Προς το περιεχόμενο

Προστασία ΛΕΑ


Vagosman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Xacti είπε

Χαίρομαι που συμφωνεί και ο ΚΟΚ μαζί μου

Ζωγραφίζεις σήμερα :)

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρακαλώ όχι παιδιάστικη αντιμετώπιση. Δεν είναι ούτε αστείο ούτε για πλάκα. Έχω δει πατημενους στο δρόμο που το ασθενοφόρο δεν μπορούσε να προσεγγίσει. Μάντεψε γιατί.

Ήρθε τελικά ανάποδα μιας και ο δρόμος ήταν τελείως αποκλεισμένος.

Ελπίζω σε όσους απλά τρολαρουν να μην χρειαστούν πραγματικά τη λωρίδα κυκλοφορίας των ταξί, των ουγκανων και των εγκεφαλικά αναπήρων. Γιατί υπάρχει η κλασσική αντιμετώπιση, έλα μωρέ εμένα να μου χρειαστεί;

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα αργήσουμε πολύ στην  Ελλάδα να δούμε ΛΕΑ ελεύθερη , λεωφορειόδρομους μόνο για λεωφορεία , πάρκινγκ ΑΜΕΑ ελεύθερα.

Όταν μάθουμε σαν λαός να τηρούμε αυτά τα τρία  πρέπει να νοιώσουμε περήφανοι γιατί επιτέλους ήρθε και ο πολιτισμός στη χώρα μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Μόνος υπεύθυνος για τον έλεγχο και την επιβολή της νομοθεσίας είναι η αστυνομία. 

Κάμερες / φωτογραφίες κλπ που έχετε στο μυαλό σας κάποιοι να στείλετε με mail, δεν είναι αποδεικτικά στοιχεία ~ και σωστά δεν είναι. Δεν μπορείς να κρίνεις μια παράβαση από μια υποκειμενική στιγμή που δείχνει μια φωτογραφία 

Στην Αγγλία ένας μπήκε φυλακή γιατί ανέβασε βίντεο να τρέχει και να παραβιάζει τον ΚΟΚ. Επίσης μπορείς να δώσεις βίντεο στην αστυνομία και να του κόψουν κλήση οπότε μια χαρα αποδεικτικό είναι εμάς δεν μας αρέσει. Εγω περιμένω πως και πως κάααποια στιγμή στο μέλλον να κάνουν νόμιμη την χρήση dash cam έστω και για προσωπική χρήση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχτες οδηγωντας και κανωντας μια ωρα να φτασω απο πειραια νεα φιλαδελφεια, σκεφτομουν οτι ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος.

αν ξεκινησουμε λεγοντας οτι για να ορθοποδησουμε πρεπει να ξεκινησουν τα προστιμα σωρειδων. αυτο θα προκαλεσει στο λαο να σταματησει να πολυχρησιμοποιει το αμαξι γιατι δε θα βρισκει να παρκαρει, θα κανει κανα 2 ωρο να παει καπου κλπ. μετα παρατωντας το αμαξι,καλυτερευει η κατασταση, ομως μειωνονται τα 2 δις περιπου (αναθεμα αν ειναι ακριβες το νουμερο, καπου το θυμαμαι) εσοδα απο τελη ασφαλειες κλπ, κατι που δε θελει το κρατος.

δυστυχως αν λειτουργουμε τοσο βραχυπροθεσμα δε θα αλλαξει τιποτα και μονο θα εκνευριζομαστε οι συνεπεις. εγω προσπαθω να γινω εφευρετικος με καποιον που παραβιαζει λεα, αλλα τελικα κατα πασα πιθανοτητα εγω θα εκνευριστω και ο αλλος απλα θα μπει στη δεξια και θα συνεχισει αυτη τη χαζη πορεια. η μονη ανακουφιση, οτι εγω δεν εχω το αγχος να μπω λεα για να κερδισω 10 δευτερολεπτα σε μιση ωρα διαδρομη ενω αυτοι τρελαινονται ισως με σφηνες ολη την ωρα και λεα νομιζοντας οτι κατι κανουν.

