Προς το περιεχόμενο

Χωρίς Google mobile services και apps θα πωλούνται τα νέα κινητά Android στην Τουρκία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, οι Τούρκοι θα παίρνουν κινητά που δεν θα χουν προεγκατεστημένες σαβουροεφαρμογές που δεν γίνονται uninstall; Respect.

χωρίς καθόλου εφαρμογές θα τα περνουνε γιατί όλα είναι μέσω του Google store. θες να μπεις σε ebanking? από τον browser... ποιον browser? ψάξε βρες κάνα ρημάδι άκυρο γιατί όλοι διατίθενται μέσω playstore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντύπωση μου κάνει πόσο εύκολα αποφάσισαν να αποσυρθούν από τη τουρκική αγορά.

Αν και δεν είναι και καμία αγορά τόσο μεγάλη όσο φαντάζονται κάποιοι.

Στην Ελλάδα των 11 εκατομμυρίων κατοίκων το 2018 πουλήθηκαν 2,5 εκατομμύρια κινητά, στην 8πλάσια σε πληθυσμό Τουρκία πουλήθηκαν 10 εκατομμύρια.

Δεν είναι και τόσο μεγάλη αγορά σε "πρακτικούς" αριθμούς όσο φαντάζεται ο Ερντογάν ο Μεγαλομανής.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spectaculator είπε

Μάλλον το android δεν είναι για σένα....

Αυτή την κοτσάνα την έχω ακούσει πολλές φορές. Το AOSP δεν έχει καμία σχέση με τα Google Services τα οποία αναγκάζει η Google στους κατασκευαστές smartphone. Δηλαδή τι προτείνεις; LineageOS? Δηλαδή Android απλά χωρίς GApps που γίνεται maintain από διαφορετικούς devs.

Κάποιοι πρέπει να ξεκολλήσετε το μυαλό σας και να ξεχωρίσετε τις έννοιες του λειτουργικού με των apps και services που τρέχει το λειτουργικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GrandGamer είπε

Αυτή την κοτσάνα την έχω ακούσει πολλές φορές. Το AOSP δεν έχει καμία σχέση με τα Google Services τα οποία αναγκάζει η Google στους κατασκευαστές smartphone. Δηλαδή τι προτείνεις; LineageOS? Δηλαδή Android απλά χωρίς GApps που γίνεται maintain από διαφορετικούς devs.

Κάποιοι πρέπει να ξεκολλήσετε το μυαλό σας και να ξεχωρίσετε τις έννοιες του λειτουργικού με των apps και services που τρέχει το λειτουργικό.

Ποιανού είναι το Android;

https://source.android.com/legal

Αν σταματήσει να το στηρίζει η Google, τι νομίζεις πως θα γίνει; (βλέπε άλλες παρόμοιες καταστάσεις, π.χ. Linux) Νομίζεις πως το Android έφτασε εκεί που είναι από μόνο του; Μη λέμε μπούρδες! Το Google Play το έφτασε εκεί. Μόνο στη Κίνα θα μπορούσε να επιβιώσει κάτι χωρίς αυτό και πάλι κάτω από το μάτι του κυβερνώντος. (αυτό είναι άλλη ιστορία).

Κανείς δεν μπερδεψε τις έννοιες λογισμικό και λειτουργικό. Αναμφίβολα όμως εξελίσσονται μαζί και σε πολλές περιπτώσεις η ποικιλία λογισμικού παίζει καθοριστικό παράγοντα στην επιτυχία ενός λειτουργικού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Ποιανού είναι το Android;

https://source.android.com/legal

Αν σταματήσει να το στηρίζει η Google, τι νομίζεις πως θα γίνει; (βλέπε άλλες παρόμοιες καταστάσεις, π.χ. Linux) Νομίζεις πως το Android έφτασε εκεί που είναι από μόνο του; Μη λέμε μπούρδες! Το Google Play το έφτασε εκεί. Μόνο στη Κίνα θα μπορούσε να επιβιώσει κάτι χωρίς αυτό και πάλι κάτω από το μάτι του κυβερνώντος. (αυτό είναι άλλη ιστορία).

Κανείς δεν μπερδεψε τις έννοιες λογισμικό και λειτουργικό. Αναμφίβολα όμως εξελίσσονται μαζί και σε πολλές περιπτώσεις η ποικιλία λογισμικού παίζει καθοριστικό παράγοντα στην επιτυχία ενός λειτουργικού!

