Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ikorolis είπε

επειδή δεν μου αρέσουν οι εξυπνάκηδες ή αλλιώς ξερόλες (να με συγχωρείς αν σε πειράζουν οι παραπάνω εκφράσεις αλλά εσύ το ξεκίνησες όχι εγώ)

η συγκεκριμένη εταιρεία άνοιξε με 1000 ευρώ κεφάλαιο αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις από το ΓΕΜΗ το καταστατικό της που έχει αναρτημένο δημόσια (ούτε το κόστος ενός apple iphone δεν φτάνει)

και επειδή γνωρίζω από λογιστικά ξέρεις καθώς δουλεύω στο λογιστήριο μεγάλης πολυεθνικής εταιρείας μπορώ να σου πω δεν χρειάζεται να πληρώσεις κανένα λογιστή για να ανοίξεις μια ΙΚΕ αρκεί μια επίσκεψη στο ΓΕΜΗ να κάνεις στο ανάλογο τμήμα (μιας στάσης) και την ανοίγεις.

Η ουσία είναι ότι ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι μπορείς να ανοίξεις και μία ΟΕ με 0 πραγματικό κεφάλαιο. Δεν μου λέει κάτι το κεφάλαιο, ούτε μου λέει κάτι προσωπικά το ότι ΚΑΝΕΝΑ από τα κινητά δεν υπήρχαν στο μαγαζί. Τα μισά από τα μαγαζιά που εμφανίζονται στις μηχανές αυτές είναι κάτι αποθήκες, τις οποίες αν επισκεφτείς θα δεις 1 καρέκλα και ένα γραφείο από αυτά τα σπασμένα που βγάζουμε έξω για να πάρει ο παλιατζής. Η εταιρεία όμως είναι ουσιαστικά 100% διαδικτυακή και μία χαρά ικανοποιούνται οι παραγγελίες, απλά πχ εγώ δέχομαι την παραγγελία, και αγοράζω επί τόπου το προϊόν από σένα, και το στέλνω. Δεν μου λέει κάτι προσωπικά το ότι δεν υπάρχει αρχικό κεφάλαιο.

Και πρόσεξε, δεν λέω ότι ΕΓΩ θα παραγγείλω από αυτές τις εταιρείες, λέω όμως ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι και legit. 

Για τις ΙΚΕ και τα 300€, για να κρατάς μία ΙΚΕ ένας λογιστής ξεκινάει απ'τα 300€, εγώ αυτό ξέρω. Τώρα το αν υπάρχει άνθρωπος να ανοίξει επιχείρηση και να επιλέξει να την κρατάει μόνος του χωρίς λογιστή, δεν έχω λόγια. Καλά να πάθει. Από κει και πέρα για όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε 100%. 

Εγώ ξαναλέω στα 39 μου δεν έχω την πολυτέλεια του ρίσκου για τίποτα, και δεν θέλω κιόλας, θα πληρώσω όσο κάνει το προϊόν και ας με πουν 15 "μάγκες" στο insomnia κοροϊδο. Να λοιπόν που ήρθε η ώρα που δεν λέω εγώ αυτούς που την πάτησαν κοροϊδα, αλλά ας κοιταχτούν στον καθρέφτη και να πουν "πήγα να το παίξω μάγκας και την πάτησα", και την επόμενη φορά πριν αγοράσουν ας κάνουν την έρευνα τους, ειδικά αν μένεις Αθήνα ή γενικά στις σχετικά μεγάλες πόλεις που έχεις και 4-5 επιλογές καταστημάτων, δεν μπορώ να διανοηθώ πώς κάποιος εμπιστεύεται στα τυφλά ένα ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟ κατάστημα, και μάλιστα με τραπεζική κατάθεση.. δηλαδή σοβαρά ρε μάγκες, ΠΟΙΟΣ θα σας προστατέψει αν κάτι πάει στραβά??? 

 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Αρα αυτοι που τα παρελαβαν ηδη ειτε τα κινητα ειτε τα χρηματα λενε ψεματα, αφου εσυ ειχες ανθρωπο..

Οταν τα πάρουν όλοι ή τους επιστραφούν τα χρήματα πίσω τότε κανε τον εξυπνο. Αν το κατάστημα ειναι κλειστό χωρίς υπαλλήλους και λογιστήριο ενω εκρεμουν παραγγελίες τι πιστεύεις? Ότι όλοι θα δικαιωθουν αμεσα? Δεν ξέρεις μιλας κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

.. δηλαδή σοβαρά ρε μάγκες, ΠΟΙΟΣ θα σας προστατέψει αν κάτι πάει στραβά??? 

