Προς το περιεχόμενο

Tρελές ιστορίες από το Στρατό


afragorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη μέρα στο στρατό... Έχουν βάλει ένα τραπεζάκι και καταγράφουν το νέο αίμα... 

Οι ερωτήσεις με την σειρά που μου τις έκαναν....

1. Ονομα ;  Τάδε...

2. Ημ / Γεν : Τάδε...

3. Πτυχίο ή Μεταπτυχιακό : Πτυχίο τάδε και  Μεταπτυχιακό Τάδε απαντάω...

4. Γνωρίζεις ανάγνωση γραφή;  !!!!!!!! (μπααα με σήματα καπνού ήταν τα πτυχία μου).

 

Κανά μισάωρο αργότερα αφού έχω ξεμπερδέψει με αυτά και συνεχίζει να έρχεται κόσμος στο στρατόπεδο με πλησιάζει ένας αρχλοχίας και με ρωτάει 

"Γνωρίζεις ανάγνωση και γραφή ;" , "Πήγαινε να βοηθήσεις αυτούς εκεί να συμπληρώσουν τα χαρτιά τους".

Τότε μου φάνηκε τόσο αστεία η συγκεκριμένη ερώτηση....

Μετά προσγειώθηκα στην πραγματικότητα... όντως ήταν αρκετοί αυτοί που δεν ήξεραν να γράψουν ούτε το όνομα τους...

Νομίζω ήταν μεγάλο "κοινωνικό" χαστούκι για τον κόσμο μου.

 

  • Like 9
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι...ό,τι να 'ναι...Στο ΚΕΕΜ ήταν όλο ευκάλυπτα, που έριχναν τόνους φύλλα ως γνωστόν. Ε μας έχουν βάλει 1 μέρα να μαζέψουμε τα φύλλα, και ο τρόπος μαζέματος ποιος ήταν;;; Να τα ρίχνουμε σε κάτι χαντάκια, εκατέρρωθεν του οδοστρώματος του στρατοπέδου! Πάω στον επιβλέποντα ανθυπολοχαγό, του λέω "κ. Ανθυπολοχαγέ, επιτρέπεται;"

" Έλα mechpanos τι τρέχει; "

"Αυτό που κάνουμε είναι βλακεία, θα ρίξει καμία δυνατή βροχή θα έχουν βουλώσει τα φρεάτια πιο κάτω από τα φύλλα που ρίχνουμε και θα πλημμυρήσουμε εδώ πέρα"

"mechpanos εδώ 50 χρόνια έτσι το κάνουνε, κάντο κι εσύ έτσι και μην προβληματίζεσαι"

Είχα ήδη καταλάβει από την 1η μέρα πόσο άσκοπα ήταν όλα από τις αναφορές για κάθετι και το πόσο βαρετά κυλούσαν όλα, αλλά με αυτό κατάλαβα και πόσο νόημα δεν έχει να σκέφτεσαι λογικά μέσα στο στρατό...
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4ήμερο ΤΑΜΣ ή αλλιώς άσκηση "Βυζακιά" (ο τόνος είναι σωστά,για το ύψιλον αμφιβάλλω λίγο) Σε ένα ξεροβούνι της Κύπρου.
Τελευταία μέρα επίθεση με πραγματικά πυρά με κάλυψη Κυπριακού καναλιού.
Δυστυχώς είμαι στους ασκούμενους και δεν μου έφτανε το κωλοG3 μου φόρτωσαν το βομβιδοβόλο και το μπουζουκάκι(τον ασύρματο που μοιάζει με τεράστιο τηλέφωνο0
Γαμώ το χαμαλίκι μου ψελλίζω εγώ κι ο λοχαγός θέλει να γαμηθεί στα γέλια αλλά το κρατάει(δεν γελούσε ποτέ αλλά εμένα επειδή ήμουν χαμηλών τόνων και δεν είχα φάει ούτε μία μέρα κράτηση με πήγαινε τρελλά,γι αυτό και αργότερα μ'έστειλε στη λέσχη αξιωματικών).
Ξεκινάμε το πρώτο άλμα και πέφτω μετά τα βαρελάκια σε μυρμηγκοφωλιά(κάτι μυρμήγκια σαν μπουλντόζες) και με το που σκαρφαλώνουν πάνω μου δώστου να κάνω βαρελάκια εγώ.
Στο τρίτο άλμα ξανά τα ίδια και να συνεχίζω τις πιρουέτες μαζί με τα συμπράγκαλα που μου είχαν φορτώσει.
Να μης σας τα πολυλογώ γινόταν της πουτάνας από τις βολές υποστήριξης κι εγώ να παλεύω 3 φορές με μυρμήγκια και μία με κατσικοκούραδα που εκεί έκανα ακροβατικά για να μην ξαπλώσω πάνω τους.
Τελιώνουμε χωρίς να μας σκοτώσει ένα καπνογόνο από μεγάλο όλμο που έσκασε σχεδόν δίπλα μας και ανεβαίνουμε στο κιόσκι που ήταν η ξαστεριά για αναφορά.
Έρχεται ο σχής(διοικητής ΕΛΔΥΚ) στέκεται μπροστά μου και μου δίνει 10 μέρες τιμητική για τις κινήσεις μου και συγχαίρει και το λοχαγό μου.
Αφού ξεκουμπίστηκαν έρχεται ο λοχαγός μου με τον δίκα του τάγματος για τα συγχαρίκια.
Πως τα κατάφερες παιδί μου ενώ όλοι οι άλλοι έκαναν τυπικώς τα προβλεπόμενα?Σου αρέσει τόσο πολύ ο στρατός και οι ασκήσεις?
Όχι κύριε διοικητά αλλά αν δεν τα έκανα αυτά ή θα χαιρετούσα τον συνταγματάρχη ως κινούμενη μυρμηγκοφωλιά ή η μυρωδιά από τις κουράδες που θα είχα πανο΄τ πάνω μου θα έφταμε μέχρι τη Θεσσαλονίκη.
Έχουν γαμηθεί στα γέλια (περίπου) και οι 2 και τσίμπησα κι άλλες 5 τ για την ειλικρίνιά μου και καλά.
Μετά αποζημειώθηκα για το πακέτο που έφαγα,πήγα κι έκανα βολές με 30άρι,50άρι κι ένα τρίκανο που είχαμε στημένα γιατί τους περίσσεψαν σφαίρες για την αμμοδόχο.
Βέβαια όσο ο συνταγματάρχης έπλεκε το εγκώμιό μου για το πόσο φορτωμένος ήμουν αλλά προσηλωμένος στο σκοπό μου εγώ σκεφτόμουν (που και νάξερες μωρή ψαρούκλα)

