Προς το περιεχόμενο

Τώρα η ΕΛ.ΑΣ θα μπορεί να «ξεκλειδώνει» συνομιλίες στα Viber και WhatsApp


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Ο ρατσισμός αφορά γενετικά χαρακτηριστικά. Η θρησκεία είναι θέμα επιλογής. Αυτή είναι η διαφορά. Δεν έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Το να κρίνω την θρησκεία σου, όπως το να κρίνω την ομάδα σου ή το αυτοκίνητο σου είναι θεμιτά στην λογική ότι αποτελούν επιλογές σου και ουσιαστικά κρίνω τα κριτήρια με τα οποία τα επέλεξες. Το να σε κρίνω επειδή είσαι κοντός ή μαύρος είναι ρατσισμός γιατί δεν το διάλεξες. Είναι τόσο απλό.

Ωραίος. Άρα ο Χίτλερ δηλαδή δεν ήταν ρατσιστής, αφού το να είσαι Εβραίος είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ε?

Πες το στους Εβραίους αυτό να μη θίγονται...

Τα σκέφτεστε και τα λέτε ορισμένοι ή απλά έτσι σας ξεφεύγουν? 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, polaki είπε

Ωραίος. Άρα ο Χίτλερ δηλαδή δεν ήταν ρατσιστής, αφού το να είσαι Εβραίος είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ε?

Πες το στους Εβραίους αυτό να μη θίγονται...

Τα σκέφτεστε και τα λέτε ορισμένοι ή απλά έτσι σας ξεφεύγουν? 

Το κλασικό τρολ που σε άσχετη κουβέντα θα φέρει παράδειγμα με τον Χίτλερ. Υπάρχει ολόκληρο εδάφιο στην Wikipedia για την περίπτωση σου. Άντε και εις ανώτερα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Το κλασικό τρολ που σε άσχετη κουβέντα θα φέρει παράδειγμα με τον Χίτλερ. Υπάρχει ολόκληρο εδάφιο στην Wikipedia για την περίπτωση σου. Άντε και εις ανώτερα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law

ahaha φίλε μου πρωί πρωί γέλασα γιατί δεν το ήξερα καν αυτό! Έμαθα και κάτι καινούριο!! 

Όπως και να έχει πάντως, η ουσία είναι ότι η έννοια του ρατσισμού δεν χρειάζεται να κολλάει στις λέξεις ή στην ακριβή σημασία αλλά σε ένα ευρύτερο πλαίσιο του κατά πόσο κάποιος ενοχλείται με χαρακτηρισμούς. Προσωπικά εδώ και καμιά 15ετία που έχω λίγο σοβαρευτεί έχοντας κάτσει να καταλάβω 2-3 πράγματα (και να μη γελάω με ηλιθιότητες του στυλ once you go black you never go back που κάποτε γελούσα), προσπαθώ να είμαι προσεκτικός στο τί λέω, ειδικά αν μιλάμε για γραπτό λόγο, ακριβώς για να μην παρεξηγηθεί κάποιος. 

Για να λήξει αυτό, και επειδή μου την πέσατε για τον Σφακιανάκη τον οποίο χωρίς καν να το θέλω φάνηκε σα να τον υπερασπίστηκα λέγοντας "έναν σοβαρό είχαν και τον έδιωξαν και τώρα μας λένε για κρακάρισμα encryption", η ουσία μου είναι αφενός στο τί έχει να κάνει με Σφακ εγώ δεν ξέρω, και τα λινκς που παρατέθηκαν στα δικά μου μάτια δεν "έπεισαν" για το ότι είναι ασόβαρος, και αφετέρου θα ξαναπώ ότι το αν η οποιαδήποτε ηγεσία της αστυνομίας ή άλλης Ελληνικής υπηρεσίας υπαινίσσεται ότι βρήκε το φάρμακο κατά του καρκίνου (το οποίο είναι πιο εύκολο τελικά να συμβεί απ'το να διαλαλούν δεξιά και αριστερά ότι διαβάζουν τα μηνύματά μας) θα τους πάρουμε (όλοι μας, όχι μόνο εγώ) στα σοβαρά όταν ΔΟΥΜΕ το πώς γίνεται αυτό..