παραπροχτες ο αλλος μπηκε λεα για 3 αμαξια κυριολεκτικα, σε 15 μετρα ηταν η εξοδος (προς πειραια εξοδος μεταμορφωσης, all time classic speedlane λεα)

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, fuz10n είπε

εχτες οδηγωντας και κανωντας μια ωρα να φτασω απο πειραια νεα φιλαδελφεια, σκεφτομουν οτι ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος.

αν ξεκινησουμε λεγοντας οτι για να ορθοποδησουμε πρεπει να ξεκινησουν τα προστιμα σωρειδων. αυτο θα προκαλεσει στο λαο να σταματησει να πολυχρησιμοποιει το αμαξι γιατι δε θα βρισκει να παρκαρει, θα κανει κανα 2 ωρο να παει καπου κλπ. μετα παρατωντας το αμαξι,καλυτερευει η κατασταση, ομως μειωνονται τα 2 δις περιπου (αναθεμα αν ειναι ακριβες το νουμερο, καπου το θυμαμαι) εσοδα απο τελη ασφαλειες κλπ, κατι που δε θελει το κρατος.

δυστυχως αν λειτουργουμε τοσο βραχυπροθεσμα δε θα αλλαξει τιποτα και μονο θα εκνευριζομαστε οι συνεπεις. εγω προσπαθω να γινω εφευρετικος με καποιον που παραβιαζει λεα, αλλα τελικα κατα πασα πιθανοτητα εγω θα εκνευριστω και ο αλλος απλα θα μπει στη δεξια και θα συνεχισει αυτη τη χαζη πορεια. η μονη ανακουφιση, οτι εγω δεν εχω το αγχος να μπω λεα για να κερδισω 10 δευτερολεπτα σε μιση ωρα διαδρομη ενω αυτοι τρελαινονται ισως με σφηνες ολη την ωρα και λεα νομιζοντας οτι κατι κανουν.

παραπροχτες ο αλλος μπηκε λεα για 3 αμαξια κυριολεκτικα, σε 15 μετρα ηταν η εξοδος (προς πειραια εξοδος μεταμορφωσης, all time classic speedlane λεα)

Αν σταματήσεις το αμάξι θα πας με διαφορετικό τρόπο τον προορισμό σου, ε τη χασούρα θα την βγάλεις απο αυτό το διαφορετικό εισιτήρια στα ΜΜΜ, μηχανή κλπ. Επίσης, πρέπει ο έλληνας να καταλάβει επιτέλους οτι το να αφήσεις το αμάξι 100 μέτρα πιο κάτω απο εκεί που θες να πας και να περπατήσεις ούτε ντροπή είναι ούτε θα τον κάνει να χάσει την κοιλιά που με κόπο έχτισε 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ντε. και γω βρισκω να παρκαρω κανα 10λέπτο με τα ποδια δεν εγινε και τιποτα περπαταω και λιγο να χαζευω. οπως χτες βραδυ παρκαρα 5 στενα μακρια, αλλα οι αλλοι παρκαραν πανω στο λεωφορειοδρομο εξω απο το μετροπολιταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Vagosman είπε

Θα ξεκινήσω και εγω ενα καψιμεικο θέμα που τόσο αγαπάμε εδω στο insomnia.

Είναι σύνηθες οταν υπάρχει μποτιλιάρισμα μια μερίδα "συνανθρώπων" μας να κάνει χρήση της ΛΕΑ'ς με αποτέλεσμα και να σου κλέβουν ουσιαστικά τη σειρά και να δημιουργούν περισσότερο μποτιλιάρισμα μιας και κάποια στιγμή θα προσπαθήσουν να ξαναμπούν στην κανονική ροή αλλα και το κυριότερο αν υπάρξει πραγματική ανάγκη να μην μπορεί να υπάρξει ταχεία διέλευση του οχήματος.

Θεωρούμε ως δεδομένο την απουσία καμερών, ελέγχων, επιβολής προστίμων και όλα τα καλά που επιτρέπουν  στα δίποδα εντός χώρας να κάνουν τα αίσχη, ενω στο εξωτερικό το παίζουν υπόδειγμα πολίτη.

