Προς το περιεχόμενο

Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Όλοι εσείς που κόπτεστε για τα προσωπικά δεδομένα, δεν σας ενδιαφέρει το ότι ακόμη και ένα 10χρονο παιδί μπορεί να αντιγράψει στο σπίτι του μια ελληνική ταυτότητα;

Οι αποθήκες του δημοσίου που αποθηκεύουν τα έγγραφά σας είναι καλύτερες από έναν cloud server σύγχρονων προδιαγραφών;

Ήδη οι ταυτότητες είναι σε βάση δεδομένων. Τι νομίζεις ότι πληκτρολογούν στα σύνορα; 

18 ώρες πριν, gdimi είπε

Εγώ έχω τις εξής απορίες (το ομολογώ χωρίς να έχω ψάξει ενδελεχώς το θέμα) :

- τι ασφάλεια υπάρχει ώστε να μην κλαπούν τα δεδομένα μου από την κάρτα
- τι βιομετρικά στοιχεία θα περιέχει και που είναι η δημόσια διαβούλευση επί αυτών
- πως αποθηκεύονται, που, τι συστήματα ασφαλείας υπάρχουν και για πόσο χρόνο ισχύουν
- ποιοι έχουν πρόσβαση στα στοιχεία αυτά και για ποιο λόγο και με ποιες διαδικασίες (εφόσον χρειάζονται)

τα περί χρηστικότητας επιχειρήματα τα καταλαβαίνω, αλλά είναι εντελώς αδιάφορα και αυτοαναφορικά, χέστηκα αν ο Α ή ο Β βαριέται στις ουρές ή κουράζεται ή έχει πολλή χαρτούρα και εκνευρίζεται.

τα περί αποτελεσματικότητας είναι θεμιτά , πρέπει επιτέλους να μπούμε στην ψηφιακή εποχή. Η ψηφιακή εποχή όμως έχει και θέματα ασφάλειας, ιδιωτικότητας κλπ κλπ. Όποιος δεν το καταλαβαίνει, κακό του κεφαλιού του.

Η ασφάλεια μάλλον θα είναι η ίδια με τα διαβατήρια. 
Από βιομετρικά στοιχεία, θα είναι τα ίδια βιομετρικά που έχουν ήδη τα ελληνικά διαβατήρια, δηλαδή φωτογραφία και 2 δακτυλικά. Στην ουσία η νέα ταυτότητα θα είναι σαν το διαβατήριο. 

Τα περί χρηστικότητας, είναι εντελώς λογικό να θέλει το κράτος να μην χάνει λεφτά από τις ουρές και όχι μόνο. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 255
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Αντε μπραβο μπας και χωρεσει στο πορτοφολι μου. 

επιτελους να αλλαξουμε το χαρτι που εχουμε για ταυτοτητα 

Αρνουμαι το φακελωμα της νεας ταυτοτητας θα κανω επανασταση μεσω των λογαριασμων μου στο Google στο Facebook στο Instagram και σε οσα αλλα μου διαφευγουν αυτη την στιγμη.  

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Suzumebachi είπε

Ναι συγνωμη κιολας που σε αναγκασαμε να απαντησεις....στο αρχικο σου ποστ ομως την εγραψες μια χαρα την εκθεση διοτι ηταν αυτο που ηθελες να πεις. Σε φορουμ εισαι...παρεπιπτοντως, εγω κανω μια μερα + να απαντησω (χωρις παιδια).

Φιλε μου, ολα αυτα που λες οτι οι αποδειξεις ειναι μεσα σου κλπκλπ... ΚΡΑΤΑ ΤΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.(caps διοτι τονιζω αυτο που λεω, δε φωναζω). Εδω μιλαμε για τον πραγματικο κοσμο και για το τι δουλευει και επιρεαζει την καθημερινοτητα. Αμα δε μπορεις να το αποδειξεις ετσι απλα, κριμα.ΟΤΑΝ το αποδειξεις , μιλαμε.

Ενα delete στο πληκτρολογιο ειναι πολυ απλα, υπερβολη.Χωρις υπερβολες...

Ξερεις εσυ ποιοι μας κυβερνανε? Πες μας.
Ξερεις ποιοι κυβερνανε ηπα καναδα αυστραλια και αλλες χωρες(ποιες αλλες???)? ΠΕΣ ΜΑΣ!
Ξερεις τι κοινο εχουν??? Π Ε Σ   Μ Α Σ!
Ξερεις ποιοι εχουν τη δυνατοτητα να δανειζουν σε κρατη? Και μεις! Αυτοι στους οποιους χρωσταμε επειδη δανειστηκαμε και αντι για αναπτυξη τα καναμε τανεσπου και βιταρα(πακετα ντελορ).Το τι θρησκεια εχουν δε μας νοιαζει.