Ειδικά όταν σε όλο το internet η μοναδική υπηρεσία που υπερηφανεύεται για αυτό είναι η Ελληνική... Οι άλλες ακόμα και αν το έχουν καταφέρει στο βαθμό που το ξεφωνίζουν οι δικοί μας, προφανώς είναι πιο έξυπνες να μην το διαφημίζουν κιόλας ώστε να διώχνουν τους κακόβουλους από της εφαρμογές που (υποτίθεται ότι) μπορούν να παρακολουθούν...

Αυτά και καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 3:39 ΜΜ, apostolosapok είπε

Δεν στέκει αυτή η λογική το έχουμε πει 100 φορές μπορεί η εκάστοτε κυβέρνηση να θεωρήσει αυτά που έψαξες εσύ στο ίντερνετ η μία συζήτηση που είχες τρομοκρατία και να σε μπαγλαρώσουν άντε τραβά βρες το δίκιο σου μετά. Φαντάσου να έγραφες σε φίλο σου κατι αρνητικό για την Νέα Δημοκρατία και την επόμενη μέρα όλως τυχαίως να μην μπορούσες να συνδεθείς στο internet , να πάρεις τηλέφωνο , να νοσηλεύετεις , να σηκώσεις χρήματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Αυτά γίνονται ήδη στην Κίνα δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Και λίγες μέρες μετά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τον Νοέμβριο τέθηκε σε ισχύ ο νόμος της Ρωσικής κυβέρνησης περί «sovereign internet» που επιτρέπει την φραγή περιεχομένου στην περίπτωση «έκτακτης ανάγκης» ενώ πρόσφατα, ο Πρόεδρος Vladimir Putin υπέγραψε ένα νέο νόμο που απαγορεύει την πώληση συσκευών στην Ρωσική αγορά δίχως προεγκατεστημένες Ρωσικές εφαρμογές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Η ΕΥΠ «ακούει» whatsapp και viber - To νέο σύστημα παρακολούθησης που «σπάει» το internet

 

http://www.topontiki.gr/article/427962/i-eyp-akoyei-whatsapp-kai-viber-neo-systima-parakoloythisis-poy-spaei-internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2019 στις 5:04 ΜΜ, polaki είπε

Κατ'αρχήν δεν πήγε κανέναν φυλακή αλλά έφαγε 10 μήνες φυλάκιση με αναστολή.

Προσωπικά, αν και μεγάλωσα όπως ΟΛΟΙ οι τωρινοί 35+ με τα γνωστά ανέκδοτα περί γερμανούς/ιταλούς και ΠΟΝΤΙΟΥΣ, γέλασα δεκάδες φορές με τα ανέκδοτα σχετικά με το μέγεθος του πέους έγχρωμων συνανθρώπων μας και όλα τα σχετικά που τώρα ξαφνικά θεωρούνται ρατσιστικά (πολύ σωστά και συμφωνώ), θεωρώ πως όσο ρατσιστικό είναι να λέω ανέκδοτα σχετικά με αυτά που ανέφερα άλλο τόσο είναι και ο χλευασμός για τη θρησκεία κάποιου. Το γιατί κάποιοι επιλεκτικά το ξεχωρίζουν είναι άλλο θέμα. Το ότι είσαι άθεος (όχι εσύ, γενικά) δεν σου δίνει το δικαίωμα να ΜΗΝ σε θεωρήσω εγώ ρατσιστή αν κράζεις μια θρησκεία. Προσωπικά μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ αν βρίζεις τα θεία, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά, σωστά?

Οταν κοροιδευείς τα "θεία" κοροιδεύεις τα πιστεύω κάποιου, το οποίο δεν είναι ρατσιστικό. Αλλοίμονο αν δεν μπορούμε να κρίνουμε / σατιρίσουμε τα πιστεύω του οποιουδήποτε. Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει οτι οι λευκοί είναι ανώτεροι από τους έγχρωμους πρέπει να το σεβαστούμε, επειδή είναι το πιστεύω του? Η επειδή δεν είναι θρησκεία δεν πειράζει? Μόνο στη θρησκεία σεβόμαστε το τι πιστεύει ο καθένας? Τα πιστεύω του Χίτλερ να τα σεβαστούμε και αυτά? 

Στην τελική δεν μπορείς να χλευάσεις κάτι που έχει θεμέλια. Ένα από τα πιστεύω μου είναι ότι 1+1 κάνει 2. Σε προκαλώ να με χλευάσεις ;) 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...