Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/12/2019 στις 2:24 ΜΜ, fivosdi είπε

Παιδιά από ερώτηση στην ασφάλεια και από τον αριθμό της ταυτότητας του κυρίου φάνηκε πως δήλωσε απώλεια και την έχει αλλάξει, και μέχρι στιγμής δεν συντρέχει κάτι επίσημο εναντίων του. Το θέμα είναι πως σε αυτή την περίπτωση όλοι παρασυρθήκαμε από το skroutz που αυτό βγάζει πλεόν την ουρά του απ'έξω, Τίθεται λοιπόν ΜΕΓΑΛΟ θεμα αξιοπιστίας του skroutz. Τα λεφτά μας φοβάμαι πως τα κλαίμε... αν τουλάχιστον δεν βρούμε τους τύπους που κρύβοναται πίσω από αυτό τον καημένο τον Παρλέπο... Χαχαχα με έχει πιάσει νευρικό γέλιο που κλαίω γύρω στο 1000 €.  Σε κάποιο σημείο της συζήτησης πιο πάνω προφανώς κάποιος από το skroutz έγραψε πως και στο ebay γίνονται απάτες. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ. Το ebay σε προστατεύει και ακόμα αν σου δώσουν ελαφρώς διαφορετικό προϊόν από αυτό που φαινόταν στις φωτογραφίες σου επιστρέφει το λεφτά σου. Οπότε το skroutz ως site δεν αξίζει. Είναι απλά ένα μέσό για διαπραγμάτευση της τιμής προϊόντως που θα αγοράσουμε από υπαρκτό κατάστημα και απλά ηλεκτρονικό - ιδεατό που μας προωθεί.

Ετσι ελεγα και εγω μεχρι που εκανα χαζομαρα καταθεση (δεν ειχε αλλο τυπο πληρωμης) για ενα τρελο bid που πετυχα απο Γερμανια σε ενα cd-player για το αυτοκινητο.
Ακομα ερχεται απο το 2015 και εγω ειμαι -100 ευρω. 
Επαθα και εμαθα, ουτε αυτο σε προστατευει αν κανεις καταθεση, μονο paypal και καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί;Αν δεν παραλάβεις δεν πληρώνεις.Πως κινδυνευεις να χάσεις τα λεφτά σου έτσι;Μιλάμε για αυτή τη περίπτωση πάντα. 

Οι εταιρίες courier δεν δίνουν το δέμα εάν δεν υπογράψεις πως το παρέλαβες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ΠΡΙΝ το παραλάβεις είναι να ελέγξεις την κατάστασταση του δέματος ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ για να δεις εάν έχει σκιστεί ή κτυπηθεί η συσκευασία. 
Προσωπικά σε αποστολές που παραλαμβάνω ΠΑΝΤΑ τραβάω βίντεο κατά το άνοιγμα του δέματος ώστε να έχω αποδεικτικά στοιχεία για το περιεχόμενο του δέματος. 

33 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

πρεπει να εχω παραγγειλει με αντικαταβολη πανω απο 300 φορες, ολες μα ολες τις φορες το δεμα  το ανοιγω μπροστα του. 

Ανοίγεις το δέμα ΠΡΙΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ για την παραλαβή του;
Πριν πληρώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostpap είπε

Οι εταιρίες courier δεν δίνουν το δέμα εάν δεν υπογράψεις πως το παρέλαβες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ΠΡΙΝ το παραλάβεις είναι να ελέγξεις την κατάστασταση του δέματος ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ για να δεις εάν έχει σκιστεί ή κτυπηθεί η συσκευασία. 
Προσωπικά σε αποστολές που παραλαμβάνω ΠΑΝΤΑ τραβάω βίντεο κατά το άνοιγμα του δέματος ώστε να έχω αποδεικτικά στοιχεία για το περιεχόμενο του δέματος. 

δεν ισχυει αυτο που λες φιλε μου, μονο μια το κανει αυτο και αυτο οχι παντα. Μιλαω παντα για προσωπικες μου εμπειριες . 

15 ώρες πριν, kostpap είπε

Οι εταιρίες courier δεν δίνουν το δέμα εάν δεν υπογράψεις πως το παρέλαβες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ΠΡΙΝ το παραλάβεις είναι να ελέγξεις την κατάστασταση του δέματος ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ για να δεις εάν έχει σκιστεί ή κτυπηθεί η συσκευασία. 
Προσωπικά σε αποστολές που παραλαμβάνω ΠΑΝΤΑ τραβάω βίντεο κατά το άνοιγμα του δέματος ώστε να έχω αποδεικτικά στοιχεία για το περιεχόμενο του δέματος. 