Εάν η πληρωμή έγινε με κάρτα, υπάρχει μηχανισμός προστασίας.

Λέγεται αμφισβήτηση της συναλλαγής.

Επεξ/σία από kostpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Η ουσία είναι ότι ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι μπορείς να ανοίξεις και μία ΟΕ με 0 πραγματικό κεφάλαιο. Δεν μου λέει κάτι το κεφάλαιο, ούτε μου λέει κάτι προσωπικά το ότι ΚΑΝΕΝΑ από τα κινητά δεν υπήρχαν στο μαγαζί. Τα μισά από τα μαγαζιά που εμφανίζονται στις μηχανές αυτές είναι κάτι αποθήκες, τις οποίες αν επισκεφτείς θα δεις 1 καρέκλα και ένα γραφείο από αυτά τα σπασμένα που βγάζουμε έξω για να πάρει ο παλιατζής. Η εταιρεία όμως είναι ουσιαστικά 100% διαδικτυακή και μία χαρά ικανοποιούνται οι παραγγελίες, απλά πχ εγώ δέχομαι την παραγγελία, και αγοράζω επί τόπου το προϊόν από σένα, και το στέλνω. Δεν μου λέει κάτι προσωπικά το ότι δεν υπάρχει αρχικό κεφάλαιο.

Και πρόσεξε, δεν λέω ότι ΕΓΩ θα παραγγείλω από αυτές τις εταιρείες, λέω όμως ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι και legit. 

Για τις ΙΚΕ και τα 300€, για να κρατάς μία ΙΚΕ ένας λογιστής ξεκινάει απ'τα 300€, εγώ αυτό ξέρω. Τώρα το αν υπάρχει άνθρωπος να ανοίξει επιχείρηση και να επιλέξει να την κρατάει μόνος του χωρίς λογιστή, δεν έχω λόγια. Καλά να πάθει. Από κει και πέρα για όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε 100%. 

Εγώ ξαναλέω στα 39 μου δεν έχω την πολυτέλεια του ρίσκου για τίποτα, και δεν θέλω κιόλας, θα πληρώσω όσο κάνει το προϊόν και ας με πουν 15 "μάγκες" στο insomnia κοροϊδο. Να λοιπόν που ήρθε η ώρα που δεν λέω εγώ αυτούς που την πάτησαν κοροϊδα, αλλά ας κοιταχτούν στον καθρέφτη και να πουν "πήγα να το παίξω μάγκας και την πάτησα", και την επόμενη φορά πριν αγοράσουν ας κάνουν την έρευνα τους, ειδικά αν μένεις Αθήνα ή γενικά στις σχετικά μεγάλες πόλεις που έχεις και 4-5 επιλογές καταστημάτων, δεν μπορώ να διανοηθώ πώς κάποιος εμπιστεύεται στα τυφλά ένα ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟ κατάστημα, και μάλιστα με τραπεζική κατάθεση.. δηλαδή σοβαρά ρε μάγκες, ΠΟΙΟΣ θα σας προστατέψει αν κάτι πάει στραβά??? 

συμφωνώ μαζί σου 100%

28 λεπτά πριν, kostpap είπε

Εάν η πληρωμή έγινε με κάρτα, υπάρχει μηχανισμός προστασίας.

Λέγεται αμφισβήτηση της συναλλαγής.

αν πληρώσεις με κάρτα ναι υπάρχει η επιλογή πας στο κατάστημα και ακυρώνεις την παραγγελία και ζητάς επιστροφή χρημάτων αν αυτό αρνηθεί πας στην τράπεζα σου και κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής.

αλλά

εδώ λέμε όμως για κατάθεση χρημάτων ή έμβασμα και αντικαταβολή (αν διαβάσεις τις προηγούμενες 87 σελίδες)

σε αυτή την περίπτωση για να πάρεις χρήματα πρέπει να κινηθείς δικαστικά αλλιώς απλά τα χάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2019 στις 2:58 ΜΜ, ikorolis είπε

όλα καλά τα είπες στην αρχή

αλλά στο τέλος που ανάφερες ότι σου είπαν ότι του έχουν μπλοκάρει τον λογαριασμό και ότι έχει διακινήσει δις ευρώ

λυπάμαι το έχασες...

