Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Οθόνης 27'' 1440p


thor777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

- Η Οθόνη θα είναι γενικής χρήσεως αλλά τις περισσότερες ώρες θα είναι για δουλεία γραφείου/διάβασμα/internet. Θέλω να είναι ξεκούραστη στο μάτι σε πολύωρη χρήση. Επίσης θα χρησιμοποιηθούν κάποια σχεδιαστικά προγράμματα τύπου CAD αλλά όχι σε επαγγελματικό επίπεδο. Για gaming δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις αλλά  θέλω να μπορεί να ανταποκριθεί αξιοπρεπώς και σε αυτό το κομμάτι γιατί θα μπουν και κάποια παιχνίδια.

- Budget: Τα χρήματα που μπορούν να διατεθούν είναι γύρω στα 300€ αλλά μπορώ να δώσω κανένα 50άρι ακόμα αν πραγματικά αξίζει αφού η οθόνη θέλω να μείνει για αρκετά χρόνια.

Από λίγο ψάξιμο στο σκρούτζ βρήκα τις παρακάτω 12 οθόνες και τις παραθέτω κατά σειρά τιμής:

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=16164321%2C5793633%2C14863533%2C8714167%2C20910078%2C14586876
https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=14310230%2C10500387%2C10635348%2C10408787%2C16277133%2C12386275

Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του τόσο όσο αφορά το πάνελ όσο και στο θέμα αξιοπιστίας/εγγύησης εταιρίας και καταστημάτων

Επεξ/σία από thor777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

Samsung S27R750Q

δεν παίζει καλύτερο στα λ7 που ψάχνεις αρκεί να σου κάνει στο γραφείο η βάση του

Η αλήθεια είναι οτι δεν κοίταξε σε VA panel οπου οι επλογές είναι πολύ περιορισμένες. Για την βάση που λές πρέπει να το κοιτάξω γιατί είναι λίγο περίεργη και μπορεί να μην βολεύει. Πέρα απο την βάση και τις ρυθμίσεις της θεωρείς οτι το συγκεκριμένο VA panel είναι καλύτερο για την δουλεία που το θέλω λόγο υψηλής αντίθεσης 3000:1 ή και γενικότερα είναι πιο ποιοτικό σε σχέση με τα IPS σε αυτή την τιμή ? Πάντως όσο αφορά τα 144Hz και το free-sync να σημειώσω οτι οι επιδόσεις σε gaming δεν αποτελεί βασικό κριτήριο για την οθόνη (ο χρόνος χρήσης της οθόνης για gaming δεν θα είναι πάνω απο 10-15%). Έτσι και αλλιώς πάνω απο 60-70 fps δύσκολα θα έχω και δεν με ενδιαφέρουν και τα πολλά fps στα 2-3 παιχνίδια που θα περάσω.  Επίσης η κάρτα είναι Nvidia όπότε το amd freesync θα είναι άχριστο.

Επεξ/σία από thor777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, thor777 είπε

Η αλήθεια είναι οτι δεν κοίταξε σε VA panel οπου οι επλογές είναι πολύ περιορισμένες. Για την βάση που λές πρέπει να το κοιτάξω γιατί είναι λίγο περίεργη και μπορεί να μην βολεύει. Πέρα απο την βάση και τις ρυθμίσεις της θεωρείς οτι το συγκεκριμένο VA panel είναι καλύτερο για την δουλεία που το θέλω λόγο υψηλής αντίθεσης 3000:1 ή και γενικότερα είναι πιο ποιοτικό σε σχέση με τα IPS σε αυτή την τιμή ? Πάντως όσο αφορά τα 144Hz και το free-sync να σημειώσω οτι οι επιδόσεις σε gaming δεν αποτελεί βασικό κριτήριο για την οθόνη (ο χρόνος χρήσης της οθόνης για gaming δεν θα είναι πάνω απο 10-15%). Έτσι και αλλιώς πάνω απο 60-70 fps δύσκολα θα έχω και δεν με ενδιαφέρουν και τα πολλά fps στα 2-3 παιχνίδια που θα περάσω.  Επίσης η κάρτα είναι Nvidia όπότε το amd freesync θα είναι άχριστο.

