Προς το περιεχόμενο

Calam-Arch-Installer


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Κατάλαβα πως πάει το όλο θέμα. Για να κάνω μετά τα updates απλώς πατάω


sudo pacman -Syu

και κατα τα λοιπά είμαι έτοιμος έτσι?

Θα γράψω εντυπώσεις σε κανένα μήνα που θα είμαι έτοιμος, ελπίζω να σαι εδώ!

Ναι μετα την εγκατασταση μιας εμδομαδας για να μαζευτουν updates πετας το sudo pacman -Syu και εισαι ετοιμος, οποτε θες ξεκινα την εγκατασταση εδω θα ειμαι, εγω θα σου προτεινω να κανεις την εγκατασταση κανα 2 φορες με τον εγκαταστατη σε vm να εξοικειωθεις με την εγκατασταση, μια φορα σε legacy boot τη σβηνεις την εγκατασταση 1-2 φορες σε uefi το πως να οργανωσεις το partitioning uefi να κανεις προσαρτηση /boot/efi esp partition / root αν σε ενδιαφερει η σε κρυπτογραφημενο διαμερισμα /boot ext2 /boot/efi  esp fat32 / root, δοκιμασε σε καθε εγκατασταση διαφορετικο DE δοκιμασε dual boot με αλλη διανομη linux η παραλληλα windows και οταν νιωσεις οτι το παιζεις στα δαχτυλα με την εγκατασταση πηγαινεις αφοβα και σε πραγματικη εγκατασταση μην περιμενεις μηνα, δηλαδη μπορεις να εκμεταλλευτεις 1 μηνα 2-3 εγκαταστασεις τη βδομαδα σε vm ανα 2-3 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Ναι μετα την εγκατασταση μιας εμδομαδας για να μαζευτουν updates πετας το sudo pacman -Syu και εισαι ετοιμος, οποτε θες ξεκινα την εγκατασταση εδω θα ειμαι, εγω θα σου προτεινω να κανεις την εγκατασταση κανα 2 φορες με τον εγκαταστατη σε vm να εξοικειωθεις με την εγκατασταση, μια φορα σε legacy boot τη σβηνεις την εγκατασταση 1-2 φορες σε uefi το πως να οργανωσεις το partitioning uefi να κανεις προσαρτηση /boot/efi esp partition / root αν σε ενδιαφερει η σε κρυπτογραφημενο διαμερισμα /boot ext2 /boot/efi  esp fat32 / root, δοκιμασε σε καθε εγκατασταση διαφορετικο DE δοκιμασε dual boot με αλλη διανομη linux η παραλληλα windows και οταν νιωσεις οτι το παιζεις στα δαχτυλα με την εγκατασταση πηγαινεις αφοβα και σε πραγματικη εγκατασταση μην περιμενεις μηνα, δηλαδη μπορεις να εκμεταλλευτεις 1 μηνα 2-3 εγκαταστασεις τη βδομαδα σε vm ανα 2-3 μερες

Ο υπολογιστής που έχω τώρα είναι αρκετά παλιός με 2 gb ram σκέψου και δεν έχω τη δυνατότητα για vm (παρότι δεν έχω ξανακάνει εγκατάσταση σε vm).

Ευελπιστώ πως σε 1 μήνα θα έχω ένα καλύτερο μηχάνημα και θα μπορώ να κάνω κατευθείαν την εγκατάσταση. Σκέψου οτι πριν 1 χρόνο σε win δεν ήξερα να κάνω ουτε format και τώρα έχω βάλει 3 φορές linux, έχω σχεδιάσει και ανεβάσει δικιά μου ιστοσελίδα κ.ο.κ Μαθαίνω με όρεξη και επιμονή.

