Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/12/2019 στις 5:28 ΜΜ, trib είπε

Αν το a-mobiles.gr δεν ήταν στο skroutz κανείς δεν θα αγόραζε, ούτε καν θα γνώριζε ότι υπάρχει το συγκεκριμένο κατάστημα. Καλώς ή κακώς, το skroutz και το κάθε "skroutz" δίνει τα λεπτά δημοσιότητας που επιθυμούν οι επιχειρηματίες με μοναδικό κριτήριο την τιμή.

Η γνώμη μου; Εφόσον ο πελάτης θεωρεί τα καταστήματα του listing αξιόπιστα και εν πάση περιπτώσει υπάρχει κάποια συμφωνία με το skroutz, θα πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη διαφάνεια. Δηλαδή:

- Άμεση ενημέρωση για αφαιρέσεις καταστημάτων

- Έρευνα σε περιπτώσεις που οι αρνητικές αξιολογήσεις έρχονται σωρηδόν για συγκεκριμένα καταστήματα

- Δημιουργία φίλτρου "Επίσημος μεταπωλητής" για το προϊόν που αναζητά ο χρήστης

- Συνεργασίες όχι μόνο με καταστήματα αλλά και προμηθευτές για τη διασταύρωση της σωστής πληροφορίας (iPhone 11 Pro με 750€ μάλλον είναι απάτη πχ)

- Δυνατότητα μόνιμης αφαίρεσης από το listing (ανά χρήστη αν το επιθυμεί) των "μη επίσημων μεταπωλητών"

- Σύγκριση τιμών μεταξύ επίσημων και μη επίσημων μεταπωλητών

- Ημερομηνία καταχώρησης καταστήματος άμεσα διαθέσιμη από την ίδια την αναζήτηση

- Περιοδικός έλεγχος των επιτυχημένων παραγγελιών στα καταστήματα που τρέχουν το script του skroutz

- Listing καταστημάτων by default με 'Αμεσα διαθέσιμα' προϊόντα

- Επιπρόσθετο section με καταστήματα τα οποία αναφέρουν διαθεσιμότητα μετά από 7 μέρες

Και χίλια δυο άλλα πράγματα για να αποφασίσει ο χρήστης έχοντας στη διάθεσή του περισσότερα κριτήρια.

Διαβάζω ότι το skroutz έχει όρους συνεργασίας και τα λοιπά. Συμφωνώ. Και οι πελάτες όμως έχουν δικαιώματα και μάλιστα χρησιμοποιώντας την αναζήτηση φέρνουν χρήματα στην επιχείρηση. Και στην τελική ας γίνουν 1-2-3 βήματα προς το δρόμο της εξασφάλισης της καλύτερης πώλησης. Ας μην γίνουν 40. Ας εκμεταλλευτούμε το χρόνο περνοντας παραδείγματα από περιπτώσεις πωλήσεων που οι πελάτες έμειναν άκρως δυσαρεστημένοι.

Το πως θα γίνουν αυτά τα βήματα, ποια τα προβλήματα που θα προκύψουν και ο οικονομικός παράγοντας, είναι άλλη κουβέντα.

Εγώ ξέρω πως το καλύτερο project σε μια εταιρία βασίζεται ΚΑΙ στο feedback των χρηστών. 83 σελίδες δεν είναι αρκετές λοιπόν;

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν βάζω στο ίδιο τσουβάλι το skroutz με τις περιπτώσεις καταστημάτων που εξαπάτησαν χρήστες ή δεν ολοκλήρωσαν την παραγγελία βάζοντας τους ίδιους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Αντιθέτως, ο απλός χρήστης τάσσεται υπέρ του skroutz αλλά προσωπικά θεωρώ πως χρειαζόμαστε περισσότερη διαφάνεια.

μηπως θες και το σκρουτζ να σας σκεπαζει και στον υπνο σου? τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα και αν η google δεν ειχε το skroutz στα αποτελεσματα αναζητησης δεν θα το εβρισκες ποτε αρα δεν θα αγοραζες και ποτε απτο εν λογο μαγαζι. και ξαναλεμε εαν βρεις εναν μαστορα απο εναν τηλεφωνικο καταλογο και σου κανει κακη δουλεια η ζημια θα κανεις μυνηση στον καταλογο? απτο a-mobiles αγορασατε γτ πηγατε να κερδισετε ενα 20ρι στα 1000 ευρω. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, spirostrio13 είπε

ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΟΥ

Οπότε έχεις πληρώσει με έμβασμα στον τραπεζικό λογαριασμό του εμπόρου.
Για αυτές τις περιπτώσεις δεν ανακατεύεται η VISA - MasterCard (μέσω της τράπεζας) για την διαδικασία Chargeback. Καλού κακού δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον συνήγορο του καταναλωτή, 2106460862, 2106460814, 2106460612, 2106460734, 2106460458
https://www.eccgreece.gr/wp-content/uploads/2015/07/Chargeback-PR-eccgr.pdf

