Προς το περιεχόμενο

Κοψιμο κοινοχρηστου ρευματος λογω χρεων και παρανομη επανασυνδεση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε είναι πάρα πολλά τα διαμερίσματα που έχετε δυστυχώς σε τέτοιες πολυκατοικιες δεν αποφεύγονται ούτε με παναγιες τα προβλήματα. Για μένα καλό είναι η πολυκατοικία που σκοπεύει να μείνει κάποιος να είναι το πολύ 9-10 διαμερίσματα. Στην πολυκατοικία που είναι το διαμέρισμα της μητέρας μου 9 διαμερισματων μόνο με έναν παρουσιάζονται μικροπροβληματα αφήνει απλήρωτα αλλά εξοφλει με καθυστέρηση λίγων μηνών. Πάνω από 15 διαμερίσματα δυσκολεύουν τα πράγματα, για 20 30 40 ούτε λόγος. 

2 ώρες πριν, xgol είπε

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά θα ΄πρεπε να εκφράζεσαι με μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση, καθώς το ίδιο "τσαμπατζής" είσαι με όσους κατηγορείς.

Την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών που προέκυψε από δάνεια σαν το δικό σας που κουρεύτηκαν, την πληρώνουμε εμείς οι μ@λ@κες που δε βρεθήκαμε ποτέ σε θέση να μη μπορούμε (ή να μη θέλουμε) να αποπληρώσουμε τα δάνειά μας.

Η διαφορά της δικής του περίπτωσης με αυτούς που κατακρίνει είναι ότι στην μεν πρώτη δεν πήρε κανέναν νόμο στα χέρια του ούτε παρανομησε, εκμετάλλευτηκε ότι δικαιωματα του έδιναν οι νόμοι και ρύθμισε τις υποχρεώσεις του, στην δεύτερη συμβαίνει το εντελώς αντίθετο. Το αν κατάφερες εσύ και βρέθηκες η όχι στην θέση να σου κουρεψουν δανειο ενώ δεν είχες άλλη δυνατότητα και ο άλλος ήταν πιο τυχερός, αυτό είναι άλλο θέμα. Οι νόμοι που ψήφισε το κράτος έβαλαν κριτήρια και τα δικαστήρια αποφάσισαν ποιος δικαιούται κουρέματος και πόσο. Όσοι δεν τα κατάφεραν δεν τηρουσαν τα κριτήρια. Δεν γίνεται να πεταχτούν στον δρόμο όλοι όσοι ζούνε σε κατοικία με στεγαστικό, όλα αυτά τα δάνεια πάρθηκαν με βαση οικονομικά δεδομένα που άλλαξαν ραγδαία σε χρόνο dt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Φίλε είναι πάρα πολλά τα διαμερίσματα που έχετε δυστυχώς σε τέτοιες πολυκατοικιες δεν αποφεύγονται ούτε με παναγιες τα προβλήματα. Για μένα καλό είναι η πολυκατοικία που σκοπεύει να μείνει κάποιος να είναι το πολύ 9-10 διαμερίσματα. Στην πολυκατοικία που είναι το διαμέρισμα της μητέρας μου 9 διαμερισματων μόνο με έναν παρουσιάζονται μικροπροβληματα αφήνει απλήρωτα αλλά εξοφλει με καθυστέρηση λίγων μηνών. Πάνω από 15 διαμερίσματα δυσκολεύουν τα πράγματα, για 20 30 40 ούτε λόγος. 

Η διαφορά της δικής του περίπτωσης με αυτούς που κατακρίνει είναι ότι στην μεν πρώτη δεν πήρε κανέναν νόμο στα χέρια του ούτε παρανομησε, εκμετάλλευτηκε ότι δικαιωματα του έδιναν οι νόμοι και ρύθμισε τις υποχρεώσεις του, στην δεύτερη συμβαίνει το εντελώς αντίθετο. Το αν κατάφερες εσύ και βρέθηκες η όχι στην θέση να σου κουρεψουν δανειο ενώ δεν είχες άλλη δυνατότητα και ο άλλος ήταν πιο τυχερός, αυτό είναι άλλο θέμα. Οι νόμοι που ψήφισε το κράτος έβαλαν κριτήρια και τα δικαστήρια αποφάσισαν ποιος δικαιούται κουρέματος και πόσο. Όσοι δεν τα κατάφεραν δεν τηρουσαν τα κριτήρια. Δεν γίνεται να πεταχτούν στον δρόμο όλοι όσοι ζούνε σε κατοικία με στεγαστικό, όλα αυτά τα δάνεια πάρθηκαν με βαση οικονομικά δεδομένα που άλλαξαν ραγδαία σε χρόνο dt. 

