Προς το περιεχόμενο

Έκθεση της ΕΕΤΤ για την πορεία της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα το α’ εξάμηνο του 2019


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, fisfirikos said:

Για τον μέσο χρήστη που όλη μέρα το κωλοβαράει στο Facebook και το Youtube και τα 10Mpbs καλά είναι.

Όταν η διαφορά είναι αυτή που αναφέρθηκε από πάνω, όχι, είναι τραγικό vfm το να μένεις με ADSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, filipN είπε

- Νομίζω και εγώ, χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο, ότι η έκθεση της ΕΕΤΤ, αναλώνεται στην ευημερία των αριθμών και στην αύξηση της κατανάλωσης και δεν αναφέρεται πουθενά στην πραγματική ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών.

- Δεν γνωρίζω αν δίνει πλασματικά νούμερα. Όσον αφορά το αν η "πολιτική" της εξυπηρετεί τα συμφέροντα των κυβερνήσεων δεν θα ήταν κακό αν αυτές αντιμετώπιζαν με ισότιμο τρόπο όλους τους πολίτες της χώρας, χωρίς καμία εξαίρεση.

- Ο ρόλος της ΕΕΤΤ είναι συγκεκριμένος και αφορά, αφενός την προστασία του πολίτη από τις άστοχες ενέργειες του κράτους ή των ισχυρών εταιριών, και αφετέρου στην διεύρυνση των δυνατοτήτων του μέσω της χρήσης των ραγδαία αναπτυσσόμενων συστημάτων τηλεπικοινωνιών. Πράγματα που δεν φαίνεται να επιτυγχάνει, άρα μάλλον δεν τα πάει και πολύ καλά και με την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των πολιτών.

Προφανώς και δίνει πλασματικά νούμερα όταν ανεφέρεται στις ονομαστικές ταχύτητες κι όταν είναι γνωστό τοις πάσι ότι υπάρχει τεράστια απόκλιση μεταξύ ονομαστικών και πραγματικών ταχυτήτων. Θα ήταν αστείο να υποθέσουμε ότι η ΕΕΤΤ δεν γνωρίζει ότι υπάρχει απόκλιση την σιτγμή που είναι ο κατεξοχήν αρμόδιος φορέας για παράπονα καταναλωτών στο αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να προχωρησουν ταχιστα στις υποδομες και διαθεση ταχυτητων >100  .Ακομα θυμαμαι το 200 που προς το παρον  προσβαση εχουν ελαχιστοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Fotis13 said:

Πρεπει να προχωρησουν ταχιστα στις υποδομες και διαθεση ταχυτητων >100  .Ακομα θυμαμαι το 200 που προς το παρον  προσβαση εχουν ελαχιστοι. 

Ακόμα και με επιδότηση πονάνε λίγο. Πιστεύω ότι σε 2-3 χρόνια θα έχει πέσει σε αποδεκτά επίπεδα (παγίου) η 200αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200αρα με 20Mbit upload δεν θεωρείται fiber. Είναι θλιβερό ότι ακόμα και εδώ οι εταιρίες συνεχίζουν την κοροϊδία. Κι ακόμα πιο θλιβερό που το κράτος δεν αποφασίζει επιτέλους να επιβάλλει πρόστιμα μπας και σοβαρευτούν. Όλοι δίνουν τις ίδιες ταχύτητες στο upload, άλλη μια απόδειξη για την σύσταση καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ενδιαφέρει που φτάνει η οπτική, αλλά τι ταχύτητες δίνει. Σε όλο τον κόσμο το fiber είναι συμμετρικό. Όσο έχεις στο download έχεις και στο upload, ή το πολύ να υπάρχει μια διαφορά της τάξης του 10%. Στην Ελλάδα η διαφορά είναι στο 90%. Αυτό δεν είναι πραγματικό fiber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

17 minutes ago, fisfirikos said:

Σε όλο τον κόσμο το fiber είναι συμμετρικό. Όσο έχεις στο download έχεις και στο upload, ή το πολύ να υπάρχει μια διαφορά της τάξης του 10%

 

Ασφαλώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πχ φιλαράκι στο Lux έχει FTTH 500 down / 250 up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, fisfirikos said:

Και φίλος μου στην Λιθουανία έχει 1Gb down/up. Πουθενά όμως δεν έχουν 100/10.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν symmetric, αλλά ότι δεν ισχύει το ότι έχουν παντού symmetric.

Για το πουθενά δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά 99% θα το έλεγα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι τσεπωνουν το χρημα απο την ΕΕ για την αναβαθμιση και διαδοση της ευριζωνικοτητας στην Ελλαδα τα τρωνε με τον αλφα βητα γνωστο τροπο υπουργεια παροχοι και λοιποι γλεντζεδες και εμεις οι καταναλωτες τρωμε ενα αγγουρι. Πριν μερικες ημερες το μπουρδελο που εχω για aDSL (με τα δισεκατομυρια CRC / FEC errors) να σωστα διαβασατε σταματησε εντελως να λειτουργει και μαζι και το POTS τηλεφωνο. Παροχο δεν θα πω δεν εχει σημασια ολοι τα ιδια σκατα ειναι. Η ερωτηση μου ειναι η εξης... εχω ιντερνετ απο το 1996-1997. DSL εβαλα το 2003 και το ερωτημα μου στα 42 μου χρονια ειναι το εξης. Ποσα χρονια χρειαζεστε βρε γελιοι για να σταθεροποιησετε ενα POTS δικτυο και μια DSL (adsl2+) του κωλου που ποτε δεν ξεπερναει τα 13Mbits...