Δες και αυτή. https://www.skroutz.gr/s/21404653/Dell-P2720D.html γενικά οι dell για την χρήση που θες είναι εξαιρετικες. Είναι πιο νέο μοντέλο από την u2717d που έχεις βαλει

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να καταλάβεις με απλά λόγια

comparison between dell p2720d vs samsung 27R750q

Dell 8 bit SRGB 99% 1000:1 350 brightness 5 ms 75 hz

samsung 10 bit (8+) SRGB 100% 3000:1 250 brightness 5 ms 144 hz freesync,PiP & PbP (απαραίτητα για multitasking) eye saver mode που βοηθάει πολύ το βράδυ για να μην κουραζόντανε τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2019 στις 3:16 ΜΜ, Nemo1776 είπε

κοίτα να καταλάβεις με απλά λόγια

comparison between dell p2720d vs samsung 27R750q

Dell 8 bit SRGB 99% 1000:1 350 brightness 5 ms 75 hz

samsung 10 bit (8+) SRGB 100% 3000:1 250 brightness 5 ms 144 hz freesync,PiP & PbP (απαραίτητα για multitasking) eye saver mode που βοηθάει πολύ το βράδυ για να μην κουραζόντανε τα μάτια.

Ενώ συμφωνώ ότι είναι καλύτερο να αγοράσει καποιος οθόνη με καλύτερα specs νομίζω ότι ο τρόπος που προσπαθείς να τα εξηγήσεις "με απλά λόγια" δεν είναι ο ιδανικός.

Το 8 bpc με dithering της GPU με το 8+ bpc με dithering της οθόνης στα δικά μου τουλάχιστον μάτια δεν έχει διαφορά, εδώ και με true 10bpc δυσκολεύομαι να δω τη διαφορά στο banding. Μπορεί να μην έχω αρκετά εκπαιδευμένο μάτι αλλά δεν νομίζω ότι είναι κριτήριο αν ο άλλος δεν είναι φωτογράφος.

Η διαφορά στο contrast έχει σχέση μόνο με το πόσο σκούρο είναι το μαύρο και είναι ουσιαστικά η διαφορά των VA και των IPS panel. Υπάρχουν πολλοί που θεωρούν τα IPS καλύτερα για δουλειά και τα VA καλύτερα για ταινίες, η διάταξη των pixel στα VA από πολλούς θεωρείται προβληματική για κείμενο, άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Άλλοι κουράζονται από τα VA και τις κυρτές οθόνες άλλοι από τις IPS αν δεν είναι flicker free, είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό, εγώ για παράδειγμα είμαι από τους ελάχιστους που προτιμώ να δουλεύω κείμενο σε TN 1ms. Επίσης χρησιμοποιώ IPS για επεξεργασία φωτογραφίας και βλέπω ταινίες σε VA. Τα VA της Samsung ενώ έχουν πολύ εντυπωσιακά χρώματα πολλές φορές δεν έχουν κανονικό calibration το οποίο μπορεί να είναι πρόβλημα αν θέλεις να βλέπεις τα ίδια χρώματα με τους υπόλοιπους ή να τυπώσεις.

Τα nits της φωτεινότητας είναι πλεονέκτημα για ένα χώρο που μπαίνει έντονα ήλιος μέσα, πέρα από αυτό δεν έχουν καμία σημασία (επιτρέπουν και καλύτερο conversion HDR -> SDR αλλά είναι σπάνια περίπτωση).

To PiP & PbP δεν βοηθάει στο multitasking, βοηθάει αν έχεις δύο συσκευές συνδεδεμένες στην ίδια οθόνη, εγώ δεν γνωρίζω κανένα να τα χρησιμοποιεί.

Το 5ms είναι marketing ( η Dell δίνει 8ms νομίζω και η Samsung 4, δεν ξέρω γιατί τα γράφεις 5 και 5 ), αν δεν υπάρξει κάποιο review που να μετράει με σοβαρό εξοπλισμό δεν έχει νόημα στη σύγκριση, μπορεί να έχουν ίδιο spec και να έχουν εντελώς διαφορετικούς χρόνους στην πραγματικότητα. Έχει κάποια σημασία στο CAD για να είναι smooth στο zoom, scroll αλλά αν δεν τις δεις στην πράξη...

Τα 144hz είναι πελώριο πλεονέκτημα στα fps games με καλή κάρτα γραφικών αλλά πολύ μικρό σε οτιδήποτε άλλο, θα προσφέρει λίγο πιο smooth zoom στο Autocad αλλά τους περισσότερους δεν τους απασχολεί.

Και οι δύο οθόνες είναι flicker free, η Dell έχει low blue light, η Samsung Eye Saver Mode άρα τα specs τους σε αυτό τον τομέα είναι ίδια.

Εγώ αν έπρεπε να στοιχηματίσω χωρίς να τις δω θα έλεγα από την εμπειρία μου ότι η Dell είναι πιο ξεκούραστη για δουλειά γραφείου και ότι η Samsung έχει πιο εντυπωσιακά χρώματα, μπορεί φυσικά να κάνω λάθος δεν τις έχω δει. Η Samsung σίγουρα έχει φοβερό design και είναι πολύ καλύτερη για fps παιχνίδια λόγω των 144hz και καλύτερη για ταινίες λόγω του contrast, δεν είναι τυχαίο όμως που τα περισσότερα γραφεία έχουν Dell.

