Προς το περιεχόμενο

Αμοιβή για σύνταξη οινολογίου σε εστιατόριο


sfakattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Μπλα Μπλα κατηγορία... Δεν μπόρεσα μόνος μου να βγάλω άκρη όποτε αναλύω τον προβληματισμό μου.

Φίλοι που έχουν εστιατόριο μου ζήτησαν να τους συντάξω το οινολόγιο. Δεν έχω ξανασχοληθεί με το θέμα, ωστόσο είμαι πληροφορικάριος και αποφάσισα να αναλάβω τη δουλειά. Ποια ήταν αυτή. Να μου δώσουν τη λίστα με τα κρασιά της κάβας τους και να τα συντάξω σε οινολόγιο. Χωρίς γραφήματα και ρετούς, αφού αυτά θα τα έκανε ο τυπογράφος. Άρα εγώ ενα ωραίο word, εισήγαγα όλη την (τεράστια) κάβα τους, πινακάκια, επικεφαλίδες, γραμματοσειρές, βρήκα και έβαλα τις ποικιλίες του κάθε κρασιού και γενικά το έφερα σε μια μορφή τελικά που απλά λείπουν τα γραφήματα και είναι έτοιμο προς εκτύπωση. 

Το θέμα είναι λοιπόν, επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και δε ξέρω και τι χρεώνουν οι επαγγελματίες του είδους και επειδή είναι φίλοι μου, τι ποσό θεωρείτε πως θα έπρεπε να ζητήσω για να μην φανεί υπερβολικό; Ενδεικτικά να σας πω πως πρόκειται για 25σέλιδο A4 οινολόγιο και ασχολήθηκα με αυτό περίπου 6-7 μέρες. 

Ας ανοίξει λίγο η κουβέντα, να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανονικά το οικονομικό, ειδικά με φίλους, έπρεπε να ξεκαθαριστεί πρίν αρχίσεις τη δουλειά.
Τώρα εξήγησέ τους πόσες ημέρες και ώρες σου πήρε, και ζήτα κανα τάληρο / ώρα (?)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη δημιουργηθει παρεξηγηση, πες τους ποσες ωρες δουλεψες και ας αποφασισουν αυτοι τι θα σου δωσουν

Κατω απο 2 ευρω την ωρα παντως θα ειναι ξεφτιλα ακομα και για φιλο

Εμενα μου φαινεται λογικο ενα ποσο μεταξυ 150-300 ευρω για φιλο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κι εγω η αλήθεια είναι πως με κανα 300αρι θα ημουν ευχαριστημένος... βλέπω ότι οι περισσότεροι μου λέτε τόσο ή και παραπάνω... αν είναι και κανείς του επαγγέλματος ή παραμφερούς ειδικότητας, θα ήταν θεμιτή η γνώμη του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγες 50 ώρες χωρίς να το έχεις κάνει ξανά. 

Οι ερωτήσεις είναι :

 

  • Χρειάζεται κάποια ειδική γνώση για να το κάνεις? Ή το κάνει ο καθένας που ξέρει από κομπιούτερ!? 
  • Αν το έκανες τώρα, ξανά από την αρχή, που έχεις την εμπειρία, πόσες ώρες θα έκανες? 
Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δε θα βγει άκρη αν δε δούμε το αποτέλεσμα. Βέβαια δε νομίζω ότι ο ΤS θα ήθελε να το δείξει (λογικό)

Οι ώρες από μόνες δε λένε τίποτα.

Έχει τύχει ο άλλος να παιδεύεται επί ώρες να κάνει κάτι στον υπολογιστή και να πηγαίνω εγώ που ήξερα κάποια πράγματα παραπάνω και να το κάνω στο λεπτό.

Οπότε αν θεωρητικά έπρεπε να πληρωθούμε τι θα παίρναμε; Εγώ 1€ επειδή μου πήρε 1 λεπτό και ο άλλος 20€ επειδή του πήρε παραπάνω ώρα;

Εκτός από το χρόνο είναι και ο βαθμός δυσκολίας.

Άλλο να μου αναθέσουν 1 ώρα πληκτρολόγηση κειμένου στο word κι άλλο επι μια ώρα να δημιουργώ κάτι στο photoshop. Δε μπορούν να κοστολογηθούν το ίδιο. Στην πρώτη περίπτωση και παιδί γυμνασίου τα καταφέρνει, στη δεύτερη πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις αν θες το αποτέλεσμα να είναι σοβαρό.

25 σελίδες δεν είναι και λίγο, αν ο άλλος τώρα έψαξε και έβαλε εικονίδια, σχέδια, φωτογραφίες... και περιγραφές για το κάθε κρασί πρέπει να πληρωθεί καλά.

Αν έκατσε κι έκανε απλά ένα πίνακα με 3 στήλες, κρασί-περιγραφή-τιμή, ε αυτό γίνεται σε ένα 8ωρο

οπότε ό,τι και να λέμε είναι λίγο λόγια του αέρα

Άσχετο αλλά έχω πετύχει πολλούς που δυστυχώς δε μπορούν να αξιολογήσουν-εκτιμήσουν την εργασία του άλλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ώρες καθαρή δουλειά ενώ θα το δουλέψει ο τυπογραφος πάντως είναι πολύ μεγάλο νούμερο. Και αν σκεφτούμε ότι θα πληρώσει και τον τυπογραφο και ίσως και αυτόν που έκανε την επιλογή των κρασιών.... Δηλαδή τελικό κόστος πόσο θα έχει; 1000€ για κατάλογο;  

Δεν ξέρω τι δουλειά έκανες οπότε δεν μπορώ να πω αν είναι καλά,  λίγα ή πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ώρες για να βάλεις σε σειρά τα κρασιά; είσαι σίγουρος; οκ 25 σελίδες αλλά πόσο σου παίρνει να περάσεις 25 σελίδες στον υπολογιστή (που σίγουρα δεν είανι και βιβλίο σε πυκνότητα γραφής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...