Προς το περιεχόμενο

Blue HDI Urea error κόστος επισκευής 1300€!!!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εγώ δε κατάλαβα κάτι τέτοιο. Ίσα - ίσα που το θέμα που θίγει ο bitbit είναι σωστό. Δεν λέμε να μη το αλλάξουμε ενώ έχει χαλάσει και "στα τέτοια μας αν μολύνει" - προφανώς και όχι. Λέμε για ποιο λόγο να εμποδίζεται η κίνηση του αυτοκινήτου από τη στιγμή που δεν είναι ζωτικής σημασίας εξάρτημα.

Γιατί οταν δεν δουλευει δεν ειναι σύμφωνο με τις νορμες που πήρε άδεια κυκλοφορίας.Γιατί μπορεί να πάθει ζημιά ο κινητήρας.Και είναι σε όλες τις μηχανές με AdBlue  ,και στα φορτηγα λεωφορεία σε ρίχνει σε  safe mode.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, dtzgr είπε

Γιατί αν δεν εμποδίζεται η κίνηση του αυτοκινήτου, ελάχιστοι θα το επισκευάσουν.

Εκεί έγκειται το "νταβατζιλίκι" τύπου ... "μελανοδοχείων" που λέμε. Ο οποιοσδήποτε που δεν έχει ... σταρχιδιστικές τάσεις, γιατί να μείνει χωρίς αμάξι στη μέση του πουθενά και να ψάχνει οδική επειδή έσκασε το σύστημα ουρίας; Πιο λογικό θα ήταν να "σ' αφήνει" το αμάξι αν χαλάσουν τα πιτσιλιστήρια των υαλοκαθαριστήρων (είναι κίνδυνος εάν δε μπορείς να καθαρίσεις το τζάμι) παρά αυτό!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Γιατί αν δεν εμποδίζεται η κίνηση του αυτοκινήτου, ελάχιστοι θα το επισκευάσουν.

Τότε να πληρώσει και τέλη EURO 5.

Μαζί σου, εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο θα πληρώσει αλλά αν μολύνει...

 

Το δικό μου πετρέλαιο είναι Ε5+ και δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, filarhos είπε

Μαζί σου, εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο θα πληρώσει αλλά αν μολύνει...

 

Το δικό μου πετρέλαιο είναι Ε5+ και δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας...

Δεν πληρώνει γιατί, τουλάχιστο προς το παρόν, για τα τέλη παίζει ρόλο μόνο το CO2 (άλλο μεγάλο θέμα).

Το adblue μειώνει το NOx, που είναι και βλαπτικότερο.

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εκεί έγκειται το "νταβατζιλίκι" τύπου ... "μελανοδοχείων" που λέμε. Ο οποιοσδήποτε που δεν έχει ... σταρχιδιστικές τάσεις, γιατί να μείνει χωρίς αμάξι στη μέση του πουθενά και να ψάχνει οδική επειδή έσκασε το σύστημα ουρίας; Πιο λογικό θα ήταν να "σ' αφήνει" το αμάξι αν χαλάσουν τα πιτσιλιστήρια των υαλοκαθαριστήρων (είναι κίνδυνος εάν δε μπορείς να καθαρίσεις το τζάμι) παρά αυτό!

Σε μία χώρα που κατακλύζεται από αυτά:

Απενεργοποιητές Ζωνών Ασφαλείας Αυτοκινήτου - Skroutz.gr

είναι ανώφελο να συνεχίσω την κουβέντα...

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Σωστό! 

Πάντως όταν το καταργούν είναι σαν να είναι Euro5+, που είναι τα περισσότερα που κυκλοφορούν. 

Μόνο που δεν είναι Euro5+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 6/12/2019 στις 10:45 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Χαιρετώ το forum. Φίλος αγόρασε Peugeot 308 1.6 blue HDI του 2016 φέτος πριν κάποιους μήνες.

Μετά από λίγο καιρό του έβγαλε μήνυμα να συμπληρώσει adblue με αντίστροφη μέτρηση από τα 1100km. Μη ξέροντας πώς γίνεται αυτό (και ότι μπορείς να το κάνεις και σε βενζινάδικο), πήγε στο συνεργείο, του συμπλήρωσαν και όλα καλά.
Λίγο μετά, του έβγαλε και πάλι το ίδιο μήνυμα. Πήγε ξανά συνεργείο, διάγνωση: Αλλαγή συστήματος adblue, 1300€!!!!! Για αυτοκίνητο ούτε 4 ετών!
Το έψαξα λίγο, φαίνεται να υπήρχε ένα σχεδιαστικό πρόβλημα στο καπάκι των adblue με αποτέλεσμα να δουλεύει με υποπίεση η αντλία του adblue να ζορίζεται και εν τέλει να τα φτύνει. Σε κάποιους διάβασα ότι λύθηκε αλλάζοντας καπάκι adblue, αν δεν είναι η αντλία πολύ φθαρμένη. Στην αντιπροσωπεία βέβαια δεν του είπαν κάτι τέτοιο...