Ανοίγεις το δέμα ΠΡΙΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ για την παραλαβή του;
Πριν πληρώσεις; 

ναι κανονικα, ειδικα με μια μεταφορικη που παραγγελνω σχεδον παντα. Αφου πρωτα κοιταω απο εκει που θα αγορασω εαν συνεργαζεται με την συγγεκριμενη μεταφορικη γι αυτον ακριβως τον λογο.

Και θα σου πω και το αλλο και ας σου φανει οσο παραξενο θες, τις ποιο πολλες φορες επειδη εχω ξεχασει να βγαλω χρηματα μου αφηνει και το δεμα χωρις να εχω πληρωσει. Βεβαια παω μεσα στην διαρκεια της ημερας η την επομενη και πληρωνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

δεν ισχυει αυτο που λες φιλε μου, μονο μια το κανει αυτο και αυτο οχι παντα. Μιλαω παντα για προσωπικες μου εμπειριες . 

ναι κανονικα, ειδικα με μια μεταφορικη που παραγγελνω σχεδον παντα. Αφου πρωτα κοιταω απο εκει που θα αγορασω εαν συνεργαζεται με την συγγεκριμενη μεταφορικη γι αυτον ακριβως τον λογο.

Και θα σου πω και το αλλο και ας σου φανει οσο παραξενο θες, τις ποιο πολλες φορες επειδη εχω ξεχασει να βγαλω χρηματα μου αφηνει και το δεμα χωρις να εχω πληρωσει. Βεβαια παω μεσα στην διαρκεια της ημερας η την επομενη και πληρωνω.

Acs, γενική, speedex, elta Courier ups, dhl ΔΕΝ επιτρέπουν να ανοίξεις το δέμα πριν παραλάβεις. Αυτές οι μεταφορικές χρησιμοποιούνται από το 99% των καταστημάτων σε Ελλάδα και εξωτερικό (για αποστολή Ελλάδα). Αν έχεις μάλιστα θέμα ΜΕΤΆ την παράδοση, απευθύνεσαι στον πωλητή και αυτός οφείλει να λύσει το θέμα (επαναποστολη, αποζημίωση κλπ κλπ) . Η κουριερ δεν έχει καμία σχέση με τον τελικό παραλήπτη, παρά μόνο με τον αποστολέα. 

Επεξ/σία από mberg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

δεν ισχυει αυτο που λες φιλε μου, μονο μια το κανει αυτο και αυτο οχι παντα. Μιλαω παντα για προσωπικες μου εμπειριες . 

ναι κανονικα, ειδικα με μια μεταφορικη που παραγγελνω σχεδον παντα. Αφου πρωτα κοιταω απο εκει που θα αγορασω εαν συνεργαζεται με την συγγεκριμενη μεταφορικη γι αυτον ακριβως τον λογο.

Για να το λες, σε πιστεύω. Πάντως εγώ δεν αγοράζω ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ με μετρητά. ΠΑΝΤΑ με πιστωτική κάρτα ή με paypal. Έχει τύχει να ζητήσω να ανοίξω το δέμα (σε διάφορες εταιρίες) αλλά μου αρνήθηκαν. 
Οπότε κάνω unboxing για να έχω αποδεικτικό υλικό εάν το περιεχόμενο είναι λανθασμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mberg είπε

Acs, γενική, speedex, elta Courier ups, dhl ΔΕΝ επιτρέπουν να ανοίξεις το δέμα πριν παραλάβεις. Αυτές οι μεταφορικές χρησιμοποιούνται από το 99% των καταστημάτων σε Ελλάδα και εξωτερικό (για αποστολή Ελλάδα). Αν έχεις μάλιστα θέμα ΜΕΤΆ την παράδοση, απευθύνεσαι στον πωλητή και αυτός οφείλει να λύσει το θέμα (επαναποστολη, αποζημίωση κλπ κλπ) . Η κουριερ δεν έχει καμία σχέση με τον τελικό παραλήπτη, παρά μόνο με τον αποστολέα. 