Επεξ/σία από Silok
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοο όσο διαβάζω τόσο μου έρχονται ιστορίες...

Λοιπόν όπως είχα γράψει στην μονάδα που ήμουν στη Λέσβο, είχαμε εμπλοκή (25μέσα τουλάχιστον - 1 έξω κλπ).
Λέει μια μέρα ο Συνταγματάρχης θα δώσουν αίμα όλοι οι φαντάροι (με την αιμοδοσία ταυτόχρονα έπαιρνες τιμητική + ελεύθερος υπηρεσίας) όσοι θέλουν θα δώσουν, και θα κάνουν σκοπιές μέχρι και τα στελέχη αν χρειαστεί!
Καπάκι βγαίνει ο διοικητής μας και λέει: 2 ημέρες τιμητική από εμένα σε όποιον δεν δώσει αίμα! Χαχαχαχαχα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

GaGaS_Thess

  • Βασική εκπαίδευση Τρίπολη . Σωτήριο έτος 1999 . Μια μέρα πριν παρουσιαστώ έχει και ενώ είμαι στην Τρίπολη σε ξενοδοχείο βγάζει ο Χαρδαβέλας μια συνέντευξη κάποιου ο οποίος λέει ότι στην 3η μοίρα της Τρίπολης τους ζορίζουν όλους πάρα πολύ και μετά μας δίνουν ναρκωτικά για να χαλαρώνουμε και ξεκινάει ένας ΠΑΝΙΚΟΣ . Μέχρι την προηγούμενη σειρά η 1η μοίρα είναι τα καρα βύσματα των βυσμάτων η 2η μοίρα είναι αυτοί που έχουν ζεστό νερό και η 3η μοίρα είναι αυτή που το λιλι σου Ιανουάριο μήνα όταν κάνεις μπάνιο γίνεται μικρότερο και από γαριδάκι . Με που σκάει η είδηση περί 3ης μοίρας ναρκωτικών κτλπ κτλπ όσοι έχουν βάλει τα βύσματα των βυσμάτων για να πάνε στην πρώτη μοίρα τρώνε τα μούτρα τους αφού εμάς μας έχουν στο χαλαρό εντελώς για να μην δωθούν δικαιώματα και οι άλλες 2 μοίρες τρέχουν σαν τρελοί τις πρώτες μέρες . Περνάει ο καιρός και έρχεται η ώρα της ορκωμοσίας μας . Επίτιμος καλεσμένος ο Τσοχατζόπουλος που ήταν υπουργός Εθνικής Αμύνης και σειρά μου είναι ο Ανηψιός του με το ίδιο επώνυμο και αυτός . Όλοι οι μονιμάδες χεσμένοι πάνω τους που θα έρθει ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ στην ορκομωσία . Έχουμε στον θάλαμο ένα παλικαράκι απο ένα χωριό της Λάρισας ο οποιός έχει πάει μεχρι Πέμπτη Δημοτικου και τα παρατησε για να ασχοληθει με τα ζωα του μπαμπα του οπως μας ελεγε. 2.10 υψος αδυνατος σαν τον Σταθη Ψαλτη και δεν μπορουσε να εκφραστει με τιποτα αλλα είχε και μεγαλο πρόβλημα στα θεωρητικα που μας εκαναν . Μια μερα πριν την ορκομωσια μας σκαει ο Αντιπτεραρχος Βιδακης στην μοναδα . Ειχε την φημη μεγαλου Μ........ΝΟΥ και οτι εριχνε φυλακες γιατι μπορει να φυσουσε την ωρα που σου μιλουσε και κουνιοντουσαν τα μαλλια σου . Ο αξιωματικος εκπαιδευτης μας χεσμενος πανω του . Ριχνει ενα τρελο χιονι με αποτελεσμα να ειμαστε μεσα στον θαλαμο ολοι και ο αντιπτεραρχος μπαινει για επιθεωρηση . Για κακη μας τυχη παντα ο ψηλος αδυνατος ή αυτος με τα γυαλια ή αυτος με την μεγαλη μυτη ειναι αυτος που τραβαει την προσοχη ....... ! Πηγαινει καρφωμενος πανω στον Λαρισαιο ο Βιδακης ο εκπαιδευτης μας εχει ιδρωσει και μονο που δεν εχει λιποθυμήσει απο τον πανικο του και ακολουθει ο παρακατω διαολογος : 

