Προς το περιεχόμενο

Κοψιμο κοινοχρηστου ρευματος λογω χρεων και παρανομη επανασυνδεση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Επειδη γνωριζω λιγο το αντεικιμενο θα πρεπει να αλλαξει πλεον αυτος ο τροπος συνεχεια νοικιαζουν σπιτια αφηνουν χρεος και μετα ξανανοικιαζουν αλλο σπιτι με αλλο ονομα μπροστινο  και αλλο ΑΦΜ... Και αφηνουν φεσια...Να αλλαξει με το παντρεμα ΑΦΜ ιδιοκτητη ακινητου και παροχης..Να εχει και ευθυνη ο ιδιοκτητης του ακινητου...Να μπορει να ζηταει τα χρηματα η υπηρεσια...Οποτε ο ενοικιαστης θα πρεπει  πλεον να πληρωνει...Και να ειναι πιο σκληροι στις αποκοπες οι  παροχοι...Και συναμα το ΔΕΔΔΗΕ... Δευτερη φορα αποκοπη στο ιδιο ονομα να μην του δινεται ξανα ρευμα... Αλλιως μια μεγαλη προκαταβολη πχ 500 ευρω...

 

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αυτό ελπίζουν να γίνει από 01/01/2020 αν εφαρμοστεί το πάντρεμα της παροχής ρεύματος με το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη (όπως ισχύει ήδη στην ΕΥΔΑΠ)

αυτό γίνεται όπως εξήγησα στους προηγούμενους φίλους γιατί το πάντρεμα της παροχής ρεύματος με το ΑΦΜ του ενοικιαστή δεν απέδωσε

η ευθύνη βαραίνει και τις δύο πλευρές (ιδιοκτήτες/ενοικιαστές)


Α! Τώρα κατάλαβα :) . Αν γίνει αυτό το βλέπω εκεί που ήταν ενοίκια πανάκριβα , θα γίνουν εξωφρενικά ....

Και δείχνει ότι δεν υπάρχει κράτος για ακόμα μια φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο το πραγμα το εζησα εγω στην πολυκατοικια μου.Δηλαδη εμεναν Αιγυπτιοι 4-5 μαζι και οταν κοβοταν το ρευμα εκαναν καινουργιο συμβολαιο στο ονομα αλλου και απλα αλλαζαν το ρευμα στο ονομα αλλου.Αυτο το πραγμα το ηξερε ο ιδιοκτητης αλλα αφου τα επαιρνε χοντρα δεν τον ενδιεφερε οπως δεν ενδιεφερε ουτε την ΔΕΗ(σε επικοινωνια που ειχε ο διαχειριστης μαζι τους μας μιλησαν και αγενεστατα...).Δυστυχως αυτο συμβαινει πολυ στο κεντρο οπου ζουν μαζι μεταναστες οι οποιοι ηρθαν να δουλεψουν καποια χρονια και μετα να την κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Αυτο το πραγμα το εζησα εγω στην πολυκατοικια μου.Δηλαδη εμεναν Αιγυπτιοι 4-5 μαζι και οταν κοβοταν το ρευμα εκαναν καινουργιο συμβολαιο στο ονομα αλλου και απλα αλλαζαν το ρευμα στο ονομα αλλου.Αυτο το πραγμα το ηξερε ο ιδιοκτητης αλλα αφου τα επαιρνε χοντρα δεν τον ενδιεφερε οπως δεν ενδιεφερε ουτε την ΔΕΗ(σε επικοινωνια που ειχε ο διαχειριστης μαζι τους μας μιλησαν και αγενεστατα...).Δυστυχως αυτο συμβαινει πολυ στο κεντρο οπου ζουν μαζι μεταναστες οι οποιοι ηρθαν να δουλεψουν καποια χρονια και μετα να την κανουν.

Ρατσιστική διατύπωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ρατσιστική διατύπωση .

Που ειναι η ρατσιστικη διατυπωση;;

Επεξ/σία από Dannie
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dannie είπε

Που ειναι η ρατσισιτικη διατυπωση;;

 

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Αυτο το πραγμα το εζησα εγω στην πολυκατοικια μου.Δηλαδη εμεναν Αιγυπτιοι 4-5 μαζι και οταν κοβοταν το ρευμα εκαναν καινουργιο συμβολαιο στο ονομα αλλου και απλα αλλαζαν το ρευμα στο ονομα αλλου.Αυτο το πραγμα το ηξερε ο ιδιοκτητης αλλα αφου τα επαιρνε χοντρα δεν τον ενδιεφερε οπως δεν ενδιεφερε ουτε την ΔΕΗ(σε επικοινωνια που ειχε ο διαχειριστης μαζι τους μας μιλησαν και αγενεστατα...).Δυστυχως αυτο συμβαινει πολυ στο κεντρο οπου ζουν μαζι μεταναστες οι οποιοι ηρθαν να δουλεψουν καποια χρονια και μετα να την κανουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