Θα επιστρέψω με νέα μου ελπίζω και νωρίτερα. Θεωρώ ο,τι θα τα πάμε καλά με το arch γιατί είναι διακαής πόθος εδώ και κανα μήνα και θέλω να με πιέσω και να μπω στο θαυμαστό κόσμο του aur.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rhtoras Εχε υπόψιν σου ότι ο Pacman ΔΕΝ κάνει update πακέτα του AUR. Για να κανεις mass update πακέτα του aur μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον aur helper (σκέψου το ξαδερφάκι του Pacman αλλά για aur πακέτα) όπως ο yay
Τώρα τι γίνεται, αν κανείς yay -S syu, θα κάνει update  και τα πακέτα του συστήματος και του aur. Το πιο ασφαλές είναι να τρέχεις πάντα πρώτα το pacman -Syu και μετά το yay -Syu. 
Αυτός είναι και ο λόγος που ακούς διάφορες arch based διανομές να σπάνε, όπως η manjaro. Το πακέτο το aur έχει ανανεωθεί ενώ τα dependencies στο manjaro μένουν πίσω. Έτσι γίνεται desync και γκρινιάζουν ότι το arch δεν είναι stable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για να κανεις ενημερωση ολα τα πακετα (και pacman και aur) Απλα γραφεις yay στο τερματικο και τα κανει ολα μαζι δε χρειαζεται να γραψεις yay -Syu, ειναι πιο ευκολο ετσι.

Φίλε ήθελα να σου πω συγχαρητήρια για τον installer σου, κάνει αυτό που πρέπει, βάζει vanilla arch χωρις πιπες (οπως το flatpak) πραγματικά ο μόνος installer που δεν μπαίνει στο δρόμο σου. Θα ήθελα να σου ζητήσω να δίνεις και την επιλογή για sway μιας και είναι ο καλύτερος wayland compositor (wl roots). Πραγματικά πιστεύω πως το arch linux περα απο την καλυτερη διανομη all around ειναι και η πιο ευκολη για αρχαριους χρηστες καθως το aur εχει τα παντα και το pacman ειναι γρηγορο και δε σπαει οπως το apt (το οποιο πραγματικα ειναι χειριστο) ειδικα μαζι με KDE κι εσυ μας εδωσες ενα ευκολο τροπο για install τον οποιο μπορω να προτεινω σε απλο κοσμο και το εχω κανει (πηγε καλα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, samantas5855 είπε

η πιο ευκολη για αρχαριους χρηστες καθως το aur εχει τα παντα

Ε δεν νομιζω να κρινεται ετσι η ευχρηστια μιας διανομης ... απο το ποσα πακετα εχει ας πουμε... και μαλιστα σε ανεπισημο "ρεπο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, samantas5855 είπε

 

 Θα ήθελα να σου ζητήσω να δίνεις και την επιλογή για sway μιας και είναι ο καλύτερος wayland compositor (wl roots). 

 

wayland δεν εχω μεγαλη εμπειρια μιας και ειμαι παραδοσιακος xfceακιας και ας μοιαζει ρετρο  του 90-2000 windows, το wayland ειναι καπως ιδιορρυθμο στα του gnome, kde με κλειστους οδηγους οποτε το αφηνω στην απεξω για να εχουν την ευχερεια οι καπως πιο εμπειροι που ξερουν τι ακριβως ζητανε, εγω για χρηση compositor (διαφανειας παραθυρων) κατι σαν και αυτοScreenshot_2021-04-25_20-38-02.png.b80f15ed5ac25949ee7a90b17fe20d12.png

εχω το compton οπως ακριβως διαθετει ο τυπος στο βιντεο με χρηση wayland

 

θεωρω κατα την ταπεινη μου αποψη μεσα απο την προσωπικη εμπειρια συνδιασμος xorg-compton για τα περισσοτερα DE αν οχι σε ολα και με καλυτερη συμβατοτητα ως προς τους κλειστους οδηγους λιγο πιο ολοκληρωμενο σε σχεση με το wayland, το wayland δεν το εχω σπουδασει δεν μπορω να κανω πειραματα παιρνοντας στον λαιμο μου απειρους χρηστες, αυτο αλλωστε ειναι και ο σκοπος του εγκαταστατη απλος και λιτος, καποιοι στο sourceforge με ρωτουσανε στο mail γιατι δεν βαζω επιλογη για zen kernel, lts kernel αντι για pamac helper τον yay τον paru, pamac-all κ.λ.π η να βαλω επιλογη για systemd-boot και αλλα τετοια κουλα, αν αρχισω και μεγαλωνω την λιστα γινεται πολυ εξατομικευμενο το πραγμα, ο αρχαριος θα βλεπει ενα χαος κατι σαν το archfi και θα χαθει στη λιστα, εγω μια φορα δοκιμασα το archfi και εβλεπα να χανομαι μεσα απο μενου σε υπομενου δηλαδη η χειροκινητη εγκατασταση πιο κατανοητη μου φαινοτανε.

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...