Προς το περιεχόμενο

Το Δημοτικό Συμβούλιο της Καλαμάτας διακόπτει την πιλοτική λειτουργία δικτύου 5G


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κάθε άσχετος με το θέμα, κάνει παραλληλισμούς εδώ μέσα με άλλες υποθέσεις για να τεκμηριώσει το ο,τιδήποτε.

Έχουμε διαβάσει αμύθητα πράγματα εδώ, από ανθρώπους που είναι βέβαιοι ότι δεν υπάρχει επικινδυνότητα, και αυτό με ποσοστό 100%, χωρίς να έχουν διαβάσει εκτενώς μελέτες.

Μάθανε όλοι να αναπαράγουν την κλασική καραμέλα με τις «ακίνδυνες» ιοντίζουσες ακτινοβολίες και πετούν την αρλούμπα αυτή σε άλλα θέματα για τα οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ εκτενείς μελέτες.

Για όσους κάνουν ότι γνωρίζουν ΑΣ ΨΑΞΟΥΝ πρώτα τη συσχέτιση ακτινοβολιών και επιδράσεων σε ιστούς, ξεχωριστά για την κάθε συχνότητα.

Δεν λέω ότι υπάρχει επικινδυνότητα, λέω ότι δεν έχει φτάσει το βάθος της γνώσης μας για όλες τις συχνότητες της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στον ίδιο βαθμό. Αυτό σημαίνει ότι ας είμαστε επιφυλακτικοί για πράγματα που ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ignome4 είπε

 

Υπάρχουν από πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού και από το δικό μας Καποδιστριακό και Δημόκριτο. Με την ίδια λογική να κόψουμε το WiFi τους φουρνους μικροκυματων τους θερμοπομπους τα ασυρματα και κινητα τηλεφωνα και τοσα αλλα 

και ποιος χρηματοδοτεί τις έρευνες; 

3 ώρες πριν, ignome4 είπε

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα η ίδια κουβέντα. Κοιτάμε τα GHz εκπομπής μόνο. Ναι όσο ανεβαίνεις GHz είναι πιο επιβλαβή. Αλλά ξεχνάμε κάτι.

Σε ποιά ένταση? Είναι σαν να παίρνεις ένα δυνατό φάρμακο και να λες ότι θα σε πιάσει χωρίς να εξετάσεις την ποσότητα.

Και το πιο σημαντικό το λύνει η κλασική εξίσωση που λέει ότι το πλάτος ( ένταση ) είναι ανάλογο του τετραγώνου της απόστασης.

Δηλαδή θεωρητικά αν μπορούσαμε να έχουμε παντού κεραίες θα ήταν καλύτερο γιατί το πλάτος θα ήταν ελάχιστο.

 

Υ.Γ. Εάν κάποιος είναι δύσπιστος υπάρχουν και τα πεδιόμετρα. Να κάτσουν να μετρήσουν το Wi-fi, το κινητό, το ασύρματο τηλέφωνο ( που είναι σαν το κινητό ) κλπ.

 

Και κάτι για ένα από τα δομικά προβλήματα της Ελλάδας. Στα συμβούλια αυτά παίρνονται αποφάσεις από άτομα που δεν γνωρίζουν το εκάστοτε αντικείμενο. 

Επεξ/σία από alex8850
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, anax111 said:

