Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στη σύνδεση / Ανανέωση καλωδίων?


Reis20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είναι αρκετός καιρός που αντιμετωπίζω πρόβλημα με την σύνδεση μου στο Ιντερνετ. Είναι στιγμές που ακόμα και σε απλό σερφάρισμα κολλάει, το ίδιο ισχυει και σε κατέβασμα ταινιών καθώς και σε gaming (μη φανταστειτε και πολλα...) αλλά ανεβάζει ping για μερικά δευτερόλεπτα και έπειτα επιστρέφει στα κανονικά του. Ολα αυτά ανεξαρτήτως συσκευής (3 κινητα, 3 λαπτοπ και ενα σταθερο.)

Εγινε αλλαγή εταιρίας απο vodafone σε wind, η οποία μου έκανε προσφορά για οπτική ίνα έξω απ το σπιτι κλπ κλπ. 

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Ενώ συγχρονίζει μια χαρά και σε μεγάλες ταχύτητες (απ όσο βλέπουν οι τεχνικοί που έχω επικοινωνήσει στο τηλέφωνο, αλλά και απ' όσο γνωρίζω την περιοχή, μιας και τα κεντρικά του ΟΤΕ (πρώην) βρίσκονται 2 στενά απ΄το σπίτι, συνεπώς και όλες οι κεντρικές συνδέσεις ή κόμβοι ή ό,τι άλλο.. ) εξακολουθεί να ρίχνει στιγμιαία το ίντερνετ ή/και να κολλάει.

Άλλαξα splitter και ρουτερ εννοείται, απο τη μια εταιρία στην άλλη. Οι άνθρωποι των τηλ. εξυπηρετήσεων δεν μπορούν να δούν κάτι μιας και το πρόβλημα είναι εντελώς στιγμιαίο και άτακτο χρονικά.

Η λογική λοιπόν λέει πως το μόνο που μένει να δούμε είναι η καλωδίωση από την πρίζα του τηλεφώνου μέχρι το καφάο (ή αν υπάρχει κοντινότερο σημείο στο σπίτι)

Γνωρίζετε εάν και πώς μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο δηλ. ανανέωση καλωδίων? (δεν γνωρίζω ποσα χρόνια είναι τα καλωδια αυτα, σιγουρα πανω απο 30). Εάν το κάνει ο πάροχος ή μόνο η Cosmote-ΟΤΕ ή εάν χρειάζεται να καλέσω ιδιώτη? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Γιάννης.

Επεξ/σία από Reis20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακουστώ περίεργος, αλλα μήπως κάποια συσκευή επηρεάζει τη γραμμή σου; Κυκλοφορεί ένας οδηγός της cyta για το τι να αποφεύγουμε σε συνδέσεις Adsl/Vdsl. Δηλαδή αν υπαρχει κατι δίπλα στο router, η αν κατι άλλο επηρεάζει τα καλώδια, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tasanton είπε

Μπορεί να ακουστώ περίεργος, αλλα μήπως κάποια συσκευή επηρεάζει τη γραμμή σου; Κυκλοφορεί ένας οδηγός της cyta για το τι να αποφεύγουμε σε συνδέσεις Adsl/Vdsl. Δηλαδή αν υπαρχει κατι δίπλα στο router, η αν κατι άλλο επηρεάζει τα καλώδια, κλπ.

έχω ηδη μιλήσει και για αυτο με τους τεχνικούς, δεν υπαρχει κατι πλεον κοντά ( εχω ενα repeater tp-link αλλα μου κάνει τα ίδια και χωρις αυτο!)

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...