 

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια χρονια πολλα καλα χριστουγγενα.. μιας και ανοιξατε θεμα για αγορα Monitor 1440p θα ηθελα και εγω τις γνωμες σας. αυτη την στιγμη εχω το εξης Minitor: https://www.displayspecifications.com/en/model/d1dd3ac samsung 27f591 27'' VA 1080p 72hz. θα ηθελα να ανεβω σε αναλυση και hz. κατα την εμπειρια σας αξιζει να παω σε 27 1440p 144-165hz? π.χ  LG 27GL850-B - - tuf gaming vg27aq??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

καλημερα παιδια χρονια πολλα καλα χριστουγγενα.. μιας και ανοιξατε θεμα για αγορα Monitor 1440p θα ηθελα και εγω τις γνωμες σας. αυτη την στιγμη εχω το εξης Minitor: https://www.displayspecifications.com/en/model/d1dd3ac samsung 27f591 27'' VA 1080p 72hz. θα ηθελα να ανεβω σε αναλυση και hz. κατα την εμπειρια σας αξιζει να παω σε 27 1440p 144-165hz? π.χ  LG 27GL850-B - - tuf gaming vg27aq??

Αν αξίζει εξαρτάται μόνο από εσένα... και βασικά απο:  

Τι χρήση κάνεις ? 

Τι σύστημα έχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση είναι κυρίως gaming και ίντερνετ γενικά στο gaming κοιτάω για κάτι καλό σαν ποιότητα εικόνας και σαν ομαλότητα αλλά σε νορμάλ τιμή

Το σύστημα αποτελείται από έναν 9700κ μια 5700χτ και 16gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Η χρήση είναι κυρίως gaming και ίντερνετ γενικά στο gaming κοιτάω για κάτι καλό σαν ποιότητα εικόνας και σαν ομαλότητα αλλά σε νορμάλ τιμή

Το σύστημα αποτελείται από έναν 9700κ μια 5700χτ και 16gb ram

Την lg με τα 1000..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Την lg με τα 1000..... 

Μια παρατήρηση το rtings.com δινει βαθμολογία στην vg27aq 8.7 ενώ στην lg 27gl850-b 8.0 αρκετή διαφορά δηλαδή... είναι αξιόπιστο site;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Μια παρατήρηση το rtings.com δινει βαθμολογία στην vg27aq 8.7 ενώ στην lg 27gl850-b 8.0 αρκετή διαφορά δηλαδή... είναι αξιόπιστο site;; 

ειναι αξιόπιστο site, η lg ξέρω ότι έχει το νέο Nano IPS panel, για την asus δεν ξέρω τι ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά όσο ψάχνεις τόσο μπερδεύεσαι περισσότερο. Τα βασικά specs στις οθόνες είναι πάνω κάτω τα ίδια σε αυτά τα χρήματα που κοιτάω (300 - 350) και για να βγάλεις κάποιο πιο ουσιαστικό συμπέρασμα για την ποιότητα της οθόνης πρέπει να διαβάσεις κάποιο αξιόπιστο review (αν υπάρχει) και πάλι παίζει ρόλο και τι κομμάτι θα σου πετύχει.  Θα περιμένω ακόμα 2 εβδομάδες max και θα κάνω την παραγγελία κλίνοντας περισσότερο προς Dell (P2720D ή U2719D ή U2717D) κυρίως λόγο εγγύησης αλλά και διαθεσιμότητας. Βέβαια και η Samsung S27R750Q που ανέφερε ο φίλος παραπάνω καλή φαίνεται αν και με προβληματίζουν κάπως οι γωνίες θέασης, το σχετικά χαμηλότερο brightness και η βάση της. Από εκεί και πέρα υπάχει και η ASUS PB278QV η οποία λέει οτι έχει Adaptive Sync, κάποιες πιστοποιήσεις για flicker free και blue light filter και το SplendidPlus με pre-set modes. Αν και νομίζω αυτά είναι λίγο μαρκετίστικα ενώ και η τιμή της είναι τσιμπημένη διότι την έχει μόνο ένα κατάστημα για την ώρα.
Τέλος θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να πει μία άποψη για την Nec EA275WMi. Παρόλο που είναι λίγο παλιό μοντέλο (2015) φαίνεται premium monitor και αν κρίνω από την εξέλιξη τιμής στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/10635348/Nec-Multisync-EA275WMi.html θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ευκαιρία και έχει και άμεση διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει θέμα με τις διαθεσιμότητες, τα πιο δημοφιλή μοντέλα 1440p/144hz είναι με πολλές μέρες αναμονή π.χ η gl850 της lg με το νέο nano ips panel.

Η gigabyte με τις aorus έχει καλές διαθεσιμότητες αλλά υψηλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...