Μόλις πριν 15 ημέρες συνάντησα προϊστάμενο τεχνικό που δουλεύει σε εταιρία ανάπτυξης τεχνολογίας 5G και γενικά ασύρματες τεχνολογίες (δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία, η εταιρία δεν είναι πολύ γνωστή αλλά όσοι δουλεύουν στον χώρο την ξέρουν). Αυτή την περίοδο δοκιμάζουν μόντεμ 5G  για smartphones. Μιλήσαμε πολύ για την σχετική τεχνολογία και φυσικά τον ρώτησα τι λέει για τις φήμες που ακούγονται σχετικά με τις επιπτώσεις στην υγεία. Μου είπε ότι ανησυχούν πολύ γιατί υπάρχουν σοβαρές  έρευνες που δείχνουν συσχέτιση των υψηλών συχνοτήτων της κινητής τηλεφωνίας με τη μείωση του πληθυσμού των μελισσών στις ΗΠΑ καθώς και τεκμηριωμένα περιστατικά καρκινογενέσεων σε επιστήμονες που δούλευαν για χρόνια σε εργαστήρια  ανάπτυξης σχετικών  τεχνολογιών και δέχονταν αυξημένες δόσεις υψηλής συχνότητας ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Μου είπε ότι το θέμα τους απασχολεί πολύ και είναι σοβαρό. Από αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι η λύση που προτείνουν είναι πολλές κεραίες μικρότερης ισχύος αντί για λίγες ισχυρές, το ιδανικό μου είπε είναι να υπάρχει μια κεραία σε κάθε λάμπα του δρόμου. Από την συζήτηση που έκανα μαζί του κατέληξα ότι όντως υπάρχει θέμα με το 5G και οι εταιρίες το γνωρίζουν και δεν το παραβλέπουν. Απλά προσανατολίζονται στο να βρουν λύσεις που θα καταστήσουν την τεχνολογία τελείως ασφαλή για τον άνθρωπο. Μέχρι τότε όμως.....  Στο πλαίσιο αυτό νομίζω πως πολύ καλά κάνανε οι πολίτες της Καλαμάτας και διέκοψαν την σύμβαση με την WIND. Είμαι οπαδός της τεχνολογίας από τα γεννοφάσκια μου αλλά όχι και να βγάλουμε καρκίνο ή να καταστρέψουμε τις πολύτιμες για το οικοσύστημα του πλανήτη μας μέλισσες για να κατεβάσουμε όλες τις σεζόν του Star Trek σε πέντε λεπτά. Ας μας πάρει μερικές ώρες παραπάνω και ας είμαστε ασφαλείς. 

Μήπως ήταν ταξιτζής; 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adiasistoss είπε

Ναι και η Ρώμη, οι Βρυξέλλες, το Βέλγιο που μπλοκάρουν το 5G είναι χαμηλότατου επιπέδου....όσοι διαφωνούν με τις γνώμες κάποιων είναι τρώνε μία ταμπελάρα τύπου αμόρφωτος, τεχνοφοβικός, συνομωσιολόγος να έχει να πορεύεται. Δεν είναι Κίνα η Ευρώπη πως να το κάνουμε....εκεί αποφασίζει και διατάζει το Κομμουνιστικό κόμμα. Εδώ κάτι λίγο από Δημοκρατία υπάρχει ακόμα..

Κανένας δεν κατηγορεί τους θεσμούς, ούτε ζητήσαμε να επιβάλλονται οι αποφάσεις με το έτσι θέλω. Αυτό που στηλιτεύουμε είναι τα κριτήρια με τα οποία παίρνει ο καθένας τις αποφάσεις του. Το να θεωρείς το 5G επιβλαβές την στιγμή που όλα τα routers εκπέμπουν σε συχνότητα 2,4 ή 5 GHz είναι ελαφρώς κωμικό. Πιο λογικό θα ήταν να καταργούσαν τελείως το WiFi στην πόλη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται τρομερή ανάλυση, ο Δήμαρχος είχε μειοψηφία στο συμβούλιο και η αντιπολίτευση πλειοψηφία ελέω του νέου εκλογικού νόμου, οπότε όλοι αναγκαστικά δεν πάνε κόντρα στο ρεύμα. Τι μη ανανέωση, τι διακοπή...
Παρ'τε ποπ-κορν γιατί θα διαβάζουμε συχνά για τέτοια τραγελαφικά σε όλη την Επικράτεια

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μήπως ήταν ταξιτζής; 

 

Η συνάντηση έγινε στα γραφεία της εταιρίας που δούλευε,όπου μπήκα με καρτελάκι επισκέπτη σε χώρους που φυλάσσονται επί 24ώρου βάσεως και με συνοδεία συνεχώς. Με ξενάγησε στο εργαστήριο και μου έδειξε την δουλειά τους οπότε...όχι δεν ήταν ταξιτζής. Τις έρευνες για τις επιπτώσεις στις μέλισσες τις γνώριζα και έχουν γίνει από ανεξάρτητους ερευνητές αλλά όταν ακούς έναν μηχανικό του χώρου των τηλεπικοινωνιών να τις αναφέρει τότε καταλαβαίνεις ότι όντως είναι πολύ προβληματισμένοι. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε, αντί να φωνάζουμε γιατί στο κέντρο της πρωτεύουσας είμαστε ακόμα με ADSL, καθόμαστε και ασχολούμαστε με το 5G της Καλαμάτας. Να μη σώσει να μπει ρε! Λες και θα αγοράσει κανείς σας πακέτα για το κινητό, αφού είμαστε οι πιο ακριβή χώρα σε GB στην Ευρώπη. Σας χαλάει το 4G που είναι πιο γρήγορο και από το σταθερό internet, μου θέλετε και 5G.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geopapa είπε

