Προς το περιεχόμενο

Calam-Arch-Installer


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update  NEW  Πλεον απο μεριας μου πιστευω εχει ολοκληρωθει το project,  on line γραφικος εγκαταστατης σε arch περιβαλλον.

Τωρα ο χρηστης εχει την ευχερεια να δει την λιστα πακετων και να επιλεξει τι θα μπει και τι οχι πριν ξεκινησει την εγκατασταση και με επιλογη γραφικου περιβαλλοντος και browsers, η λιστα πακετων για την ωρα δεν ειναι πολυ πλουσια οποτε αυτο με τον καιρο θα αλλαζει - ανανεωνεται χωρις ωστοσο να ειναι απαραιτητο νεα εκδοση iso καθως τα modules του εγαταστατη θα παιρνουν την βαση δεδομενων online απο εδω  που θα περναει τα πακετα, οποτε με τον καιρο θα βαλω περισσοτερα menu για text editors, suite/office, audio-video media players καποιους τιτλους παιχνιδιων με κατηγοριοποιηση DE κυριως και οχι με βαση παιχνιδιων, δηλαδη στο menu επιλογης DE kde αντιστοιχα παιχνιδια για kde, gnome Desktop gmome παιχνιδια και ουτω καθεξης.

Αντιστοιχος οδηγος 

 

 

7pzhMuD.png

4k4sQDd.png

 

Στην αρχη της εγκαταστασης επειδη εγω αν δεν βλεπω process πακετων και δεν μπορω να βλεπω σκετη την μπαρα με πιανει ενα αγχος :P στο desktop σκαει ενα τερματικο 2πλο κλικ και βλεπετε τον pacman.log

f0mWkjb.png

 

TvvaHQL.png

 

οποτε θελετε το κλεινετε και το ανοιγετε αν δεν σας αρεσει το terminal

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον το δοκιμασα . Πολυ καλη προσπαθεια ...αλλα ως συνηθως εχω μικρο-παρατηρησεις :)

1. Αυτο με το εξτρα παραθυρο terminal για να βλεπεις τι γινεται ειναι καλη προσθηκη.Καπου ομως (στο ubuntu) εχω δει να το ενσωματωνουν με καποιον τροπο σε gui . Σε κατι updaters που υπαρχουν εκει. Πατας ενα μικρο βελακι και ειτε μεσα στο ιδιο το παραθυρο ειτε ανοιγοντας απο κατω καποιο , βλεπεις τι γινεται σε τερματικο.Δεν ξερω πως το κανουν , ψαξτο ομως , ειναι πιο ομορφο ετσι.
2.Μετα την εγκατασταση διαπιστωσα οτι στα ρεπος ειναι ενεργοποιημενα multilib-testing και multilib.Νομιζω το testing κακως ειναι εκει περα.Επισης ειναι ενεργο και το archlinuxfr.Και λιγο που εψαξα στο pamac δεν υπαρχει καποιο πακετο εγκατεστημενο απο αυτο το ρεπο.Καποτε το βαζαμε για να περασουμε το yaourt.Πλεον κανεις δεν το χρησιμοποιει (ουτε το ρεπο ουτε το yaourt) και ολοι παιζουν με το yay.
3.Εκει που εφτιαξα τον χρηστη στο gui , ειχα τικαρει το autologin...δεν επαιξε ποτε...αυτο λογικα θελει εξτρα ρυθμισεις στον login manager που θα εγκατασταθει (xfce/lightdm στην περιπτωση μου).
4.Το "Install base" "Install programs" ή ο,τι λεει τελοσπαντων ...ειναι πιο σωστο το "Installing base" κλπ...
5.Τα "βασικα προγραμματα" που ειναι προεπιλεγμενα , θελουν μελετη... ;) Θα επανελθω στο θεμα αυτο ...

Σε γενικες γραμμες , μια χαρα δουλεψε η φαση...πολυ καλη δουλεια.
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mphxths είπε

Λοιπον το δοκιμασα . Πολυ καλη προσπαθεια ...αλλα ως συνηθως εχω μικρο-παρατηρησεις :)

1. Αυτο με το εξτρα παραθυρο terminal για να βλεπεις τι γινεται ειναι καλη προσθηκη.Καπου ομως (στο ubuntu) εχω δει να το ενσωματωνουν με καποιον τροπο σε gui . Σε κατι updaters που υπαρχουν εκει. Πατας ενα μικρο βελακι και ειτε μεσα στο ιδιο το παραθυρο ειτε ανοιγοντας απο κατω καποιο , βλεπεις τι γινεται σε τερματικο.Δεν ξερω πως το κανουν , ψαξτο ομως , ειναι πιο ομορφο ετσι.
 

