Προς το περιεχόμενο

Κοψιμο κοινοχρηστου ρευματος λογω χρεων και παρανομη επανασυνδεση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους,

εχω δει κατα καιρους διαφορα θεματα με σπιτι και οικοδομες και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

Χθες η ΔΕΗ μας εκοψε το ρευμα οικοδομης λογω χρεων. Για την ιστορια, "εμεις" πληρωναμε κανονικα.
Οταν επεσε ο διακοπτης, φυσικα σβησαν ολα, ασανσερ, φωτα, θυροτηλεφωνα, κουδουνια και κεραια (κεντρικη).

"Καποιος" σηκωσε τον φωτισμο και την κεραια αλλα οχι το ασανσερ που προφανως τραβα και το περισσοτερο ρευμα.
Προσπαθησα να βρω στο Gοogle καποιο εγγραφο κυρωσεων η οτιδηποτε αλλα δεν καταφερα κατι. Καταγγελια στη ΔΕΗ δεν θα ηθελα να κανω προς το παρον.
Συνελευση οικοδομης δεν ειναι ευκολο αν γινει, τα μπατακια κλαινε "δεν εχω ψωμι, α μια στιγμη ηρθε το ντελιβερι" καταστασεις,
Καποιοι αγνοουν επιδεικτικα και καποιοι αλλοι ειμαστε ηδη στα μαχαιρια για υπαρχουσες φθορες που δεν αποκαθιστουν. 

Καθε προταση, νομιμη κινηση η αλλη ιδεα, δεκτη, πρωτον να κοπει η τροφοδοσια της κεντρικης να τους τσουξει και κατοπιν οτι αλλο μπορει να γινει?

Ευχαριστω.

Edit: o διαχειριστης χωρισε και μενει αλλου...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Lumini είπε

Καταγγελία στη δεδηε για ρευματοκλοπη

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα υπαρξει προστιμο στην οικοδομη συνολικα? Γιατι παλι οι "χαζοι" θα το πληρωσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Angelo2 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα υπαρξει προστιμο στην οικοδομη συνολικα? Γιατι παλι οι "χαζοι" θα το πληρωσουμε...

Μμ ναι τότε καλύτερα να πας αυτοπροσώπως στη δεδηε και να τους καρφώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ενημερωσω τον διαχειριστη οτι αυτο που εκανε ειναι παρανομο και μετα μαλλον θα πρεπει να το καταγγειλω.

Αδυνατω να πιστεψω οτι ανθρωποι ανω τον 35 40 και 50 δεν "ηξεραν" οτι ειναι παρανομια η επανασυνδεση.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Angelo2 είπε

Θα ενημερωσω τον διαχειριστη οτι αυτο που εκανε ειναι παρανομο και μετα μαλλον θα πρεπει να το καταγγειλω.

Αδυνατω να πιστεψω οτι ανθρωποι ανω τον 35 40 και 50 δεν "ηξεραν" οτι ειναι παρανομια η επανασυνδεση.

Ευχαριστω.

το ξερουν φιλε, απλα...ελλαδα εισαι. ολα τα κανουμε χαλαρα παροτι παρανομα και μετα κανουμε την παπια οτι "δεν ξεραμε"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Angelo2 είπε

Γεια σε ολους,

εχω δει κατα καιρους διαφορα θεματα με σπιτι και οικοδομες και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

Χθες η ΔΕΗ μας εκοψε το ρευμα οικοδομης λογω χρεων. Για την ιστορια, "εμεις" πληρωναμε κανονικα.
Οταν επεσε ο διακοπτης, φυσικα σβησαν ολα, ασανσερ, φωτα, θυροτηλεφωνα, κουδουνια και κεραια (κεντρικη).

"Καποιος" σηκωσε τον φωτισμο και την κεραια αλλα οχι το ασανσερ που προφανως τραβα και το περισσοτερο ρευμα.
Προσπαθησα να βρω στο Gοogle καποιο εγγραφο κυρωσεων η οτιδηποτε αλλα δεν καταφερα κατι. Καταγγελια στη ΔΕΗ δεν θα ηθελα να κανω προς το παρον.
Συνελευση οικοδομης δεν ειναι ευκολο αν γινει, τα μπατακια κλαινε "δεν εχω ψωμι, α μια στιγμη ηρθε το ντελιβερι" καταστασεις,
Καποιοι αγνοουν επιδεικτικα και καποιοι αλλοι ειμαστε ηδη στα μαχαιρια για υπαρχουσες φθορες που δεν αποκαθιστουν. 

