Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, kalaki είπε

Είμαι νέα εδώ, απλώς νομίζω πιο οργανωτική! Στην ομάδα, που έφτιαξα ευχαρίστως να μπει ένας senior διαχειριστής. Έπρεπε να γίνει η αρχή! Νομίζω.... εδώ αναφέρουμε το τι πέρασε ο κάθε ένας χωρίς κάποια πιο ουσιαστική κίνηση!

Συμφωνώ δεδομένου ότι φαίνεται το όνομα σας στο Facebook δεν έχετε κάτι να κρύψετε. Δεν έχουν όλοι όμως Facebook και γι' αυτό πρότεινα να φτιαχτεί η λίστα μέσω προσωπικών μυνημάτων σε ένα Senior Member του Insomnia που θα προσφερθεί(κατά προτίμηση αυτού που έφτιαξε την ομάδα συζήτησης) δεδομένού ότι δεν θα κολήσει κανείς να το κάνει. Βεβαίως και η κίνηση σας είναι απούτως θετική δεδομένου ότι όλοι εδώ απλά γαβγίζουν και δεν γίνεται τίποτα άλλο πέρα από αυτό και μεμονομένες προσπάθειες.

Με εκτίμηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Mitsaras29 είπε

Εγώ δεν είμαι από αυτούς που την πάτησαν. Αλλά δεν είναι και λύση το "τι φταίει το Σκρουτζ εάν σαν βλάκες οι άλλοι αγόρασαν από όπου να ναι". Γιατί δεν αγόρασαν από όπου να ναι, αγόρασαν από Σκρουτζ. Εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει καλύτερους ελεγκτικούς μηχανισμούς το skroutz ή μια πλατφόρμα πληρωμής τύπου Amazon και μόλις το προϊόν παραληφθεί και είναι όλα όπως πρέπει τότε αποδίδει τα χρήματα στον πωλητή. Γιατί μην ξεχνάμε ότι δεν είναι δωρεάν η πλατφόρμα του Skroutz χρεώνει αδρά τα ηλεκτρονικά μαγαζιά και για πιο λόγο για να κάνει απλά τη μηχανή αναζήτησης; Οπότε ναι όταν παρέχουν υπηρεσίες επί πληρωμή θα έπρεπε να υπάρχει απαίτηση για διασφάλιση της ποιότητας των συναλλαγών.

δεν αγοραζα απτο σκρουτζ αλλα απτο μαγαζι. ειναι σαν να λες οτι εαν εβρισκες το τηλεφωνο ενος υδραυλικου απτον καταλογο και σου εκανε ζημια θα εφταιγε αυτος που ειναι στο καταλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2019 στις 10:57 ΠΜ, gothakos είπε

Καλημέρα . Και εγώ πιάστηκα κορόιδο από τον κύριο . Ρώτησα δικηγόρο . Μηνύσεις όλοι να μαζευτούν πολλές να δημιουργηθεί δικογραφία να παρέμβει εισαγγελέας να βγει ένταλμα συλλήψεις και πάγωμα λογαριασμών του μαλακα . Επίσης εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο . Μήπως πρέπει να κινηθούμε και νόμικα εναντίον του skroutz ? Όλες οι εταιρεία τύπου Σκρουτζ παρέχουν ασφάλεια στις συναλλαγές με αποζημίωση της εταιρείας σε παρόμοιες περιπτώσεις . Το skroutz δεν έκανε τίποτα έβγαλε την ουρά του από έξω . Εγώ όταν αγόρασα το κινητό το αγόρασα με την ασφάλεια την δήθεν που παρείχε ένα έγκυρο site όπως το skroutz . Τον Νοέμβριο στο skroutz είχε αρκετές αξιολογήσεις αρνητικές για τηβ άρνηση κοπής τιμολογίου . Αν τότε το skroutz είχε διερευνήσει το θέμα και είχε κατεβάσει το site πολλοί από εμάς δεν θα είχανε προβεί στην αγορά προϊόντων από τον μαλακα . Πιστεύω ότι το skroutz φέρει μεγάλη ευθύνη και θα έπρεπε να μας αποζημοιωσει αναλλογως 

Εγω λεω να μαζευτουμε να κανουμε ομαδική καταγγελία! Σε πολλα site γραφουν για τον Παρλεπο που εχει την mobiles επισης μπορουμε να κινηθουμε εναντιον του σκρουτζ

 

