Προς το περιεχόμενο

Χωρίς καθυστερήσεις η κυκλοφορία των επεξεργαστών Zen 4 της AMD το 2021 καθώς η TSMC εντυπωσιάζει με την παραγωγή 5nm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Με τους παλιούς drivers της AMD μερικά bench στα τελευταία παιχνίδια πήραν αρκετά μεγάλο boost με τους 2020 adrenaline για να λήξει η πιο πάνω αντιπαράθεση με τις ανακρίβειες. 


 

Καταρχήν δεν παραπονεθηκα ποτέ για τα fps ,μια χαρά fps έδινε η XT, 10-20 fps πάνω κάτω δεν βλέπεις διάφορα , διαφορά όμως θα δείτε στα ανεβωκατεβασματα στα fps σε απετητικες σκηνές με έντονα εφέ , την καταλάβεις άμεσος τη διαφορά θα σου δημιουργήσει μικρά κολλήματα, επίσης εμένα μου έδινε την εσθηση ότι αργούσε να φορτώσει το περιβάλλον , κάτι σαν θολούρα , είχα και θέμα με θερμοκρασίες επίσης , βλέπω με τη καλές έκδοσης λύθηκε αρκετά , τέλος πάντων είναι τίμια κάρτα όπως είπα και πιο πάνω , αλλά με Nvidia κάρτα και gsync monitor  άλλη φάση το gaming , αν δεν το δοκίμασετε δεν θα καταλάβετε , πριν κουναγα το ποντίκι γρήγορα και ζαλίζομουνα , τώρα ακόμα και σε κίνηση εστιάζω ομαλά , βέβαια είναι μαγιά όλο αυτό αλλά υπολογιστε και 200 ευρώ επιπλέον , τα οποία αξίζει να τα δώσει κάποιος

Επεξ/σία από MTX
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://youtu.be/CMD71VDh2Fk

μπουμ.......!!! 

μπουμ........!!!! 

μπουμ............!!!!

θα υπαρχει μεγαλο προβλημα στο ιντελοστρατοπαιδο 

εαν ο ΤΣΙΜΑΡΑΣ απλα δεν βγαλει καναν ΑΣΟ  απο το μανικι του μεχρι του χρονου

η πηγε εκει για να τους καταστεψει απο μεσα χαχχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχα

 

Επεξ/σία από greengroser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsibosp είπε

Αυτα για τους drivers της AMD GPU οτι θελουν στρωσιμο κτλ που διαβαζω απο που προκυπτουν; Εγω οτι review εχω δει για την 5700XT ας πουμε κανεις δεν αναφερει κατι για τα driver ισα ισα οτι οσο περναει ο καιρος ξεκλειδωνουν και αλλη αποδοση τυπου +10%. Επισης απο θεμα broken drivers , bugs κτλ η NVIDIA πλεον εχει χειροτερη βαθμολογια. Απο που τα βρισκεται και τα λετε αυτα ; 

Τα review μην τα παιρνεις παντα τοις μετρητοις. Οι τυποι παιρνουν συνηθως δωρεαν το hardware με ενα μπιλιετακι που να τους λεει πανω κατω τι αποτελεσματα να περιμενουν και σε καποιες περιπτωσεις και πως να παρουσιασουν και το προιον. Δε θα ρισκαρει κανεις να τα χωσει για προβληματα που δεν ειναι εντελως εξωφθαλμα και να χασει το τσαμπα η να τρεχει σε τιποτα δικαστηρια για δυσφημιση. Επισης ο καθε Αδωνις που καθεται και κανει βιντεο με "μπαρες" εχει πισω του και κανα δυο ικανα ατομα και εμπειρα στο αντικειμενο για υποστηριξη. Ο τυχαιος Α στο σπιτι που τρωει το BSOD και ψαχνεται στα φορα για λυση δεν ειναι το ιδιο ευκολο να βγαλει ακρη αν φταιει η καρτα, η τροφοδοσια η οι τσοντες στο δισκο.

Το οτι εχει θεματα με drivers περισσοτερα η AMD ακουγεται τοσο διαχρονικα που δε μπορει αν ειναι συνομωσια η ματιασμα. Και γω με 570, 580 και τωρα 5700XT δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oceanborngr είπε

Τα review μην τα παιρνεις παντα τοις μετρητοις. Οι τυποι παιρνουν συνηθως δωρεαν το hardware με ενα μπιλιετακι που να τους λεει πανω κατω τι αποτελεσματα να περιμενουν και σε καποιες περιπτωσεις και πως να παρουσιασουν και το προιον. Δε θα ρισκαρει κανεις να τα χωσει για προβληματα που δεν ειναι εντελως εξωφθαλμα και να χασει το τσαμπα η να τρεχει σε τιποτα δικαστηρια για δυσφημιση. Επισης ο καθε Αδωνις που καθεται και κανει βιντεο με "μπαρες" εχει πισω του και κανα δυο ικανα ατομα και εμπειρα στο αντικειμενο για υποστηριξη. Ο τυχαιος Α στο σπιτι που τρωει το BSOD και ψαχνεται στα φορα για λυση δεν ειναι το ιδιο ευκολο να βγαλει ακρη αν φταιει η καρτα, η τροφοδοσια η οι τσοντες στο δισκο.