Το θέμα μας ειναι πως μπορείς να προστατέψεις μια ΛΕΑ χωρίς

1. Να εκνευριστείς

2. Να εκνευρίσεις

3. Να καταλήξεις τελικά να μπλοκάρεις τη ΛΕΑ απο τα true-ΑΜΕΑ συμπατριώτες μας.

Εχω προσπαθήσει 2 φορές να μείνω μισός μισός μπλοκάροντας ουσιαστικά τη ΛΕΑ, που όμως καταλήγω να χαλιέμαι, να τσακώνομαι και να είμαι ο προβληματικός που δεν εχω αποφασίσει σε ποια λωρίδα να πάω. Γιατί ναι κύριοι η ΛΕΑ θεωρείται λωρίδα στην Ελλάδα οπως και ο λεωφορειόδρομος είναι σημείο στάσης και οι ράμπες αναπήρων θέσεις στάθμευσης.

Στην Ελλάδα αν είναι να ασχολείσαι με τον καθένα στο δρόμο,θα μαλώνεις και θα βρίζεις όλη μέρα.Οποτε το αποδέχεσαι ότι έτσι είναι,ότι εδώ δεν υπάρχει ούτε οδηγική παιδεία ουτε πολιτισμός στο δρόμο αλλά και ούτε και αντικειμενική στοχευμένη αστυνόμευση επειδη πολύ απλά δεν θέλουν να την επιβάλλουν.Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι.

Σχετικά με την ΛΕΑ,Γερμανία στις μεγάλες Autobahn υπάρχει ΚΑΘΕ μέρα πρωί και απόγευμα μποτιλιάρισμα πολλών χιλιομέτρων λόγω υπερβολικής κίνησης ή λόγω έργων ή και των δύο.Κανενας δεν θα διανοηθεί να χρησιμοποιήσει τη ΛΕΑ,εκτός αν υπάρχει έκτακτη φωτεινη σήμανση που το επιτρέπει.

Τοτε υπάρχουν και αντίστοιχες κινήσεις που θα πρέπει να κάνουν τα αυτοκίνητα όταν η ΛΕΑ είναι κατελλειμενη,ώστε να μπορεί να περάσει ασθενοφόρο,πυροσβεστική.

Εκεί γιατί το τηρούν το αυτονόητο;;;Αυτό δεν έχει σχέση με το που λένε πολλοί ότι εδώ δεν υπάρχουν υποδομές για τόσα πολλα αμάξια γι'αυτό και παρκάρουν όπου να'ναι.

Στη ΛΕΑ τι έξτρα υποδομές χρειάζονται για να μην την πατάνε αυτοί που δεν επιτρέπεται;;;;;;;ΚΑΜΜΊΑ.

Όλα έχουν σχέση με την τριτοκοσμική νοοτροπία μας και σε πολλές περιπτώσεις με την απίστευτα χαμηλή νοημοσύνη του μέσου Έλληνα.

Μόνο με πολύ άγρια πρόστιμα μπορεί να γίνει μια αρχή ώστε σε 15-20 χρόνια να φανεί μια αλλαγή στη οδηγική μας παιδεία.

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fuz10n είπε

εχτες οδηγωντας και κανωντας μια ωρα να φτασω απο πειραια νεα φιλαδελφεια, σκεφτομουν οτι ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος.

αν ξεκινησουμε λεγοντας οτι για να ορθοποδησουμε πρεπει να ξεκινησουν τα προστιμα σωρειδων. αυτο θα προκαλεσει στο λαο να σταματησει να πολυχρησιμοποιει το αμαξι γιατι δε θα βρισκει να παρκαρει, θα κανει κανα 2 ωρο να παει καπου κλπ. μετα παρατωντας το αμαξι,καλυτερευει η κατασταση, ομως μειωνονται τα 2 δις περιπου (αναθεμα αν ειναι ακριβες το νουμερο, καπου το θυμαμαι) εσοδα απο τελη ασφαλειες κλπ, κατι που δε θελει το κρατος.