Αντιπτεραρχος : Ποιος εισαι εσυ νεαρε μου ;

Λαρισαιος : Βαράει προσοχή που έτρεμε το πάτωμα και με φωνή που ακουγόταν μέχρι την Τρίπολη λεει : Εκπαιδευομενος ΠΤΕΡΑΡΧΟΣ Παπαδοπουλος Κωστας ( ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ) 

Αντιπτεραρχος : ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ; Κατακόκκινος απο τα νευρα του και με την πιεση να εχει φτασει 40 . ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ G3A3 ?

Λαρισαιος : Σας αναφερω κύριε ΥΠΟ ΣΜΗΝΙΤΗ οτι το μηκος του οπλου G3A3 είναι 4 μετρα και 72 εκατοστα 

Αντιπτεραρχος προς τον εκπαιδευτη μας ο οποιος εχει καταρρευσει ...... Βλεπω οτι τα εχεις κανει ΣΚΑΤΑ με την εκπαιδευση των νεοσυλλεκτων . Ντρεπομαι για λογαριασμο σου . Τετοια ατομα σαν εσενα ντροπιαζουν το σωμα . Και σηκωθηκε και εφυγε ....... Πιστευω οτι ο εκπαιδευτης μας δεν εχει συνελθει ακομα και ας περασαν 20 χρονια  !!!!!!!!!

---------------------------------------------------------------------

και ενα τελευταιο μιας και που θυμηθηκα τον ανηψιο του Τσοχατζοπουλου . 

Αεροπορια χαλαρα παντα επιθεωρηση πτερυγας ειμαι στην Μικρα 8 μηνες περναμε ζωη και κοτα δεν εχει γινει ΠΟΤΕ επιθεωρηση πτερυγας . 

Ενα πρωινο και ενω ειμαστε ολοι χυμαδιο αξυριστοι ακομβιωτοι αγυαλιστοι και τριγυρναμε εδω και εκει βγαινει ξαφνικα ο μοιραρχος μας και λεει ΜΑΓΚΕΣ επιθεωρηση πτερυγας σε 10 λεπτα στην πιστα του αεροδρομιου . Ενας πανικος μονιμαδες να τρεχουν ιπταμενοι να τρεχουν εμεις χεσμενοι πανω μας δεν το εχουμε ξανα ζησει .

Σκαει ο διοικητης μαζι με τον υποδιοικητη και καποιον που δεν εμαθα ποτε ποιος ηταν .

Παει στον 1ο . Γιατι εισαι αξυριστος ; 5 μερες φυλακη 

Παει στον 2ο . Γιατι εισαι ακομβιωτος ; 5 μερες φυλακη 

Παει στον 3ο γιατι εισαι αγυαλιστος ; 5 μερες φυλακη 

Παει σε μονιμαδες τους εχει κανει ρεζιλι τους φωναζει ουρλιαζει γιατι ειναι αξυριστοι γιατι δεν δινουν το καλο παραδειγμα γιατι το ενα γιατι το αλλο .

Εχει μοιρασει κανα 200.000 χρονια φυλακες σε ολη την μοναδα . 

Ξαφνικα σκαει στον ανηψιο του Τσοχατζοπουλου . Πισω και αριστερα ειμαι εγω . 