Το σκεφτηκα αυτο πριν απο σενα, το calamares δεν ξερω να το επανασχεδιασω απο την αρχη για να το κομπιλαρω.

 

3 ώρες πριν, mphxths είπε

2.Μετα την εγκατασταση διαπιστωσα οτι στα ρεπος ειναι ενεργοποιημενα multilib-testing και multilib.Νομιζω το testing κακως ειναι εκει περα.

Τα multilib τα εχω ενεργοποιημενα για οποιον θελει να βαλει wine για να φορτωσει κανα παιχνιδι, δεν ξερουν ολοι να παιζουν με τα mirrors.

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Επισης ειναι ενεργο και το archlinuxfr.Και λιγο που εψαξα στο pamac δεν υπαρχει καποιο πακετο εγκατεστημενο απο αυτο το ρεπο.Καποτε το βαζαμε για να περασουμε το yaourt

Το pamac το βαζω για τα aur εξτρα πακετα που θελει καποιος

3 ώρες πριν, mphxths είπε

.
3.Εκει που εφτιαξα τον χρηστη στο gui , ειχα τικαρει το autologin...δεν επαιξε ποτε...αυτο λογικα θελει εξτρα ρυθμισεις στον login manager που θα εγκατασταθει (xfce/lightdm) στην περιπτωση μου.

δεν το δοκιμασα ποτε αυτο το autologin καποιο bug θα ειναι στον installer, εγω bug που εχω βρει ειναι οτι σε uefi εγκατασταση ενω τσεκαρω  boot flag και esp με fat32, msdata το κανει και το διορθωνω απο το gparted και γενικα στο manjaro forum πολλοι το αναφερουν αυτο οτι σε καποιους δεν υπαρχει και σαν επιλογη για flag esp

 

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Το pamac το βαζω για τα aur εξτρα πακετα που θελει καποιος

Ναι το pamac καλως υπαρχει..το archlinuxfr λεω οτι κακως υπαρχει..δεν προσφερει κατι.Καποτε προσεφερε το yaourt..πλεον δεν το χρησιμοποιει κανενας..γιατι ολοι παιζουν με το yay.

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Τα multilib τα εχω ενεργοποιημενα για οποιον θελει να βαλει wine για να φορτωσει κανα παιχνιδι, δεν ξερουν ολοι να παιζουν με τα mirrors.

Nαι δεκτον , αλλα και τα δυο ? και multilib και multilib-testing ?Μηπως γινει καμμια μαλακια αν ειναι και τα 2 ενεργα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Nαι δεκτον , αλλα και τα δυο ? και multilib και multilib-testing ?Μηπως γινει καμμια μαλακια αν ειναι και τα 2 ενεργα?

Δεν νομιζω το wine απο μια πηγη θα τραβηξει, το testing δεν θυμαμαι και εγω πως ενεργοποιηθηκαν, μαλλον εγω καταλαθος, ξερεις τι γινεται? επειδη φτιαχνω customies archiso με pacstrap, ενεργοποιω-απενεργοποιω καποια mirrors οπως κλεινω και τον singlevel = Never αλλο κεφαλαιο αυτο γιατι μου βγαζει erros στα gpg keys επειδη τα εγκαθιστω σε virtual images disk και οχι σε φυσικο δισκο με αποτελεσμα καποιες παραμετρους ξεχναω να τις επαναφερω, οταν την φτιαχνω την διανομη σε iso προς εγκατασταση αυτοματως οτι ειναι δηλωμενο στο pacman.conf συγχρονιζεται και στο εκ-νεας εγκαταστασης δηλαδη δεν πειραζω εγω στον εγκαταστατη πια mirrors θα ανοιξει και κλεισει, οτι ειναι στην iso διανομη συγχρονιζεται με την εκνεου ο διαχειριστης πακετων και δηλωνονται αυτοματα και στην φρεσκια εγκατασταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@μπουρτζοβλαχος Εχω εναν ssd 840 κλείνει 8ετία, αμα δεν μου μείνει στο χέρι απο τα format που θα φάει τυχερός θα είναι. :lol: 

Thanks and gz για τον κόπο σου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι νέος στο Linux. Ένα χρόνο χρησιμοποιώ dual boot το mint και περίπου τους 5 μήνες κατά αποκλειστικότητα. 