δυστυχως αν λειτουργουμε τοσο βραχυπροθεσμα δε θα αλλαξει τιποτα και μονο θα εκνευριζομαστε οι συνεπεις. εγω προσπαθω να γινω εφευρετικος με καποιον που παραβιαζει λεα, αλλα τελικα κατα πασα πιθανοτητα εγω θα εκνευριστω και ο αλλος απλα θα μπει στη δεξια και θα συνεχισει αυτη τη χαζη πορεια. η μονη ανακουφιση, οτι εγω δεν εχω το αγχος να μπω λεα για να κερδισω 10 δευτερολεπτα σε μιση ωρα διαδρομη ενω αυτοι τρελαινονται ισως με σφηνες ολη την ωρα και λεα νομιζοντας οτι κατι κανουν.

παραπροχτες ο αλλος μπηκε λεα για 3 αμαξια κυριολεκτικα, σε 15 μετρα ηταν η εξοδος (προς πειραια εξοδος μεταμορφωσης, all time classic speedlane λεα)

Θα συμφωνήσω και απλά θα προσθέσω πως αν δωθουν πραγματικά κίνητρα να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο, πιστεύω πως θα βελτιωθεί η ποιότητα ζωής για όλους μας.

Ποδηλατόδρομοι, σωστές συγκοινωνίες, πεζοδρομήσεις, αστυνόμευση για τα παράνομα παρκαρίσματα/στάσεις, πατίνια που τόσο τα πολεμούν, περιορισμό αριθμού της κίτρινης φυλής αλλα και πολλά ακόμα που θα μπορούσαν να γίνουν αλλα δεν θέλουν.

Παραθέτω και το παρακάτω άρθρο:

https://popaganda.gr/stories/kinisi-athina/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τελευταια βαλανε κατι τριγωνα στις εξοδους και καλα για να προστατευσουν την λεα ε τους βλεπω φτανουν λιγο πριν το τριγωνο σφηνα προσπεραση απο τα αριστερα ισα ισα να το περασουν και ξαναμπενουν λεα !! αρχηγοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να κάνεις το σερίφη για κάθε στραβό που βλέπεις ζήτω που καήκαμε.

Βασικά το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό που περιγράφετε. Έχει να κάνει γενικά με τη συμπεριφορά αυτού του λαού κι ένα κομμάτι αυτής της συμπεριφοράς είναι και η περίπτωση της ΛΕΑ.

Κατά τ άλλα ένα ακόμα θέμα γκρίνιας το οποίο δε θα οδηγήσει πουθενά.

Όταν λοιπόν ένας λαός έχει μάθει επι χρόνια να λειτουργεί μ έναν τρόπο, σταρχιδισμού, να κάνω εγώ τη δουλειά μου και να πάνε να γ@μηθούνε οι άλλοι, μη περιμένετε να αλλάξει αυτό από τη μια μέρα στην άλλη.

Πάρτε για παράδειγμα έναν άνθρωπο 30-40-50 ετών. Αν έχει κάποιες συνήθειες πόσο εύκολο θεωρείτε ότι είναι να τις κόψει;

Μια βόλτα να βγεις έξω και θα δεις το ένα στραβό μετά το άλλο. Και η ειρωνεία είναι ότι κάνουμε τα στραβά και μετά γκρινιάζουμε για τα στραβά των άλλων.

Να πέσουν πρόστιμα λέει ο άλλος (ναι συμφωνώ).

Αυτά έλεγε κι ένας φίλος μου και πέρυσι, πρόπερσι που πάρκαρε σε ΑΜΕΑ, έτρεχε στο τμήμα μήπως και γλιτώσει την κλήση ή πάρει πίσω τις πινακίδες.

Τώρα αν τον ρωτήσεις για το θέμα θα σου πει, να πέφτουν κλήσεις σε όσους παρανομούν, να τους τσακίσουν. Αν κάνει πάλι καμιά βλακεία όμως, θα τα ξεχάσει όλα και θα τρέχει πάλι να παρακαλάει για πινακίδες.