Αν εδειχνες τηνν ταυτοτητα σου αιωνες πριν θα σου λεγαν οτι φυλακισες την ψυχη σου στο χαρτι διοτι δεν ηξεραν τι ειναι η φωτογραφια....το ιδιο και τωρα με το τσιπακι. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ και σου κανει τη ζωη ΕΥΚΟΛΗ....αλλα οχι....στην ταυτοτητα ειναι το προβλημα....

Και τελικα εσυ θα την παρεις η οχι?

Καταρχάς συγνώμη που σας εθιξα επειδή σας είπα ότι είμαι αργός στο γράψιμο...

Τις αποδείξεις για το τι υπάρχει κ τι όχι τις μοιράζομαι με άτομα που έχουν καλή προδιάθεση κ ξέρω ότι δεν θα με χλευάσουν....

Τώρα για όσους δεν ξέρουν τι ψηφίζουν να ναι σίγουροι ότι αν ψάξουν ΛΙΓΟ θα μαθουν-βοηθαει το ίντερνετ πολύ....όπως βέβαια κ το τι γίνεται κ ποιοι κυβερνούν κτλ...καλό να είναι κανείς να ψάχνει κ επίσημες πηγές...

Κ τέλος να ξέρετε ότι φυσικά κ παίζει ρόλο τι πιστεύουν όλοι ΑΥΤΟΊ....κ φυσικά πρέπει να ξέρουμε για την πίστη του κάθε ατόμου που ψηφίζουμε...γιατί???Γιατί δεν ισχύει για όλες τις θρησκείες το "όποιος θέλει ας με ακολουθήσει"...Για κάποιες θρησκείες ισχύει το σφάχτε όλους τους άπιστους (τζιχάντ)...Ή κάποιες άλλες λένε στους πιστούς τους "ότι εμείς ήμαστε οι εκλεκτοί κ άλλοι είναι ζώα με ανθρώπινη μορφη,σταλμένοι από το θεό για να μας υπερετούν,οπότε οποιαδήποτε αμάρτημα σ αυτούς δεν είναι αμαρτία..."(Ταλμούδ)

Ή άτομα που "ανήκουν" σε στοές κ έχουν ορκιστεί να υπερετούν τον ανώτερο κ να μην αποκαλύψουν στον κόσμο τι γίνεται μες στην στοά...Για παράδειγμα ο μασόνος υπουργός τάδε ποιον όρκο θα τηρήσει,της στοάς ή της κυβέρνησης-εθνους...

Αποδείξεις υπάρχουν για όλα αλά για να τις βρούμε πρέπει να ψάξουμε...

Για τα barcode κ το 666 σας έδειξα ένα βίντεο από επιστήμονες που εξηγούν πώς δουλεύει όλο το σύστημα με το σκάνερ κτλ,από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν εντός κ εκτός Ελλάδας...

Εγώ είμαι κατά της νέας ταυτότητας εννοείται, ελπίζω να με βοηθήσει ο Χριστός να μην την πάρω..γιατί θα ναι πολύ δύσκολη απόφαση κ ακόμα δεν έχω αγιάσει......

• Like 1
  • Haha 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2019 στις 12:51 ΜΜ, vairass είπε

Έρχεται..... Σιγά σιγά στο χέρι και τέλος θα χαράξει.... 

θα χαράξει και... όποιον πάρει! Βαράνε το ντέφι και εμείς "χορεύουμε", αντίσταση ΚΑΜΙΑ !!!

Επεξ/σία από kuriakos1974
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
39 λεπτά πριν, Nikos Ceasar είπε

Για τα barcode κ το 666 σας έδειξα ένα βίντεο από επιστήμονες που εξηγούν πώς δουλεύει όλο το σύστημα με το σκάνερ κτλ,από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν εντός κ εκτός Ελλάδας...

Εγώ είμαι κατά της νέας ταυτότητας εννοείται, ελπίζω να με βοηθήσει ο Χριστός να μην την πάρω..γιατί θα ναι πολύ δύσκολη απόφαση κ ακόμα δεν έχω αγιάσει......

Στις νέες ταυτότητες δεν θα υπάρχει barcode. Μπορείς να το καταλάβεις αυτό; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
13 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Γιατί τους το χαλάς τώρα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Μα το πρόβλημα τους δεν είναι το barcode ή το chip... το κεφάλι τους είναι που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αν θέλουν, μπορούν και χωρίς αυτά να σε παρακολουθούν ή να σε κολάσουν... 