αλλά από την τράπεζα αποκλείεται να σου έδωσαν τέτοια πληροφορία (οικονομικού περιεχομένου) που αφορά άλλο πελάτη τους ακόμα και αν είστε στην ίδια τράπεζα

καθώς για να μπλοκαριστεί λογαριασμός θα πρέπει να έχουν ασκηθεί ασφαλιστικά μέτρα κατά του ιδιοκτήτη του ή να κατηγορείτε για "ξέπλυμα μαύρου χρήματος"

επίσης αν το κάνουν αυτό και δώσουν πληροφορίες

αποτελεί παραβίαση του νόμου για τα προσωπικά δεδομένα (GDPR) με ότι συνεπάγεται για την τράπεζα και για αυτόν που τις έλαβε.

Ότι πληροφορία έχω κατέθεσα. Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι. Κάντε ότι νομίζετε όπως έκανα κι εγώ .. και οι ειρωνίες να μείνουν στην άκρη γιατί δεν θυμάμαι να ειρωνεύτηκα κανέναν. Εδώ έχουμε άλλο στόχο, δεν προσπάθησα να σας πείσω για κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EiriniStamp είπε

Ότι πληροφορία έχω κατέθεσα. Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι. Κάντε ότι νομίζετε όπως έκανα κι εγώ .. και οι ειρωνίες να μείνουν στην άκρη γιατί δεν θυμάμαι να ειρωνεύτηκα κανέναν. Εδώ έχουμε άλλο στόχο, δεν προσπάθησα να σας πείσω για κατι

ούτε εγώ σε ειρωνεύτηκα

απλά σου επισήμανα ότι αυτό που είπες ότι σου είπαν στην τράπεζα δεν ισχύει είναι αναληθές (100%) γιατί αν σου πουν για τα οικονομικά άλλου πελάτη (είναι σαν να λένε σε εμένα τα δικά σου οικονομικά στοιχεία κάτσε και σκέψου το λίγο) είναι παραβίαση νομοθεσίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ έχω να πώ το εξής: ΑΝ, λέω ΑΝ, ισχύουν οι κατηγορίες του a-mobiles, για την 'ζημιά' που του έκανε το skroutz, γιατί ΔΕΝ βγαίνει το Skroutz, που είναι πολύ πιο δυνατή εταιρεία, να το αποτελειώσει?

Από την άλλη σκέφτομαι, και πάλι ΑΝ όντως ισχύει αυτό, μια σοβαρή εταιρεία, δεν 'ξκατινιάζεται' στο insomnia.. θα έχει στείλει εξώδικα το νομικό της τμήμα κτλ κτλ κτλ..

πολλά "ΑΝ" ρε παιδιά.. και κινητά δεν έχουμε δεί.. κρίμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω διαβασει αρκετα το θεμα , και εχω να πω κριμα για τον κοσμο. Ελπιζω ολοι να παρετε τα αντικειμενα η τα λεφτα σας.

Και αν οντως το καταστημα το παρατησε ο προμηθευτης κριμα και γι αυτο.

Υπαρχει ακομα αγνοια στις διαδικτυακες αγορες δηστυχως και ισχυει μερικες φορες το οτι ,αν δεν την πατησεις δεν θα μαθεις. Μια εμπειρια ειναι και αυτη.

Απο τον ντορο που δημιουργηθηκε πολλοι ειναι τωρα υποψιασμενοι και εμαθαν.Δεν ειχαν ολοι την ευχερια να δουν την εξελιξη της τεχνολογιας και τι απατες γινοντουσαν και γινονται.Αλλοι την βρηκαν ψιλο ετοιμη και δεν το ψαχνουν παραπανω.

Μην κατηγορειτε το skroutz. Να ναι καλα που υπαρχει και πετυχαινουμε προσφορες απο μεγαλα καταστημα αλλα και απο μικρα καλα μαγαζια που προσπαθουν στην ελλαδα του σημερα.