Γιατί δε γίνεται να πεταχτούν στο δρομο όσοι δε μπορούν να αποπληρώσουν το δάνειο τους;;; 

Και θεωρείται πιο φυσιολογικό να πληρώνει το σπιτι τους, η υπόλοιπη κοινωνία;

Κοίτα, κι εγώ εδω που είμαι θα ήθελα να χω ένα σπίτι δικο μου. Λεω να παρω ενα στεγαστικό και απο αυτό να αποπληρώσω το 40%, και το υπόλοιπο 60% να το μοιραστείτε εσείς. Τι λες; Γιατί αδυνατώ να το αποπληρωσω.

Ερώτηση κρίσης. Ποιος είναι μεγαλυτερος μπαταχτσης; Αυτος που χρωσταει 1000€ σε δεη/κοινοχρηστα κτλ ή εγω που θα χρωσταω 60.000€ σε ολους εσας;;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Γιατί δε γίνεται να πεταχτούν στο δρομο όσοι δε μπορούν να αποπληρώσουν το δάνειο τους;;; 

Και θεωρείται πιο φυσιολογικό να πληρώνει το σπιτι τους, η υπόλοιπη κοινωνία;

Κοίτα, κι εγώ εδω που είμαι θα ήθελα να χω ένα σπίτι δικο μου. Λεω να παρω ενα στεγαστικό και απο αυτό να αποπληρώσω το 40%, και το υπόλοιπο 60% να το μοιραστείτε εσείς. Τι λες; Γιατί αδυνατώ να το αποπληρωσω.

Ερώτηση κρίσης. Ποιος είναι μεγαλυτερος μπαταχτσης; Αυτος που χρωσταει 1000€ σε δεη/κοινοχρηστα κτλ ή εγω που θα χρωσταω 60.000€ σε ολους εσας;;

Τα 60000 τα χρωστάς στην τράπεζα και όχι σε εμάς. Ένα σωρό άλλα πράγματα πληρώνεις για τους άλλους όχι μόνο τα στεγαστικά μέσω ανακεφαλαιοποιησης. Οι άνθρωποι είχαν τα εισοδήματα και την εργασία τους και με βάση αυτά υπολόγισαν τι θα κάνουν και αν βγαίνουν και μέσα σε 2-3 έτη έγιναν άνω κάτω επειδή χρεωκοπησε το κράτος και έσκισε την ιδιωτική οικονομία για να πληρώσει δάνεια σε ξένες χώρες και funds. Δεν σου φταίει ο άλλος όταν έρχεται ένας τρίτος και του κάνει άνω κάτω την ζωή του, δεν σου φταίει ο άλλος όταν κάνει αίτηση για σύνταξη και περιμένει 2 έτη για την πρώτη σύνταξη. Κάτι τέτοια ούτε στην Ουγκαντα δεν γίνονται. 

Εσύ όπως κι εγώ μπορεί να θέλουμε η να θεωρούμε σωστό και λαθος το οτιδήποτε, το κράτος και η πολιτική εξουσία ζυγισαν τα υπερ και τα κατά και αποφασισαν τι συμφέρει να γίνει. Εάν πετούσαν μαζικα από τα σπίτια τους όσους δεν μπορούν να αποπληρωσουν τα δανεια θα υπήρχε τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα πολλαπλάσιο από ότι είδαμε γύρω μας η ακούσαμε στα ΜΜΕ.

Περαν των παραπάνω, ακόμα και σε πλειστηριασμο να έβγαιναν όλα, πάλι δεν θα γλίτωνες την ανακεφαλαιοποιηση και θα πληρώσεις τα σπασμένα γιατί οι παλιές εμπορικες αξίες των ακινήτων κατακριμνιστηκαν, ελάχιστοι αγοράζουν κάτι σε πλειστηριασμους και ότι αγοράζεται από εκεί είναι σκοτωμένο στην τιμή. Μερίδιο σε όλα όσα πλήρωσε η κοινωνία έχει και ο κρατικός μηχανισμος που ποτέ του δεν κατάφερε να θεσπίσει ένα σύστημα εντοπισμού στρατηγικών κακοπληρωτων, μπλεχτηκαν όλοι μαζί με όσους πραγματικά δεν μπορούν και δεν μπορούσε να βρεθεί μια άκρη. 