Το οτι εχει θεματα με drivers περισσοτερα η AMD ακουγεται τοσο διαχρονικα που δε μπορει αν ειναι συνομωσια η ματιασμα. Και γω με 570, 580 και τωρα 5700XT δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

έβαλα την RX560 μου αφού πέθανε η gtx 470 πριν λίγο καιρό και έγινε ένα μπαχαλάκι με τους drivers της nvidia μαζί με της amd και δεν ξέρω γω τι έφτεγε και δεν έμπαινε στα windows ούτε με επαναφορά συστήματος αλλά το Install των windows είχε τα θεματάκια του και όλα φτιάξανε με μια επανεγκατάσταση λειτουργικού και τώρα όλα κομπλέ.

θέμα με amd drivers δεν είχα ποτέ πριν απο αυτό το συμβάν αλλά απο την άλλη δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη καθώς οι κάρτες γραφικών μου που είχα στο παρελθόν ήταν απο τότε που άρχισα με τα PC και ήταν gforce3 , 8500GT, 9600GT,9800GT,GTS250,GTX280,GTX470 και μέσα σε όλες αυτές και μια HD5850 με ξεκλείδωτο bios και τώρα κανα μήνα την rx560 οπότε όπως καταλαβαίνεις η εμπειρία μου με amd gpus είναι απειροελάχιστη.

  

8 ώρες πριν, bringmevictims είπε

Το πρόβλημα στις gpu , βασικά όχι πρόβλημα απλά κουλαμαρα,, η amd σου λέει θα βγάλω gpu καλύτερη της 2070 και πιο φτηνή από αυτή . Και το έκανε ,ελα μου που η nvidia έχει καλύτερες gpu όπως 2080s και 2080 ti . αν κάποιος θέλει να πάρει κάτι παρά πολύ καλό θα πάει προς τα εκεί .δεν την ενδιαφέρει την amd μάλλον να βγάλει κάτι αντίστοιχο της 2080 ti άσχετα με το ποσό κοστίζει , μιλάω καθαρά για gaming , βέβαια κάπου διάβασα ότι θα παρουσιάσει καινούργιες gpu , δεν ξέρω αν ανέφερε σε τι επιδόσεις θα είναι .

αυτοί που παίρνουν high end gpu είναι πολύ λίγοι , όλα τα έσοδα των εταιρειών με βάση στατιστικές πιο παλιά θυμάμαι ήταν στα 150-200 ευρώ κάρτες γραφικών οπότε εκεί εστιάζει, δεν πάει για την δόξα αλλά για τα λεφτά, εγώ πήρα rx560 4gb στα 102 ευρώ παρακαλώ απο crazy sunday και σκοτώνει σε rendering που την χρησιμοποιώ για active shade , για 3ds max, inventor και απειροελάχιστο gaming.

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, deathleader είπε

μέχρι τότε, θα έχει ανακοινωθεί και ο ρυζεν 5. οπότε πήγαινε εκεί μια και έξω.

και ίσως τοτε πάρει μπρος και η ιντελ. οπότε περίμενε και λίγο ακόμα μπας και...

Γιατί όχι και στον ryzen 7? 

Ή μήπως να μην πάει καθόλου?

17 ώρες πριν, ilos είπε

Τι έπαθες εσύ αλλαξοπίστησες?😂

Αν ήταν έτσι να σου έκανα δώρο κανένα ρύζι νωρίτερα από το να αναλωνόμαστε σε 1000000 versus τόσο καιρό.

Μεσημέρι το έγραψε. Μίλησε το τσίπουρο.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MTX είπε

Καταρχήν δεν παραπονεθηκα ποτέ για τα fps ,μια χαρά fps έδινε η XT, 10-20 fps πάνω κάτω δεν βλέπεις διάφορα , διαφορά όμως θα δείτε στα ανεβωκατεβασματα στα fps σε απετητικες σκηνές με έντονα εφέ , την καταλάβεις άμεσος τη διαφορά θα σου δημιουργήσει μικρά κολλήματα, επίσης εμένα μου έδινε την εσθηση ότι αργούσε να φορτώσει το περιβάλλον , κάτι σαν θολούρα , είχα και θέμα με θερμοκρασίες επίσης , βλέπω με τη καλές έκδοσης λύθηκε αρκετά , τέλος πάντων είναι τίμια κάρτα όπως είπα και πιο πάνω , αλλά με Nvidia κάρτα και gsync monitor  άλλη φάση το gaming , αν δεν το δοκίμασετε δεν θα καταλάβετε , πριν κουναγα το ποντίκι γρήγορα και ζαλίζομουνα , τώρα ακόμα και σε κίνηση εστιάζω ομαλά , βέβαια είναι μαγιά όλο αυτό αλλά υπολογιστε και 200 ευρώ επιπλέον , τα οποία αξίζει να τα δώσει κάποιος