Ζαχαρώνω το arch  και τα παρακλάδια του αν και το Manjaro δεν μου πολυαρέσει. Αν κατάλαβα καλά αυτό το iso είναι κάτι σαν το arcolinux ή το endeavourOS ?

Δηλαδή έχεις φτιάξει φίλε ένα arch με κάποιες ρυθμίσεις και το έκανες iso έτοιμο προς χρήσιν?

Θα με ζορίσει σα διανομή ή όχι?

Επίσης θα ήθελα να ξέρω κάθε πότε πρέπει να κάνω updates και πως γίνονται αυτά? Χρησιμοποιούμε την εντολή pacman -Syu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rhtoras Είναι επίπεδο πιο πάνω από arco και endeavour. Αυτό που κάνει είναι να σε πηγαίνει βήμα-βήμα με επιλογές αντί να τα γράφεις χειροκίνητα. Είναι μια arch εγκατάσταση με βοηθό λίγο πολύ. 
 

Εγω λέω κ ξαναλέω ότι σαν διανομή είναι απίστευτα εύκολη, ωστόσο υπάρχουν services ή πακέτα που είτε δεν είναι εγκατεστημένα είτε δεν είναι ενεργοποιημένη. 
 

Αν όμως δεν έχεις το χρόνο κτλ να διαβάσεις πρώτα το arch wiki, θα πρότεινα να παίξεις λίγο με manjaro πρώτα, να δεις πως λειτουργεί η διανομή πάντα με βοήθεια από wiki. Έτσι μετά που θα πας σε καθαρό arch θα αντιλαμβάνεσαι καλύτερα προβληματα τύπου:(μα γιατί δεν τρέχει το login sceeen > γιατί το service δεν είναι ενεργοποιημένο).

Το updates υπάρχει μια κοινή γνώμη που λέει κάθε 2 εβδομάδες περίπου. Ωστόσο. Μπορείς να βάλεις τον lts kernel στην εγκατάσταση αν θες να spammareis updates με λιγότερο ρίσκο.

απο κει κ πέρα, @μπουρτζοβλαχος διαβάζω κάτι τέτοια σχόλια και μου φτιάχνει η IT ημέρα: https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/f8juwc/updated_arch_after_not_having_run_any_updates_for/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rockdye είπε

@rhtoras Είναι επίπεδο πιο πάνω από arco και endeavour. Αυτό που κάνει είναι να σε πηγαίνει βήμα-βήμα με επιλογές αντί να τα γράφεις χειροκίνητα. Είναι μια arch εγκατάσταση με βοηθό λίγο πολύ. 
 

Εγω λέω κ ξαναλέω ότι σαν διανομή είναι απίστευτα εύκολη, ωστόσο υπάρχουν services ή πακέτα που είτε δεν είναι εγκατεστημένα είτε δεν είναι ενεργοποιημένη. 
 

Αν όμως δεν έχεις το χρόνο κτλ να διαβάσεις πρώτα το arch wiki, θα πρότεινα να παίξεις λίγο με manjaro πρώτα, να δεις πως λειτουργεί η διανομή πάντα με βοήθεια από wiki. Έτσι μετά που θα πας σε καθαρό arch θα αντιλαμβάνεσαι καλύτερα προβληματα τύπου:(μα γιατί δεν τρέχει το login sceeen > γιατί το service δεν είναι ενεργοποιημένο).

Το updates υπάρχει μια κοινή γνώμη που λέει κάθε 2 εβδομάδες περίπου. Ωστόσο. Μπορείς να βάλεις τον lts kernel στην εγκατάσταση αν θες να spammareis updates με λιγότερο ρίσκο.

