Προς το περιεχόμενο

Η 4η ταινία Matrix θα κάνει πρεμιέρα στους κινηματογράφους στις 21 Μαΐου του 2021


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, jerry banana said:

Παιδια σοβαρη ερωτηση δεν εχω δει καμια ταινια,απο που να ξεκινησω ?Μιας και ερχονται οι γιορτες και θα εχω χρονο.Ευχαριστω.Επισης τη σειρα προβολης μου να μου πειτε για να καταλαβω την ιστορια.

Από την πρώτη. Είναι αρκετά καλή ταινία. Η δεύτερη είναι meh και η τρίτη super meh. Έξυπνο concept απλά από ένα σημείο και μετά το γαμήσανε.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό sequel,  ειδικά τα 1 & 2 το 3ο δεν μου άρεσε τόσο, προσωπικά. Αν σκηνοθετήσουν οι Wachowskis Sis θα είναι επίσης +.

Τώρα 4η ταινία για τον ήρωα που ήταν ο μεσσίας αλλά θυσιάστηκε μου μοιάζει με άρμεγμα..πάλι. Μακάρι να διαψευσθώ.

Η πρεμιέρα μοιάζει να είναι μακριά για να είναι αληθινή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DonVicious είπε

Από την πρώτη. Είναι αρκετά καλή ταινία. Η δεύτερη είναι meh και η τρίτη super meh. Έξυπνο concept απλά από ένα σημείο και μετά το γαμήσανε.

Nope απλα σου άρεσε σκηνοθετικά το 1 και η φωτογραφία του/ατμόσφαιρα αλλά δεν κατάλαβες το περιεχόμενο. 

 

Το 1 απο μόνο του είναι απλά η εισαγωγή

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Longshot Potential Spoiler Alert

Spoiler

Ρε λέτε να παίξει crossover μεταξύ John Wick και Matrix 4...;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Παιδια σοβαρη ερωτηση δεν εχω δει καμια ταινια,απο που να ξεκινησω ?Μιας και ερχονται οι γιορτες και θα εχω χρονο.Ευχαριστω.Επισης τη σειρα προβολης μου να μου πειτε για να καταλαβω την ιστορια.

Πω πω δηλαδή δεν έχεις δει τον Nio?Την Trinity στα μαύρα? Την Monica στα λευκά εφαρμοστά? Λιθοβολισμός φίλε μου τουλάχιστον!! 😛

Μακριά λίγο η προβολή ελπίζω να ζω να το δω ... Αναμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Απο το 1 φυσικά μετά το 2 (reloaded) και μετά το 3 (revolutions) 

και αν είσαι απο αυτούς που τους άρεσε μόνο το 1 απλά δεν κατάλαβες την ταινία/υπόθεση/ιστορία/αντικείμενο/ερμηνεία/συμπεράσματα οπότε ή πρέπει να ξαναδείς το 1 κάμποσες φορές προσέχοντας παραπάνω τις λεπτομέρειες και τα μηνύματα παράλληλα διαβάζοντας για το περιεχόμενο της online για να βοηθηθείς ή αν βαριέσαι απλά άστο δες και το 4 που θα ειναι ακριβώς για τέτοιο κοινό δυστυχώς (υποθέτω) που δεν έχει καμία σχέση με την τριλογία αλλά θα δει πολύ καλό cgi pew pew pew kung fu

To 1 ανοίγει την ιστορία και βάζει τους προβληματισμούς το 3 δίνει την λύση και το 2 ενώνει την υπόθεση μεταξυ του 1 και του 3.  

Ά επίσης αν όντως θέλεις να καταλάβεις την τριλογία και να την ευχαριστηθείς την βλέπεις με σεβασμό δηλαδή απο την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς να πάς μπροστά την ταινία (πίσω για να ξαναδείς κάτι που δεν κατάλαβες ειναι οκ αλλά καλύτερα όχι την πρώτη φορά για να μην χαθεί το imersion εκτός αν κάνεις μόνο λίγα δευτερόλεπτα πίσω και δεν το πάρεις ψωμοτύρι κάθε στιγμή να κάνεις rewind) και εννοείται  χωρίς να αποσπάς την προσοχή σου κάνοντας παράλληλα κάτι άλλο πχ να παίζεις call of duty ενδιάμεσα ή να κάνεις τρελίτσες με το έτερον σου ήμισυ.

Και αν δεν έχεις χρόνο να δεις την ταινία απλά μην την δεις όταν δεν έχεις χρόνο και βάλτην μια μέρα που θα έχεις μην σταματήσεις δηλαδή κάποια ταινία στην μέση για να δεις το άλλο μισό αύριο. Ειδικά αν θες να τις δεις συνεχόμενα τσέκαρε πόση ώρα κρατάνε οι ταινίες και προγραμματίσε αναλόγως.

Επίσης αν δεν μπορείς να ακούς στα αγγλικά ρώτα online για να βρεις καλους 3rd party υπότιτλους γιατι οι περισσότεροι υπότιτλοι απλά χάνουν αρκετά στην μετάφραση. 

τον τρελανες ρε ανθρωπε, τι του γραφεις; ταινια θα δει δεν θα παει σε κανα πολεμο... σιγα μην τραυματιστει θανασιμα.

επισης λεει οτι δεν εχει δει καμια ταινια οποτε ξεκινα οδηγιες απο τον βωβο κινηματογραφο για αρχη και βγαλε το αχτι σου να γραφεις.

εξυπναδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δει 11 φορές το Matrix I και αρκετές φορές τα επόμενα 2 της τριλογίας, με κάθε νέα προβολή μετά από αρκετό διάβασμα σχετικών φιλοσοφικών προεκτάσεων ... τολμώ να πω πώς υπάρχει σεναριακός χώρος να κινηθεί ένα 4ο αποκλειστικά για να απαντήσει μερικά πράγματα που δεν απαντήθηκαν στα πρώτα 3. Όχι απαραίτητα όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Nope απλα σου άρεσε σκηνοθετικά το 1 και η φωτογραφία του/ατμόσφαιρα αλλά δεν κατάλαβες το περιεχόμενο. 

 

Το 1 απο μόνο του είναι απλά η εισαγωγή

 

Θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις λίγο, για το τι ακριβώς δεν καταλάβαμε εμείς που δεν μας άρεσε το 2 και το 3, σε σχέση με το άκρως ψαγμένο 1;

Εμένα μπορώ να σου πω πως με ξενέρωσε ακόμη και το 1, βλέποντας την συνέχεια των 2 και 3...

Και το ίδιο συνέβη και με άλλες "τριλογίες" π.χ. Hunger games, Maze Runner κτλ. Δυνατές οι πρώτες ταινίες, ενώ οι συνέχειες μου φάνηκαν απλοϊκές και ότι γίνανε μόνο και μόνο για να "αρμέξουν" τo franchise οι εταιρείες παραγωγής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Πω πω δηλαδή δεν έχεις δει τον Nio?Την Trinity στα μαύρα? Την Monica στα λευκά εφαρμοστά? Λιθοβολισμός φίλε μου τουλάχιστον!! 😛

Μακριά λίγο η προβολή ελπίζω να ζω να το δω ... Αναμένω.

:P θα τα δω τωρα γιαυτο ζητησα τα φωτα σας.

51 λεπτά πριν, DonVicious είπε

Από την πρώτη. Είναι αρκετά καλή ταινία. Η δεύτερη είναι meh και η τρίτη super meh. Έξυπνο concept απλά από ένα σημείο και μετά το γαμήσανε.

ευχαριστω πολυ

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Απο το 1 φυσικά μετά το 2 (reloaded) και μετά το 3 (revolutions) 

και αν είσαι απο αυτούς που τους άρεσε μόνο το 1 απλά δεν κατάλαβες την ταινία/υπόθεση/ιστορία/αντικείμενο/ερμηνεία/συμπεράσματα οπότε ή πρέπει να ξαναδείς το 1 κάμποσες φορές προσέχοντας παραπάνω τις λεπτομέρειες και τα μηνύματα παράλληλα διαβάζοντας για το περιεχόμενο της online για να βοηθηθείς ή αν βαριέσαι απλά άστο δες και το 4 που θα ειναι ακριβώς για τέτοιο κοινό δυστυχώς (υποθέτω) που δεν έχει καμία σχέση με την τριλογία αλλά θα δει πολύ καλό cgi pew pew pew kung fu

To 1 ανοίγει την ιστορία και βάζει τους προβληματισμούς το 3 δίνει την λύση και το 2 ενώνει την υπόθεση μεταξυ του 1 και του 3.  

Ά επίσης αν όντως θέλεις να καταλάβεις την τριλογία και να την ευχαριστηθείς την βλέπεις με σεβασμό δηλαδή απο την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς να πάς μπροστά την ταινία (πίσω για να ξαναδείς κάτι που δεν κατάλαβες ειναι οκ αλλά καλύτερα όχι την πρώτη φορά για να μην χαθεί το imersion εκτός αν κάνεις μόνο λίγα δευτερόλεπτα πίσω και δεν το πάρεις ψωμοτύρι κάθε στιγμή να κάνεις rewind) και εννοείται  χωρίς να αποσπάς την προσοχή σου κάνοντας παράλληλα κάτι άλλο πχ να παίζεις call of duty ενδιάμεσα ή να κάνεις τρελίτσες με το έτερον σου ήμισυ.

Και αν δεν έχεις χρόνο να δεις την ταινία απλά μην την δεις όταν δεν έχεις χρόνο και βάλτην μια μέρα που θα έχεις μην σταματήσεις δηλαδή κάποια ταινία στην μέση για να δεις το άλλο μισό αύριο. Ειδικά αν θες να τις δεις συνεχόμενα τσέκαρε πόση ώρα κρατάνε οι ταινίες και προγραμματίσε αναλόγως.

Επίσης αν δεν μπορείς να ακούς στα αγγλικά ρώτα online για να βρεις καλους 3rd party υπότιτλους γιατι οι περισσότεροι υπότιτλοι απλά χάνουν αρκετά στην μετάφραση. 

ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη σου περιγραφη και τις γενικοτερες συμβουλες σου φιλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανά σενάρια ?

Spoiler

Είναι όλοι στο matrix (και οι μηχανές) ?

Διαστημική απειλή και ενώνονται μηχανές και άνθρωποι ?

Ο αρχιτέκτονας βαρέθηκε και αποφάσισε να σπάσει την ανακωχή ?

Η προφήτης ήταν μεταφυσικό ον ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Πιθανά σενάρια ?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Είναι όλοι στο matrix (και οι μηχανές) ?

Διαστημική απειλή και ενώνονται μηχανές και άνθρωποι ?

Ο αρχιτέκτονας βαρέθηκε και αποφάσισε να σπάσει την ανακωχή ?

Η προφήτης ήταν μεταφυσικό ον ?

 

 

Θα πρότεινα να δεις η να δείτε το 13th floor. Βγήκε το 1999.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...