Πρακτικά δεν έχει διαφορά το gsync από το freesync monitor οπότε από αυτή την άποψη δεν έχει σημασία αν θα πάρεις AMD ή NVIDIA GPU. H καθυστέρηση στη φόρτωση του περιβάλλοντος δεν ισχύει αφού GDDR6 έχουν και οι AMD και οι NVIDIA, ούτε η θολούρα έχει κάποια λογική εκτός αν είχες κάνει κάτι λάθος στα settings. Όσο αφορά τη διακύμανση στα fps σε σημεία με έντονα εφέ και τα κολλήματα κανένα benchmark που έχω δει δεν δείχνει κάτι τέτοιο ιδίως στο βαθμό που περιγράφεις τη διαφορά. Εγώ που στα γράφω αυτά έχω NVIDIA GPU και τις θεωρώ καλύτερες για διάφορους λόγους.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, stifler12 είπε

Φτάσαμε σχεδόν στα 5nm και ακόμα πιστεύουν κάποιοι ότι η απόδοση σε ένα παιχνίδι έχει να κάνει με τον επεξεργαστη

1080p παίζεις ακόμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Πρακτικά δεν έχει διαφορά το gsync από το freesync monitor οπότε από αυτή την άποψη δεν έχει σημασία αν θα πάρεις AMD ή NVIDIA GPU. H καθυστέρηση στη φόρτωση του περιβάλλοντος δεν ισχύει αφού GDDR6 έχουν και οι AMD και οι NVIDIA, ούτε η θολούρα έχει κάποια λογική εκτός αν είχες κάνει κάτι λάθος στα settings. Όσο αφορά τη διακύμανση στα fps σε σημεία με έντονα εφέ και τα κολλήματα κανένα benchmark που έχω δει δεν δείχνει κάτι τέτοιο ιδίως στο βαθμό που περιγράφεις τη διαφορά. Εγώ που στα γράφω αυτά έχω NVIDIA GPU και τις θεωρώ καλύτερες για διάφορους λόγους.

μπορεί ενδεχομένως με gsync compatible να έχεις εν μέρη δίκαιο αλλα όχι με κανονικό gsync , επικαλείσαι ότι δεν έχει καμια διαφορα το gsync με freesync και θέλεις να κάτσω να συζητήσω μαζί σου ,  μέρα με νύχτα είναι ειδικά στα shooting games , μαλών δεν έχεις κάτσει ποτε μπροστά σε gsync monitor να καταλάβεις τι διαφορα , από τότε που παίζω σε gsync κάνω kills ακόμα και όταν είμαι μέσα σε όχημα που είναι σε κίνηση , που πριν όχι kills δεν μπορούσα να κάνω , δεν έβλεπα καν το target αν είναι βράχος η παίχτης  να εστιάσω , οι κάρτες τις AMD χτυπάνε αρκετά ψιλά στα FPS αλλα δεν κρατάνε σταθερά FPS σε απαιτητικές στιγμές , αν σκάσουνε 5 χειροβομβίδες και 2 εκρήξεις με μαζικά εφέ το χάσαμε το κορμί πατριώτη , από 130 FPS θα πάει στα 85 , εκεί θα φας τα spikes και τα ραδίκια ανάποδα , καλή τύχη στο επόμενο round , δεν φταίνε ούτε setings ούτε το υπόλοιπο hardware αφού παραμένει ίδιο GPU μονο άλλαξα , και η προηγουμενη οθόνη ήτανε και freesync να δίνει αβαντάζ στην AMD κάρτα , οποτε με αυτά τα δεδομένα η το gsync κάνει τι διαφορα η RTX η ο συνδυασμός , εμενα το αποτέλεσμα με νοιάζει , μακάρι να μου το έδινε και ο πρηγουμένως συνδυασμός να γλιτώσω και 250 ευρώ αλλα δυστυχώς πολύ απλά δεν μπορούσε μέχρι εκεί ήτανε η δυνατότητες του..βλέπω και κάτι video από διαφορα games tests πηδάει ο άλλος στην άκρη του map χωρίς μάχες χωρίς άλλους παίχτες με φτωχό περιβάλλον χωρίς πολλά αντικείμενα και κτίρια που όλα κυλάνε ομαλά και νομίζει ο καθένας ότι αυτά είναι τα FPS τα πραγματικά του παιχνιδιού , χορτάσαμε από τεχνάσματα πλέον αυτές οι μικρές λεπτομέρειες κάνουνε και τι διαφορα , κανεις δεν ασχολήθηκε καθαρά μονο με τα FPS αν η μια πιάνει 130 και η άλλη 123 που προσπαθεί κάποιος να πλασάρει , και εντωμεταξύ την XT μονο και μονο για τα benchmark την τραβάνε και τι ξεχειλώνουνε και με Boost και με OC και με βίος update , μονο και μονο για να πείσει ότι είναι ισάξια , έλα όμως που δεν είναι έτσι η πραγματικότητα πως να το κάνουμε , και μακάρι να ήτανε θα γλίτωνα και τα λεφτά μου δεν θα την πουλούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MTX Χαίρομαι που έμαθες καλύτερα το game και μπορείς να κάνεις kills (γιατί μόνο αυτό έχει σημασία στην τελική, πολλοί pro ξεκίνησαν με άθλια setup) και που πήρες μία καλύτερη οθόνη από αυτή που είχες πριν και ίσως και μία καλύτερη GPU (δεν έχω καταλάβει ποια πήρες). Αρκετά από αυτά που γράφεις στερούνται λογικής και σου προτείνω να το ψάξεις παραπάνω πριν συνεχίσεις να τα γράφεις σε forum. Θέλω να απαντήσω για αυτά με στοιχεία αλλά είμαστε off topic, σε κάποιο κατάλληλο post στις GPU ευχαρίστως να το κάνω όπως και πολλοί άλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τις τοποθετήσεις και τα σχόλια των χρηστών και αν  έχω  καταλάβει το άρθρο αφορούσε