απο κει κ πέρα, @μπουρτζοβλαχος διαβάζω κάτι τέτοια σχόλια και μου φτιάχνει η IT ημέρα: https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/f8juwc/updated_arch_after_not_having_run_any_updates_for/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

Α ευχαριστώ φίλε μου.

Το arch wiki το βρήκα λίγο τρομαχτικό να σου πω την αλήθεια. Το τρομαχτικό το λέω λόγω της απλότητας του. Δε βλέπω να έχει κάτι για κάθε συγκεκριμένο πρόβλημα. Για ότι θα αντιμετωπίσω μπορώ να κάνω και απλό search ή μόνο arch wiki ?

Θέλω να πω: Αντί να κάτσω να διαβάσω όλο το arch wiki γιατί να μην κάτσω να βάλω με τον τρόπο που προτείνεις το arch π.χ και στην πορεία ο,τι πρόβλημα βρω να ρωτάω στα forums όπως εδώ ?

Έχω ακούσει βέβαια πως στο arch forum σου λενε: "Αϊντε διάβασε το wiki " αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι.

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Α ευχαριστώ φίλε μου.

Το arch wiki το βρήκα λίγο τρομαχτικό να σου πω την αλήθεια. Το τρομαχτικό το λέω λόγω της απλότητας του. Δε βλέπω να έχει κάτι για κάθε συγκεκριμένο πρόβλημα. Για ότι θα αντιμετωπίσω μπορώ να κάνω και απλό search ή μόνο arch wiki ?

Θέλω να πω: Αντί να κάτσω να διαβάσω όλο το arch wiki γιατί να μην κάτσω να βάλω με τον τρόπο που προτείνεις το arch π.χ και στην πορεία ο,τι πρόβλημα βρω να ρωτάω στα forums όπως εδώ ?

Έχω ακούσει βέβαια πως στο arch forum σου λενε: "Αϊντε διάβασε το wiki " αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι.

Ευχαριστώ...

Κοιτα αδελφε τι γινεται. Στο archlinux τρεις δρομους μπορεις να παρεις :

1. Εγκατασταση καθαρου archlinux , με τον παραδοσιακο τροπο. Εδω θα ζοριστεις λιγο ωστε να κανεις το συστημα πληρες και λειτουργισιμο γιατι οπως εγραψε και ο @Rockdye θα λειπουν πραγματα.Και οταν θα φτανεις σε σημειο να λες "ωπ , αυτο γιατι δεν λειτουργει ?" θα πρεπει να εχεις τις γνωσεις και την εμπειρια να λες "ωπ , ναι , γιατι λειπει αυτο..κατσε να το περασω" ή απλα να εισαι ολη μερα σε google/arch wiki κλπ για να βρεις τι λειπει.
2.Να βαλεις archlinux με καποιον arch-installer...που θα αυτοματοποιησει καποια βηματα , θα περασει καποια χρησιμα πακετα που δεν περναει η κλασικη εγκατασταση του archlinux , οποτε θα εχεις λιγοτερους πονοκεφαλους στο τελος.Σιγουρα ομως θα χρειαστει επιπλεον σενιαρισμα η διανομη και σε αυτην την περιπτωση.Επισης σε αυτο το σεναριο εισαι "ερμαιο" στις ορεξεις αυτου που εφτιαξε τον arch-installer απο την αποψη , τι πακετα επελεξε να χρησιμοποιησει..ποιον torrent client ? ποιον email client? κλπ κλπ...οποτε εσενα μπορει να μην σου αρεσουν οι επιλογες του και να πρεπει να τα βγαλεις να βαλεις τα δικα σου.
3.Να πας σε καποια ετοιμη arch-based διανομη οπως manjaro/endeavour os κλπ. Σε αυτο σεναριο εχεις σχεδον μηδενικους πονοκεφαλους.Ολα ειναι σεταρισμενα οπως πρεπει.Ειδικα το manjaro εχει κανει πολυ καλη δουλεια.Σε αυτο το σεναριο χανεις την χειροκινητη παραμετροποιηση/ρυθμιση που κανεις στα σεναρια #1 και #2 , οποτε σε περιπτωση προβληματος θα πρεπει να ψαχτεις , ενω στα σεναρια #1 και #2 επειδη ακριβως τα εφτιαξες ολα με τα χερακια σου ,ξερεις πιο γρηγορα τι γαμηθηκε και πως να φτιαχτει.
Τελος και σε αυτο το σεναριο , η επιλογη των εγκατεστημενων πακετων / default προγραμματων ειναι στην διακριτικη ευχερια της διανομης...