Υποδιοικητης : ΠΩΣ ΛΕΓΕΣΑΙ ΕΣΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ;

Ανηψιος : Ούτε προσοχη ουτε τιποτα . Του πεταει ενα ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ Κωσταντινος 

Υποδιοικητης : Σβηστα ολα και φευγουμε 

Μεσα σε 5 λεπτα ειχαν φυγει ο διοικητης με τον υπο και το προσωπο και η μοναδα συνεχισε την καθημερινοτητα της . 

Εμεινα αλλους 12 μηνες . Δεν ηρθε ποτε κανεις για επιθεωρηση πτερυγας..... !

Επεξ/σία Παρασκευή στις 05:43 μμ από GaGaS_Thess

Να πω και εγώ μια από τις δικές μου ιστορίες μιας που διάβασα του GasGas_Thess και θυμήθηκα την Τρίπολη. 12 Γενάρη 2000 και περνώ την πύλη του στρατοπέδου.

Εκεί με αναγνωρίζει ένα παλικάρι που μου λέει ότι έκανε παρέα με τα μικρά μου αδέρφια (εγώ πρώτη φορά το έβλεπα) οπότε μου λέει. Φίλε εγώ εδώ καθορίζω σε ποια μοίρα θα πάει ο κάθε ένας. Εσύ μιας και είσαι γνωστός θα σε βάλω στην τέταρτη μοίρα. Είναι μου λέει η χειρότερη από υποδομές αλλά η ποιο λούφα. (Ανέφερε ότι στις προηγούμενες σειρές είχαν μπει κάποια καραβύσματα στην πρώτη και δεύτερη οπότε υποτίθεται ότι ήταν η σειρά τους να φάνε λίγο σκίσιμο άρα η τέταρτη μοίρα θα ήταν με την λογική του, καλύτερη!!!!!). 

Όπως είπε παραπάνω και ο GasGas_Thess η πρώτη και η δεύτερη μοίρα ήταν «ανακαινισμένες» η Τρίτη πλέων ήταν κλειστή προς ανακαίνιση και η τέταρτη ήταν το ίδιο από την κατασκευή του στρατοπέδου.

Πρώτο σοκ λοιπόν όταν καταλαβαίνω ότι και είμαστε στην χειρότερη από υποδομές μοίρα και μας πηγαίνουν από την πρώτη μέρα πετάδην!!!!

Φανταστείτε στην πρώτη μοίρα που ήταν απέναντι μας, οι θάλαμοι και οι τουαλέτες ήταν λες και ήσουν σε ξενοδοχείο. Ζεστά νερά και καλοριφέρ στα ντους και εμάς ένα λάστιχο σε μία σπασμένη βρύση που έτρεχε μόνο κρύο νερό. (Γενάρη Μήνα!!!)

Έχει λοιπόν περάσει το πρώτο σοκ και προσπαθώ να προσαρμοστώ στον παραλογισμό του στρατού.

Κάθε μέρα λοιπόν στον πρωινό έλεγχο του θαλάμου μαζί με τον σμηνία μας ήταν και κάποιος από τους υψηλόβαθμους και μας ξεσκόνιζαν στην κυριολεξία. (Μαζί με αυτά που ρωτούσαν για τα όπλα κτλ έπρεπε να ξέρεις και όλη την ιεραρχία από τον υποδιοικητή, διοικητή κτλ μέχρι τον υπουργό εθνικής άμυνας).

Παρεμπίπτοντος εκείνη την εποχή υφυπουργός εθνικής άμυνας ήταν ο Δημήτρης Αποστολάκης και ήταν και ο λόγος που το 75% από την σειρά που μπήκαν ήταν από την Κρήτη!!!

Μπαίνει λοιπόν εκείνο το πρωινό ένας ανθυποσμηναγός μέσα στο θάλαμο και αρχίζει.

Πάρε πέντε στέρηση γιατί δεν είπες αυτό, εσύ πάρε 5 στέρηση γιατί δεν είπες το άλλο και μέχρι να φτάσει στα μέσα του θαλάμου είχε μοιράσει πάνω από 45 σε διάφορους.

Φτάνει λοιπόν στον διπλανό μου και του λέει. Πως λένε τον υφυπουργό εθνικής αμύνης???

Απαντάει η σειρά. Μήτσο Αποστολάκη…. 

Λέει ο ανθυποσμηναγός Μήτσοοοοοοο τι λες ρε στραβάδι Μήτσο τον λένε????

Τότε γυρνάει με ένα ύφος και του λέει η σειρά.  Εγώ όταν έρχεται σπίτι μου Μήτσο τον φωνάζω!!!!!!!!!!!! Πέσαμε κάτω όλοι από τα γέλια……...

