Προς το περιεχόμενο

Νέες προσφορές και περισσότερα Data για όλα τα συμβόλαια κινητής Vodafone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2019 στις 8:39 ΜΜ, Cocomel είπε

.. αλλά δεν τους στρίμωξε όσο έπρεπε ίσως δεν μπορούσε γτ μιλάμε για 100% καρτέλ  που θα επέφερε τεράστιεα πρόστιμα επιτέλους μια κυβέρνηση δεν ασχολείται μόνο με γύφτους . Πέρα απο αυτό είναι κερδισμένοι και η κυβέρνηση αλλά και οι εταιρείες ο Κυργιάκος σαν νικητής και οι εταιρείες θα βγουν χώρις πρόστιμα αλλά αυτό σε άλλη χώρα δεν θα γινόταν οπότε είναι κατά τν γνώμη μου αρνητικό

αι μαρη

Επεξ/σία από Hal9000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εχουμε μια επικοινωνιακή νίκη για την κυβερνηση, μια επικοινωνιακη νικη για τους παρόχους, τίποτα ενδιαφέρον για τους περισσότερους συνδρομητες. εγω ακόμα στην καρτούλα μου με το 10ευράκι (8,5e + φορος) παίρνω 500mb. ΟΛΟΚΛΗΡΑ!!

Νομίζω πρώτα η WIND έβγαλε πρόγραμμα με απεριόριστα data .(νομίζω μετά τα 15 giga σε πάει χαμηλές ταχύτητες). Μετά από δύο με τρεις μέρες συναντήθηκε ο Πρωθυπουργός μας και μίλησε για μείωση.  Νομίζω ότι ήταν έτοιμο να γίνει και κάποιος το εκμεταλλεύτηκε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vortex365 είπε

Εξακριβωμενες πληροφορίες «εκ των έσω» αναφέρουν ότι θα δοθεί πακέτο 100gb δεδομένων ΜΟΝΟ 4,99 για 10 λεπτά !😂

 

Εγώ άκουσα ότι θα δώσουν 1 petabyte για Instagram για μετά τις 11 για 5 δευτερόλεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι συνεχίζεται ακάθεκτη η κοροϊδία κι από τις τρεις εταιρίες - προσωπικά χρησιμοποιώ τη Vodafone.

Προτασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά συγνώμη για να καταλάβω. Εγώ έχω στη vodafone to  red 1 με 2,7 Gb. Αυτό θα διπλασιαστεί? γιατί από ότι κατάλαβα δεν θα γίνει τίποτα με τα υπάρχοντα συμβόλαια. Για κοροιδία μου φαίνεται αλλά θα περιμένω μέχρι τις 16/12 για να δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"........Συγκεκριμένα, τα νέα πακέτα, τα οποία είναι διαθέσιμα σε όλους τους πελάτες συμβολαίου για αγορά επιπλέον και ξεχωριστά των παροχών του προγράμματός τους και αφορούν όγκο που ξεκινά από τα 10GB και φτάνει έως και τα 40GB κάθε μήνα1, διατίθενται ως εξής:

  • 40GB για 1 μήνα προς 19,90 ευρώ,
  • 10GB για 1 μήνα προς 9,90 ευρώ,
  • 10GB για 1 εβδομάδα προς 5,90 ευρώ και,
  • 10GB για 3 μέρες προς 2,90 ευρώ......."

Αν κατάλαβα σωστά αυτά που διάβασα, η μείωση τιμών δεν περιλαμβάνει τα data που ενσωματώνονται στα υπάρχοντα συμβόλαια.

Στα νέα συμβόλαια, όπου  εμπλέκονται ο χρόνος ομιλίας και τα sms, είναι ανεξέλεγκτοι και θα δώσουν όσα θέλουν. Μπορούν αν θέλουν να κρατάνε τα data χαμηλά, ώστε να σε σπρώχνουν στην αγορά επιπλέον πακέτου.

Εκεί που υπάρχει μείωση τιμών είναι τα ξεχωριστά πακέτα που ανακοινώθηκαν. 

Οπότε πάλι θα ψάχνουμε τα wi fi, για να μην αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε επιπλέον πακέτο, έστω και αν είναι πιο φθηνό. Κοροϊδία.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τις έννοιες εναρμόνιση τιμών και ανταγωνισμός. Ας στο κάνω λοιπόν ταληράκια.

Όταν σε μια αγορά όλοι αυξάνουν ταυτόχρονα τις τιμές αυτό λέγεται εναρμόνιση τιμών και αποτελεί ένδειξη δημιουργίας καρτέλ. Το οποίο είναι παράνομο. Όταν όλα τα σουβλατζίδικα αποφάσισαν να αυξήσουν το σουβλάκι την ίδια εποχή αυτό είναι ένδειξη καρτέλ. Σε μια σοβαρή χώρα θα είχαν τιμωρηθεί.

Ανταγωνισμός θα πει ότι υπάρχει διακύμανση τιμών και διαφοροποίηση υπηρεσιών. Εδώ όλες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών αυξάνουν τις τιμές την ίδια εποχή κι έχουν σχεδόν παντού τις ίδιες παροχές. Επίσης αλλάζουν όλες μαζί την διάρκεια των συμβολαίων καρτοκινητής. Από το εξάμηνο πήγε στο τρίμηνο κι από εκεί στο δίμηνο. Και το έκαναν όλοι. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει προσυμφωνία.

