πάει για ύπνο κλείνει το WiFi στο κινητό και της λέω να κλείσει με την ευκαιρία και το WiFi του γείτονα να μη μας επηρεάζει. 

 

Μεταξύ μας ,αν σηκωθεί και κλείσει και το wi-fi του γείτονα, να προβληματιστείς... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ένα μάτσο ψεκασμένοι μπορούν ακόμη και επηρεάζουν καταστάσεις σε μια χώρα που προσπαθεί ακόμη να διώξει από πάνω της τα οθωμανικά κατάλοιπα της αμορφωσιάς...

Δεν πειράζει. Όταν όλος ο πλανήτης θα αξιοποιεί τις νέες τεχνολογίες, εμείς θα είμαστε απλά καμια 20ετια πίσω. Όπως τρώγαμε στη μάπα το σάπιο χάλκινο δίκτυο με τις isdn, το ίδιο θα πάθουμε και τώρα αν δεν βάλουμε μυαλό. 
 

Οι ταχύτητες του 5g δεν είναι το βασικότερο πλεονέκτημά του. Διαβαστε και τίποτα, τσάμπα είναι! 
 

Στη θέση της wind εγώ θα απέσυρα όλο το δίκτυο κινητής από την Καλαμάτα. Μια χαρά θα μπορούν να επικοινωνούν με περιστέρια και τηλέγραφο. :) 
 

Εν τω μεταξύ ο μπάφος καίει πολύ περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα από τα δίκτυα κινητής... 😛 

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, st2 είπε

παίδες δεν υφισταται 5g στην ελλαδα 

στην καλαμάτα συγκεκριμένα με φίλο (δουλευει στην vodafone ολλανδιας) με κινητό  Huawei Mate X δεν επιασε πουθενα 
και στην ολλανδια επιανε μόνο σε campus και σε συγκεκριμενα σημεια

επιπλεον απο οτι φαίνεται το όλο πράγμα είναι διαφημιση της wind 

Υφίσταται στην Καλαμάτα. Έχει wifi hotspots τα οποία χρησιμοποιούν τεχνολογία 5G. Προφανώς και δεν έχουν 5G δίκτυο να συνδεθείς με τα δεδομένα σου, λόγω του ότι κανείς δεν έχει 5G smartphone για να το εκμεταλλευτεί. Ουσιαστικά τις ταχύτητες που πιάνει βλέπεις μέσω wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα που όλοι μάθαμε και "αγαπήσαμε"

Μια χούφτα από αμόρφωτους, τσοπάνηδες, ηλικιωμένους μαζί με άλλη μια χούφτα από νοικοκυρές σε απόγνωση επηρεάζουν τις εξελίξεις. Δεν θα πάμε ποτέ μπροστά.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pt204 είπε

 

Μόλις πριν 15 ημέρες συνάντησα προϊστάμενο τεχνικό που δουλεύει σε εταιρία ανάπτυξης τεχνολογίας 5G και γενικά ασύρματες τεχνολογίες (δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία, η εταιρία δεν είναι πολύ γνωστή αλλά όσοι δουλεύουν στον χώρο την ξέρουν). Αυτή την περίοδο δοκιμάζουν μόντεμ 5G  για smartphones. Μιλήσαμε πολύ για την σχετική τεχνολογία και φυσικά τον ρώτησα τι λέει για τις φήμες που ακούγονται σχετικά με τις επιπτώσεις στην υγεία. Μου είπε ότι ανησυχούν πολύ γιατί υπάρχουν σοβαρές  έρευνες που δείχνουν συσχέτιση των υψηλών συχνοτήτων της κινητής τηλεφωνίας με τη μείωση του πληθυσμού των μελισσών στις ΗΠΑ καθώς και τεκμηριωμένα περιστατικά καρκινογενέσεων σε επιστήμονες που δούλευαν για χρόνια σε εργαστήρια  ανάπτυξης σχετικών  τεχνολογιών και δέχονταν αυξημένες δόσεις υψηλής συχνότητας ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Μου είπε ότι το θέμα τους απασχολεί πολύ και είναι σοβαρό. Από αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι η λύση που προτείνουν είναι πολλές κεραίες μικρότερης ισχύος αντί για λίγες ισχυρές, το ιδανικό μου είπε είναι να υπάρχει μια κεραία σε κάθε λάμπα του δρόμου. Από την συζήτηση που έκανα μαζί του κατέληξα ότι όντως υπάρχει θέμα με το 5G και οι εταιρίες το γνωρίζουν και δεν το παραβλέπουν. Απλά προσανατολίζονται στο να βρουν λύσεις που θα καταστήσουν την τεχνολογία τελείως ασφαλή για τον άνθρωπο. Μέχρι τότε όμως.....  Στο πλαίσιο αυτό νομίζω πως πολύ καλά κάνανε οι πολίτες της Καλαμάτας και διέκοψαν την σύμβαση με την WIND. Είμαι οπαδός της τεχνολογίας από τα γεννοφάσκια μου αλλά όχι και να βγάλουμε καρκίνο ή να καταστρέψουμε τις πολύτιμες για το οικοσύστημα του πλανήτη μας μέλισσες για να κατεβάσουμε όλες τις σεζόν του Star Trek σε πέντε λεπτά. Ας μας πάρει μερικές ώρες παραπάνω και ας είμαστε ασφαλείς. 

  • Like 11
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα Τρικαλα και σε αρκετους αλλους δημους δεν εχουν βαλει δοκιμαστικα ; .Οπως και στο Usa :εταιριες με υπηρεσιες του κολου isdn εχουν μοιρασει τις περιοχες . Με τις νεες τεχνολογιες δε θα τους μεινει κανενας οποτε βαζουν τους ψεκασμενους να φωναζουν μπας και το τρεναρουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...