Ο ανθυποσμηναγός λέει στο σμηνία μας. Σβήσε ότι έγραψες και πάμε να φύγουμε…..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτη μοιρα στην Τριπολη ειχαμε ενα τρελο αξιωματικο .Μια μερα πριν παρουμε το προαριστο ,αν θυμαμαι ετσι το ελεγαν ,αρχιζει τα καψονια .Οκλαδον πανω,οκλαδον ,πανω κοκ για να μας ανοιξει η ορεξη οπως ελεγε

Σε μια φαση που λεει πανω ,εμενα κολλαει ο εγκεφαλος και μενω κατω 

Μου λεει ο τρελαρας .Εσυ γιατι δε σηκωθηκες ; Του απανταω οτι εμενα μου ανοιξε η ορεξη !!

Μου απανταει ελα εδω .Εγω βεβαια καταλαβα τη μαμακια που ειχα κανει και χεστηκα .Παω μπροστα του γυρναει στη μοιρα και λεει "Τον βλεπετε αυτον ; Εχει αρχ... και λεει τη γνωμη του " Μου δινει το προαριστο και μου λεει φυγε Οι αλλοι συνεχισαν κανενα 5λεπτο ακομη .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαλα αυτο με το προαριστο δεν υπηρχε. Εγω εμεινα ΜΕΤΑ μετα τη βασικη εκπαιδευση και στοκαραμε κρουασαν Στεργιου σε εξευτελιστικο  βαθμο, φαση ανοιγες τη ντουλαπα και εσκαγαν κρουασαν απο παντου. Σε αντιθεση με τη σαπια ζαμπονοτυροπιτα που επρεπε να τη φτιαξεις πρωτα αν ησουν υπηρεσια μαγειρειων.

Και τωρα που ειπα ετσι, ποιος θυμαται τον μαγειρα στην τριπολη με το παχυ μουστακι που μαγειρευε παντα με την τσιγαρουκλα πανω απο το φαγητο? Φαση να ανακατευει την κατσαρολα για το παστιτσιο (που μονο που εσκαγε το γαλα εβαπορε για την μπεσαμελ σε επιανε απελπισια) και η σταχτη να κρεμεται απο πανω και να λες "τωρα θα του πεσει, τωρα θα του πεσει". Επισης αλλο που θυμαμαι ηταν ο τυπος που ερχοταν να μαζεψει τα αποφαγια για τα γουρουνια και δεν μιλουσε καν, επικοινωνουσε με κραυγες και βρυχηθμους ξερωγω. 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Kαλα αυτο με το προαριστο δεν υπηρχε. Εγω εμεινα ΜΕΤΑ μετα τη βασικη εκπαιδευση και στοκαραμε κρουασαν Στεργιου σε εξευτελιστικο  βαθμο, φαση ανοιγες τη ντουλαπα και εσκαγαν κρουασαν απο παντου. Σε αντιθεση με τη σαπια ζαμπονοτυροπιτα που επρεπε να τη φτιαξεις πρωτα αν ησουν υπηρεσια μαγειρειων.

Και τωρα που ειπα ετσι, ποιος θυμαται τον μαγειρα στην τριπολη με το παχυ μουστακι που μαγειρευε παντα με την τσιγαρουκλα πανω απο το φαγητο? Φαση να ανακατευει την κατσαρολα για το παστιτσιο (που μονο που εσκαγε το γαλα εβαπορε για την μπεσαμελ σε επιανε απελπισια) και η σταχτη να κρεμεται απο πανω και να λες "τωρα θα του πεσει, τωρα θα του πεσει". Επισης αλλο που θυμαμαι ηταν ο τυπος που ερχοταν να μαζεψει τα αποφαγια για τα γουρουνια και δεν μιλουσε καν, επικοινωνουσε με κραυγες και βρυχηθμους ξερωγω. 😛 

Και τους δύο βρωμιάρηδες τους θυμάμαι!!!Τα ψωμιά που έρχονταν με το Στάγιερ απο το 11ο;Αυτά που έπαιζαν ποδόσφαιρο με τις φραντζόλες οι σμηνίτες.

Β95 σειρά εγώ.Ο.Ο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρκετά να γράψω αλλά βαριέμαι γμτ... :)  Άντε πάμε ένα.

20 χρόνια πίσω, εγώ δόκιμος πεζικάριος, σε ζόρικη μονάδα της παραμεθορίου, όπου είχα τη φήμη του άριστου εκπαιδευτή τόσο σε όπλα όσο και σε "πυρ & Κίνηση" και περίπολα και για αυτό το λόγο με είχαν μόνιμα αξκο βολής. 

Έρχεται κάποια στιγμή η μετάθεσή για στρατόπεδο της Στερεάς. Λίγες μέρες αφού παρουσιάζομαι στον -συγκροτημένο-  Λ.Δ της μονάδας, ξεκινάω 24ωρες υπηρεσίες σε ένα φυλάκιο λίγο έξω από το στρατόπεδο, όπου παθαίνω σοκ... 5 "στρατιώτες" που όλη τη μέρα ήταν στα κρεβάτια και περιμένανε το φαγητό μεσημέρι και βράδυ από τη μονάδα. Στη μία και μοναδική σκοπιά κανένας..