Το εγραψα ετσι ωμα και ζητω συγγνωμη για τις λεξεις που χρησιμοποιω αλλα καποια στιγμη φτανεις στο οριο σου. Για την νεα γενια λοιπον που ειναι και το μελλον του πλανητη, θα δωσω μια συμβουλη... αν μπορειτε να φυγετε απο αυτη τη χωρα μην το σκεφτεστε. Δεν θα δειτε τιποτα το εκπληκτικο εδω. Ολα πηγαινουν με ρυθμο χελωνας , και τωρα που το σκεφτομαι ακομη και οι χελωνιτσες πιο γρηγορα πανε.

 

16 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Το πρόβλημα με την ΕΕΤΤ είναι ότι δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των πολιτών, αλλά των κυβερνήσεων. Με το να δίνει πλασματικά νούμερα προσεγγίζουμε τους στόχους που βάζει η Ευρωπαϊκή Ένωση για το Ίντερνετ και κατά προέκταση δικαιολογούνται τα χρήματα που δίνονται στην Ελλάδα για ανάπτυξη υποδομών. Και έτσι είναι όλοι ευτυχισμένοι.

Πολυ σωστα τα ειπες... Δεν καταλαβαινω ομως με τι προσωπο βγαινουν σε διαφορα συνεδρια πληροφορικης και κανουν λογο οτι πηραν επιδοτησεις απο ΕΕ για να φτιαξουν το σωβρακοδικτυο που εχουμε και καθε χρονο γινεται και χειροτερο. Εγω στην περιοχη που βρισκομαι Πειραια το vdsl το βλεπω με το κυαλι ... για fiber ουτε για αστειο... Και μετα ακους απο παροχους να διαφημιζουν το 'giga network' και γελας... Απο διαφημιση σε αυτη τη χωρα παμε καλα απο ουσια τιποτα

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συνέδρια πληροφορικής πάνε κρατικοδίαιτες εταιρίες που δεν έχουν την παραμικρή διάθεση να τα σπάσουν με την ΕΕΤΤ.

Κάποτε τσαντιζόμουν κι εγώ με όλα αυτά. Πλέον αδιαφορώ. Την δουλειά μου την κάνω μια χαρά νοικιάζοντας servers στο εξωτερικό όπου το bandwidth είναι πάμφθηνο (στην Λιθουανία μου δίνουν 1Gb unmetered με €130/μήνα). Ας κάτσει το κράτος να περιμένει ανάπτυξη με πανάκριβες υποδομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, geont said:

Εχω την εντυπωση οτι τσεπωνουν το χρημα απο την ΕΕ για την αναβαθμιση και διαδοση της ευριζωνικοτητας στην Ελλαδα τα τρωνε με τον αλφα βητα γνωστο τροπο υπουργεια παροχοι και λοιποι γλεντζεδες και εμεις οι καταναλωτες τρωμε ενα αγγουρι.

Nope. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλι κακό και μάλιστα σε  πυκνοκατοικημένα,αστικά κέντρα.Δεν θέλω ουτε να φανταστώ την κατάσταση σε μικρότερες πόλεις.
Πχ, η γελοιοδέστατη vodafone που έχει αναλάβει να βάλει νέες καμπίνες που να υποστηρίζουν vdsl στην περιοχή τούμπας (θεσ/νικη) και έχει δηλώσει ότι θα τελειώσει το έργο μέχρι το τέλος του '19 στην ΕΕΤΤ,δεν εχει ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.
Και σύμφωνα με λεγόμενα υπάλληλου οτε, έχουν δικαίωμα να πάρουν παράταση αλλον εναν χρόνο ,δηλ. ως το τελος του '20,για να το τελειώσουν.Αν δεν το τελειώσουν ως και το '20,τότε μόνο πάει αναγκαστικά σε άλλον ανάδοχο.
"Δεν εχουν καν σκοπό να ασχοληθούν,απλά το καθύστερουν για να μην το πάρει αλλος ανάδοχος",σύμφωνα με την ιδια υπάλληλο.
Δηλαδή,καλο 2021-22.
Μέχρι τότε,όλη η περιοχή στην εποχή του χαλκού και ταχύτητες 9-11 mbps.
ΤΡΟΜΠΕΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, divo said:

η 100αρα με επιδοτηση FTTH δλδ, ειναι ιδια τιμη με την 50αρα χωρις. 😉

Για την 200αρα το έγραψα, όχι γενικά για επιδοτούμενο FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...