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αν η Google παρατήσει το Android(που θα το κάνει κάποια στιγμή για το Fucshia), μπορεί να πάρει το AOSP μία οποιαδήποτε εταιρία κολοσσός στο χώρο(πχ. Samsung, Huawei) και να συνεχίσουν να το υποστηρίζουν κανονικότατα.

Τώρα το αν το έφτασε εδώ που είναι το Google Play είναι σχετικό. Markets για Android υπάρχουν πολλά και από μεγάλες εταιρίες, το πρόβλημα είναι οι μονοπωλιακές τακτικές(για να μην ξεχνιόμαστε) της Google και δεν μπορούν να εξελιχθούν. Τα Google Services όμως δεν είναι το Google Play, είναι μία μεγάλη γκάμα από εφαρμογές και υπηρεσίες οι οποίες έρχονται προ εγκατεστημένες στα κινητά ακόμα και αν είναι Android One. Για πιο λόγο δηλαδή να πρέπει κάθε φορά που παίρνω καινούργιο Smartphone να πηγαίνω και να απενεργοποιώ το Chrome, Youtube, Gmail και όλα τα συναφή; Να κλείνω assistant, να κλείνω τις 500 ρυθμίσεις για location tracking, τα google feeds κ.ο.κ.

Στην τελική, το play δεν είναι το μαγαζί με τα λεφτά; το play δεν θέλει η Google στο κινητό για να σου πουλάει; ας βάλει σκέτο το play να τελειώνουμε. (Προφανώς το Play δεν είναι αυτό που θέλει η Google στο κινητό, ας μην κοροϊδευόμαστε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GrandGamer είπε

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αν η Google παρατήσει το Android(που θα το κάνει κάποια στιγμή για το Fucshia), μπορεί να πάρει το AOSP μία οποιαδήποτε εταιρία κολοσσός στο χώρο(πχ. Samsung, Huawei) και να συνεχίσουν να το υποστηρίζουν κανονικότατα.

Ναι γιατί ως γνωστόν στα Samsung η κυρία Samsung σε αφήνει να κάνεις απεγκατάσταση το Galaxy Store και το συρφετό των προγραμμάτων της.

Και τι θα αλλάξει αν άλλος κολλοσός πάρει το Android;

Θα βλέπεις τα ίδια, κάποιοι θα ωρύονται γιατί μας φορτώνουν τα προγράμματα τους και γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε απεγκατάσταση το Galaxy Store.

Θα είναι δημοφιλές τότε και θα έχει δράμα η φάση.

Γιατί δεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση το Samsung Pass, το Samsung Cloud, το LinkedIn και κυρίως αυτό το τρισκατάρατο Bixby;

Γιατί πήρα κινητό Samsung μήπως;

Πάρτε το χαμπάρι όλοι οι κολοσσοί είναι το ίδιο πράγμα, αν περιμένεις κάποιον άλλο να έχει διαφορετική συμπεριφορά απλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Αν πάρεις κάτι από κολοσσό αυτός βάζει τους όρους του προϊόντος της.

Σε αυτό χαίρομαι τους χρήστες Apple προϊόντων, ξέρουν τι παίρνουν και δουλεύουν στο οικοσύστημα του χωρίς δράματα.

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 12:14 ΠΜ, eyw είπε

αυτή η ευλογημένη και προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης google μόνον στο οθωμανιστάν δεν μπορεί να αλλάξει ενώ στις υπόλοιπες χώρες αλλάζει?
ή μήπως η συμπαθέστατη και ικανότατη Яндекс ήξερε ότι μόνον στο οθωμανιστάν μπορεί να περάσει το δικό της?

ο κακομοίρης ο ρετζέπ κάποια στιγμή θα έχει τέλος μιλόσεβιτς, σαντάμ, μπορεί και καντάφι duck.

edit: η yandex ας πέρναγε και μια βόλτα από τα σοκάκια της ΕΕ, όλο και κάτι θα κέρδιζε εστω και αν θα έπαιρνε καιρό.

Δεν τους ήθελαν οι μεγάλοι τον Καντάφι, Σαντάμ και Μιλόσεβιτς. Ισχύει το ίδιο για Ερντογάν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aypnia είπε

Ναι γιατί ως γνωστόν στα Samsung η κυρία Samsung σε αφήνει να κάνεις απεγκατάσταση το Galaxy Store και το συρφετό των προγραμμάτων της.

Και τι θα αλλάξει αν άλλος κολλοσός πάρει το Android;

Θα βλέπεις τα ίδια, κάποιοι θα ωρύονται γιατί μας φορτώνουν τα προγράμματα τους και γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε απεγκατάσταση το Galaxy Store.

Θα είναι δημοφιλές τότε και θα έχει δράμα η φάση.