Στις 14/12/2019 στις 10:57 ΠΜ, gothakos είπε

Καλημέρα . Και εγώ πιάστηκα κορόιδο από τον κύριο . Ρώτησα δικηγόρο . Μηνύσεις όλοι να μαζευτούν πολλές να δημιουργηθεί δικογραφία να παρέμβει εισαγγελέας να βγει ένταλμα συλλήψεις και πάγωμα λογαριασμών του μαλακα . Επίσης εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο . Μήπως πρέπει να κινηθούμε και νόμικα εναντίον του skroutz ? Όλες οι εταιρεία τύπου Σκρουτζ παρέχουν ασφάλεια στις συναλλαγές με αποζημίωση της εταιρείας σε παρόμοιες περιπτώσεις . Το skroutz δεν έκανε τίποτα έβγαλε την ουρά του από έξω . Εγώ όταν αγόρασα το κινητό το αγόρασα με την ασφάλεια την δήθεν που παρείχε ένα έγκυρο site όπως το skroutz . Τον Νοέμβριο στο skroutz είχε αρκετές αξιολογήσεις αρνητικές για τηβ άρνηση κοπής τιμολογίου . Αν τότε το skroutz είχε διερευνήσει το θέμα και είχε κατεβάσει το site πολλοί από εμάς δεν θα είχανε προβεί στην αγορά προϊόντων από τον μαλακα . Πιστεύω ότι το skroutz φέρει μεγάλη ευθύνη και θα έπρεπε να μας αποζημοιωσει αναλλογως 

 

4 λεπτά πριν, fivosdi είπε

Συμφωνώ δεδομένου ότι φαίνεται το όνομα σας στο Facebook δεν έχετε κάτι να κρύψετε. Δεν έχουν όλοι όμως Facebook και γι' αυτό πρότεινα να φτιαχτεί η λίστα μέσω προσωπικών μυνημάτων σε ένα Senior Member του Insomnia που θα προσφερθεί(κατά προτίμηση αυτού που έφτιαξε την ομάδα συζήτησης) δεδομένού ότι δεν θα κολήσει κανείς να το κάνει. Βεβαίως και η κίνηση σας είναι απούτως θετική δεδομένου ότι όλοι εδώ απλά γαβγίζουν και δεν γίνεται τίποτα άλλο πέρα από αυτό και μεμονομένες προσπάθειες.

Με εκτίμηση

Εγω ξεκινησα την συζήτησηαλλα δεν εχω ιδεα πως να δημιουργησω αυτη την ομαδα ειμαι καινούργια εδω γιαυτο ας το κανει καποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostpap είπε

Όπως έχω αναφέρει εγώ πλήρωσα μέσω πιστωτικής κάρτας Πειραιώς.

Έχω κάνει από την Πέμπτη αίτηση αμφισβήτησης της συναλλαγής.

Πριν λίγο πήγα σε υποκατάστημα της τράπεζας Πειραιώς και ανέφερα τους προβληματισμούς μου ως προς ποιος θα με αποζημιώσει καθώς ο επιχειρηματίας έχει εξαφανιστεί.

Μου είπαν πως η αποζημίωση γίνεται από μηχανισμούς της τράπεζας.

Ναι μεν αργεί (στο τηλέφωνο μου είπαν για 60 μέρες) αλλά θα αποζημιωθω.

Και εμένα ακριβώς το ίδιο μου είπανε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως θα ήταν καλό να δημοσιοποιήσουμε  το θέμα και να κατηγορήσουμε  τον  skroutz  κυρίως που πάρα την αξιοπιστία που μας προσφέρει έβαλε στην σελίδα του ένα μαγαζί το οποίο δεν υφίσταται.  Έτσι ισως να κάνουν κάτι αυτοί γιατί δεν θα θέλουν να λερώθει  το όνομα  τους και θα ταρακουνηθουν. Το θέμα είναι ποιος θα μας δώσει το βήμα για να το δημοσιοποιήσουμε 

Πιστεύω πως αυτοί που το πληρώσαμε μέσο κάρτας θα πάρουμε κάποια στιγμή το ποσό από την τράπεζα,  αλλά δεν θέλω να σταθώ εκεί. Δεν μπορούν να κυκλοφορούν τέτοιοι άνθρωποι ελεύθεροι.  Το απόγευμα πάω στο τμήμα για μήνυση. 

6 λεπτά πριν, Kakarina είπε

Μπειτε στην ομαδα anti-a-mobiles  sto fb να μαζευτουμε για αγωγη

Έστειλα αίτημα!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, και γω στις 22/11 

Εκανα μια παραγγελία ένα P30 όλο το διάστημα κάλεσα 2-3 φορες βρήκα γραμμή. Κάποιες μέρες στο site τους βάζουν και κινητά τηλέφωνα σε περίπτωση που δεν πιάνουν γραμμή τα σταθερά. Μάλιστα την Τρίτη 10/12 που μιλήσαμε μου είπαν ότι βρισκόμαστε στις 11 ημέρες και μέχρι την Παρασκευή θα έχει έρθει. Σήμερα ακόμα δεν τους έχω βρει. Έχω καλέσει και στα 5 τηλέφωνα που έχω. 

Μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία αναλυτικά που πρέπει να τρέξω;  Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Mariloudra είπε

Καλημέρα, και γω στις 22/11 

Εκανα μια παραγγελία ένα P30 όλο το διάστημα κάλεσα 2-3 φορες βρήκα γραμμή. Κάποιες μέρες στο site τους βάζουν και κινητά τηλέφωνα σε περίπτωση που δεν πιάνουν γραμμή τα σταθερά. Μάλιστα την Τρίτη 10/12 που μιλήσαμε μου είπαν ότι βρισκόμαστε στις 11 ημέρες και μέχρι την Παρασκευή θα έχει έρθει. Σήμερα ακόμα δεν τους έχω βρει. Έχω καλέσει και στα 5 τηλέφωνα που έχω. 

Μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία αναλυτικά που πρέπει να τρέξω;  Σας ευχαριστώ πολύ 

Εάν η πληρωμή έγινε με κάρτα (οτιδήποτε κάρτα) κάνεις αίτηση αμφισβήτησης της συναλλαγής στην τράπεζα που έβγαλες την κάρτα.

 

Για κατάθεση μετρητών, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις. Ρώτησε την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί skroutz, η άποψή μου είναι ότι φταίει, όσο φταίνε και τα site που σε οδηγούν σε παράνομη θέαση ταινιών/σειρών ή σε αντίστοιχα torrents.

Έχουν ένα disclaimer τύπου, "εμείς δεν φταίμε για το περιεχόμενο των links ούτε γνωρίζουμε αν είναι νόμιμο ή παράνομο" και υποτίθεται ότι έτσι καθαρίζουν. 

Στην ουσία ξέρουν που σε στέλνουν. Το skroutz έχει ευθύνη για τα λαμόγια που δραστηριοποιούνται μέσω της πλατφόρμας του, και οφείλει να τα καθαρίσει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε πάνω αλο 500 τα θύματα, απο έγκυρη πηγή η πληροφορία. Και αν δούμε τον μαρλεπο θα γελάσουμε μου είπαν... Η εθνική τράπεζα όμως του έδωσε την δυνατότητα να δέχεται αγορές με κάρτα. 

Εσω και στην Κίνα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, erectus33 είπε

Είμαστε πάνω αλο 500 τα θύματα, απο έγκυρη πηγή η πληροφορία. Και αν δούμε τον μαρλεπο θα γελάσουμε μου είπαν... Η εθνική τράπεζα όμως του έδωσε την δυνατότητα να δέχεται αγορές με κάρτα. 

Εσω και στην Κίνα αυτά. 

Δλδ αν μιλάμε για 500 ατομα τότε αυτός μάλλον εχει βγάλει ήδη πάνω απο 100 χιλιάρικα .. άρα ειναι σοβαρό τ θέμα αλλα ακόμα δεν εχει ακουστεί κατι. Ποσο έγκυρος ειναι ο αριθμός ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ έκανα παραγγελία 25/11 και ακόμα εννοείται τίποτα...

Έκανα καταγγελία στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος https://portal.astynomia.gr/webcenter/portal/eCrime/new-complaint;jsessionid=Pg8OVqzpDvIviuPLgbPBq2mj8QbJWbSakPVZSYfieOTMxqrYlplQ!497161970!-873613661?centerWidth=66%&rightWidth=33%&showHeader=true&_adf.ctrl-state=vq1clqerf_46&_afrLoop=118186985793069295#!%40%40%3F_afrLoop%3D118186985793069295%26centerWidth%3D66%25%26rightWidth%3D33%25%26showHeader%3Dtrue%26_adf.ctrl-state%3D2qqc004v9_4

Καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

Και έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής στην Πειραιώς αυτοπροσώπως σε κατάστημα. Είπαν ότι παίρνει περίπου 2 μήνες για να ολοκληρωθεί η αίτηση. Και 8/10 παίρνουν τα χρήματα τους πίσω εφόσον έχει γίνει με χρεωστική κάρτα. Για την μεταφορά χρημάτων δεν μου είπαν κάτι. 

Συμπληρώστε και την αίτηση στην ομάδα που έγινε στο fb (όσοι έχετε) https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsUNhs1O0PjrizlS-SOQ66JUU_KkfpWH86SAsIdWHWm_UWrw/viewform?fbclid=IwAR1brBDe4SioAjnBG6uZD1qBal-M_adqwH7syMbrZr0dAR_h7MWoQB_OgJU

Μήνυση δεν κατέθεσα ακόμα λόγω δυσκολίας, αν μπορέσω θα το κάνω και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...