Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα PSU


Sarevok19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα ένα τροφοδοτικό Thermaltake Grand Rgb 650 80+ gold. Όταν έστησα το νέο build λοιπόν δεν υπήρξε καμία ανταπόκριση ούτε από το power on του κουτιού άλλα ούτε ανάβει κάποιο χρώμα στο psu, ούτε λειτουργεί το ανεμιστηράκι. Δοκίμασα το psu τελείως μόνο του απλά να το βάλω στο on και δεν ανάβει τίποτα. Είναι σίγουρα πρόβλημα τροφοδοτικού ή έτσι κι αλλιώς αν δεν συνδεθεί στο pc δε θα ανάψει κάποιο φωτάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το 24πινο και το 12volto στη μητρική και το power switch Φις από το κουτί.Αν δεν συμβεί τίποτα τοτε μάλλον κάτι παίζει με το ρεύμα.Ριξε μια ματια καλού κακού ότι δεν έχει διακόπτη για 110volt το τροφοδοτικό και είναι εκεί ρυθμισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το εχεις στο ρευμα και πατησεις το power θα αναψει ουτως η αλλως. Ενα παλιο τροφοδοτικο μου το εχω κανει τροφοδτικο παγκου και δουλει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και το 24πινο της μητρικής μαζί με το 8πινο της cpu και το front panel power switch αλλά και να πατήσω το power του τροφοδοτικού χωρίς να είναι συνδεδεμένο κάπου. Δυστυχώς απολύτως τίποτα και από το μαγαζί που το πήρα μου λένε θα χρειαστούν 10-40 εργάσιμες για να αποφανθούν αν είναι όντως ελαττωματικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γεφυρώσεις με ένα συνδετήρα ή οτιδήποτε άλλο βολέψει (αν έχουν χρώματα τα καλώδια στο 24pin αλλιώς βρες τα από καμιά φωτο στο google) το πράσινο με ένα από τα μαύρα για να πάρει μπρος το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το τροφοδοτικό σε άλλη μητρική και δούλεψε μια χαρά...άρα φταίει κάτι στη μητρική(tomahawk max) η το κουτί (thermal take core p3). Το πρόβλημα είναι ότι από το κουμπί power του κουτιού δεν ανοίγει καν. Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί,τα βάζω όπως μου δείχνει. Μόνο το power led και το HDD led έχει + και - οπότε είναι λίγο μπέρδεμα υποθέτω για τα άλλα δύο δεν έχει νόημα το + και -. Ξερω ότι δε χρειάζομαι το κουμπί του κουτιού για να πάρει ρεύμα η μητρική αρκεί να ακουμπησω με ένα κατσαβίδι τα δύο σιδεράκια του power αλλα δε ξέρω πόσο safe είναι. Επίσης ο επεξεργαστής είναι ο Ryzen 5 3600.

Επεξ/σία από Sarevok19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα προσεχε

Πριν καμια πενταετια σε προηγουμενο PC αλλαξα τροφοδοτικο και μητρικη για τον ιδιο λογο . Αποδειχθηκε μετα απο πολυ κοπο οτι το προβλημα ηταν στο κουμπι του κουτιου που ανοιγα τον υπολογιστη. Για κοιτα μηπως και σε εσενα φταιει κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσέ τα όλα και στον πάγκο βάλε μητρική cpu ram και psu (βγάλε και βάλε τον επεξεργαστή μήπως δεν έχει κουμπώσει καλά) και βραχυκύκλωσε τα 2 pin του power όπως φαίνεται στο jfp1 με κατσαβίδι (είναι τα 2 pin στην πάνω σειρά jfp1 τέρμα δεξιά),κανονικά θα πρέπει να δώσει ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα τη μητρική από το κουτί και την ακούμπησα πάνω στο γραφείο. Έχω συνδέσει επεξεργαστή ραμ και τροφοδοτικό (καλώδια ATX και cpu) και δουλεύει μια χαρά...πώς γίνεται να μην δουλεύει πάνω στο κουτί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχεις σφιξει πολυ και κανει επαφη το μεταλλο του κουτιου με τη μητρικη το ειχα παθει πριν χρονια βαλε τα μεταλλικα ποδαρακια να παρεμβαλλεται στις βιδες ωστε να μην ερχεται σε επαφη η πλατη της μητρικης με το μεταλλο του κουτιου και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά , για κάποιο λόγο τώρα δουλεύουν όλα πάνω στο κουτί με το κουμπί του κουτιού. Δεν έχω ιδέα τι έφταιγε, ίσως οι βίδες να ήταν πολύ σφιγμένες ? Ήταν το μόνο πράγμα που έβγαλα και ξαναεβαλα στην ουσία. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...