Ήμουν από αυτούς που όταν υπήρχαν εδώ συζητήσεις τότε με τους πλειστηριασμους και τις φασαρίες έξω απο συμβολαιογραφικα γραφεία με τους κουκουλοφορους τους λαφαζανιδες και τους ρουβικωνες, ήμουν υπέρ των κατασχεσεων, διότι παντα με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, αλλά τελικά καλύτερα για μένα που υπήρξε πρόνοια με κουρέματα δανείων.  Το καλύτερο που θα μπορούσαν να κάνουν ειναι κανένα κούρεμα πλην ελαχίστων περιπτώσεων και πάγωμα τόκων μέχρι να μπορέσει να αποπληρώσει ο οφειλέτης. 

Θεωρώ χειρότερους μπαταχτσιδες όσους παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους και δημιουργούν άμεσα η έμμεσα προβλήματα σε γείτονες τους και άλλους ενοικους, πάρα όσους κερδίζουν χρονο μέσω συνεννόησης, τακτοποιουν οφειλές σε δόσεις και ρυθμίζουν η απαλλασσονται από χρέη δια της νόμιμης οδού. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχτε η ΔΕΗ θα κυνηγηση , αυτόν που έχει το όνομα επάνω στον λογαριασμό και άφορα το ρολόι της πολυκατοικιας , π.χ. στην δίκη μου πολυκατοικία άλλος είναι διαχειριστής και άλλο όνομα έχει στην παροχή της πολυκατοικιας και μάλιστα έχει πεθάνει εδώ και 15 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2019 στις 12:50 ΜΜ, TsoliasGR είπε

λείπει το αποθεματικό ύψους 11.340 ευρώ,οι τελευταίοι λογαριασμοί δεν έχουν πληρωθεί ανώ τα ανείσπρακτα κοινόχρηστα ανέρχονται σε 190 ευρώ στο σύνολο των 32 διαμερισμάτων, αποδείξεις δεν υπάρχουν για καμία δαπάνη...

Αυτή είναι η άλλη πλευρα...

Εχεις κανει καποιο λαθος στο αποθεματικο ?!?  Δεν γινεται να μαζεψατε τοσο μεγαλο αποθεματικο!! Δεν υπαρχει κ λογος δηλ..

Απο την αλλη τα ανεισπρακτα 190ε για 32 διαμερισματα ειναι αστειο ποσο ακομη και για μηνα(αν εχει θερμανση)..

@ikorolis ποια ειναι αυτη η ηλεκτρικη κλειδαρια που ανοιγει με passcode αλλα ταυτοχρονα οι υπολοιποι μπορουν να ανοιγουν με κανονικο κλασσικο κλειδι και οχι κωδικο/rfid? 

Ο λογαριασμος δεη πρεπει να γραφει απ εξω «ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ» οτιδηποτε αλλο ειναι λαθος/παλιο...ετσι γλυτωνεις και τελη ερτ μπορει και κατι ακομη.αν και τα δημοτικα τελη θα ναι σαν συνολο πολ.κιας σε τ.μ...εκτος και αν παιζουν τιποτα κολπα φαση μετρητης δεη για αποθηκη/γκαραζ 20τμ και τελικα ειναι για ολο το κοινοχρηστο ρευμα;)..ή τιποτα εργοταξικο απο τοτε που χτιστηκε η πολ.κια

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/koinoxristoi-xwroi

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsakis11 είπε

Εφοσον ο μετρητης γραφει δεν ειναι ρευματοκλοπη , ειναι απλως παρανομη επανασυνδεση η οποια εχει καποιο εξτρα προστιμο.

Καλημερα... Θεωρειται πλεον η παρανομη επανανσυνδεση που δεν εχει γινει απο συνεργειο της ΔΕΔΔΗΕ ρευματοκλοπη με νομο απο το 2017 της ΡΑΕ... Και ας καταγραφει ο μετρητης..

https://www.deddie.gr/media/1837/ρυθμιστικο-πλασιο-ρευματοκλοπων.pdf

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Όλα αυτά με τις καταμετρησεις τις ρευματοκλοπες και τις παράνομες επανασυνδέσεις θα είχαν λυθεί αν υπήρχαν ψηφιακοί έξυπνοι μετρητες, κόψιμο ρεύματος ασύρματα με ένα κουμπι και μετά κάτσε να ψάχνεις πως να ξυλωσεις να συνδέσεις που δεν θα μπορείς ο μετρητης θα είναι σταθερά σε ένα σημείο δεν θα μπορείς να τον πειράξεις, και αν τον ανοίξεις τότε ειδοποίηση αυτόματα στον ΔΕΔΔΗΕ και μπουζουριασμα. 

