Προς το περιεχόμενο

Τώρα η ΕΛ.ΑΣ θα μπορεί να «ξεκλειδώνει» συνομιλίες στα Viber και WhatsApp


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα πάρα πολύ να έχουμε παραπάνω πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα. Πώς ΑΚΡΙΒΩΣ γίνεται αυτό, αφού έχουν end to end encryption? Και ποιά η δυσκολία πχ να το κάνουν και σε Telegram ή οπουδήποτε αλλού? Πού αλλού στον κόσμο το έχουν καταφέρει αυτό, έχουμε κάποιο case study?  

Και επίσης, τί γίνεται με τα παλιότερα μηνύματα που έχει ενδεχομένως σβήσει ο χρήστης? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Θα ήθελα πάρα πολύ να έχουμε παραπάνω πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα. Πώς ΑΚΡΙΒΩΣ γίνεται αυτό, αφού έχουν end to end encryption? Και ποιά η δυσκολία πχ να το κάνουν και σε Telegram ή οπουδήποτε αλλού? Πού αλλού στον κόσμο το έχουν καταφέρει αυτό, έχουμε κάποιο case study?  

Και επίσης, τί γίνεται με τα παλιότερα μηνύματα που έχει ενδεχομένως σβήσει ο χρήστης? 

 

Φίλε μου η ΕΛΑΣ το διέδωσε. Τι δεν καταλαβαίνεις ;;; 😂

Αναρωτιέμαι πόσα πληρώσαμε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vairass είπε

Μυαλό μηδέν... Πλέον υπάρχει και το delete... Ότι δεν επιτρέπετε το σβήνεις. 

Εσυ το σβηνεις...στη βαση δεδομενων που εχει γινει insert/update η συνομιλια σου εχει σβηστει;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευει κανεις οτι δεν φιλτραρονται μυνηματα και τηλεφωνικες συνομιλιες  χρονια τωρα ???

τι ειναι το νεο ??? απλα τωρα το ειπαν δημοσια ............

μου θυμιζει ενα συναδελφο ραδιοερασιτεχνη πριν χρονια που μου ελεγε παμε σε μια συχνοτητα ταδε να μιλησουμε ιδιωτικα και μια φορα ειπε κατι παπαριες για δημοσιο προσωπο.....την αλλη μερα τον επισκεφθηκε μια υπηρεσια στο σπιτι και του συνεστησε να προσεχει (προφανως ειχαν κανει και ενα background check)....

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρωτότυπο άρθρο: 

Το «Βήμα της Κυριακής» αποκαλύπτει:

-Πώς θα λειτουργούν τα συστήματα

-Το αδιέξοδο των ερευνών για τη δράση εγκληματικών ομάδων

-Το  Viber, το WhatsΑpp και άλλες 1.000 εφαρμογές που προκαλούν «πονοκέφαλο» στις Αρχές

-Το ειδικό λογισμικό που παγιδεύει ύποπτα τηλέφωνα

-Η δυσχέρεια στη δικαστική χρήση των στοιχείων

Οπότε ας το αγοράσει κάποιος να δούμε τι γράφει και εκείνο :p 

Τωρα να παρακολουθείς συνομιλια από app παρέχει end to end encryption , αφήνει 2 σενάρια ανοιχτά: 

Ή ότι η όλη φάση είναι μια φούσκα για το πόσο τέλεια αστυνομία έχουμε ή οτι οι εταιρείες παρέχουν backdoors που σπάνε τα apps 

Πάντως μου κάνει τρελή εντύπωση πως πρώτη φορά που ακούστηκε η υπάρξη τέτοιου εργαλείου είναι στην Ελλάδα 

Εκτός εάν πάτησαν το πρώτο αποτέλεσμα στα search results όταν έγραψαν "How to hack viber" ρε παιδί μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Φίλε μου η ΕΛΑΣ το διέδωσε. Τι δεν καταλαβαίνεις ;;; 😂

Αναρωτιέμαι πόσα πληρώσαμε.....

Σωστά, αφού το διέδωσε η ΕΛΑΣ οκ είναι αλήθεια.. hahaha.. Κάποτε είχαν και ένα σοβαρό άνθρωπο τον Σφακιανάκη για τέτοια θέματα.. με το που τον παύσανε, ανακάλυψαν και πώς να σπάνε την κρυπτογράφηση του whatsapp και του viber.. αλλά το Signal προφανώς το ξεχάσανε.. Αυτοί θα σπάσουν και το MSN σε λίγο... :D

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ωραίο θα είναι οι εταιρείες να σου λένε "πλήρωσε συνδρομή για ινκόγκνιτο συνομιλίες"

Δέχομαι: €15

Δεν δέχομαι: σκοτιστηκαμε, εμείς θα σε παρακολουθούμε πληρώσεις δε πληρώσεις.

(Όπως και να χει καλό είναι να παρακολουθούν αυτούς που πρέπει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Σωστά, αφού το διέδωσε η ΕΛΑΣ οκ είναι αλήθεια.. hahaha.. Κάποτε είχαν και ένα σοβαρό άνθρωπο τον Σφακιανάκη για τέτοια θέματα.. με το που τον παύσανε, ανακάλυψαν και πώς να σπάνε την κρυπτογράφηση του whatsapp και του viber.. αλλά το Signal προφανώς το ξεχάσανε.. Αυτοί θα σπάσουν και το MSN σε λίγο... :D

Πες μου ότι κάνεις πλάκα;

Σοβαρός ο Σφα;  😅

  • Like 8
  • Thanks 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, polaki είπε

Σωστά, αφού το διέδωσε η ΕΛΑΣ οκ είναι αλήθεια.. hahaha.. Κάποτε είχαν και ένα σοβαρό άνθρωπο τον Σφακιανάκη για τέτοια θέματα.. με το που τον παύσανε, ανακάλυψαν και πώς να σπάνε την κρυπτογράφηση του whatsapp και του viber.. αλλά το Signal προφανώς το ξεχάσανε.. Αυτοί θα σπάσουν και το MSN σε λίγο... :D

Αν το ψαξεις λιγο θα βρεις οτι σοβαρος δεν ηταν μαλλον ανεκδοτο ... Τον αποταξανε για να γλιτώσουν σκάνδαλο και ξεφτιλισμα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...