Προς το περιεχόμενο

Μεγάλο latency όταν κάνω upload


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία σύνδεση OTE VDSL 30/3, όταν κάνω upload και ταυτόχρονα κάνω ping το latency από 60 ανεβαίνει στα 200-300ms ( στα 1200ms αν έχω κλειστό το QOS ). Επειδή συνέχεια κάτι ανεβάζω κυρίως λόγω δουλειάς είμαι συνέχεια με μεγάλο latency. Έχω ανοίξει και στο παρελθόν νήμα με αυτό το θέμα, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα αλλά κανένα δεν έχει βοηθήσει ούτε λίγο.

Spoiler

α. Δοκίμασα να κάνω limit το upload από software στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου.
β. Άλλαξα κάρτα δικτύου και έβαλα μία της Intel. Άλλαξα καλώδια ethernet.
γ. Πήρα ένα καλό router της Asus και το σύνδεσα με το router του OTE σε bridge mode και δοκίμασα όλα τα QOS με limit στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου. Στη συνέχεια έβαλα το Asuswrt-Merlin και δοκίμασα με fq_codel queue discipline και limit στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου.
δ. Πήρα ένα edgerouter της Ubiquiti και το σύνδεσα με το router του OTE σε bridge mode και δοκίμασα με rate στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου και queue type fq_codel.
ε. Δοκίμασα σε όλες τις μπρίζες τηλεφώνου του σπιτιού με καινούργιο καλώδιο και στο ισόγειο του κτιρίου σε διαμέρισμα που είναι ακριβώς δίπλα στο κουτί του OTE.

Συμπεράσματα:
Το QOS από το router του OTE μειώνει το latency από 1200ms σε 200-300ms όταν κάνω upload. Με κλειστό το QOS από το router του OTE το adaptive και traditional QOS της ASUS δεν κάνουν τίποτα (1200ms). Και τα δύο QOS (Merlin - edgerouter) με fq_codel κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με το QOS του router του OTE (200-300ms). Τα αποτελέσματα δεν είναι σταθερά, υπάρχουν λίγες φορές που το latency δεν περνάει τα 100ms.
Στο upload δεν έχω καθόλου CRC error και έχω περίπου 4-10 FEC error την ώρα, στο download έχω περίπου 50 CRC error την ώρα και 2000 FEC με βαριά χρήση της γραμμής.

Σκέφτομαι αν θα είχε νόημα να κατεβάσω καλώδιο ethernet μέχρι το κουτί του OTE και βάλω το router ακριβώς δίπλα του ή να ρωτήσω τον τεχνικό αν υπάρχει τρόπος να συνδεθώ κατευθείαν με ethernet, δεν θέλω όμως να μπω σε τόσα έξοδα αν δεν είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν το latency ανεβαίνει λόγο της δικής μου καλωδίωσης ή λόγω του δικτύου του OTE ή αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Έχω μία σύνδεση OTE VDSL 30/3, όταν κάνω upload και ταυτόχρονα κάνω ping το latency από 60 ανεβαίνει στα 200-300ms ( στα 1200ms αν έχω κλειστό το QOS ). Επειδή συνέχεια κάτι ανεβάζω κυρίως λόγω δουλειάς είμαι συνέχεια με μεγάλο latency. Έχω ανοίξει και στο παρελθόν νήμα με αυτό το θέμα, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα αλλά κανένα δεν έχει βοηθήσει ούτε λίγο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

α. Δοκίμασα να κάνω limit το upload από software στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου.
β. Άλλαξα κάρτα δικτύου και έβαλα μία της Intel. Άλλαξα καλώδια ethernet.
γ. Πήρα ένα καλό router της Asus και το σύνδεσα με το router του OTE σε bridge mode και δοκίμασα όλα τα QOS με limit στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου. Στη συνέχεια έβαλα το Asuswrt-Merlin και δοκίμασα με fq_codel queue discipline και limit στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου.
δ. Πήρα ένα edgerouter της Ubiquiti και το σύνδεσα με το router του OTE σε bridge mode και δοκίμασα με rate στο 1/2 της ταχύτητας της γραμμής μου και queue type fq_codel.
ε. Δοκίμασα σε όλες τις μπρίζες τηλεφώνου του σπιτιού με καινούργιο καλώδιο και στο ισόγειο του κτιρίου σε διαμέρισμα που είναι ακριβώς δίπλα στο κουτί του OTE.

Συμπεράσματα:
Το QOS από το router του OTE μειώνει το latency από 1200ms σε 200-300ms όταν κάνω upload. Με κλειστό το QOS από το router του OTE το adaptive και traditional QOS της ASUS δεν κάνουν τίποτα (1200ms). Και τα δύο QOS (Merlin - edgerouter) με fq_codel κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με το QOS του router του OTE (200-300ms). Τα αποτελέσματα δεν είναι σταθερά, υπάρχουν λίγες φορές που το latency δεν περνάει τα 100ms.
Στο upload δεν έχω καθόλου CRC error και έχω περίπου 4-10 FEC error την ώρα, στο download έχω περίπου 50 CRC error την ώρα και 2000 FEC με βαριά χρήση της γραμμής.

Σκέφτομαι αν θα είχε νόημα να κατεβάσω καλώδιο ethernet μέχρι το κουτί του OTE και βάλω το router ακριβώς δίπλα του ή να ρωτήσω τον τεχνικό αν υπάρχει τρόπος να συνδεθώ κατευθείαν με ethernet, δεν θέλω όμως να μπω σε τόσα έξοδα αν δεν είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν το latency ανεβαίνει λόγο της δικής μου καλωδίωσης ή λόγω του δικτύου του OTE ή αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

Εμένα μου φαίνεται φυσιολογική η συμπεριφορά πάντως. Υπάρχει λόγος που χρειάζεσαι χαμηλο latency? Θα πρότεινα να κοιτάξεις σε οπτική ίνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Σκέφτομαι αν θα είχε νόημα να κατεβάσω καλώδιο ethernet μέχρι το κουτί του OTE και βάλω το router ακριβώς δίπλα του ή να ρωτήσω τον τεχνικό αν υπάρχει τρόπος να συνδεθώ κατευθείαν με ethernet, δεν θέλω όμως να μπω σε τόσα έξοδα αν δεν είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Κάνε το , εχοντας ενα λαπτοπ μαζι σου για να δείς !!

Απλώς να ξέρεις , οταν παιζω online game και κανω και stream στο twich ανεβαινει και εμένα στα 350-400.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, 2MikronS είπε

Στο asus δοκιμασες με SQM ? Κανονικα δε θα επρεπε να στο κανει αυτο σε αυτα που γραφεις οτι δοκιμασες.

To ASUS έχει σαν default queue discipline SFQ ( ένα είδος SQM ), δοκίμασα όλες τις επιλογές που έχει (Adaptive - Traditional - Bandwidth limiter) και το latency στο upload ήταν 1200ms (με κλειστό το QOS του bridged router του OTE). Με το firmware asuswrt-merlin εκτός από το SFQ εμφανίζονται άλλες δύο επιλογές στο queue discipline, codel και fq_codel, με το fq_codel το upload latency γίνεται 200-300ms.

Spoiler

951235216_Annotation2019-12-13180434.jpg.f6f51d5e88a54a9f4835ad2855dbfa42.jpg

Το QOS του router του OTE έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, 200-300ms. Ο συνδυασμός fq_codel + QOS route OTE έχει παρόμοια αποτελέσματα με το να είναι μόνο ένα από τα δύο ενεργοποιημένο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...