Και σε εμάς έχει τυχει το 2017 για ένα έτος να μην μετρήσουν καθόλου γιατί δεν πέρασε κανένας, το τηλέφωνο που έδιναν στον λογαριασμό δεν λειτουργούσε δεν το σηκώνει κανεις και μαλλον η γραμμή είναι ανενεργή, ηλεκτρονικά δεν μπορούσα να δηλώσω κατι γιατί δεν με άφηνε το σύστημα αν δεν έχει ληφθεί η προτελευταία μετρηση. Τελικα μας ερχόντουσαν μόνο τα τέλη και όταν χτύπησαν το κουδούνι μετά από ένα έτος μας ήρθε το κουστούμι 900 ευρώ. 

Αυτα με τους νεους μετρητες θα αργησουν παρα πολυ να μπουν.... Τουλαχιστον μετα απο μια πενταετια και βαλε... Εδω ακομα δεν τους εχουν βρει τι μοντελο...Κινεζικης προελευσης η Ευρωπαικης τεχνολογιας.. Θα πρεπει να παραγγειλουν τουλαχιστον πανω απο πεντε - εξι εκατομμυρια μετρητες...Δεν ειναι ευκολο....Και δεν υπαρχουν τεχνικοι στον ΔΕΔΔΗΕ  και ουτε εργολαβοι... Εδω εκρεμει μια αποφαση στο ΣΤΕ απο το 2014  για εναν διαγωνισμο για 170.000 μετρητες...(ο καταμετρητης που ερχεται να παρει την ενδειξη γιατι ειναι απο εργολαβο περνει για καθε ρολοι που μετραει περιπου 0,07 λεπτα)...Και δεν τα βγαζουν περα... Γιατι βρισκουν κλειστα σπιτια, δεν τους ανοιγουν κ. τ. λ. π

 

https://energypress.gr/news/deddie-ta-senaria-gia-roll-out-ton-75-ek-metriton-akoma-den-ehei-katharografei-i-apofasi-toy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2019 στις 9:19 ΠΜ, pontez2 είπε

Στην ίδια φάση και στη πολυκατοικία των δικών μου. Σώσανε στο παρά πέντε το κόψιμο του ρεύματος. Η πολυκατοικία καταχρεωμένοι διότι τρία διαμερίσματα, χωρις να έχουν οικονομικο πρόβλημα δεν πληρώνουν κοινοχρηστα εδω και 6 χρονια.Διαχειριση δεν υπάρχει διότι οι 2 τελευταίοι ηταν αυτοί που δεν πλήρωναν, οπότε καταχρεώθηκαν όλα.

Δεν έγραψε ομως κανεις το παρακάτω.

Σε διπλανή πολυκατοικία, το κοινόχρηστο ρεύμα που έχει κοπεί, έχει συνδεθεί με διαμέρισμα. Και το πληρώνει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος με 2-3 ακόμα που ενδιαφέρονται. 

Γενικά η κατάσταση στις πολυκατοικίες έχει ξεφύγει αφού μόνιμα υπάρχουν 2-3 που δε πληρώνουν και κανεις δε θέλει να μπλέκει με δικαστήρια.

Επίσης να τονιστεί πως ο διαχειριστής δεν καλύπτεται νομικά απο κανέναν νομο. Φέρει όλη την ευθύνη, οπότε κανείς πλέον δεν θέλει να μπλέκει για να τον κατηγορουν και απο πάνω.

Αν δεν αλλάξει ο νομος και η ευθυνη δεν ειναι συλλογικη, δε θα αλλάξει τιποτα.

Γενικά υπάρχουν χιλιάδες πολυκατοικίες με κομμένο ρεύμα, σοβάδες να πέφτουν, μηδέν θέρμανση, χωρις ανσανσέρ. Και σε κάποιες απο αυτές, έχει γινει σοβαρή προσπάθεια για να σωθεί κάτι, αλλά όλα κολλάνε στο πείσμα των γνωστων 2-3 που υπάρχουν σε κάθε πολυκατοικία που για δικούς τους λόγους, δεν θέλουν να πληρώνουν. 

Όταν πάνταλείπει ένα ποσό και αναγκάζεται και το χρεώνεται η μειοψηφία που ενδιαφέρεται, στο τέλος τα παρατάει. Ειναι η φυσική συνέχεια.

