Προς το περιεχόμενο

Water cooling H45 Corsair & Ryzen 3600x


Maiclaren

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Στήνω ένα pc με Ryzen 3600x επεξεργαστή.

Είναι προτιμότερο να διατηρήσω την μαμά ψύκτρα ή να την αντικαταστήσω με μια ολοκαίνουργια υδρόψυκτη h45 Corsair που έχω στην κατοχή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την στιγμή που έχεις την h45 καλύτερα βάλε αυτή, υποθέτω θα ασχοληθείς με oc και πας στον 3600αν όχι δες τον απλό 3600!

Επίσης πρέπει να πάρεις τις βάσεις για το am4 αν δεν τις έχεις στην συσκευασία!

Επεξ/σία από Duck Dodgers
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου.

τον 3600x έχω, φυσικά δε θα μπω στη διαδικασία για oc εκτός από το δικό του που μπουσταρει όποτε χρειάζεται από μόνος του.

Διαθετει βάση για am4.

Τέλεια λοιπόν, θα χρησιμοποιήσω αυτήν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει τον 3600Χ και εγώ στο δικό μου σύστημα. Τον λειτούργησα για σχεδόν 1 μήνα με την μαμα ψυχτρα του γιατί άργησε να έρθει η Noctua που ήθελα. Η μαμα ψυχτρα του εμένα μου ακουγότανε παρά πολύ, επιπλέον μετά από 1-2 ώρες gaming στο πίσω μέρος του επεξεργαστή το αλουμίνιο στο κουτί έκαιγε. Κάτι που δεν συμβαίνει τώρα με την Noctua. Με την βασική ψυχτρα σε load έφτανε 75-78 και idle 50+ ενώ τώρα με την Noctua σε idle παίζει στους 35 και σε load πάνω από 55-60 ποτέ και δεν ακούγεται τίποτα απολύτως. Πήγαινε στην Corsair απευθείας αφού την έχεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrXavier είπε

Έχω βάλει τον 3600Χ και εγώ στο δικό μου σύστημα. Τον λειτούργησα για σχεδόν 1 μήνα με την μαμα ψυχτρα του γιατί άργησε να έρθει η Noctua που ήθελα. Η μαμα ψυχτρα του εμένα μου ακουγότανε παρά πολύ, επιπλέον μετά από 1-2 ώρες gaming στο πίσω μέρος του επεξεργαστή το αλουμίνιο στο κουτί έκαιγε. Κάτι που δεν συμβαίνει τώρα με την Noctua. Με την βασική ψυχτρα σε load έφτανε 75-78 και idle 50+ ενώ τώρα με την Noctua σε idle παίζει στους 35 και σε load πάνω από 55-60 ποτέ και δεν ακούγεται τίποτα απολύτως. Πήγαινε στην Corsair απευθείας αφού την έχεις. 

Ακόμα και για την νέα "downgraded" spire είναι υπερβολικά αυτά τα temps για αυτή την εποχή. Το πιο πιθανό είναι να μη την είχες βιδώσει σωστά ή να ήταν ελαττωματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

Ακόμα και για την νέα "downgraded" spire είναι υπερβολικά αυτά τα temps για αυτή την εποχή. Το πιο πιθανό είναι να μη την είχες βιδώσει σωστά ή να ήταν ελαττωματική.

Για Αύγουστο μήνα είναι το γεγονός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...