Σπάω λοιπόν τον πάγο και γίνομαι ο προβλεπόμενος από τη πρώτη ώρα και βάζω τον σκοπό στη θέση του. Τις επόμενες μέρες μιλώντας με συναδέλφους, ανακαλύπτω τι είδους φυλάκιο είναι αυτό το πράγμα.. στο οποίο όσοι πάνε υπηρεσία κοιμούνται μέχρι το πρωί της επόμενης.

Μετά από κάμποσες υπηρεσίες ένα πρωί πριν φύγω από το φυλάκιο για την μονάδα, συμπληρώνω -ως όφειλα- μία σελίδα αναφοράς που παραμένει στο αρχείο του φυλακίου. Τυπικότητες άνευ ουσίας που στο τέλος είχε ένα πεδίο -προαιρετικό-  για τυχόν παρατηρήσεις του αρχιφύλακα. Την βλέπω και εγώ λοιπόν "λεβέντικα" την φάση, ξέρω ότι δεν τα διαβάζει κανένας, υπήρχαν αναφορές 10ετίας πεταμένες σε ένα φοριαμό,  οπότε γράφω τα κάτωθι: "Προτείνω η φύλαξη του φυλακίου να ανατεθεί σε εταιρία security. Θα είναι πιο ασφαλές για τον Ε.Σ και θα κοστίζει λιγότερο"

Μετά από κανά μήνα, ο Υποστράτηγος Δκτης της μονάδας, περνάει με πολιτικά βόλτα ένα απόγευμα από το φυλάκιο με το ιδιωτικό του αυτοκίνητο.

Αντιπαρέρχομαι, τις ποινές και τους διαλόγους (που μου μεταφέρανε) σε όσους περπατούσαν, και έρχομαι στο δια ταύτα... Ο Δίκας (ειδικών δυνάμεων) είχε διαβάσει τις αναφορές και την επόμενη έδωσε εντολή να παρουσιαστώ ενώπιόν του.  Όπου ενώπιόν του, μου παραδέχθηκε ότι φέρει ευθύνη για την εικόνα του φυλακίου η οποία πρόκειται να αλλάξει πολύ σύντομα.. Και επίσης, ότι δεν πρόκειται να με "εγκαλέσει" λόγω των εξαιρετικών συστάσεων που είχα από ανωτέρους μου που είχαν πάρει και αυτοί μετάθεση σε αυτή τη μονάδα μαζί με εμένα και υπηρετούσαμε μαζί στην παραμεθόριο. 

Στους επόμενους 7 μήνες μέχρι να απολυθώ, ήμουν καθημερινά στο 2ο ΕΓ και όποτε είχε βολές ήμουν αξκος βολής.  Στο φυλάκιο δεν με ξαναβάλανε υπηρεσία.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βολές πυροβολικού με πυροβόλα (όχι τεθωρακισμένα τα απλά συρόμενα κανόνια) παρουσία Ταξίαρχου και 2ετων της ΣΣΕ. Ο υπολοχαγός εξηγεί στους Εύελπεις πως φτιάχνουμε ένα βλήμα και τους εξηγεί τα γεμίσματα. Ήταν αριθμημένα ως 1,2,3 κλπ όπου η μεγαλύτερη αρίθμηση είχε περισσότερο μπαρούτι και άρα μεγάλωνε την κρουστικότητα οπότε όπως τους τα εξηγούσε τα έβαζε μέσα στον κάλυκα ένα ένα και τέλος τους δείχνει το πως κλείνει. Το βάζει στην άκρη και λέει στον υποψήφιο δόκιμο που έφερνε τα βλήματα να του δώσει ένα για να ρίξουμε. 'Όντας το μεγαλύτερο γιωτόμπαλο του στρατοπέδου πάει και του δίνει το βλήμα με τα πολλά γεμίσματα...

Με τα πολλά μετά το μπαμ το πυροβόλο πήγε ένα μέτρο πίσω, οι παρατηρητές δε βρήκαν ποτέ το βλήμα που έπεσε (μάλλον πήγε πίσω από το βουνό γιατί δεν ακούσαμε ούτε την έκρηξη) και ο κάλυκας σκάλωσε μέσα στο θάλαμο πιθανόν λόγω μεγάλης θερμοκρασίας ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Επειδή θα γινόντουσαν 3 συνεχόμενες βολές ο Ταξίαρχος άρχισε να κατεβάζει καντήλια και να ρίχνει πεντάρες μέχρι που πήγε στο πυροβόλο λέγοντας "μα πως γίνεται να κόλλησε αυτά είναι τελείως αξιόπιστα''....