1 ώρα πριν, Nikos Ceasar είπε

Μπορεις να μου εξηγήσεις γιατί πρέπει να αγιάσεις για να πάρεις απόφαση αν θα πρέπει να έχεις τις νέες ταυτότητες... Αλήθεια ποιός είναι ο κίνδυνος από τις νέες ταυτότητες???

Επεξ/σία από AtiX
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα το πρόβλημα τους δεν είναι το barcode ή το chip... το κεφάλι τους είναι που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αν θέλουν μπορούν και χωρίς αυτά να σε παρακολουθούν ή να σε κολάσουν... 

Δεν μπορούν να σε παρακολουθούν... Ακόμα και να μπορούν, λέμε τώρα, μπορείς πολύ εύκολα να το μπλοκάρεις. Επίσης, αν έχεις και άλλες ανέπαφες τραπεζικές κάρτες στο πορτοφόλι, εμποδίζεις την ανάγνωση του.
Επιπλέον, τα δεδομένα θα είναι κλειδωμένα.🔒
Ήδη στην Κύπρο έχουν ταυτότητες με τσιπ... εδώ και χρόνια: 

spacer.png
Κάπως έτσι θα είναι και οι ελληνικές...

Επεξ/σία από Stoliver
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Nikos Ceasar είπε

1. O σωστός αριθμός που ψάχνεις είναι το 616, know your facts (ψάξε για papyrus 115).
  2. Τι σχέση έχει η θρησκεία με την επιστήμη? Αν θες να το πούμε επιστημονικά, η κόλαση όπου λιώνει το θειάφι είναι περίπου 444.6ºC ενώ ο παράδεισος είναι στους πολύ πιο εξωτικούς 525ºC (ο ήλιος θα είναι 7 φορές φωτεινότερος -  Isaiah 30:26 ) οπότε καλύτερα να συμφωνήσεις με το γνωστό τραγούδι των ACDC (πηγή https://www.lockhaven.edu/~dsimanek/hell.htm )
  3. Με τον αριθμό ή όχι, στατιστικά προς τα κάτω θα πας. Προς τα πάνω έχουν κλείσει οι θέσεις, είναι ρεζερβέ. Και ξέρεις πολύ καλά το λόγο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δηλαδή πολύς μπελάς για το τίποτα!  Εξυπηρέτηση μηδέν!  Θα κάνει ότι και η ταυτότητα η σημερινή.  Μόνο που θα μας κοστίσει πάλι κανα 50-αρικο και καμμια βδομάδα από την ζωή μας να τρέχουμε να μαζεύουμε χαρτιά - φωτογραφίες - βεβαιωσεις - κλπ., πολλά από άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου, για να τις ξαναδώσουμε στο Δημόσιο ....

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Μπορεις να μου εξηγήσεις γιατί πρέπει να αγιάσεις για να πάρεις απόφαση αν θα πρέπει να έχεις τις νέες ταυτότητες... Αλήθεια ποιός είναι ο κίνδυνος από τις νέες ταυτότητες???

Ισως με αυτά βοήθησα λίγο και τον φίλο μας που θέλει να αγιάσει ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geostratis είπε

Δηλαδή πολύς μπελάς για το τίποτα!  Εξυπηρέτηση μηδέν!  Θα κάνει ότι και η ταυτότητα η σημερινή.  Μόνο που θα μας κοστίσει πάλι κανα 50-αρικο και καμμια βδομάδα από την ζωή μας να τρέχουμε να μαζεύουμε χαρτιά - φωτογραφίες - βεβαιωσεις - κλπ., πολλά από άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου, για να τις ξαναδώσουμε στο Δημόσιο ....

10 ευρώ ξέρουμε ότι θα κοστίζει, και πλέον δεν χρειάζεται πολύ χαρτούρα...
στο ηλεκτρονικό μέσο αποθήκευσης θα περιλαμβάνεται και ένα «εγκεκριμένο πιστοποιητικό ηλεκτρονικής υπογραφής», με το οποίο θα επιτυγχάνεται ο σκοπός της απαραίτητης ταυτοποίησης του φυσικού προσώπου, που θα επιτρέπει σε αυτό να υπογράφει ηλεκτρονικά με το μέγιστο επίπεδο ασφάλειας, ώστε να μπορεί να συναλλάσσεται ηλεκτρονικά με τις υπηρεσίες του Δημοσίου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα

Επεξ/σία από Stoliver
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, Nikos Ceasar είπε

Καταρχάς συγνώμη που σας εθιξα επειδή σας είπα ότι είμαι αργός στο γράψιμο...

