Προς το περιεχόμενο

Μεσιτικα


mporei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ έχω πιέσει μεσίτη που εκπροσωπούσε πελάτη για δικό μου καλό. Σε επαγγελματικό χώρο ο οποίος ήταν σε υψηλή τιμή του πρότεινα να μας φέρει σε πολύ μικρότερη συμφωνία με τον ιδιοκτήτη και από εμένα θα έπαιρνε την αρχική τιμή που ζητόυσε συν το ποσό που θα έχανε από τον ιδιοκτήτη γιατί τα μεσιτικά τα πληρώνεις μια φορά ενώ το ενοίκιο κάθε μήνα. Μια χαρά τον έκανα από δικό του δικό μου μεσίτη που έτρεξε και πίεσε να γίνει η συμφωνία.

Προφανώς οι εργολάβοι του πρότειναν ότι αν τους έφερνε τη χαμηλή τιμή που ήθελαν ο μεσίτης θα έβγαζε τα ίδια και πιθανότατα μια μελλοντική αποκλειστικότητα όταν γίνει η κατασκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Morosana είπε

Και εγώ έχω πιέσει μεσίτη που εκπροσωπούσε πελάτη για δικό μου καλό. Σε επαγγελματικό χώρο ο οποίος ήταν σε υψηλή τιμή του πρότεινα να μας φέρει σε πολύ μικρότερη συμφωνία με τον ιδιοκτήτη και από εμένα θα έπαιρνε την αρχική τιμή που ζητόυσε συν το ποσό που θα έχανε από τον ιδιοκτήτη γιατί τα μεσιτικά τα πληρώνεις μια φορά ενώ το ενοίκιο κάθε μήνα. Μια χαρά τον έκανα από δικό του δικό μου μεσίτη που έτρεξε και πίεσε να γίνει η συμφωνία.

Προφανώς οι εργολάβοι του πρότειναν ότι αν τους έφερνε τη χαμηλή τιμή που ήθελαν ο μεσίτης θα έβγαζε τα ίδια και πιθανότατα μια μελλοντική αποκλειστικότητα όταν γίνει η κατασκευή. 

Οταν παίζονται λεφτά όλα είναι πιθανά και όλοι κοιτάζουν το συμφέρον τους. Το ερώτημα είναι πόσα θα καταφέρει να πάρει ο οικοπεδούχος στις τρέχουσες συνθήκες της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οταν παίζονται λεφτά όλα είναι πιθανά και όλοι κοιτάζουν το συμφέρον τους. Το ερώτημα είναι πόσα θα καταφέρει να πάρει ο οικοπεδούχος στις τρέχουσες συνθήκες της αγοράς.

Αυτό είναι θέμα υπομονής να γνωρίζεις καλά την αγορά και αυτό που πουλάς και θέμα τύχης. 

Επισης στα παζάρια ειναι αρκετά συνηθισμένη η τακτική να πετάνε πρώτα μια εξευτελιστική πρόταση για να τσεκάρουν τις ανοχές σου και αν πιάσει έπιασε. Αν αρνηθείς  στη συνέχεια σου έρχονται κανα δυο παρόμοιες προσφορές και αρχίζει να μπαίνει στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι ίσως ζητάω πολλά και θα μου μείνει όποτε στην πρώτη καλύτερη πρόταση που σου έρχεται το βλέπεις λίγο πιο ζεστά, τους κανεις μια αντιπρόταση σου δίνουν κάτι ψιλά παραπάνω για να νομίζεις ότι κέρδισες και εσύ κάτι κάτι και έκλεισε η συμφωνία. Κανένας εργολάβος όπως και κανένας μαντράς δεν αγοράζουν asking price όσο χαμηλό και να είναι γιατί πρόκειται για το κέρδος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικό πλαίσιο, ο έλληνας το ξέρει όλα και θέλει να τα κάνει όλα μόνος του. Τον δικηγόρο, τον μηχανικό, τον μπογιατζή, τον μεσίτη, τον ηλεκτρολόγο. Είναι κάτι που αυτοτροφοδοτείται και βγαίνει ένας φαύλος κύκλος. Δεν βάζω τον επαγγελματία να κάνει την δουλειά, γιατί δεν υπάρχουν επαγγελματίες, οπότε το κάνω μόνος μου. Είναι μια αλήθεια (αλλά μισή).  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, telis είπε

Σε γενικό πλαίσιο, ο έλληνας το ξέρει όλα και θέλει να τα κάνει όλα μόνος του. Τον δικηγόρο, τον μηχανικό, τον μπογιατζή, τον μεσίτη, τον ηλεκτρολόγο. Είναι κάτι που αυτοτροφοδοτείται και βγαίνει ένας φαύλος κύκλος. Δεν βάζω τον επαγγελματία να κάνει την δουλειά, γιατί δεν υπάρχουν επαγγελματίες, οπότε το κάνω μόνος μου. Είναι μια αλήθεια (αλλά μισή).  