 

Αφου μεταναστες ειναι τι να γραψω οτι ειναι;Ναι στο κεντρο μενουν ατομα πολλα μαζι σε διαμερισματα αυτο δεν το ξερεις;Δεν θεωρω τους ελληνες ανωτερη φυλη ειμαστε πρωτοι στις κομπινες απλα αφου ζουμε εδω δεν μπορουμε αυτο να το κανουμε αυτοι αφου μπορουν το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dannie είπε

Αφου μεταναστες ειναι τι να γραψω οτι ειναι;Ναι στο κεντρο μενουν ατομα πολλα μαζι σε διαμερισματα αυτο δεν το ξερεις;Δεν θεωρω τους ελληνες ανωτερη φυλη ειμαστε πρωτοι στις κομπινες απλα αφου ζουμε εδω δεν μπορουμε αυτο να το κανουμε αυτοι αφου μπορουν το κανουν.

Το ξέρω , αλλά δεν έχω ιδέα αν πληρώνουν ή όχι , ούτε στατιστική έρευνα έχω . Εντάξει , είδες να γίνεται δίπλα σου αλλά το γενικεύεις .

Άποψη σου , δε χρειάζεται να το συνεχίσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εαν γίνει αυτό πραγματικά θα κοπανήσω οποιονδήποτε παραπονεθεί για τα ενοίκια και για το ότι δεν βρίσκουν σπίτι λόγω Airbnb και να πάνε να βγάλουν άκρη με τη ΔΕΗ.. ΟΤι πιο αστείο και λάθος έχουν σκεφτεί να κάνουν.. Έχει να πέσει πιστόλι..

ΥΓ: Δεν έχω διαμερίσματα, απλα είναι λάθος απο όπου και να το πιάσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν βλέπω άλλη λύση, οι οποίες επισφαλιες και το ρίσκο που μεταφέρεται στον ιδιοκτήτη θα αυξήσει και άλλο τα ενοίκια και τις εγγυήσεις. Σε εμάς φεύγει ένας ενοικιαστης από τον επόμενο μήνα, τώρα πρέπει να του πω να κόψει την ΔΕΗ το τηλέφωνο και να δούμε τι θα γίνει με την Ευδαπ όταν θα έρθει ο λογαριασμός να μην μείνει σε εμάς κάποια δική τους κατανάλωση από την περίοδο που ήταν στο ακίνητο, κρατησαν την εγγύηση για τον τελευταίο μήνα, θα αγχώνομαι τωρα και για το αν άφησαν χρέος στην ΔΕΗ. Οι συγκεκριμένοι δεν είναι μπαταχτσιδες οπότε δεν Θα εχω λογικά θέμα αλλά σε επόμενους ενοικιαστές θα πρέπει να προετοιμαζομαι για δικαστήρια αν αφήσουν χρέος και μετά αν φύγουν και βρεθει άλλος ενοικιαστης δεν θα μπορω να νοικιάσω το σπίτι μου..... Μπορεί η συγκεκριμένη πρακτική να υπήρχε και στην Ευδαπ αλλά τα κόστη και τα πιστολιασματα εκεί δεν εχουν καμία σχέση με την ΔΕΗ. Αντε να δούμε τι άλλη βλακεία θα συμβει και θα μας φορτώνει με άγχος και ευθύνες στην χώρα μας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stam53 είπε

80350074_1442052845957280_7644832347094777856_o.jpg

εγώ είμαι πιο καλύτερος από αυτόν τον διαχειριστή (αν και παραδίδω 31/12/2019)

κλειδί της πόρτας ασφαλείας κεντρικής εισόδου έχουν μόνο οι ένοικοι/ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων

οι ένοικοι των τριών διαμερισμάτων που ενοικιάζονται στο Airbnb έχουν ηλεκτρονικό κλειδί για την ηλεκτρονική κλειδαριά της εισόδου και του διαμερίσματος τους

το οποίο αν δεν το παραδώσουν με την λήξη απλά ακυρώνεται...