Αν καποιο προβλημα ειναι γενικης φυσης , θα βρεις λυσεις ειτε στο arch wiki ειτε σε οποιοδηποτε wiki/forum.Αν αφορα συγκεκριμενα στο arch , καποια ρυθμιση , παραμετροποιηση κλπ , τοτε εξειδικευμενες οδηγιες/λυσεις υπαρχουν στο arch wiki.

Παντως εδω ειμαστε να βοηθησουμε σε ο,τι προκυψει , ο,τι μεθοδο και αποφασισεις να ακολουθησεις...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ArchWiki είναι επαγγελματικό χωρίς υπερβολές. Θα βρεις τα πάντα υπέρ αναλυτικά. Η αυστηρότητα υπάρχει για ακριβώς αυτό το λόγο. Ότι γνωστά κ συνηθισμένα προβλήματα που θα σου σκάσουν καλό είναι να κοιτάξεις αν ήδη περιγράφεται η λύση τους στο Wiki. Σίγουρα κ στο google μέσα από διάφορα Forum θα βρεις απαντήσεις. Απλά η κοινότητα απευθύνεται σε προχωρημένους χρήστες κ δεν είναι το στυλ να σε πάνε βήμα βήμα, με οδηγίες, ή με Screenshot όπως πχ σε Debian/Ubuntu (based) διανομές.

Μη το φοβάσαι. Αξίζει τον κόπο. Υπάρχει ελληνική κοινότητα κ στο FB αλλά κ εδώ το χρησιμοποιούμε κάποια άτομα κ όπου μπορούμε θα βοηθήσουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώγομαι άσχημα να πάω σε arch λόγω του πολύ μεγάλου repository. Βασικά βλέπω ο,τι έχει πολλά πράγματα που εγώ σαν απλός χρήστης χρειάζομαι: φρέσκα προγράμματα, μεγάλο repository, ταχύτητα και δυνατότητα να το φτιάξω όπως το θέλω.

Προσωπικά θα το ξεκινήσω σε λίγο καιρό με κάποιον από τους παραπάνω τρόπους που αναφέρθηκαν.

Ένα πρόβλημα έχω μόνο που με μπερδέψατε: ΟΚ καταλαβαίνω ο,τι εγώ επιλέγω τι και πως θα το βάλω. Αλλά γιατί αν ας πούμε επιλέξω τον συγκεκριμένο τρόπο με το kalamarch και έχει π.χ mozilla δεν μπορώ να του βάλω εγώ brave ή chromium ?

Εντάξει κάποιος έχει επιλέξει κάποια προγράμματα, δεν μπορώ εγώ να βγάλω/βάλω τα δικά μου ?

Νομίζω ο,τι μπορώ σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς ναι. Απλά αν τα κάνεις όλα μόνος σου βήμα-βήμα χειροκίνητα θα έχεις το πλεονέκτημα να λύσεις ευκολότερα μελλοντικά (ή κατά την εγκατάσταση αν προκύψουν) προβλήματα γιατί θα γνωρίζεις αρκετά καλά πως δουλεύει τι. Πχ αν κάνεις κάποια αλλαγή στο Partitioning θα ξέρεις ότι πρέπει να ενημερώσεις το Fstab, που θα το έχεις κάνει gen κατά την εγκατάσταση, αλλιώς θα βρεθείς με έναν non-bootable λειτουργικό κ δε θα ξέρεις γιατί.