Ρώτησε κάποιον δικηγόρο αλλά πολύ φοβάμαι πως εάν δεν σου στείλει τα λεφτά ή το προϊόν, πρέπει να πας στα δικαστήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billiboo είπε

μηπως θες και το σκρουτζ να σας σκεπαζει και στον υπνο σου? τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα και αν η google δεν ειχε το skroutz στα αποτελεσματα αναζητησης δεν θα το εβρισκες ποτε αρα δεν θα αγοραζες και ποτε απτο εν λογο μαγαζι. και ξαναλεμε εαν βρεις εναν μαστορα απο εναν τηλεφωνικο καταλογο και σου κανει κακη δουλεια η ζημια θα κανεις μυνηση στον καταλογο? απτο a-mobiles αγορασατε γτ πηγατε να κερδισετε ενα 20ρι στα 1000 ευρω. 

Αφού δεν έχεις να συνεισφέρεις κάτι επί του θέματος για ποιο λόγο επιλέγεις ένα post ανάμεσα στις 90 σελίδες για να επικεντρώσεις το θυμό σου;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MpampisN είπε

Λογικα πληρωσες με πιστωτικη ή χρεωστικη καρτα απο οτι καταλαβαινω...
οποτε θα κανεις αμφισβητηση συναλλαγης πηγαινοντας απο το καταστημα της αναλογης τραπεζας( στην Πειραιως μπορεις και τηγλεφωνικα)

Χρειαζεται 45-60 μερες να σου εγριθει το αιτημα γιθα την επιστροφη των χρηματων και την ακυρωση της πληρωμης...
αλλα σε καθε περιπτωση ο τυπος και να την εχει κανει με ελαφρα και δεν εχει λεφτα ο λογαριαμος του σε αποζημιωνει η τραπεζα του εμπορου( ειναι η Εθνικη)...
απλα ελπιζω να μην εχεις Εθνικη γιατι θα μπλεξεις λιγο και δεν ξερω κατα ποσο θα εγριθει το αναλογο αιτημα( καταλαβαινεις τι εννοω...)
 

Στο E-Banking μπορεις να κανεις πληρωμες με καρτα(πιστωτικη/χρεωστικη), αλλα και με λογαριασμο ΙΒΑΝ (με εμβασμα)

 Αν εχεις Εθνικη γιατι να μην εγκριθει δηλαδη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ουσιαστικα, στα σοβαρα και σε εκεινα που μπορουν να δωσουν λυση σε οσους ταλαιπωρουνται, η προτροπη και μαλιστα "ανωνυμα" ( δηθεν καθως κανεις δεν ειναι πραγματικα ανωνυμος ) σε εκνομες ενεργειες και σε παραβατικες συμπεριφορες μπορουν ανετα και το δικηο να αφαιρεσουν απο εκεινους που το εχουν αλλα και να τους δημιουργησουν σοβαρα επιπλεον προβληματα. 

Οποιος δεν καταλαβαινει κατι τοσο απλο και ΔΗΜΟΣΙΑ εκφραζει την ασχετοσυνη του, αν δεν ειναι ακομα ανηλικος, καλο θα ειναι να ωριμασει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Και εγώ έτσι πιστεύω.

 

2 ώρες πριν, akatsim είπε

θα περιμενεις πολυ γιαυτο, μαιμου ειναι οσοι λεν οτι παρελλαβαν

Μπορείτε όσοι δεν ξέρετε να μην μιλάτε ; Κάποιοι παρέλαβαν κινητά κ ειναι γνησιότατα γιατι πολύ απλα το πιστοποίησε και η ίδια apple για κάποιους που παρήγγειλαν iPhone πχ.. ελεος με την παραπληροφόρηση και την τρομοκρατία εδω μεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, PopiAlba είπε

Μπορείτε όσοι δεν ξέρετε να μην μιλάτε ; Κάποιοι παρέλαβαν κινητά κ ειναι γνησιότατα γιατι πολύ απλα το πιστοποίησε και η ίδια apple για κάποιους που παρήγγειλαν iPhone πχ.. ελεος με την παραπληροφόρηση και την τρομοκρατία εδω μεσα. 

Ότι δεν μας αρέσει το ονομάζουμε τρομοκρατία.

Ένας σωρός κόσμος αγωνιά και ψάχνεται αν θα παραλάβει και τι θα γίνει με τα χρήματα του.

Το μοναδικά πραγματικά πειστήρια είναι οι φωτογραφίες... όλα τα άλλα είναι για τους αεριτζήδες και να χαμε να λέγαμε.

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουνε.