Κατ εμέ δε θα έπρεπε να υπάρχουν διαχειριστές. Θα έπρεπε το κράτος να θεσπίσει απο μόνο του, υποχρεωτική διαχείριση και ασφάλεια κτιρίων απο εταιρίες και όποιος δεν πλήρωνε, απευθείας δικαστήριο. Και εδω βέβαια θα έπρεπε να τεθεί και το θέμα του "δεν έχω πραγματικά να πληρώσω", λόγω εισοδημάτων

Τα δίνεις σε εξωτερική εταιρεία με χρέωση ανα μήνα, οποιος δεν πληρώνει μετά απο κάποιους μήνες πάει δικαστικά και τα αναλαμβάνει η εταιρεία.

Την χρέωση για τα δικαστικά στο τέλος θα την φάνε οσοι δεν πληρώνουν.

1 ώρα πριν, kage είπε

Εχεις κανει καποιο λαθος στο αποθεματικο ?!?  Δεν γινεται να μαζεψατε τοσο μεγαλο αποθεματικο!! Δεν υπαρχει κ λογος δηλ..

Απο την αλλη τα ανεισπρακτα 190ε για 32 διαμερισματα ειναι αστειο ποσο ακομη και για μηνα(αν εχει θερμανση)..

@ikorolis ποια ειναι αυτη η ηλεκτρικη κλειδαρια που ανοιγει με passcode αλλα ταυτοχρονα οι υπολοιποι μπορουν να ανοιγουν με κανονικο κλασσικο κλειδι και οχι κωδικο/rfid? 

Ο λογαριασμος δεη πρεπει να γραφει απ εξω «ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ» οτιδηποτε αλλο ειναι λαθος/παλιο...ετσι γλυτωνεις και τελη ερτ μπορει και κατι ακομη.αν και τα δημοτικα τελη θα ναι σαν συνολο πολ.κιας σε τ.μ...εκτος και αν παιζουν τιποτα κολπα φαση μετρητης δεη για αποθηκη/γκαραζ 20τμ και τελικα ειναι για ολο το κοινοχρηστο ρευμα;)..ή τιποτα εργοταξικο απο τοτε που χτιστηκε η πολ.κια

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/koinoxristoi-xwroi

Γινεται, με 10Ε εξτρα τον μηνα για 10 χρόνια σε 10 διαμερίσματα βγαίνει πολυ εύκολα...

Και μετά μπορείς να κάνεις πολύ ευκολα καποια βαριά συντηρηση, πχ μόνωση, εξωτερικό βαψιμο, ή οτι άλλο χρειασθεί

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν σου φταίει ο άλλος όταν έρχεται ένας τρίτος και του κάνει άνω κάτω την ζωή του, δεν σου φταίει ο άλλος όταν κάνει αίτηση για σύνταξη και περιμένει 2 έτη για την πρώτη σύνταξη. Κάτι τέτοια ούτε στην Ουγκαντα δεν γίνονται.

Προσωπικα μου φταιει. και δεν μιλαω για αγνωστους αλλα για συγγενεις και φιλους. Που πηραν συνταξη με ανηλικο στα 45, που τρεις και λιγο καναν δικαστηρια για "υπερωριες" και παιρναν αδεια απο την σημαια, μου φταιω και εγω για καθε αποδειξη που δεν εκοψα, φταιει ο παππους που ακουει τον Αυτια και με μια χουφτα ενσημα (και τα αλλα μαυρα στο χερι) σημερα θελει εναμισυ χιλιαρικο μη σκεπτομενος οτι απο το παιδι εγγονι του τα κοβει Φταιμε και οσοι το βλεπαμε να ερχεται αλλα καναμε μωκο μην γινουμε παριες στις παρεες και στους συναδερφους η συνεργατες. Και καταληξαμε προνομιουχοι και μη, να μην σεβομαστε την κρατικη και κατ'επεκταση καθε αλλη ιδιοκτησια και να εχουμε μονο δικαιωματα και να μας φταινε οι δεξιοι η οι αριστεροι η οι ξενοι η τα νεφελιμ αλλα οχι το ξερο μας το κεφαλι και ο σκ*τοεγωισμος μας. 