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν βλέπω άλλη λύση, οι οποίες επισφαλιες και το ρίσκο που μεταφέρεται στον ιδιοκτήτη θα αυξήσει και άλλο τα ενοίκια και τις εγγυήσεις. Σε εμάς φεύγει ένας ενοικιαστης από τον επόμενο μήνα, τώρα πρέπει να του πω να κόψει την ΔΕΗ το τηλέφωνο και να δούμε τι θα γίνει με την Ευδαπ όταν θα έρθει ο λογαριασμός να μην μείνει σε εμάς κάποια δική τους κατανάλωση από την περίοδο που ήταν στο ακίνητο, κρατησαν την εγγύηση για τον τελευταίο μήνα, θα αγχώνομαι τωρα και για το αν άφησαν χρέος στην ΔΕΗ. Οι συγκεκριμένοι δεν είναι μπαταχτσιδες οπότε δεν Θα εχω λογικά θέμα αλλά σε επόμενους ενοικιαστές θα πρέπει να προετοιμαζομαι για δικαστήρια αν αφήσουν χρέος και μετά αν φύγουν και βρεθει άλλος ενοικιαστης δεν θα μπορω να νοικιάσω το σπίτι μου..... Μπορεί η συγκεκριμένη πρακτική να υπήρχε και στην Ευδαπ αλλά τα κόστη και τα πιστολιασματα εκεί δεν εχουν καμία σχέση με την ΔΕΗ. Αντε να δούμε τι άλλη βλακεία θα συμβει και θα μας φορτώνει με άγχος και ευθύνες στην χώρα μας. 

η ΕΥΔΑΠ δεν έχει κανένα θέμα με την τακτική που ακολουθεί (πάντρεμα της παροχής νερού με το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη)

αν αφήσει χρέος ο ένοικος και δεν το πληρώσει ο ιδιοκτήτης μόλις φτάσει τα 100 ευρώ σου κόβεται το νερό μέχρι να ξοφλήσεις το χρέος

έτσι ελπίζω να το κάνει και η ΔΕΗ

να λέει έφτασε το χρέος 100 ευρώ σου κόβεται η παροχή ρεύματος μέχρι να το πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ είμαι πιο καλύτερος από αυτόν τον διαχειριστή (αν και παραδίδω 31/12/2019)

κλειδί της πόρτας ασφαλείας κεντρικής εισόδου έχουν μόνο οι ένοικοι/ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων

οι ένοικοι των τριών διαμερισμάτων που ενοικιάζονται στο Airbnb έχουν ηλεκτρονικό κλειδί για την ηλεκτρονική κλειδαριά της εισόδου και του διαμερίσματος τους

το οποίο αν δεν το παραδώσουν με την λήξη απλά ακυρώνεται...

η ΕΥΔΑΠ δεν έχει κανένα θέμα με την τακτική που ακολουθεί (πάντρεμα της παροχής νερού με το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη)

αν αφήσει χρέος ο ένοικος και δεν το πληρώσει ο ιδιοκτήτης μόλις φτάσει τα 100 ευρώ σου κόβεται το νερό μέχρι να ξοφλήσεις το χρέος

έτσι ελπίζω να το κάνει και η ΔΕΗ

να λέει έφτασε το χρέος 100 ευρώ σου κόβεται η παροχή ρεύματος μέχρι να το πληρώσεις

Μακάρι να το κάνουν έτσι, στον δεύτερο απλήρωτο λογαριασμό είτε αυτός ειναι έναντι είτε εκκαθαριστικό να κόβεται, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα γίνει τιποτα και θα παραμείνουμε στο τωρινό σκηνικό θα χρωστάει ο άλλος εκατοντάδες η χιλιάδες ευρώ χωρις να πληρώνει και όταν θα αποχώρισει θα τρέχει και δεν θα φτάνει ο ιδιοκτήτης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μακάρι να το κάνουν έτσι, στον δεύτερο απλήρωτο λογαριασμό είτε αυτός ειναι έναντι είτε εκκαθαριστικό να κόβεται, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα γίνει τιποτα και θα παραμείνουμε στο τωρινό σκηνικό θα χρωστάει ο άλλος εκατοντάδες η χιλιάδες ευρώ χωρις να πληρώνει και όταν θα αποχώρισει θα τρέχει και δεν θα φτάνει ο ιδιοκτήτης....

οι πηγές μου λένε ότι θα αντιγράψουν την ΕΥΔΑΠ σε αυτό και θα μπει όριο (δύο/τρεις απλήρωτοι λογαριασμοί) και θα κόβεται

μακάρι να έχουν δίκιο οι πηγές μου μέσα από την ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

αν και εγώ προτιμώ το όριο 100 ευρώ (ένας λογαριασμός είτε έναντι είτε εκκαθαριστικός) δεν τον πλήρωσες...σου έρχεται ειδοποίηση

δεν πληρώσεις τον επόμενο...τότε κόβεται η παροχή και μένει το χρέος όπως είναι ούτε αυξήσεις ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ikorolis είπε

οι πηγές μου λένε ότι θα αντιγράψουν την ΕΥΔΑΠ σε αυτό και θα μπει όριο (δύο/τρεις απλήρωτοι λογαριασμοί) και θα κόβεται

μακάρι να έχουν δίκιο οι πηγές μου μέσα από την ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

αν και εγώ προτιμώ το όριο 100 ευρώ (ένας λογαριασμός είτε έναντι είτε εκκαθαριστικός) δεν τον πλήρωσες...σου έρχεται ειδοποίηση

δεν πληρώσεις τον επόμενο...τότε κόβεται η παροχή και μένει το χρέος όπως είναι ούτε αυξήσεις ούτε τίποτα...