Και σε όποιον αρέσει.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τον καθένα πρέπει να τον ενδιαφέρει αν παρέλαβε αυτός. Το αν παρέλαβε κάποιος άλλος μικρή σημασία έχει καθώς ούτε τον συνολικό αριθμό παραγγελιών γνωρίζετε ούτε το ποσοστό που εξυπηρετηθηκε. Αμφισβήτηση συναλλαγής και μήνυση οι ενδεδειγμενες ενέργειες για να είστε κατοχυρωμενοι και να μεγαλώσετε τις ελπίδες να λυθεί το θέμα σας. Αν το αφησετε φλου μερικές μερες ακόμα θα είναι απορριπτική η αμφισβήτηση συναλλαγής στην κάρτα γιατί θα έχει παρέλθει το εύλογο διαστημα. Στην αμερικη ειναι 2 μηνες, εδω δεν γνωριζω αλλά αμφιβάλλω οτι θα ειναι μεγαλύτερο. Γιατί να ρισκάρει καποιος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trib είπε

Αφού δεν έχεις να συνεισφέρεις κάτι επί του θέματος για ποιο λόγο επιλέγεις ένα post ανάμεσα στις 90 σελίδες για να επικεντρώσεις το θυμό σου;

καθολου θυμος, απλα δεν μπορω να βλεπω να φταινε ολοι εκτος απο αυτους που την πατησαν και να μην το καταλαβαινουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ότι δεν μας αρέσει το ονομάζουμε τρομοκρατία.

Ένας σωρός κόσμος αγωνιά και ψάχνεται αν θα παραλάβει και τι θα γίνει με τα χρήματα του.

Το μοναδικά πραγματικά πειστήρια είναι οι φωτογραφίες... όλα τα άλλα είναι για τους αεριτζήδες και να χαμε να λέγαμε.

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουνε.

Και σε όποιον αρέσει.

Κάποιοι που παρέβαλαν iPhone κ Samsung μας έστειλαν φωτο. Έτσι πληροφοριακά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μια από τους αφελείς που την πάτησαν και ακόμα περιμένω να παραλάβω το κινητό που πλήρωσα εδώ και ένα μήνα.....

Εννοείται μην διανοηθείτε να παραγγείλετε από το συγκεκριμένο μαγαζί... Έχω βρει πολλούς ακόμα σαν και μένα που περιμένουν ακόμα...... Καλά Χριστούγεννα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apati_paidia είπε

Είμαι μια από τους αφελείς που την πάτησαν και ακόμα περιμένω να παραλάβω το κινητό που πλήρωσα εδώ και ένα μήνα.....

Εννοείται μην διανοηθείτε να παραγγείλετε από το συγκεκριμένο μαγαζί... Έχω βρει πολλούς ακόμα σαν και μένα που περιμένουν ακόμα...... Καλά Χριστούγεννα...

Με τι τρόπο πλήρωσες;
Εάν η πληρωμή έγινε με κάρτα VISA, MasterCard (πιστωτική, χρεωστική, προπληρωμένη, αύλη κλπ ) μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα που έβγαλες την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά  σας παρακολουθώ αυτό το θέμα από την πρώτη μέρα και ειμαι και εγώ ένας από εσάς...Λοιπόν παράγγειλα με ένα φίλο μου το iphone 11 Pro με 928 ευρώ τους βάλαμε τα λεφτά με κατάθεση και από κείνη τη μέρα δεν μας σήκωναν τηλέφωνα ούτε μας απάντησαν στα email Εγώ λέω να ηρεμήσετε και να σταματήσετε τις καταγγελίες Γιατί το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να καθυστερήσουμε και άλλο τις παραγγελίες. Του φίλου μου που το παράγγειλε την Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου και τα λεφτά φάνηκαν εκείνη τη μέρα το κινητό του ήρθε εγώ που Το παράγγειλα τις 2 Δεκεμβρίου δεν μου έχει έρθει ακόμα Οπότε περιμένω. τα στέλνουν όντως με προτεραιότητα

Επεξ/σία από giannisfatouros
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PopiAlba είπε

Κάποιοι που παρέβαλαν iPhone κ Samsung μας έστειλαν φωτο. Έτσι πληροφοριακά!

Περιεργο γιατι στο παρον θεμα που φτανει κοντα 100σελιδες,ουτε ενας δεν ανεβασε φωτογραφια απο κινητο που του ηρθε,παρολο που ζητηθηκε απο αλλα μελη.

Εαν ειναι να επικοινωνειτε σε αλλη πλατφορμα,να το πειτε για να κλειδωσει το θεμα(και να ενημερωσετε και τους υπολοιπους που ερχονται εδω και σχολιαζουν που περιμενουν,μην ειναι τσαμπα ανοιχτο.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...