δεν ισχυει γιατι να σου πω ψεματα,σου γραφω πραγματικα γεγονοτα για 3 απο αυτες που αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα λεφτά τα θεωρώ χαμένα Και σίγουρα δεν ήταν από τα καθημερινά μου χρήματα ήαπό το μεροκάμματο, όπως ανφέραν κάποιοι από εδώ μέσα. iPhone 6s έχω, το βαφτίζω 11 pro και κανένα πρόβλημα. ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ όμως καάποιους, πως να τους πώ, ΠΑΛΙΟΚΕΡΑΤΑΔΕΣ να κάθονται τώρα κάπου ήσυχα και να πίνουν το ποτό τους και να ΓΕΛΑΝΕ με τα παθήματα του κόσμου εδώ μέσα έχοντας τα λεφτά τους και πίνοντας στην υγειά των χορηγών τους... Δε θα τους τη χαρίσω έτσι...

οποίος έχει γενικές πληροφορίες σχετικά με το κατάστημα, ή τον κόσμο που δούλευε εκεί ας αναφέρει ή ας ρωτήσει κάποιον εκεί στο κατάστημα τριγύρω. Όσα πιο πολλά μάθουμε για τον Παρλέπο και το συνάφι του τόσο καλύτερο για εμάς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://mrminaras.wordpress.com/

Καποιος ειχε αναφερει τον κινδυνο απο αρχες νοεμβρη. Εχει και αλλα τετοια καταστηματα η λιστα του παιδιου που εχει αυτο το blog. Δειτε και τα σχολια της αναρτησης. 

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostpap είπε

Για να το λες, σε πιστεύω. Πάντως εγώ δεν αγοράζω ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ με μετρητά. ΠΑΝΤΑ με πιστωτική κάρτα ή με paypal. Έχει τύχει να ζητήσω να ανοίξω το δέμα (σε διάφορες εταιρίες) αλλά μου αρνήθηκαν. 
Οπότε κάνω unboxing για να έχω αποδεικτικό υλικό εάν το περιεχόμενο είναι λανθασμένο. 

 

3 ώρες πριν, licitrop είπε

 

Αντικαταβολή  με  παραλαβή  στο  χώρο  του  φυσικού  καταστήματος  (τα  περισσότερα  έχουν  ένα  συνήθως  μικρό    για  να  παραλαμβάνουν  οι  πελάτες  ...χωρίς  μεταφορικά  ,χωρίς  τίποτα)  .Να  επιλέγουμε  αυτά  που  έχουν   φυσικό  κατάστημα  -το  a-mobiles  είχε  ένα  υποτυπώδες  ...αλλά  ο  μάγκας  δεν  ήθελε  παραλαβές  στο  χώρο  του  και  αντικαταβολή  .  Ήθελε  μπροστά    τα   χρήματα  και   courier  .  Μόνο  και  μόνο   για  αυτό  έπρεπε  να  φάει  άκυρο  ...αλλά   παρασυρθήκαμε  από  τον  skroutz    και   την  πατήσαμε  .  Με  αντικαταβολή  και   παραλαβή  στο  χώρο  του  φυσικού  καταστήματος  ...παραγγέλνεις  το  προϊόν  και    όταν  έρθει   πας  στο   φυσικό  κατάστημα  .   Το  βλέπεις  και   αν  είναι  ο.κ  το  πληρώνεις  ...αλλιώς  την  κάνεις  ...ούτε  ελαττωματικά  ,ούτε  επιστροφές  ...ούτε  μεταφορικά   .   Μάγκας  ο   parlepos  πως  τον  λένε  ...δεν  μας  ήθελε   στο  χώρο   του   και   με  αντικαταβολή  ...για  να  μην  δούμε  με  ποιόν  μπλέξαμε  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dsxls είπε