Μη το ψάχνουμε. έχουμε ό,τι μας αξίζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, slvsnt είπε

αν είναι να κάνεις το σερίφη για κάθε στραβό που βλέπεις ζήτω που καήκαμε.

Βασικά το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό που περιγράφετε. Έχει να κάνει γενικά με τη συμπεριφορά αυτού του λαού κι ένα κομμάτι αυτής της συμπεριφοράς είναι και η περίπτωση της ΛΕΑ.

Κατά τ άλλα ένα ακόμα θέμα γκρίνιας το οποίο δε θα οδηγήσει πουθενά.

Όταν λοιπόν ένας λαός έχει μάθει επι χρόνια να λειτουργεί μ έναν τρόπο, σταρχιδισμού, να κάνω εγώ τη δουλειά μου και να πάνε να γ@μηθούνε οι άλλοι, μη περιμένετε να αλλάξει αυτό από τη μια μέρα στην άλλη.

Πάρτε για παράδειγμα έναν άνθρωπο 30-40-50 ετών. Αν έχει κάποιες συνήθειες πόσο εύκολο θεωρείτε ότι είναι να τις κόψει;

Μια βόλτα να βγεις έξω και θα δεις το ένα στραβό μετά το άλλο. Και η ειρωνεία είναι ότι κάνουμε τα στραβά και μετά γκρινιάζουμε για τα στραβά των άλλων.

Να πέσουν πρόστιμα λέει ο άλλος (ναι συμφωνώ).

Αυτά έλεγε κι ένας φίλος μου και πέρυσι, πρόπερσι που πάρκαρε σε ΑΜΕΑ, έτρεχε στο τμήμα μήπως και γλιτώσει την κλήση ή πάρει πίσω τις πινακίδες.

Τώρα αν τον ρωτήσεις για το θέμα θα σου πει, να πέφτουν κλήσεις σε όσους παρανομούν, να τους τσακίσουν. Αν κάνει πάλι καμιά βλακεία όμως, θα τα ξεχάσει όλα και θα τρέχει πάλι να παρακαλάει για πινακίδες.

Μη το ψάχνουμε. έχουμε ό,τι μας αξίζει

To παραδειγμα που εδωσες ειναι περα για περα η εννοια της ελληνικης νοοτροπιας. Το θεμα ειναι να μπουν αυστηρες ποινες για τους παραβατες. Ποιος θα πατησει την ΛΕΑ αν για καθε παραβαση ειναι για παραδειγμα 500ε, ΚΑΝΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimosss είπε

Το θεμα ειναι να μπουν αυστηρες ποινες για τους παραβατες

Βασικα το θεμα ειναι να τηρουν τα οργανα της ταξης τους νομους και να επιβαλουν τις ποινες , απο νομους δεν πασχουμε απο εφαρμογη τους πασχουμε .
Οσο για ρουφιανια , οδηγα στην γερμανια και κανε καμμια μ@λακια σtην Autostrada , ο πισω/ διπλανος σε καρφωσε αμεσα .
Εδώ στους λεωφορειοδρόμους της αθηνας γινετε της π@τανας απο ταξι και αλλα οχηματα και παρκαρισμενα διαφορα για να παρουν καφε ή κουλουρια πχ ( πατησιων) και το περιπολικο μαζι τους να πινουν καφεδακι και τα τρολευ να κανουν ελιγμους για να περασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

...και εσυ τι εισαι τροχονομος; στο δρομο πας στην δουλεια σου και δεν ασχολείσαι και τους διπλα

Και όταν θέλει να περάσει ένα πυροσβεστικό ή εκαβ ?? Τι γίνεται??

Μη μου πεις δε το έχεις δει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oikonikos είπε

Και όταν θέλει να περάσει ένα πυροσβεστικό ή εκαβ ?? Τι γίνεται??

Βασικα η ερωτηση ειναι οταν προσπαθει να παει ΕΣΕΝΑ το ΕΚΑΒ στο νοσοκομειο και οι μ@λακες εχουν κλεισει ολες τις διοδους ( παθων οταν επαθα το εγκεφαλικο και με μετεφεραν στο νοσοκομειο) ?? Τι γίνεται??

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...