Υπάρχει γιατρειά ή δε το γλυτώνει το 1300ρι για ένα "'άχρηστο" για τη λειτουργία του αυτοκινήτου σύστημα;

τελικα τι εγινε;Μου εβγαλε και μενα τετοιο σφαλμα στα 33.000χλμ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, jimmy1966 said:

τελικα τι εγινε;Μου εβγαλε και μενα τετοιο σφαλμα στα 33.000χλμ

Καλησπέρα, ήταν τελικά στο τελευταίο εξάμηνο εγγύησης και την έβγαλε με ένα 50ρικο εργατικά... Πολύ φθηνά τη γλύτωσε θα έλεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Καλησπέρα, ήταν τελικά στο τελευταίο εξάμηνο εγγύησης και την έβγαλε με ένα 50ρικο εργατικά... Πολύ φθηνά τη γλύτωσε θα έλεγα.

Εγω πηγα στην Πεζω,κανουν ενεργειες για αλλαγη δοχειου-αντλιας adblue εντος εγγυησης!!!Εχω φρικαρει.Ειναι ενα προβλημα που τωρα διαπιστωνω οτι ηταν γνωστο στην εταιρια  και δεν φροντισαν να κανουν ανακληση.Το  ιδιο προβλημα παρουσιαζουν ολα τα Πεζω και τα Σιτροεν της ιδιας σειρας κινητηρων και τεχνολογιας.Εγω σπαζομαι διοτι  μπορει μεν να γινει αντικατασταση ,εντος εγγυησης αλλα αν σε κανενα χρονο  το ξαναπαρουσιασει το ιδιο σφαλμα κα ιδεν εινα ιεντος εγγυησης τοτε θα πρεπει να σκασουμε πανω απο χιλιαρικο για αυτη τη βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmy1966 είπε

Εγω πηγα στην Πεζω,κανουν ενεργειες για αλλαγη δοχειου-αντλιας adblue εντος εγγυησης!!!Εχω φρικαρει.Ειναι ενα προβλημα που τωρα διαπιστωνω οτι ηταν γνωστο στην εταιρια  και δεν φροντισαν να κανουν ανακληση.Το  ιδιο προβλημα παρουσιαζουν ολα τα Πεζω και τα Σιτροεν της ιδιας σειρας κινητηρων και τεχνολογιας.Εγω σπαζομαι διοτι  μπορει μεν να γινει αντικατασταση ,εντος εγγυησης αλλα αν σε κανενα χρονο  το ξαναπαρουσιασει το ιδιο σφαλμα κα ιδεν εινα ιεντος εγγυησης τοτε θα πρεπει να σκασουμε πανω απο χιλιαρικο για αυτη τη βλακεια.

Εφόσον μιλάμε για αντικατάσταση, θα απαιτήσεις καινούρια εγγύηση για το εξάρτημα που αλλάχτηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο θεμα με ολα τα μοντελα ντιζελ του PSA (Peugeot/Open/Citroen), ειχα την εντυπωση οτι το ειχαν διορθωσει. Εχω ακουσει και για περιπτωσεις που το αλλαξαν εκτος εγγυησης.

Εχει τονιστει πολλες φορες, αν το ντιζελ βγαλει βλαβες αυτες ειναι πολυ πιο ακριβες απο βενζινη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Γνωστο θεμα με ολα τα μοντελα ντιζελ του PSA (Peugeot/Open/Citroen), ειχα την εντυπωση οτι το ειχαν διορθωσει. Εχω ακουσει και για περιπτωσεις που το αλλαξαν εκτος εγγυησης.

Εχει τονιστει πολλες φορες, αν το ντιζελ βγαλει βλαβες αυτες ειναι πολυ πιο ακριβες απο βενζινη

Ισχυει.. Και πολλή προσοχή στο καύσιμο που βάζετε γιατί η αντλία πετρελαίου κοστίζει πολύ και συχνά δεν καλύπτεται από εγγύηση..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Toyota κάνει καμπάνιες με ανακλήσεις και δωρεάν επισκευές 13 χρόνια μετά (ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε πάει για δύο ανακλήσεις και το πήγα εγώ, συν μία που έσκασε ενώ το είχα εγώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστο προβλημα το ad blue και δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του πετρελαιου που βαζετε η οτιδηποτε αλλο, Τουφεκαει το συστημα στα 4-5 χρονια. Ολες οι αντιπροσωπείες το ξερουν. Ξερω ατομα που τους καλυψαν και εκτος εγγυησης. 

Σαν κινητηρες ειναι κορυφη. Αυτη η βλακεια το adblue που βαλανε, για τους ρυπους ,χαλαει ολη την εικονα. Μακρια απο diesel με adblue. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, lele322 είπε

Ειναι γνωστο προβλημα το ad blue και δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του πετρελαιου που βαζετε η οτιδηποτε αλλο, Τουφεκαει το συστημα στα 4-5 χρονια. Ολες οι αντιπροσωπείες το ξερουν. Ξερω ατομα που τους καλυψαν και εκτος εγγυησης. 

Σαν κινητηρες ειναι κορυφη. Αυτη η βλακεια το adblue που βαλανε, για τους ρυπους ,χαλαει ολη την εικονα. Μακρια απο diesel με adblue. 

Αφορα την μολυνση του περιβαλλοντος. Δυστυχως δεν γινεται διαφορετικα. 

 

3 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Καλημέρα, ξέρετε αν αυτό το πρόβλημα έχει διορθωθεί σε 208 μοντέλο 2019 με τον 1.5 bluehdi;

Της αδερφης μου το εμφανισε στα 30κ χιλιομετρα. Της το εφτιαξαν δωρεαν λογω εγγυησης. 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...