Καθε προταση, νομιμη κινηση η αλλη ιδεα, δεκτη, πρωτον να κοπει η τροφοδοσια της κεντρικης να τους τσουξει και κατοπιν οτι αλλο μπορει να γινει?

Ευχαριστω.

Edit: o διαχειριστης χωρισε και μενει αλλου...

εγώ είμαι της άποψης να κάνεις άμεσα Καταγγελία στο ΔΕΔΔΗΕ για ρευματοκλοπη

αυτό θα επιφέρει πρόστιμο σε αυτόν που έχει χρεωθεί την κοινόχρηστη παροχή (Διαχειριστή/Ιδιοκτήτη)

αλλά και θα έχει ποινικές ευθύνες

επίσης αν δεν πληρωθούν τα χρέη της κοινόχρηστης παροχής η ΔΕΗ έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει εντελώς τον μετρητή και να μείνετε εκτός παροχής ρεύματος (η κοινόχρηστη παροχή ρεύματος)

συγνώμη είναι κορόιδα όσοι πληρώνουν ηλεκτρικό ρεύμα.?

(ως διαχειριστής (ευτυχώς παραδίδω την διαχείριση 31/12/2019) σε μια πολυκατοικία των 20 διαμερισμάτων μιλάω και με τις γνώσεις που έχω στην εταιρεία όπου εργάζομαι καθώς εγώ ασχολούμαι με τα θέματα ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ/ΕΥΔΑΠ/COSMOTE κτλ...

48 λεπτά πριν, Angelo2 είπε

Θα ενημερωσω τον διαχειριστη οτι αυτο που εκανε ειναι παρανομο και μετα μαλλον θα πρεπει να το καταγγειλω.

Αδυνατω να πιστεψω οτι ανθρωποι ανω τον 35 40 και 50 δεν "ηξεραν" οτι ειναι παρανομια η επανασυνδεση.

Ευχαριστω.

να μην ενημερώσεις τον διαχειριστή ή άλλον ιδιοκτήτη

να κάνεις άμεσα την καταγγελία στην ΔΕΔΔΗΕ για ρευματοκλοπή

φρόντισε να έχεις τον αριθμό παροχής (κοινόχρηστη) καθώς θα σου ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να ασχοληθείτε και να βρείτε λύση να αρχίσουν να πληρώνουν. Η ΔΕΗ είναι το επόμενο βήμα. Το πρώτο είναι να πληρώνουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lumini είπε

Καταγγελία στη δεδηε για ρευματοκλοπη

Εχει διαφορα η παρανομη επανασυνδεση με την ρευματοκλοπη.... 

Στην  επανσυνδεση το ρολοι συνεχιζει να γραφει κιλοβατορες...οποτε οταν βγει ο επομενος λογαριασμος ή ο οριστικος θα χρεωθουν αυτες.

Στην ρευματοκλοπη παρακαμπτετε το ρολοι της ΔΕΔΔΗΕ .

Και οι δυο περιπτωση ειναι αδικηματα αλλα η ρευματοκλοπη μπορει να φτασει ποινικο.

ΥΓ. Εαν υπαρχει στην πολυκατοικια εστω 1 κατοικος ΑΜΕΑ το επανασυνδεει αμεσως η ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως η κακως ενημερωσα τον διαχειριστη.  Απαντησε οτι θα κινηθει νομικα εναντι των οφειλετων. Οπως εγραψα στο αρχικο, δεν μενει πια εδω, δεν εχει καμμια διαθεση να κανει συνελευση και δεν τον αδικω, η οικοδομη δεν ειναι συννενοησιμη.

Οταν μιλαμε για ποσα στα 700Ε για ενα η δυο διαμερισματα μονο, δεν υπαρχει σωτηρια ιδιως οταν (δεν ηταν αστειο η υπερβολη) το γραφειο κοινοχρηστων εισπρατει ενα "δεν εχω ψωμι να φαμε" και εσυ απο το μπαλκονι βλεπεις στις 11 το βραδυ να σκαει μυτη το ντελιβερι καθε βραδυ ολο το καλοκαιρι και να βαζουνε λογου χαρη και μια  καινουργια εγκατασταση αεριου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Angelo2 είπε

Καλως η κακως ενημερωσα τον διαχειριστη.  Απαντησε οτι θα κινηθει νομικα εναντι των οφειλετων. Οπως εγραψα στο αρχικο, δεν μενει πια εδω, δεν εχει καμμια διαθεση να κανει συνελευση και δεν τον αδικω, η οικοδομη δεν ειναι συννενοησιμη.