Ο υπολοχαγός μάλλον κατάλαβε την μ@λ@κία που έγινε και δεν είπε κουβέντα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τρελή ιστορία αλλά μου έχει μείνει. Στα πλωτά (μεγάλος χώρος ασκήσεων όπου μαζεύονται πολλές μονάδες) υπήρχε ένα ΚΨΜ όπου επικρατούσε το γνωστό μπάχαλο : καμία σειρά, ένα μπούγιο κι όποιος προλάβει. 

Μία μέρα πάω στο ΚΨΜ και ο κψμτζης μιλούσε με τους δυο Πελάτες που είχε. Κάθομαι διπλα τους. Στον επόμενο φάνηκε ότι ήμασταν σειρά και καθησε δίπλα. Το ίδιο και μεθεπόμενος κλπ κλπ. Δημιουργήθηκε μια μεγάλη σειρά 15 ατομων για μια και μοναδική φορά. Μισή ώρα μετά που ξαναπέρασα ήταν ακόμη σειρά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνακια σε δάσος Φεβρουάριο μήνα με κρύο σε σημείο του να πονάς, έλλειψη ατόμων τα οποία κλασσικά μόλις έμαθαν για σκηνακια έτρεξαν να βγουν άρρωστοι. Βαράμε σκοπιά ανά 2 ώρες, όλη μέρα μαζί με μονιμάδες.. καθώς ερχόταν η αλλαγή μας εγω μαζι με έναν οβα, και καθώς βλέπουμε φακό απο μακριά πετάγεται ο οβα για αναγνώριση..

Οβα: ΑΛΤ ΙΣ ΕΙ!!!!

Δεν μιλάει κανείς.. ξανά..

Οβα: ΑΛΤ ΙΣ ΕΙ!!!!

Τίποτα...

Οβα: οπλίζει και σημαδεύει (φανταστητε πως ακούγεται να οπλίζεις την νύχτα στην ησυχία)

λοχιας αλλαγής: ΟΟΟΟΟ ΤΑΔΕΕΕ ΕΙΜΑΙΙΙ Ο ΤΑΔΕΕΕΕ!!! ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΡΕ; ΤΙ ΟΠΛΙΖΕΙΣ;

Περιττό να πω ότι τα έκανε πάνω του ο λοχίας και το έλεγε για καιρό, και αφου ο οβα μετά απο αυτό ξανά όπλισε για να πετάξει την σφαίρα μετά την ψάχναμε μες στα σκοτάδια..

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φύγει από Κω για το φυλάκιο της Ψερίμου που σε γενικές γραμμές ήταν χαλαρό και ξέφευγες λίγο από το πήξιμο που επικρατούσε στο στρατόπεδο.

Για κακή μας τύχη αυτή τη φορά μας πετυχαίνει ένας λοχαγός (νεαρός) που ήθελε να πάει να πάρει μόνος του την Πόλη. Αφού μας έχει τεντώσει αρκετά την πρώτη μέρα, φτάνει το μεσημέρι και λέμε να αράξουμε λίγο στο ΚΨΜ όπου είχε μια μεγάλη τηλεόραση. Αφού έχουμε κάτσει λοιπόν καμιά 10ρια άτομα, έρχεται ο λοχαγός στέκεται ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά στην τηλεόραση και αρχίζει να λέει τα δικά του (μέχρι την 7ετία θυμήθηκε).