 

Καθαρα υποκειμενικη η αποψη φυσικα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
τυπογραφικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, xgol είπε

Γιατί δε γίνεται να πεταχτούν στο δρομο όσοι δε μπορούν να αποπληρώσουν το δάνειο τους;;; 

Και θεωρείται πιο φυσιολογικό να πληρώνει το σπιτι τους, η υπόλοιπη κοινωνία;

Κοίτα, κι εγώ εδω που είμαι θα ήθελα να χω ένα σπίτι δικο μου. Λεω να παρω ενα στεγαστικό και απο αυτό να αποπληρώσω το 40%, και το υπόλοιπο 60% να το μοιραστείτε εσείς. Τι λες; Γιατί αδυνατώ να το αποπληρωσω.

Ερώτηση κρίσης. Ποιος είναι μεγαλυτερος μπαταχτσης; Αυτος που χρωσταει 1000€ σε δεη/κοινοχρηστα κτλ ή εγω που θα χρωσταω 60.000€ σε ολους εσας;;

Απλα τα χρονια που μοιραζαν τις καρτες και τα δανεια σαν χαρτοπετσετες τα σπιτια ειχαν τριπλη τιμη....

Ενα σπιτι που καποιος το αγορασε 150.000€ και με τους τοκους τους πηγε 230.000€ σημερα μπορει να αξιζει 100.000€.

Βαραγαν οι κατασκευαστες τις τιμες βαραγαν και οι τραπεζες...

Εβλεπες σπιτι να εχει αγοραστικη αξια τετραπλασια απο την αντικειμενικη.

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kage είπε

Εχεις κανει καποιο λαθος στο αποθεματικο ?!?  Δεν γινεται να μαζεψατε τοσο μεγαλο αποθεματικο!! Δεν υπαρχει κ λογος δηλ..

Απο την αλλη τα ανεισπρακτα 190ε για 32 διαμερισματα ειναι αστειο ποσο ακομη και για μηνα(αν εχει θερμανση)..

@ikorolis ποια ειναι αυτη η ηλεκτρικη κλειδαρια που ανοιγει με passcode αλλα ταυτοχρονα οι υπολοιποι μπορουν να ανοιγουν με κανονικο κλασσικο κλειδι και οχι κωδικο/rfid? 

Ο λογαριασμος δεη πρεπει να γραφει απ εξω «ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ» οτιδηποτε αλλο ειναι λαθος/παλιο...ετσι γλυτωνεις και τελη ερτ μπορει και κατι ακομη.αν και τα δημοτικα τελη θα ναι σαν συνολο πολ.κιας σε τ.μ...εκτος και αν παιζουν τιποτα κολπα φαση μετρητης δεη για αποθηκη/γκαραζ 20τμ και τελικα ειναι για ολο το κοινοχρηστο ρευμα;)..ή τιποτα εργοταξικο απο τοτε που χτιστηκε η πολ.κια

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/koinoxristoi-xwroi

δεν μου φαίνεται λάθος εμείς που είμαστε 20 διαμερίσματα είχαμε μαζέψει αποθεματικό παραπάνω από αυτό το ποσό και από αυτά τα χρήματα έγιναν όλες οι εργασίες που αφορούσαν την πολυκατοικία.

Η πόρτα ασφαλείας κεντρικής εισόδου έχει αυτόματο κλείδωμα μπαίνεις/βγαίνεις (όταν σου ανοίγουν από το θυροτηλέφωνο) και αυτόματα κλειδώνει , αν είσαι επισκέπτης και θες να βγεις έξω έχει κουμπί που το πατάς και ανοίγει ώστε να βγεις μετά ξανά κλειδώνει αυτόματα , έχει πληκτρολόγιο με κωδικό έκτακτης ανάγκης , και επίσης έχει ηλεκτρονική κλειδαριά για χρήση Airbnb (αυτό τοποθετήθηκε αργότερα) εννοείται ότι υπάρχουν και κλειδιά ασφαλείας που τα έχει κάθε ένοικος/ιδιοκτήτης.

το ρεύμα που αφορά τους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας εννοείται λέει "Κοινόχρηστοι Χώροι" όπως και το νερό

 

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Θεωρειται πλεον η παρανομη επανανσυνδεση που δεν εχει γινει απο συνεργειο της ΔΕΔΔΗΕ ρευματοκλοπη με νομο απο το 2017 της ΡΑΕ... Και ας καταγραφει ο μετρητης..

