Προς το περιεχόμενο

No BIOS post screen on monitor


bOne_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο forum.
Για αρχη, τα specs μου ειναι

Monitor: ViewSonic VX248-C-mhd
Mobo: msi tomahawk max
Cpu: amd ryzen 3600
Gpu: asus radeon RX 570 
Ram: g.skill 2x8Gb
Psu: Corsair TX650M
Ssd: Adata 512 M.2
Hdd: WD 1T

Το λοιπον, σεταρω εχθες το pcακι και ανοιγοντας το μονιτορ εμενε σε μπλακ screen με no signal message.
Στην αρχη μου εβγαζε led bug στο VGA, οτι απετυχε η λειτουργια του δηλαδη.
Αυτο μου το κανε κανα δυο φορες και μετα το led bug εμεινε στο BOOT σε ολες τις επανεκκινησεις.
Δοκιμασα τα παντα, ελεγξα συνδεσεις, αφαιρεσα τα jumpers μηπως καποιο ειναι βραχυκυκλωμενο και bootαρα βραχυκυκλωνοντας με κατσαβιδι αλλα και παλι ελπιδα καμια. (Το μονιτορ στο παλιο pc δουλευε κανονικα). Μεχρι και reset τη μητρικη εκανα αλλα και παλι τιποτα.
Εκανα flash το bios, σβησανε τα led bugs αλλα και παλι στο μονιτορ black screen.
Ξεκουμπωνω το μονιτορ, κουμπωνω τη tv και ολα μια χαρα.
Κανω install windows, διαβαζει ευκολα τις ram απο XMP profile στα 3200. Ολα καλα μεχρι εδω.
Βαζω παλι το monitor, τιποτα. 
Θυμαμαι λοιπον οτι η gpu με ειχε παιδεψει στο παρελθον αφου στο παλιο pc δε τη διαβαζαν τα windows και βρηκα τη λυση μου εδω.
Οποτε bootαρω παλι με τη TV κανω εκ νεου τα βηματα που αναφερει το βιντεο στο καινουργιο συστημα και πλεον διαβαζει τη καρτα.
Κουμπωνω παλι το μονιτορ και παιζει κανονικα.

Τα προβλημα ομως που δε μπορω να λυσω ειναι: 
1) Δε μπορω να μπω σε περιβαλλον BIOS απο το monitor, (αν πατησω f5 ή del μενει σε black screen) η εικονα στο monitor ανοιγει με την εκκινηση των windows. Αν βγαλω το monitor και βαλω τη TV μπαινω bios κανονικοτατα.
2)Ενεργοποιω απο τις ρυθμισεις του BIOS το post beep, για να ξερω τι μου γινεται αλλα beep δε κανει.

Λυσεις οπως ενεργοποιηση του ErP απο BIOS ή CRM set to disable δε δουλεψαν σε εμενα.

Φταιει η καρτα? Φταιει η μητρικη? Φταιει το μονιτορ?
Αν φταιει η καρτα γιατι απο tv εχω πληρη προσβαση και σε bios περιβαλλον? Το μονιτορ δουλευει κανονικα και στο παλιο pc, και bios και ολα.

Επισης απο Device manager μου εμφανιζει αυτο στη φωτογραφια παρακατω, και δε μπορω να κανω update, δε ξερω αν εχει καποια σχεση.

 

error.png

Επεξ/σία από bOne_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...