Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2021 στις 2:47 ΜΜ, gunman είπε

παιδιά ήρθε η ώρα που τελείωσε το εργοστασιακό μαύρο toner και παρήγγειλα ένα συμβατό από ένα μαγαζί που βρήκα στο skroutz. (τους έχω στείλει email)

Ξέρει κανείς γιατί συνήθως εκτυπώνονται ''είδωλα'' στο χαρτί? και πολύ συχνά μαύρα σημάδια σαν λερωμένα, λες και τα έποιασε κάποιος με μουντζουρωμένα χέρια...

Δεν είναι καλής ποιότητας το toner που αγόρασα?

Τα ειδωλα τα τυπωνει το drum. Το οτι με το που εβαλες μολις το 2ο τονερ μετα το μαμισιο και βγαζει ειδωλα, δεν ειναι και πολυ ευχαριστο... Μαλλον προκειται για ασυμβατο γραφιτη με το γνησιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 338
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω αγοράσει 3 διαφορετικά μη γνήσια black toner μεχρι τωρα, δουλευουν λίγο (40-50 εκτυπώσεις) και μετα το γνωστο Replace the toner K.

Δεν μπορω να καταλαάβω τι πρέπει να κάνω.

Μετά απο 2-3 φορες που τα βάζω στην τυχη, καποιο πιάνει και ολα καλα.

 

Μπορεί καποιος να βοηθήσει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είπαν μήπως φταίει το drum ή γέμισε το δοχείο waste, αλλά τους είπα ότι πρώτη φορά αλλάζω toner, αποκλίεται να έχουν χαλάσει/γεμίσει... από το Goldenstore αγόρασα.

Τους είπα θα δω πως πάει και θα είμαστε σε επαφή γιατί δεν το κάνει πάντα. αλλά αν το ξανακάνει θα τους πω γιατί πριν την αλλαγή δεν έκανε νούμερα...

ορίστε και ενδεικτικές φωτογραφίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

thumbnail_IMG_20210303_204354.jpg

thumbnail_IMG_20210303_204404.jpg

thumbnail_IMG_20210303_204411.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το δοχείο waste είναι μαζί με το toner ( το κάτω μέρος). Δεν είμαι 100% σίγουρος.

Θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο toner, από άλλο μαγαζί. Πάρε από δοκιμασμένο. έχουμε γράψει πιο πίσω κάποια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε το μηχανημα βγαλε ολα τα αναλωσιμα και προσπαθησε με ενα στεγνο πανι να καθαρισεις οτιδηποτε βλεπεις να εχει λερωθει. Φαινεται οτι εχει φυγει γραφιτης. Καθαρισε επισης (παντα με στεγνο πανι) τους κυλινδρους των τυμπανων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται να εκτυπώνει καλά τώρα... μπορεί να συμβαίνει μετά από κολημένα χοντρά χαρτιά γιατί καμιά φορά μου τα μασάει ο εκτυπωτής και τα τραβάω έξω. Μπορεί να έχουν μείνει υπολείματα μέσα λόγω της αποτυχημένης εκτύπωσης και τα βγάζει στην επόμενη?? θα το παρακολουθώ.

Αν θες ανέφερέ μου ποια είναι δοκιμασμένα να έχω στα υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο χοντρά δηλαδή. Δεν βάζεις τα κλασικά των 80gr;
Αν έχει κολλήσει το χαρτί αφού πάρει το τόνερ και πριν περάσει από τον φούρνο που σταθεροποιεί το toner, αυτό που αναφέρεις είναι πολύ πιθανό.
Θα ήταν καλό να το ξέρουμε αν έχει πρόβλημα με τα πιο βαριά χαρτιά.

έχουν αναφερθεί στο threat 2~3 μαγαζιά.
Το δικό μου toner το πήρα από την Euro-Jet Στα 25 ευρώ.

 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

..και εγώ! έχω τεράστιο θέμα με την εκτύπωση σε glossy χαρτί.Πήρα συμβατό toner και μετά από μερικές εκτυπώσεις όλα ήταν χάλια...το περίεργο είναι ότι πήγα σε ένα φίλο που έχει τον ίδιο εκτυπωτή και συμβατό toner άλλης εταιρείας ...εκτύπωσε στην αρχή 3-4 σελίδες κανονικά και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το toner ,αυτό ...άρχισαν και σε αυτόν τον εκτυπωτή τα ίδια.Σε κανονικό χαρτί όλα είναι σωστά.

αυτό που προσπαθώ μα εκτυπώσω είναι glossy ετικέτες με μαύρο background

πριν λίγο κοιτούσα στο Euro-Jet που αναφέρετε αλλά το toner δεν είναι διαθέσιμο,..ώστε να ρωτήσω αν δίνουν εγγύηση ότι μπορεί να εκτυπώσει σε τέτοιο χαρτί

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι από κάπου ...είμαι όλος αυτιά...η τιμή του γνήσιου είναι πραγματικά...στο θεό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το χαρτι που χρησιμοποιειτε ειστε σιγουροι οτι ειναι καταλληλο για laser και οτι το υποστηριζει ο εκτυπωτης; Εχετε δηλωσει πριν την εκτυπωση οτι προκειται για διαφορετικο τυπο χαρτιου;

Καποια glossy χαρτια δεν απορροφουν σωστα το γραφιτη, οποτε θα μεινει πανω στο τυμπανο ή στο φιλμ του φουρνου και θα βγαινει σε επομενες εκτυπωσεις σα μουτζουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lector είπε

Παιδια το χαρτι που χρησιμοποιειτε ειστε σιγουροι οτι ειναι καταλληλο για laser και οτι το υποστηριζει ο εκτυπωτης; Εχετε δηλωσει πριν την εκτυπωση οτι προκειται για διαφορετικο τυπο χαρτιου;

Καποια glossy χαρτια δεν απορροφουν σωστα το γραφιτη, οποτε θα μεινει πανω στο τυμπανο ή στο φιλμ του φουρνου και θα βγαινει σε επομενες εκτυπωσεις σα μουτζουρα.