https://www.deddie.gr/media/1837/ρυθμιστικο-πλασιο-ρευματοκλοπων.pdf

Αυτα με τους νεους μετρητες θα αργησουν παρα πολυ να μπουν.... Τουλαχιστον μετα απο μια πενταετια και βαλε... Εδω ακομα δεν τους εχουν βρει τι μοντελο...Κινεζικης προελευσης η Ευρωπαικης τεχνολογιας.. Θα πρεπει να παραγγειλουν τουλαχιστον πανω απο πεντε - εξι εκατομμυρια μετρητες...Δεν ειναι ευκολο....Και δεν υπαρχουν τεχνικοι στον ΔΕΔΔΗΕ  και ουτε εργολαβοι... Εδω εκρεμει μια αποφαση στο ΣΤΕ απο το 2014  για εναν διαγωνισμο για 170.000 μετρητες...(ο καταμετρητης που ερχεται να παρει την ενδειξη γιατι ειναι απο εργολαβο περνει για καθε ρολοι που μετραει περιπου 0,07 λεπτα)...Και δεν τα βγαζουν περα... Γιατι βρισκουν κλειστα σπιτια, δεν τους ανοιγουν κ. τ. λ. π

https://energypress.gr/news/deddie-ta-senaria-gia-roll-out-ton-75-ek-metriton-akoma-den-ehei-katharografei-i-apofasi-toy

το ΔΕΔΔΗΕ βάζει κάτι λευκούς κινέζικους ηλεκτρονικούς μετρητές

που έχουν την δυνατότητα μετάδοσης πληροφοριών καταμέτρησης και άλλες δυνατότητες ασύρματα αλλά δεν είναι ενεργοποιημένα ακόμα από την μεριά του ΔΕΔΔΗΕ.

8 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Απλα τα χρονια που μοιραζαν τις καρτες και τα δανεια σαν χαρτοπετσετες τα σπιτια ειχαν τριπλη τιμη....

Ενα σπιτι που καποιος το αγορασε 150.000€ και με τους τοκους τους πηγε 230.000€ σημερα μπορει να αξιζει 100.000€.

Βαραγαν οι κατασκευαστες τις τιμες βαραγαν και οι τραπεζες...

Εβλεπες σπιτι να εχει αγοραστικη αξια τετραπλασια απο την αντικειμενικη.

εγώ πάντως μίλησα για στεγαστικό δάνειο (που περιλαμβάνει επισκευές κτλ) αξίας 100.000 ευρώ το οποίο με τόκους κτλ είχε φτάσει στο θεό....άνω μιλάμε για ποσό που κόντευε να φτάσει τα 200.000 ευρώ για ένα σπίτι 70 τμ στην περιοχή του παγκρατίου.

μετά το κούρεμα 40%  , αφαίρεση όλων των παράνομων χρεώσεων (τόκοι) και ότι είχε πληρώσει η μητέρα μου και εγώ

τώρα είναι απόλυτα φυσιολογικό το πόσο και πληρώνεται κάθε 1η του μήνα η δόση κανονικά στην τράπεζα ... λογικά τέλος του 2020 θα έχω ξεμπερδέψει με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Angelo2 είπε

Προσωπικα μου φταιει. και δεν μιλαω για αγνωστους αλλα για συγγενεις και φιλους. Που πηραν συνταξη με ανηλικο στα 45, που τρεις και λιγο καναν δικαστηρια για "υπερωριες" και παιρναν αδεια απο την σημαια, μου φταιω και εγω για καθε αποδειξη που δεν εκοψα, φταιει ο παππους που ακουει τον Αυτια και με μια χουφτα ενσημα (και τα αλλα μαυρα στο χερι) σημερα θελει εναμισυ χιλιαρικο μη σκεπτομενος οτι απο το παιδι εγγονι του τα κοβει Φταιμε και οσοι το βλεπαμε να ερχεται αλλα καναμε μωκο μην γινουμε παριες στις παρεες και στους συναδερφους η συνεργατες. Και καταληξαμε προνομιουχοι και μη, να μην σεβομαστε την κρατικη και κατ'επεκταση καθε αλλη ιδιοκτησια και να εχουμε μονο δικαιωματα και να μας φταινε οι δεξιοι η οι αριστεροι η οι ξενοι η τα νεφελιμ αλλα οχι το ξερο μας το κεφαλι και ο σκ*τοεγωισμος μας. 

Καθαρα υποκειμενικη η αποψη φυσικα.