Καρτέλ επίσης υπάρχει όταν η αγορά μοιράζεται βάσει συμφωνίας. Τα βρίσκουν δύο μεγάλες εταιρίες γαλακτοκομικών και ο ένας εστιάζει στο γιαούρτι κι ο άλλος στο γάλα, με ταυτόχρονη απόσυρση τους από την αντίστοιχη αγορά. Εγώ δηλαδή εστιάζω στο γιαούρτι και διαφημίζω λιγότερο τα γάλατα κι εσύ εστιάζεις στα γάλατα και διαφημίζεις λιγότερο τα γιαούρτια. Ή συμφωνούμε όλοι να μειώσουμε τις τιμές που δίνουμε στους παραγωγούς. Το είχαν κάνει στο παρελθόν οι μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες.

Όταν ο ανταγωνισμός είναι έντονος και η αγορά κορεσμένη , δεν ισχύει αυτό που λες.

Μειώνει 50% τις χρεώσεις η Cosmote. Την ίδια μέρα τις μειωνει Vodafone και Wind. Κέρδος 0. Το ειχαν κανει πριν απο χρόνια που εδιναν τα πανακριβα προγραμματα 20 Ευρω. 

Επομένως και στην ελάχιστη διαφοροποίηση θα απαντήσει αμέσως ο ανταγωνισμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω red δε χρησιμοποιώ ποτέ ουτε το 50% των λεπτών ομιλίας και των sms. Όποτε μπορω να πάω σε φθηνότερο προγράμμα κ παράλληλα να βάλω πακέτο mb και να βγει συνολικά φθηνότερα καλύπτοντας καλύτερα τις ανάγκες μου.

βεβαια το σωστό θα ηταν να γίνει όπως στη κοσμοτε, να διπλασιάσουν τα mb στα υπάρχοντα συμβόλαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ATG είπε

Όταν ο ανταγωνισμός είναι έντονος και η αγορά κορεσμένη , δεν ισχύει αυτό που λες.

Μειώνει 50% τις χρεώσεις η Cosmote. Την ίδια μέρα τις μειωνει Vodafone και Wind. Κέρδος 0. Το ειχαν κανει πριν απο χρόνια που εδιναν τα πανακριβα προγραμματα 20 Ευρω. 

Επομένως και στην ελάχιστη διαφοροποίηση θα απαντήσει αμέσως ο ανταγωνισμός. 

Τις μειώνουν όλοι μαζί γιατί έχουν συννενοηθεί από πριν. Ή νομίζεις ότι μια εταιρία αποφασίζει μείωση τιμών μέσα σε μια μέρα; Μην είσαι τόσο αφελής. Αυτά όλα είναι συμφωνίες κάτω από το τραπέζι για να μοιράσουν την αγορά. Ο ένας παίρνει τα φοιτητικά πακέτα, ο άλλος τα εταιρικά κι ο τρίτος κάτι άλλο.

Δεν υπάρχει έννοια ανταγωνισμού όταν όλοι προσφέρουν τα πάντα στις ίδιες τιμές. Η δε αγορά μόνο κορεσμένη δεν είναι με τρεις μόνο εταιρίες. Κορεσμένη θα ήταν αν ειχε δεκατρείς. Ίσα-ίσα που όσο λιγότερες εταιρίες υπάρχουν τόσο πιο εύκολο είναι να δημιουργηθεί καρτέλ.

Όλα αυτά είναι γνωστά στις αρχές. Εξάλλου και οι μειώσεις που σχολιάζουμε εδώ έγιναν υπό την απειλή προστίμου ακριβώς για τους παραπάνω λόγους. Δεν τους έπιασε πόνος για τις τσέπες μας ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν υπάρχει καρτέλ στην χαμηλότερη τιμή αφού εκεί φτάνεις στο κόστος και δεν μπορείς να πας παρακάτω...

και πως μπορείς ξέρεις ποίο είναι  το κόστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 7:18 ΜΜ, helicoid είπε

Γελοιότητες απο τα καρτέλ για άλλη μια φορά. Τεράστια νίκη για τον Κούλη. Μετά το ΦΡΙ ΓΟΥΑΦΑΙ του Σαμαρά, ήρθε και το ΦΡΙ ΝΤΑΤΑ του αυγουλομάτη. Της ανάπτυξης το κάγκελο.

Τα 10GB κοστολογούνται 2,90 στις 3 ημέρες και 9,90 στον μήνα. Άραγε στον χρόνο πόσο να πηγαίνουν; Κάνα κατοστάρικο στο νερό. Η επιτομή της κοροϊδίας.

Και φυσικά για τις κάρτες ούτε αυτό καν, εκεί ξέρουν μόνο να μειώνουν συνέχεια τον χρόνο λήξης υπολοίπου, ώστε να βάζεις κάρτα κάθε μήνα μιλάς δεν μιλάς. Εμπρός όλοι συμβόλαια!1!11!!!1!1 Not.

Επίσης κουβέντα και για τους άχρηστους φόρους που κατά καιρόυς έχουν βάλει τέλος κινητής τηλεφωνίας κ.α. Το κόστος το data τους πειράζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως που έχω εταιρική κάρτα συμβόλαιο μόνο για internet πληρώνω 10 GB 9.90€

Σίγουρα έχει κανα χρόνο. Μπορεί και παραπάνω.

Επεξ/σία από Nintendo1889
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η vodafone συγκεκριμένα πούλαγε εώς τώρα τα 500MB για 5,0 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Η ξεφτίλα της ξεφτίλας. Αλλα ευτυχώς εκανε προσφορά 1+1 καφέ στα Γρηγόρης..  και το app της ειναι για το διάολο

Επεξ/σία από blueakamah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...