αυτό που λες ,συμβαίνει φίλε lector...απλώς πριν βάλω το συμβατό toner οι εκτυπώσεις ήταν μια χαρά.Βέβαια δεν υπάρχει τύπος χαρτιού glossy να δηλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2021 στις 10:00 ΜΜ, gunman είπε

φαίνεται να εκτυπώνει καλά τώρα... μπορεί να συμβαίνει μετά από κολημένα χοντρά χαρτιά γιατί καμιά φορά μου τα μασάει ο εκτυπωτής και τα τραβάω έξω. Μπορεί να έχουν μείνει υπολείματα μέσα λόγω της αποτυχημένης εκτύπωσης και τα βγάζει στην επόμενη?? θα το παρακολουθώ.

Γενικα, τα glossy χαρτια (που εχουν ειδικη επιστρωση) ειναι μονο για inkjet, δεν κανουν για laser. Εχει δικιο ο lector.
Αν θελεις λιγο γυαλιστερο, διαλεξε το χαρτι velvet. Αλλα οπου τυπωνεται αρκετο τονερ, την γυαλαδα την κανει το τονερ και οχι το χαρτι.
Αντιθετα με τους inkjet που η γυαλαδα "παραγεται" απο το χαρτι, στους laser η γυλαδα "παραγεται" κυριως απο το τονερ, (δευτερος παραγοντας ειναι το fuser/φουρνος). Υπαρχουν τονερ που παραγουν πιο γυαλιστερο αποτελεσμα, συνηθως ειναι τα πιο ποιοτικα τονερ (αλλα και ματ τονερ μπορει να ειναι ποιοτικα). 
 

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος που πήρα λέιζερ εκτυπωτή είναι για να τυπώνω σε glossy χαρτιά και διαφάνειες.Οι inkjet δεν μπορούν ,με τίποτα να τυπώσουν σε γυαλιστερά χαρτιά με σιγουριά,εκτός βέβαια από τα φωτογραφικά...δεν ξέρω βέβαια για το velvet που αναφέρει ο φίλος Γιάννης.Βέβαια πλέον στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μικρή ποικιλία σε glossy χαρτιά ετικετών και αυτά που υπάρχουν ίσως έχουν πρόβλημα σε ορισμένες χρήσεις...μετά από πολλές  δοκιμές κατέληξα σε χαρτιά από την Κίνα, τα οποία χρησιμοποίησα με επιτυχία...(αν θέλει καποιος φίλος πληροφορίες ας μου γράψει) μέχρι βέβαια να μου τελειώσει το μανίσιο toner ... και τώρα είμαι σε αδιέξοδο ,μια και τα γνήσια κοστίζουν 61 το μαύρο και από 83 ευρώ τα χρώματα ..σύνολο 310 ,ενώ ο εκτυπωτής καινούριος έχει 130 ,μαζί με τα μανίσια toner ,που ακόμη και το μισό υλικό να περιέχουν...συμφέρει να αγοράσεις ,όλο τον εκτυπωτή αντί να τα αλλάξεις ...πραγματικά απίστευτο.

το γεγονός τώρα ότι δύο συμβατά toner που δοκίμασα περίπου στα  23 ευρώ έχουν το ίδιο πρόβλημα,με οδηγεί στο να είμαι επιφυλακτικός και για τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν...και κατα πόσο άραγε θα μπορούσε να ξέρει το μαγαζί που τα πουλάει ,Αν μπορούν να εκτυπώσουν σε glossy χαρτί;

νομίζω ότι ίσως αυτοί που γεμίζουν τα toner ίσως έχουν καλύτερη εικόνα για το υλικό που χρησιμοποιούν και την ποιότητά του.

Βέβαια βρίσκομαι εκτός Αθήνας/θεσ/νικης και δεν μπορώ να βρω μαγαζιά που να γεμίζουν τα toner ...και λίγο που έψαξα στο internet βρήκα ,να πωλούν συμβατά ..και να μην γεμίζουν πλέον.

...κάθε βοήθεια /πληροφορία ,Δεκτή

παρακάτω σας στέλνω photo από το ,Πιο είναι το πρόβλημα και το χαρτί rayfilm που χρησιμοποίησα ..

IMG_20210317_201926.jpg

IMG_20210317_202126.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Στον παλιό inkjet hp μου είχα καταφέρει να τυπώσω σε glossy χοντρό χαρτι, αλλά ρίσκαρα πολύ, ο εκτυπωτής δεν μπορούσε να ρουφήξει το χαρτί το οποίο ήταν και χοντρό και παραλίγο να υποστεί βλάβη γιατί το ζόρισα. Η εκτύπωση που είχε κάνει πάντως τότε ήταν πολύ καλή. Αν το μηχάνημα έχει σχεδιαστει για να δέχεται χαρτί ειδικού βάρους από τόσα gr ανά τμ και πάνω, τότε όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...