Γιατί να μην πάρει σύνταξη στα 45 αφού είχε το δικαίωμα; Καλά έκανε, και εσύ τι ίδιο θα έκανες, ας μην ψήφιζαν τέτοιες διατάξεις οι πολιτικοί. Τα ίδια θα πω και για τον δημόσιο υπάλληλο με τις υπερωρίες. Για να κέρδισε το δικαστήριο σημαίνει ότι τα δικαιούταν και κακώς δεν τα έλαβε. Ας φρόντιζε η πολιτική εξουσία και το κράτος να ψηφίσουν τους κατάλληλους νόμους για να προλάβουν καταστάσεις, και τώρα φανταζομαι θα έχεις ακούσει ότι συνταξιουχοι θα λάβουν αναδρομικά πόσα με δικαστική απόφαση μήπως δεν θα έπρεπε να γίνει τίποτα; Ή φοροδιαφυγή κτλ ειναι φαινόμενο αιώνων αντιμετωπιζεται και αυτή με τους κατάλληλους μηχανισμούς επιβολής ποινών που πάλι δεν υπήρχαν η ήταν αδρανεις. Αν περιμένεις να βασιστεί το κράτος εξ' ολοκλήρου στην ηθική του καθενος για να λειτουργήσει σωστά χαιρετίσματα στον πλάτανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dvs είπε

Τα δίνεις σε εξωτερική εταιρεία με χρέωση ανα μήνα, οποιος δεν πληρώνει μετά απο κάποιους μήνες πάει δικαστικά και τα αναλαμβάνει η εταιρεία.

Την χρέωση για τα δικαστικά στο τέλος θα την φάνε οσοι δεν πληρώνουν.

Αυτό έχει γινει εδω και μερικους μηνες στη πολυκατοικία που κατοικώ εγώ. Ο τυπος που ανέλαβε (κανονικη εταιρία, νομιμη),έρχεται μονο για τη παραλαβή των κοινοχρήστων μια φορά τον μήνα. Δεν απαντάει ποτέ σε τηλέφωνα, δεν πληρώνει λογαριασμούς, υποστηρίζοντας οτι "δεν τον πληρώνουν", ενω παράλληλα λέει οτι δεν τον ενημερώνει κανεις για τίποτα!!! (σαφώς ψεύδεται, επιβεβαιωμένα)

Εννοείται οτι ο τύπος θα πάρει σύντομα τον δρόμο του, απλώς να ξέρουμε πως και οι σοβαρές εταιρίες δεν αναλαμβάνουν χρεωμένες πολυκατοικίες με τσακωμένους ενοίκους.

Αναλαμβάνουν πολυκατοικίες με ένα α αποθεματικό έστω και αν αυτό ειναι 200 ευρώ.

Για αυτο και θεωρώ πως μονο με υποχρεωτικη και ελεγχόμενη διαχείριση θα γινει δουλειά. Στο φινάλε γιατι εσυ ως ενοικος πολυκατοικίας να φέρεις τόσο μεγάλη ευθύνη. Ούτε μηχανικοι ειμαστε οι περισσότεροι, ούτε λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις το δώσαμε σε μεγάλη εταιρεία του χώρου. Αναλαμβανουν να κάνουν και εργασίες συντήρησης κοκ

Απαντάνε σε τηλέφωνα και όλα κομπλέ.

Παράπλευρη απώλεια είναι τα 50-60Ε που χρεώνουν τον μήνα καθώς και οτι χρειάζεται ψάξιμο όταν δίνουν προσφορά για κάποια εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2019 στις 5:37 ΜΜ, cacofonix-3 είπε

Ρε φιλαράκι άκου να δεις

Αγόρασα ακίνητο...και είχε φέσι 500€ νερό...

500€ νερό.. 

Γιατί να το πληρώσω εγώ αφού δεν έκανα εγώ τη χρήση;;;

Παρόμοια περίπτωση εδώ, αλλά έτσι όπως το λες δεν καταλαβαινω αν το φέρνεις ως παράδειγμα ή αν πράγματι σου συνέβει.

Εστώ ότι έτσι σου συνέβει, τα συμβόλαια δεν έλεγε ότι "το παρόν ακινητο μεταβιβάζεται/πωλείται απαλλαγμένο από κάθε είδους χρέη" ;

Υποθέτω ότι έλεγε και ότι είναι νόμιμο πολεοδομικά, πληρωμένη εφορία του και άλλα πολλά. Θέλω να πω αυτά ειναι λίγο standard στα συμβόλαια και πριν πέσουν οι υπογραφές, έχουν διπλοελεγθει ή επιβληθει (πχ ο συμβολαιογράφος ζητά χαρτια περαίωσης και εξοφλησης κάθε ειδους φόρων : ΕΝΦΙΑ, ΤΑΠ κτλ)

Εσύ πώς τη πάτησες; για να ξέρουμε και να προσέχουμε ρωτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...