Εγώ βαριέμαι αφόρητα κι αντί να κοιτάω αυτόν, παρακολουθώ στην τηλεόραση (στο mute) ένα μεσημεριανάδικο όπου (για κακή μου τύχη) αρχίζουν να δείχνουν στο repeat την Πετρούλα να πέφτει από ένα σκαμπό που είχε σπάσει μόλις έκατσε. Αντιλαμβάνομαι ότι δακρύζω στην προσπάθειά μου να μη γελάσω και λέω θα πάρω τα μάτια μου από την οθόνη να γυρίσω προς τους άλλους για να ηρεμήσω. Γυρίζοντας λοιπόν βλέπω τους 8 στους 10 να είναι στην ίδια κατάσταση μ' εμένα έτοιμοι να σκάσουν στα γέλια. Περιττό να σας πω ότι όταν συναντήθηκαν οι ματιές μας και κατάλαβαν ότι όλοι βλέπουμε το ίδιο, έγινε ένα ξέσπασμα γέλιου με τον τρελό να νομίζει ότι γελάμε με αυτόν και να ωρύεται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το περιστατικό με τον ψάρακα το λοχαγό μου στη λέσχη ήθελα καμιά 20αριά μέρες για να φύγω από το νησί μπριζόλα και μ'έχει πρήξει ο παπάρας ο Θέμης (ο υποδιοικητής μου) να κουρευτώ,εν τω μεταξύ είχε απολυθεί ο μπουρτζόβλαχος που είχαμε στη λέσχη κι έχουμε μείνει ο μάγειρας κι εγώ να τρέχουμε και να μη φτάνουμε για να ταίσουμε τα βόδια και δεν μου είχαν στείλει σερβιτόρο.
Ακολουθεί διάλογος.
Υπο: Μαλάκα έλα στο τάγμα να κουρευτείς.
Ε:Αν έρθω στο τάγμα να κουρευτώ θα φάτε αμελέτητα.(Είχε τρελλή διαδικασία να το κάνω υπηρεσιακός το δρομολόγιο για το τάγμα και ειδικά για να επιστρέψω)
Υπο:Την Παρασκευή θα έρθω να σε πάρω με το τζιπάκι μου και μόλις τελειώσει η επιθεώρηση σε γυρνάω πίσω.(Εγώ βέβαια έπρεπε να κάνω τρελλή προετοιμασία γι αυτό γιατί μετά την επιθεώρηση πλακώναν σαν τις μύγες να σαβουρώσουν οι γιούφτοι)
Όντως Παρασκευή έρχεται και μου είχε κανονίσει και κωλυόμενο τον κουρέα για πάρτη μου.Πάω κουρεύομαι και ανεβαίνω στο διοικητήριο να πάρω καφέ και να περιμένω να τελειώσει η αναφορά τάγματος για να φύγουμε.
Λίγο πριν κατέβουν ο υπό και μετά ο δίκας σκάει το τζιπάκι του Δίκα ΕΛδύκ.Να ρίχνω κάτι καντήλια εγώ άλλο πράμα.
Υπo:Τι έπαθες ρε βλαμένε και χτυπιέσαι?
E:Θα φάτε τα φρύδια μου τώρα,ήρθε ο σχης να μας τα ζαλίσει
Υπο:Έλα ρε μαλάκα,5 λεπτά θα χαιρετήσει και θα φύγει.
Ε:Ναι ρε αλλά οι του Συντάγματος θα σχολάσουν στην ώρα τους και θα φάνε τον μάγειρα,φωτιά θα πάρει ο κώλος του.
Υπο:Τώρα έτσι όπως έγινε γάμα το,θα περιμένουμε.

Κατεβαίνουν κάτω,τελειώνει η αναφορά και πάει ο δίκας μας και αναφέρει στον σχη.Εντάξει λέω τελειώσαμε.
Αμ δε,αρχίζει να λέει διάφορες παπαριές,έχει περάσει κάνα 10λεπτο κι εγώ να κατεβάζω καντήλια δυνατά στο διοικητήριο και άρχισαν να ιδρώνουν όλοι γιατί ψιλοακουγόμουν.
Σε μια φάση ο συνταγματάρχης λέει σε μία φράση του "είμαι 2 μήνες στην ΕΛΔΥΚ...." κι εγώ ο μαλάκας ασυναίσθητα μιας και ήταν το αστείο του στρατοπέδου λέω σχεδόν φωνάζοντας.

Ε και τι θέλεις τώρα?Να πέσουμε και να παίρνουμε?
Έχουν γίνει πατζάρια όλοι οι αστεράτοι,αυτός ο πούστης το άκουσε αλλά όχι καθαρά κι έκανε το σουηδό για να δείξει και καλά χαρακτήρα ή κι εγώ δεν ξέρω τι.
Αφού πήγε στα τσακίδια ανεβαίνει ο δίκας επάνω και βγάζοντας αφρούς έψαχνε να βρει ποιός το είπε.
Εγώ καθόμουν αραχτός και δεν πήρα χαμπάρι ότι το έψαχνε μέχρι που μ'έδωσε ένα "καλό παιδί" και με φωνάζουν να πάω στο γραφείο του.
Μπαίνω μέσα με το φραππέ στο χέρι,ορίστε λέω (καναδυό νέοι έξω από το γραφείο τα είδαν όλα)
Καλά βρε παιδί μου,τι του είπες του διοικητή?
Τι να του πω?Έχει 3 μήνες στην ΕΛΔΥΚ και κάτι τρέχει στα γύφτικα,αυτός θα πάει στη λέσχη στη Λευκωσία και θα φάει μια χαρά,εσείς να δούμε τι θα φάτε που ακόμη είμαι εδώ.
Διοικητής:Αμάν,αυτό δεν το σκέφτηκα,ρε ζημιά που μας έκανε το γίδι,βρες τον Υποδιοικητή και φύγετε σφαίρα,εγώ θα κρατήσω τους δικούς μας κάνα τέταρτο για να μην σου πέσουν μαζεμένοι.

Έκλαιγα παίδες,δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο καραγκιόζηδες γινότανε όταν ήταν η φάση της μάσας ή όταν αφορούσε την τσέπη τους.
Αυτούς τους βλέπουν οι Σκωτσέζοι και τρομάζουν

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...