 

Καλες γιορτες ευχομαι. Ελπιζω ολοι να δικαιωθειτε.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαν άνθρωποι στο κατάστημα και είναι κλειστό. Έχει γίνει ΕΞΩΣΗ. Ξέρει κανείς τι γίνεται τώρα;

Επεξ/σία από Dimitris_Liakos
Ορθογραφικό λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@A-mobilesGR Καλησπέρα,

μήπως έστω από εδώ, μπορείτε να δώσετε μια απάντηση? Κλειστό το κατάστημά σας? Για ποιόν λόγο?
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενημερώστε τον κόσμο!
Εσείς στους τραπεζικούς σας λογαριασμούς, έχετε τα χρήματά μας εδώ και καιρό, ΕΜΕΙΣ από την άλλη, ΔΕΝ έχουμε τίποτα και το ΔΥΣΤΥΧΕΣ είναι ότι όλα συγκλίνουν στο ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΩΣ τίποτα..

Φτάσαμε προπαραμονές Χριστουγέννων και έστω όσοι λίγοι δείξαμε ανοχή, την έχετε εξαντλήσει..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2019 στις 8:41 ΜΜ, polaki είπε

ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΙΛΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!

Ακριβώς αυτό!!! Με κάλυψες 100% και στα 3 σου ζητήματα! Χαίρομαι που κάποιοι έχουν ακόμα κοινή λογική!

https://www.skroutz.gr/s/20060269/Apple-iPhone-11-64GB.html

Εσύ χρειάζεσαι ιδιαίτερο κριτήριο/φιλτράρισμα να σου βγάλει πάνω πάνω τα πιο φθηνά, αλλά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα πιο καλά σε κριτικές? Δεν μπορείς να κάνεις το φιλτράρισμα/ξεσκαρτάρισμα αυτό μόνος σου?

Γιατί εγώ μια χαρά βλέπω ότι:

image.png.dee5c94fbbc5d5e8d5bc2d604efbb198.png

αλλά και ΑΡΚΕΤΑ πιο κάτω αυτό (εξαιρετικό κατάστημα και το προτιμώ για τις 7/10 αγορές μου) το οποίο είναι μεν 100€ πιο ακριβό

image.png.938c5020c086e753ffb6097778377234.png

ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είναι και 110€ πιο ΦΘΗΝΟ από τα mainstream μεγάλα καταστήματα όπως: 

image.png.3f65766229153a5ce5ed1e3b4eccb9a6.png

To ερώτημα μου είναι (και χωρίς να θίγω τα πιο φθηνά καταστήματα) ΠΟΥ φτάνει το ΡΙΣΚΟ που θέλω να πάρω, για να έχω ένα κέρδος?? 

Εγώ σα Νίκος καθαρά προσωπική άποψη, το 11αρι το πήρα απ'το tokinito πρόσφατα, γνωρίζοντας και τις τιμες πιο πάνω. Γιατί? Γιατί έχει ενα τρισεκατομύριο καλές κριτηκές, έχει 3 (ή 4 δεν θυμάμαι) καταστήματα, είναι στην περιοχή μου (προσωπικά ζω στην Αθηνα συνεπως αφού έχω την πολυτέλεια να πάω εγώ προσωπικά εκεί, ναι θα το κάνω για 200€+  δεν θέλω να μου το στείλει κανένας κούριερ), και μου γλίτωσε 110€ απ'την πραγματική street τιμή του... 

Sorry για τα μικρά μαγαζάκια, αλλά δεν είμαι σε ηλικία του να θέλω να ρισκάρω 650€, για να γλιτώσω 200... Μου αρκεί το κέρδος 110 που είχα...

Δεν μας τα λες ολα. Σορταρισμα εκτος της χαμηλοτερης τιμης δεν βλεπω. Αυτε αλλα φιλτρα βλεπω.

Επειδη γνωριζω σχετικα, το να βαλεις ενα φιλτρο ειναι 1 ημερας δουλεια.

Δεν βλεπω φιλτρα ας πουμε με αστερια αξιολογησης. Ουτε σορταρισμα με βαση την αξιοπιστια καταστηματος. Ουτε φιλτρο αν εχει φυσικο σημειο παραλαβης. 

Γιατι αραγε???

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dimitris_Liakos είπε

Πήγαν άνθρωποι στο κατάστημα και είναι κλειστό. Έχει γίνει ΕΞΩΣΗ. Ξέρει κανείς τι γίνεται τώρα;

Αν δεν κανω λαθος απο τα λιγα που ξερω, πρεπει να ειναι η ενημερωση που τους παρεχει ο συνηγορος του καταναλωτη σχετικα με ολες τις αναφορες που εχουν γινει .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...