Προς το περιεχόμενο

Ρετάρισμα μηχανής στην 4η και 5η ταχύτητα


georgekom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Έχω το Seat Ibiza TSI 1.2 105hps

Εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει το εξής :

Όταν είμαι στην Εγνατία, στις χαμηλές στροφές στην 4η αλλά κυρίως στην 5η ταχύτητα, όταν πατάω το γκάζι για να επιταχύνει, παρατηρώ ένα μικρό ρετάρισμα στην μηχανή, κάτι σαν να κλωτσάει, σαν να κόβεται στιγμιαία η λειτουργία της.  Δηλαδή όταν κυρίως ζορίζεται να επιταχύνει από τις χαμηλές στροφές. Στις πρώτες 3 ταχύτητες δεν μου το κάνει.

Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Αν θέλεις να επιταχύνεις και βλέπεις ότι οι στροφές είναι χαμηλά γιατί δεν κατεβάζεις ταχύτητα;

Γιατι στον αυτοκινητόδρομο επιτυγχάνεις καλύτερη οικονομία σε χαμηλές στροφές με μεγάλο φορτίο (μεγάλη σχέση - ανοιχτή πεταλούδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως είναι μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστής. Το παρατήρησα στο Mazda 6 , μόλις τα άλλαξα ( αγοράστηκε μεταχειρισμένο) το αμάξι έστρωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgekom είπε

Καλημέρα

Έχω το Seat Ibiza TSI 1.2 105hps

Εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει το εξής :

Όταν είμαι στην Εγνατία, στις χαμηλές στροφές στην 4η αλλά κυρίως στην 5η ταχύτητα, όταν πατάω το γκάζι για να επιταχύνει, παρατηρώ ένα μικρό ρετάρισμα στην μηχανή, κάτι σαν να κλωτσάει, σαν να κόβεται στιγμιαία η λειτουργία τηςΔηλαδή όταν κυρίως ζορίζεται να επιταχύνει από τις χαμηλές στροφές. Στις πρώτες 3 ταχύτητες δεν μου το κάνει.

Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει?

 Ρευματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Γιατι στον αυτοκινητόδρομο επιτυγχάνεις καλύτερη οικονομία σε χαμηλές στροφές με μεγάλο φορτίο (μεγάλη σχέση - ανοιχτή πεταλούδα)

Μάστορα ετσι όπως τα λες βρωμιζει ο κινητήρας( βαλβίδες) και ο καταλυτης.έιδικα αν ειναι ντίζελ.τι να κάνεις την οικονομία αν μακροπρόθεσμα θα σου βγει πιο ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georgekom είπε

Καλημέρα

Έχω το Seat Ibiza TSI 1.2 105hps

Εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει το εξής :

Όταν είμαι στην Εγνατία, στις χαμηλές στροφές στην 4η αλλά κυρίως στην 5η ταχύτητα, όταν πατάω το γκάζι για να επιταχύνει, παρατηρώ ένα μικρό ρετάρισμα στην μηχανή, κάτι σαν να κλωτσάει, σαν να κόβεται στιγμιαία η λειτουργία της.  Δηλαδή όταν κυρίως ζορίζεται να επιταχύνει από τις χαμηλές στροφές. Στις πρώτες 3 ταχύτητες δεν μου το κάνει.

Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει?

     Αν γνωρίζετε την αναλογία κιλών στον ιππο του αυτοκινήτου σας , τότε είναι εύκολο να δώσετε μόνος σας τις απαντήσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μάστορα ετσι όπως τα λες βρωμιζει ο κινητήρας( βαλβίδες) και ο καταλυτης.έιδικα αν ειναι ντίζελ.τι να κάνεις την οικονομία αν μακροπρόθεσμα θα σου βγει πιο ακριβό.

εμπιστες πηγες γι αυτο που λες υπαρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εμπιστες πηγες γι αυτο που λες υπαρχουν?

Άμα θες να καθίσουμε να αναλύσουμε το θέμα αυτό δεν μας φτάνουν 100 σελίδες.άκουσε με της δουλειάς ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Άμα θες να καθίσουμε να αναλύσουμε το θέμα αυτό δεν μας φτάνουν 100 σελίδες.άκουσε με της δουλειάς ειμαι.

δυο - τρια λινκ φτανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δυο - τρια λινκ φτανουν

Τι να τα κάνω τα λινκ.πρωτος μηχανικος σε vlcc ειμαι 7 χρονια .ξερω ανάλογα με το πως εχουν δουλεψει οι μηχανες τι θα βρω οταν τις λύνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Τι να τα κάνω τα λινκ.πρωτος μηχανικος σε vlcc ειμαι 7 χρονια .ξερω ανάλογα με το πως εχουν δουλεψει οι μηχανες τι θα βρω οταν τις λύνω.

εγω θελω τα λινκ διοτι δεν εχω ακουσει για κινητες να βγαζουν θεμα οταν λειτουργουν σε καταστασεις υψηλου φορτιου*, οποτε θα ηθελα να δω πηγες που να τεκμηριωνουν οσα λες.

*δε λεμε να το ξεφτιλησει και να κανει "πυρακια"

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...