Δεν ειμαι οπισθοδρομικός σε καμμία περίπτωση αλλά ρε παιδια το 4g (κανα 20ρι mbps τουλαχιστον με καλό σήμα) μας πέφτει αργό; Θελω να πω γιατι να μην βελτιώσουν απλα την κάλυψή του; Θελω να πώ γιατί να μην περιμένουμε να δούμε τις έρευνες πρωτα;

  

3 ώρες πριν, geopapa είπε

Δεν ειμαι οπισθοδρομικός σε καμμία περίπτωση αλλά ρε παιδια το 4g (κανα 20ρι mbps τουλαχιστον με καλό σήμα) μας πέφτει αργό; Θελω να πω γιατι να μην βελτιώσουν απλα την κάλυψή του; Θελω να πώ γιατί να μην περιμένουμε να δούμε τις έρευνες πρωτα;

ναι αμέ και εδώ στην Ιρλανδία που πλέον οι γραμμές είναι φυσιολογικό να πιάνουν 1000mbps να κοιτάμε την Ελλάδα λες και είναι Ουγκάνα.
Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά έχεις άδικο. Αν καταφέρνεις και έχεις τέτοιες ταχύτητες θα βγούνε νέες τεχνολογίες που δεν μπορούνε με την υπάρχουσα τεχνολογία να υπάρχουν. Μακροπρόσθεσμα (όχι πολύ) βοηθάει στην οικονομία μίας χώρας αλλά και την κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Ο Σόρος ξεκάθαρα!

Pure Μασονια 

7 λεπτά πριν, anax111 είπε

 

Η συνάντηση έγινε στα γραφεία της εταιρίας που δούλευε,όπου μπήκα με καρτελάκι επισκέπτη σε χώρους που φυλάσσονται επί 24ώρου βάσεως και με συνοδεία συνεχώς. Με ξενάγησε στο εργαστήριο και μου έδειξε την δουλειά τους οπότε...όχι δεν ήταν ταξιτζής. Τις έρευνες για τις επιπτώσεις στις μέλισσες τις γνώριζα και έχουν γίνει από ανεξάρτητους ερευνητές αλλά όταν ακούς έναν μηχανικό του χώρου των τηλεπικοινωνιών να τις αναφέρει τότε καταλαβαίνεις ότι όντως είναι πολύ προβληματισμένοι. 

Mr Robot φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά λυπάμαι για τις εποχές που πίστευα ότι η αμάθεια του κόσμου είναι το χειρότερο. Κάθε μέρα αποδεικνύει ο ελληναρας οτι η ημιμάθεια είναι το χειρότερο. Είναι το μοναδικό θέμα που επί τριάντα χρόνια κάνουν "έρευνες" για να διαψεύσουν κάτι που για την φυσική είναι κοινή λογική, και ο κόσμος χαίρεται που μπορεί να κοιτάξει "έξω από το κουτί των κυβερνήσεων" και να δει τα κονσπιρασις οτι μας σκοτώνουν με ραδιενέργεια. Φτάνει ρε π...στη μου, αφήστε και κάτι καινούργιο να κάτσει χωρίς να περιμένουμε 10 χρόνια να κόψετε την υποκρισία, ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, konstantin79 είπε

και καλά έκαναν. Μόλις υπάρξουν έρευνες για τα αποτελέσματα και οτι δεν είναι επιβλαβή για την υγεία πολύ ευχαρίστως

Και να βγουν τέτοια αποτελέσματα, πάλι οι πιο πολλοί θα πουν πως είναι ψέματα για να κάνουν τον κόσμο να το δεχτεί.

Φίλε, μην ψάχνεις, η κατάσταση στα μυαλά των ανθρώπων που ζουν σε αυτή τη χώρα είναι δηλητηριασμένα σε μη αναστρέψιμο βαθμό....

Τοξικοί υπήκοοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...