Εμένα η τράπεζα Πειραιώς προχώρησε σήμερα το απόγευμα σε απενεργοποίηση της χρεωστικής μου κάρτας γιατί όπως είπαν  έχουν υποκλαπή τα στοιχεία της. Σε ερώτησή μου αν αυτό έχει να κάνει με τη συναλλαγή μου με το a-mobiles, για την οποία έχω ήδη από την Παρασκευή προχωρήσει σε αμφισβήτηση,  δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν. Είπαν πιθανόν.  Συνέβη σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Μου ειχε συμβεί παλαιότερα αυτό. Είχα πάει να ψωνισω και δεν μπορούσαν να μου χρησιμοποιήσουν την καρτα γιατι ειχαν κλαπεί τα στοιχεία μου. Οποτε πολυ πιθανόν να έχει βάλει ο κύριος το χεράκι του και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά προχώρησα σε μια αγορά samsung galaxy s10 Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου και δέχτηκα email 9 Δεκεμβρίου ότι η παραγγελία προχωράει κανονικά...Από τότε όμως δεν είχα ξανά δεχτεί email και παραξενευρηκα και σήμερα άρχισα να ψάχνομαι λίγο και βρήκα το φορουμ αυτό....Μάζευα τα γαμημένα λεφτά εδώ και 1.5 χρόνο καθώς είμαι έφηβος, για να μου τα φάνε αυτοί...Ε δεν μπορω να το δεχτώ...Μπορω κάπως να τα πάρω πίσω; Να έχω έστω λίγο αισιοδοξία!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Argonaute είπε

https://mrminaras.wordpress.com/

Καποιος ειχε αναφερει τον κινδυνο απο αρχες νοεμβρη. Εχει και αλλα τετοια καταστηματα η λιστα του παιδιου που εχει αυτο το blog. Δειτε και τα σχολια της αναρτησης. 

Τουλάχιστον αυτοί τα πήραν τα λεφτά .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εφόσον υπάρχουν αφελείς το 2019 καλά σας κάνουν και σας τα παίρνουν. οι πολλές παραγγελίες δεν προλαβαίνονται. οπότε πήρε τα μετρητά ο τύπος και πήγε στην Κίνα να επιβλέψει τις παραγγελίες προσωπικά. κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάρετε ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου.  έχω διαβάσει όλα τα σχόλια και δεν μπορώ να καταλάβω πως το 2019 δεν ψωνίζεται μέσω κάρτας. Α ναι ξέχασα φοβάστε μην σας κλέψουν τα στοιχεία της κάρτας. όσοι έχετε χρέωση στην κάρτα απλή αμφισβήτηση συναλλαγής και θα επιστραφούν τα χρήματα. δεν παίζουν οι τράπεζες αλλιώς είναι συνένοχες στην απάτη . όσοι κάνατε κατάθεση δεν σας υποχρέωσε κανείς για αυτό. με μήνυση πηγαίνετε   το χαρτί αυτό για αμφισβήτηση συναλλαγής. έτσι ίσως μπλοκαριστεί ο λογαριασμός και μέχρι το ποσό που λέτε στην μήνυση ο καθένας προσωπικά. αν γίνει δικαστήριο σχετικά με χρηματική απάτη και τελεσιδικήση  ίσως πάρετε λεφτά αν υπάρχουν και αν έχει περιουσία  .

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nickatha15 είπε

Εγώ ρε παιδιά προχώρησα σε μια αγορά samsung galaxy s10 Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου και δέχτηκα email 9 Δεκεμβρίου ότι η παραγγελία προχωράει κανονικά...Από τότε όμως δεν είχα ξανά δεχτεί email και παραξενευρηκα και σήμερα άρχισα να ψάχνομαι λίγο και βρήκα το φορουμ αυτό....Μάζευα τα γαμημένα λεφτά εδώ και 1.5 χρόνο καθώς είμαι έφηβος, για να μου τα φάνε αυτοί...Ε δεν μπορω να το δεχτώ...Μπορω κάπως να τα πάρω πίσω; Να έχω έστω λίγο αισιοδοξία!

Να προσθέσω ότι η πληρωμή έγινε με κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και το skroutz.gr φέρει ευθύνη γιατί δεν έβγαλε μια ανακοίνωση ώστε να προφυλάξει τους καταναλωτές. 

Η συντριπτική πλειοψηφία των κριτικών ήταν θετικές και πριν την παραγγελία επικοινώνησα με το κατάστημα οπού η κοπέλα που εργαζόταν εκεί με καθησύχασε και μου είπε αυτά που ήθελα να ακούσω ώστε να προβώ στην παραγγελία. Όλα φαίνονταν νομότυπα. Μάλιστα έψαξα για το μαγαζί στον ιστό και δεν βρήκα κάτι αρνητικό. 

Μετά από εκατοντάδες ηλεκτρονικές αγορές για περισσότερο από 15 χρόνια εξαπατήθηκα. Ο κίνδυνος φαινόταν αλλά τον αγνόησα. 

Πλήρωσα με visa χρωστική της Alpha Bank και αύριο θα περάσω να κάνω αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...