Γιατί δεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση το Samsung Pass, το Samsung Cloud, το LinkedIn και κυρίως αυτό το τρισκατάρατο Bixby;

Γιατί πήρα κινητό Samsung μήπως;

Πάρτε το χαμπάρι όλοι οι κολοσσοί είναι το ίδιο πράγμα, αν περιμένεις κάποιον άλλο να έχει διαφορετική συμπεριφορά απλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Αν πάρεις κάτι από κολοσσό αυτός βάζει τους όρους του προϊόντος της.

Σε αυτό χαίρομαι τους χρήστες Apple προϊόντων, ξέρουν τι παίρνουν και δουλεύουν στο οικοσύστημα του χωρίς δράματα.

Δεν έχεις άδικο, μαζί σου. Το θέμα είναι ότι το κινητό η Samsung ας το φορτώσει με ότι δικό της θέλει και άμα δεν μου αρέσει, έχω την επιλογή να μην πάρω Samsung και να πάρω Xiaomi πχ. Από την άλλη, η Google δεν μπορεί να φορτώνει ότι θέλει στα κινητά της Samsung και της Xiaomi και της Χ εταιρίας με το ζόρι, γιατί αυτή τη στιγμή αυτό κάνει, και το πρόβλημα σε αυτό είναι ότι δεν έχω άλλη επιλογή παρά μόνο να πάρω όποιο κινητό μου αρέσει και να το flashάρω με ένα ROM της αρεσκείας μου που δεν θα έχει όλα τα σκουπίδια πάνω. Το οποίο φυσικά δημιουργεί άλλα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GrandGamer είπε

Δεν έχεις άδικο, μαζί σου. Το θέμα είναι ότι το κινητό η Samsung ας το φορτώσει με ότι δικό της θέλει και άμα δεν μου αρέσει, έχω την επιλογή να μην πάρω Samsung και να πάρω Xiaomi πχ. Από την άλλη, η Google δεν μπορεί να φορτώνει ότι θέλει στα κινητά της Samsung και της Xiaomi και της Χ εταιρίας με το ζόρι, γιατί αυτή τη στιγμή αυτό κάνει, και το πρόβλημα σε αυτό είναι ότι δεν έχω άλλη επιλογή παρά μόνο να πάρω όποιο κινητό μου αρέσει και να το flashάρω με ένα ROM της αρεσκείας μου που δεν θα έχει όλα τα σκουπίδια πάνω. Το οποίο φυσικά δημιουργεί άλλα προβλήματα.

Φίλε μου δεν παίρνεις κινητό Samsung, παίρνεις κινητό Samsung/Google, δεν παίρνεις κινητό Xiaomi, παίρνεις κινητό Xiaomi/Google.

Ένα κινητό δεν είναι μόνο το hardware είναι και το software που έρχεται μαζί.

Δεν υπάρχει κινητό από κολοσσό που να έχει το "πάνω χέρι" ο καταναλωτής και δεν θα υπάρξει.

Αν θέλω κινητό που να έχω το πάνω χέρι ίσως το Librem είναι μια λύση.

Ένα ακόμη παράδειγμα, Huawei χωρίς GMS.

Δεν έχει Play Store, μπορώ όμως να κάνω απεγκατάσταση το AppGallery; Όχι.

Αντί για GMS έχει στη θέση του το HMS Core. Μπορώ να το κάνω απεγκατάσταση; Όχι.

Και το HMS Core proprietary του κερατά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 2:39 ΜΜ, fotisdra είπε

"Όλα ξεκίνησαν ότι η εταιρεία..."

Μόνο σε μενα δεν κάθεται καλά;

Γιατί ποιος ξέρει σωστά ελληνικά τη σημερινή εποχή; Ειδικά στο insomnia πονάνε τα μάτια μας από τα απίστευτα πραγματικά λάθη. Ούτε δημοσιογράφοι πλέον δεν μιλάνε ή γράφουν σωστά τα ελληνικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τους κανουμε που δεν τους επιτρεπουν να εχουν Google Mobile Services στην τουρκια δεν τους αξιζει τιποτα αυτους κατεστρεψαν την Ελλαδα την Κυπρο μας. Μπαβροοοοοοοο GOOGLE ΕΦΕΥΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι να ναι ....

Στις 16/12/2019 στις 10:39 ΜΜ, nikos5800 είπε

Τώρα δεν πολύ κατάλαβα ,είμαστε στον πλευρό του Ερντογάν Η της κακιάς Google?😀

με κανέναν από τους δύο.... και οι δύο κακοί ειναι .... 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...