Τις αποδείξεις για το τι υπάρχει κ τι όχι τις μοιράζομαι με άτομα που έχουν καλή προδιάθεση κ ξέρω ότι δεν θα με χλευάσουν....

Τώρα για όσους δεν ξέρουν τι ψηφίζουν να ναι σίγουροι ότι αν ψάξουν ΛΙΓΟ θα μαθουν-βοηθαει το ίντερνετ πολύ....όπως βέβαια κ το τι γίνεται κ ποιοι κυβερνούν κτλ...καλό να είναι κανείς να ψάχνει κ επίσημες πηγές...

Κ τέλος να ξέρετε ότι φυσικά κ παίζει ρόλο τι πιστεύουν όλοι ΑΥΤΟΊ....κ φυσικά πρέπει να ξέρουμε για την πίστη του κάθε ατόμου που ψηφίζουμε...γιατί???Γιατί δεν ισχύει για όλες τις θρησκείες το "όποιος θέλει ας με ακολουθήσει"...Για κάποιες θρησκείες ισχύει το σφάχτε όλους τους άπιστους (τζιχάντ)...Ή κάποιες άλλες λένε στους πιστούς τους "ότι εμείς ήμαστε οι εκλεκτοί κ άλλοι είναι ζώα με ανθρώπινη μορφη,σταλμένοι από το θεό για να μας υπερετούν,οπότε οποιαδήποτε αμάρτημα σ αυτούς δεν είναι αμαρτία..."(Ταλμούδ)

Ή άτομα που "ανήκουν" σε στοές κ έχουν ορκιστεί να υπερετούν τον ανώτερο κ να μην αποκαλύψουν στον κόσμο τι γίνεται μες στην στοά...Για παράδειγμα ο μασόνος υπουργός τάδε ποιον όρκο θα τηρήσει,της στοάς ή της κυβέρνησης-εθνους...

οκ το πιασαμε. ειτε δε ξερεις τι λες και που ζεις ειτε τρολαρεις. touche.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πότε θα αλλάξουν ξέρουμε; Γιατί κυκλοφορώ ακόμα με μία που έβγαλα το 2000 που με έχει Χ.Ο και έχω μαλλί μέχρι τον κώλο.

Οι μπάτσοι μου λένε πως δεν ειμαι αναγνωρίσιμος στην φωτογραφία, αλλά νομίζω πως το κάνουν επίτηδες επειδή είναι κομπλεξικοί που δεν έχει περάσει χρόνος από πάνω μου!

• Haha 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 λεπτά πριν, Suzumebachi είπε

οκ το πιασαμε. ειτε δε ξερεις τι λες και που ζεις ειτε τρολαρεις. touche.

Εξήγησε μου γιατί τρολαρω , επειδή κάποιοι εδώ μέσα δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα???Εγώ προσπαθώ να βοηθήσω ή έτσι νομίζω αν προτιμάτε κ σας πειράζει που το κάνω???

Όποιος θέλει ας πάρει τις ηλεκτρονικές ταυτότητες,δικαίωμα του...

Όποιος δεν ξέρει τι εστί σιωνισμός-μασονια κ μένει στην Ελλάδα με τους 10000+ επίσημα καταγεγραμμένους μασόνους κ όλοι σε ποστα-θεσεις κλειδιά για τη λειτουργία της χώρας,είναι άξιος της μοίρας του...

Διαβάστε το βιβλίο "Η μασονία στην Ελλάδα" αν θέλετε να μάθετε 5 πράγματα κ όλα αυτά με πηγές.... 

Και αν θέλει κάποιος βοήθεια για ξεκινήσει το ψάξιμο να μου πει τις αμφιβολίες του, ας μου στείλει μνμ με το τηλ του να τον πάρω να τα πούμε κ ότι βγει, χωρίς  ειρωνίες κτλ!! 

Ας μας εξηγήσει κάποιος τι λέει η Εβραία Μπενάκη στον μασόνο Παπούλια κ πως τα ξέρει όλα αυτά...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ρε συ Nikos Ceasar, δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες (και ούτε πρόκειται να είμαι ειλικρινής) αλλά αλήθεια πιστεύεις πως εσύ είσαι ο ψαγμένος κι έτσι ναουμε και οι υπόλοιποι χαζοί επειδή είδες μερικά βίντεο στο youtube όπου φυσικά έχουν πρόσβαση μόνο οι ψαγμένοι και οι μασόνοι δεν μπορούν να το πολεμήσουν παρόλο που κατέχουν παντού θέσεις κλειδιά;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.