Zen 4 της AMD το 2021 τότε γιατί γίνονται σχόλια για τις κάρτες γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

@MTX Χαίρομαι που έμαθες καλύτερα το game και μπορείς να κάνεις kills (γιατί μόνο αυτό έχει σημασία στην τελική, πολλοί pro ξεκίνησαν με άθλια setup) και που πήρες μία καλύτερη οθόνη από αυτή που είχες πριν και ίσως και μία καλύτερη GPU (δεν έχω καταλάβει ποια πήρες). Αρκετά από αυτά που γράφεις στερούνται λογικής και σου προτείνω να το ψάξεις παραπάνω πριν συνεχίσεις να τα γράφεις σε forum. Θέλω να απαντήσω για αυτά με στοιχεία αλλά είμαστε off topic, σε κάποιο κατάλληλο post στις GPU ευχαρίστως να το κάνω όπως και πολλοί άλλοι.

Ένταξη ότι πείτε κάτι θα ξέρετε εσείς παραπάνω , επί του θέματος τώρα τη να σχολιάσω ότι έβγαλε μέσα σε 3 χρόνια 4 σειρές με την ίδια αρχιτεκτονική , και σας έχει κάνει πελάτακια επειδή δεν αλλάζετε σοκετ , και πάτε κάθε 8 μήνες και τσιμπατε τον επόμενο επεξεργαστή , έχουμε μια πίτσα δηλαδή ,στην αρχή σας την έκοψε 6 κομμάτια μετά την έκοψε 8 , ιστερα 16 , μετά θα τη κόψει στα 32 θα βάλει και λίγο παραπάνω μπέικον , το μέγεθος της δεν αλλάζει όμως , με πιάνεις τη θέλω να πω , άρχισε να κάνει αυτά που κοροϊδεύουμε στην ιντελ

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, oceanborngr είπε

Τα review μην τα παιρνεις παντα τοις μετρητοις.

Απο 2-3 συγκεκριμενους βλεπω reviews δεν εχουν κανενα θεμα να κραξουν και το κανουν μαλιστα και συχνα. Και την AMD εκει που χρειαζεται και την NVDIA- INTEL εκει που χρειαζεται. Καλα κατι εκδοσεις κιολας καρτων απο partners που δεν ειναι και τοσο καλες τις θαβουν χωρις αυριο και σου λενε και οι 3 ΜΗΝ τις αγορασετε επουδενι. Για τετοια review μιλαω οχι για τα πληρωμενα :P 

2 ώρες πριν, loukas-1 είπε

Διάβασα τις τοποθετήσεις και τα σχόλια των χρηστών και αν  έχω  καταλάβει το άρθρο αφορούσε

Zen 4 της AMD το 2021 τότε γιατί γίνονται σχόλια για τις κάρτες γραφικών?

Ε ενταξει τωρα και συ δικιο εχεις βγηκαμε λιγο off topic αλλα πλεον ανταγωνισμο εχουμε στα cpu και με το παραπανω , μας καιει λιγο να υπαρξει ανταγωνισμος απο 2080 και πανω και γιαυτο πιαστηκαμε απο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...