Νομίζω θα ήταν το καλύτερο όταν λήγει ένας λογαριασμός σου με πόσα πανω από 200-250 ευρώ να σε αφήνουν 5-7 μέρες και μετά να γίνεται η διακοπή του ρεύματος... Αλλά όμως υπάρχουν παροχές που δεν μπορούν να κοπούν και το εκμεταλλεύονται κάποιοι και δε πληρώνουν.. Είναι συνέχεια κλειστά.. Κλείδωμενα.. Διώροφα σπίτια....Να εφαρμοστεί να μπορούν να πηγαίνουν τα συνεργεία και μετά τις 15.00 ώρα.. Π.χ. το απόγευμα 19.30!!!! Όπως λέει και ο κανονισμός της ΔΕΔΔΗΕ όταν υπάρχει εντολή αποκοπής μπορούν να το κόψουν εξωτερικά συνολικά για όλους  μέχρι να γίνει εξόφληση αυτής της παροχής...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, takoulou είπε

Νομίζω θα ήταν το καλύτερο όταν λήγει ένας λογαριασμός σου με πόσα πανω από 200-250 ευρώ να σε αφήνουν 5-7 μέρες και μετά να γίνεται η διακοπή του ρεύματος... Αλλά όμως υπάρχουν παροχές που δεν μπορούν να κοπούν και το εκμεταλλεύονται κάποιοι και δε πληρώνουν.. Είναι συνέχεια κλειστά.. Κλείδωμενα.. Διώροφα σπίτια....Να εφαρμοστεί να μπορούν να πηγαίνουν τα συνεργεία και μετά τις 15.00 ώρα.. Π.χ. το απόγευμα 19.30!!!! Όπως λέει και ο κανονισμός της ΔΕΔΔΗΕ όταν υπάρχει εντολή αποκοπής μπορούν να το κόψουν εξωτερικά συνολικά για όλους  μέχρι να γίνει εξόφληση αυτής της παροχής...

συμφωνώ μαζί σου 200-250 ευρώ είναι απολύτως λογικό το ποσό και δικαιολογεί την διακοπή της παροχής αν δεν το ξοφλήσεις (εννοείται ότι σε ειδοποιούν αν εσύ τους γράψεις και δεν πληρώσεις είτε ιδιοκτήτης είτε ενοικιαστής) τότε η ΔΕΗ (η οποιοσδήποτε πάροχος) δίνει την εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ και γίνεται η διακοπή της παροχής

επίσης το κόψιμο της παροχής ρεύματος μπορεί να γίνει και εκτός ακινήτου (αν δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ikorolis είπε

συμφωνώ μαζί σου 200-250 ευρώ είναι απολύτως λογικό το ποσό και δικαιολογεί την διακοπή της παροχής αν δεν το ξοφλήσεις (εννοείται ότι σε ειδοποιούν αν εσύ τους γράψεις και δεν πληρώσεις είτε ιδιοκτήτης είτε ενοικιαστής) τότε η ΔΕΗ (η οποιοσδήποτε πάροχος) δίνει την εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ και γίνεται η διακοπή της παροχής

επίσης το κόψιμο της παροχής ρεύματος μπορεί να γίνει και εκτός ακινήτου (αν δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτό)

Καλημερα... Δυστυχως πηγαινουν τα συνεργεια και κοβουν το ρευμα και μετα το επανσυνδεει ο πελατης.. Θα επρεπε να υπαρχουν πιο αυστηροι κανονες εκει οταν το βρισκουν αυτο..Μια  καλη λυση θα ηταν οταν γινει αυτο για να  μπορει να συνδεθει ξανα  η παροχη  να ζητουν την ολικη εξοφληση του λογαριασμου και οχι με και  δοσεις αλλα και και μια μικρη ποινη για την παραβιαση που θεωρειται πλεον ρευματοκλοπη (300-.450)+ φπα... Και να πληρωθει αμεσα...Αλλα η παροχη να μην μπαινει σε μπροστινο... Να ειδοποιειται και ο ιδιοκτητης  να καταβαλει ,το ποσο.. Να αλλαξει   και αυτος ο κανονισμος..  Απεξω δεν ειναι ευκολο να γινεται η αποκοπη.. Υπογεια δικτυα, κολωνες.. Και δεν υπαρχουν  και τα πολλλα συνεργεια...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...