Εξαρτάται καθαρά από εσένα κ το πόσο ψυχαναγκαστικός κ τελειομανής είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rhtoras Τον Arch installer τον προσαρμοσα με τετοιο τροπο που στην ουσια κανει την βασικη εγκατασταση απο μηδενικη βαση και οχι απο την τρεχουσα εικονα για να ειναι up to date φρεσκια διανομη, δηλαδη ειναι στην ουσια οπως θα κατεβαζες το αρχικο iso απο  εδω με τον 5.4.15 αλλα στην χειροκινητη εγκατασταση θα σου εβαζε τον 5.5.5 που ειναι μεχρι σημερα, το ακριβως αντιστοιχο ειναι και το δικο μου απλα με αυτοματοποιημενο τροπο, δεν ειναι δεσμευτικο ντε και καλα γιατι με το γραφικο περιβαλλον μπορεις με τον browser να μπεις στο wiki και να κανεις χειροκινητη εγκατασταση που σου δινει το πλεονεκτημα να κανεις copy-paste τις εντολες στο τερματικο αντι να τις γραφεις με το χερι, καθε 1η του μηνος θα βγαζω και εγω παραλληλα updated εικονα και αυτο γιατι με καθε εκδοση pacstrap και πυρηνα ληγουν τα keys gpg και εχει αναφερθει πολλακις στο arch forum οτι παλαιες εκδοσεις arch iso δηλαδη ενος χρονου δεν μπορει o pacman να κανει check τα keys των πακετων.

 

Παμε τωρα στην αντιθεση του προβληματος με σενα, και χαιρομαι που αναφερεις ευθυς εξ αρχης οτι εισαι νεος στο linux, δυστυχως κατα την αποψη των arch communities εισαι ανεπιθυμητος στα forum για επιλυση οποιοδηποτε προβληματος αν χρησιμοποιεις κατα την εγκατασταση arch installer η καποια παρεμφερη arch based διανομη, δηλαδη οποιος δεν εγκαταστησει arch με χειροκινητο τροπο δεν ειναι arch διανομη ειναι κατι αλλο, παραθετω και ενα μηνυμα

Just keep in mind that if you make an installation using this, you won't get support from r/archlinux or the official forums, because this does not count as an Arch Linux installation, but rather a Calam-Arch installation. Calam-Arch(or however the end result is named) is not Arch Linux, even if it's a derivative that happens to use the same repositories.

edit: Fine, the end result may indeed be a bitperfect replica of a manually installed vanilla Arch install. However, no matter how you hate me or my point and the very next fact here, it is still very important to acknowledge for anyone who thinks about using this installer: BY USING AN UNOFFICIAL INSTALLER, YOU VOID YOURSELF FROM OFFICIAL SUPPORT ON YOUR ARCH LINUX INSTALLATION, BOTH ON FORUMS AND R/ARCHLINUX. Just keep that in mind.

Other than that, looks like a great installer!

edit 2:

These forums are for Arch Linux x86_64 ONLY.

Not Antegros, or Apricity, or Manjaro, or any of the "easy Arch installers", nor Arch-ARM; nothing other than vanilla 64-bit Arch Linux. Ask those communities for support. If you have installed Arch, please read the rules before posting. README: Forum Rules.

Please note, that in signing up to these forums, you agree to the Arch Linux Privacy Policy, and any information you post to these boards will be considered "public information".

Source: https://bbs.archlinux.org/misc.php?action=rules

Though, I personally wouldn't mind too much helping a person with another distro and/or Arch installer product, and some others are too - this rule is a bit more factual than real. But, nonetheless, it is there, it is very relevant to the topic, and, therefore I believe that it is a very important mention.

απο την δημοσιευση που εκανα  εδω μεγαλες αντιδρασεις, και γιαυτο δεν τολμησα να κανω δημοσιευση στο arch forum διαγραφη post και μπαναρισμα σιγουρακι και λιγες μερες αργοτερα καποιος χρηστης εκανε cross της δημοσιευσης μου  εδω το οποιο διεγραψε ο topic starter το αρχικο post οι απαντησεις εμειναν απλα δεν ειναι ορατο στο reddit εγω κρατησα το link, δεν περιμενω η επισημη κοινοτητα τωρα η στο αμεσο μελλον να υιοθετησει οποιονδηποτε αυτοματοποιημενο εγκαταστατη, και αν διαβασεις τα σχολια στο reddit δεν θελουν το arch να γινει φιλικο στον χρηστη σαν ubuntu υπαρχουν και αλλες διανομες πιο φιλικες, το arch δεν προσφερεται και ουτε επιθυμει να προσελκυσει πολυ κοσμο, οποιος θελει να παει στο wiki να μαθει τη χρυση βιβλος (ευαγγελιο) και τοτε γινεται αποδεκτος.

PS τωρα αυτο δεν μοιαζει σαν τεκτονικη στοα μυησης? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...