Οταν μιλαμε για ποσα στα 700Ε για ενα η δυο διαμερισματα μονο, δεν υπαρχει σωτηρια ιδιως οταν (δεν ηταν αστειο η υπερβολη) το γραφειο κοινοχρηστων εισπρατει ενα "δεν εχω ψωμι να φαμε" και εσυ απο το μπαλκονι βλεπεις στις 11 το βραδυ να σκαει μυτη το ντελιβερι καθε βραδυ ολο το καλοκαιρι και να βαζουνε λογου χαρη και μια  καινουργια εγκατασταση αεριου.

Μόνος σου απαντήσες ήδη. Δεν υπάρχει καμία ελπίδα στην πολυκατοικία σας γνωρίζω και άλλες τέτοιες περιπτωσεις. Απλά η πολυκατοικία υποβαθμιζεται συνεχώς μέχρι σημείου να φύγουν όσοι νοικιάζουν ενώ όσοι ιδιοκτήτες αποβιωσουν λόγω ηλικίας οι κληρονόμοι είτε κάνουν αποποίηση είτε τα παρατάνε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Angelo2 είπε

Καλως η κακως ενημερωσα τον διαχειριστη.  Απαντησε οτι θα κινηθει νομικα εναντι των οφειλετων. Οπως εγραψα στο αρχικο, δεν μενει πια εδω, δεν εχει καμμια διαθεση να κανει συνελευση και δεν τον αδικω, η οικοδομη δεν ειναι συννενοησιμη.

Οταν μιλαμε για ποσα στα 700Ε για ενα η δυο διαμερισματα μονο, δεν υπαρχει σωτηρια ιδιως οταν (δεν ηταν αστειο η υπερβολη) το γραφειο κοινοχρηστων εισπρατει ενα "δεν εχω ψωμι να φαμε" και εσυ απο το μπαλκονι βλεπεις στις 11 το βραδυ να σκαει μυτη το ντελιβερι καθε βραδυ ολο το καλοκαιρι και να βαζουνε λογου χαρη και μια  καινουργια εγκατασταση αεριου.

Αν κάνεις την καταγγελία στο ΔΕΔΔΗΕ και δουν την παράνομη επανασύνδεση (ρευματοκλοπή) θα ξηλώσουν τον μετρητή της κοινόχρηστης παροχής (καθώς πονάει...)

έτσι θα συμμορφωθούν όλοι/ες που χρωστάνε

48 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ζητα να αφαιρεθεί ο κοινοχρηστος μετρητης

να δεις μετά θα πληρώσουν...όταν δεν θα έχουν ασανσέρ - φώτα - κουδούνια - τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Εχει διαφορα η παρανομη επανασυνδεση με την ρευματοκλοπη.... 

Στην  επανσυνδεση το ρολοι συνεχιζει να γραφει κιλοβατορες...οποτε οταν βγει ο επομενος λογαριασμος ή ο οριστικος θα χρεωθουν αυτες.

Στην ρευματοκλοπη παρακαμπτετε το ρολοι της ΔΕΔΔΗΕ .

Και οι δυο περιπτωση ειναι αδικηματα αλλα η ρευματοκλοπη μπορει να φτασει ποινικο.

ΥΓ. Εαν υπαρχει στην πολυκατοικια εστω 1 κατοικος ΑΜΕΑ το επανασυνδεει αμεσως η ΔΕΔΔΗΕ.

Καλησπερα... Πλεον η παρανομη επανσυνδεση θεωρειται ρευματοκλοπη... Μονο η ΔΕΔΔΗΕ μπορει να ανοιξει την παροχη... Και μονο αυτη!! Απαγορευεται ρητα απο αλλον .. Εχει προστιμο 450 ευρω + φπα 24% και η κομμενη σφραγιδα 16 ευρω..Και ουτε θα ξηλωσουν τον μετρητη... Απλα θα το κοψουν με αλλον τροπο...

 https://www.deddie.gr/media/1837/ρυθμιστικο-πλασιο-ρευματοκλοπων.pdf

https://www.deddie.gr/media/1421/εγχειρίδιο-ρευματοκλοπών.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...