Αν πιάνει το χέρι σου γιατί να μην κανεις τον μπογιατζή;

Αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθείς γιατί να ορίσεις κάποιον “επαγγελματία” να διαπραγματεύεται για σένα όταν το μόνο που τον απασχολεί είναι το δικό του όφελος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Morosana είπε

Αν πιάνει το χέρι σου γιατί να μην κανεις τον μπογιατζή;

Αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθείς γιατί να ορίσεις κάποιον “επαγγελματία” να διαπραγματεύεται για σένα όταν το μόνο που τον απασχολεί είναι το δικό του όφελος; 

Γιατί ο επαγγελματίας (ο σωστός) θα την κάνει την δουλειά καλύτερα. Εσύ θα κάνεις πασαληματα όπως στο βάψιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, telis είπε

Γιατί ο επαγγελματίας (ο σωστός) θα την κάνει την δουλειά καλύτερα. Εσύ θα κάνεις πασαληματα όπως στο βάψιμο 

Εγώ στο σπίτι μου και τα ηλεκτρολογικά κάνω και τα υδραυλικά και κατασκευές και γενικότερα ότι μπορώ το κάνω.Το ίδιο κάνει και το 99% των Ελλήνων που παίρνουν μισθό-φιλοδώρημα και τα βγάζουν δύσκολα πέρα.Η δουλεία με τους "επαγγελματίες" ξέρεις πότε χάλασε; Όταν μπήκαν στην Ελλάδα οι αλλοδαποί και κάναν όλες μα όλες τις δουλειές τσάτρα πάτρα στο 1/10 της τιμής του "επαγγελματία".Μαύρα φυσικά , όπως και μαύρα τα έπαιρνε και θα συνεχίσει να τα παίρνει και ο "επαγγελματίας".Και η καραμέλα του στύλ οτι ο επαγγελματίας έχει να πληρώσει φόρους , νοίκια και και και πρέπει επιτέλους να σταματήσει.Όταν ο άλλος δεν του μένει φράγκο από το μισθουλάκο του , τι περιμένεις να κάνει; Ή θα το φτοιάξει μόνος εαν γνωρίζει ή θα δώσει τη δουλειά σε αλλοδαπό όσο πιο φτηνά μπορεί.Όλοι στην Ελλάδα κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλο.Οι μισθοί είναι στα τάρταρα και μου θέλετε και επαγγελματίες να σου κάνουν δουλειές.Ναι αυτός που έχει άνεση χρήματος και δεν θέλει πασαλείματα θα πάρει επαγγελματία (που και αυτοί δεν είναι κορόϊδα, θα σου ποιάσουν τον ποπό).Ο άλλος που δεν αντέχει θα βρει τον τρόπο.

Η αγορά είναι άναρχη και δεν πρόκειται ούτε σε 50 χρόνια να έρθει στα συγκαλά της.Φρόντισαν άλλοι γι αυτό.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, telis είπε

Γιατί ο επαγγελματίας (ο σωστός) θα την κάνει την δουλειά καλύτερα. Εσύ θα κάνεις πασαληματα όπως στο βάψιμο 

Μπορεί να στην κάνει καλύτερα μπορεί και να μην δώσει την ίδια προσοχή που θα έδινες εσύ. 

Οπως έγραψα στο παράδειγμα μου όταν είπα στο μεσίτη κλείσε μου τη δουλειά στα λεφτά που θέλω και εσύ πάλι τα ίδια θα παρεις και μάλιστα το ένα μέρος θα ήταν και μαύρα ξέχασε για ποιον δουλεύε. Ο ιδιοκτήτης εμπιστεύτηκε την γνώμη του επαγγελματία οτι η προσφορά που είχε στα χέρια του ήταν η καλύτερη που μπορούσε να πάρει και προχώρησε τη δουλειά, αν δεν έδινα αυτό το κίνητρο στο μεσίτη δεν θα του μεταβίβαζε ποτέ την προσφορά μου. 

Κανενας δεν ξέρει το δικό σου οφελος καλύτερα από σένα και δεν βάζει το δικό σου πάνω απ το δικό του.

Όπως λέει και μια παροιμία ανύπαντρος προξενητής για λόγου του γυρεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Morosana είπε

Μπορεί να στην κάνει καλύτερα μπορεί και να μην δώσει την ίδια προσοχή που θα έδινες εσύ. 

Οπως έγραψα στο παράδειγμα μου όταν είπα στο μεσίτη κλείσε μου τη δουλειά στα λεφτά που θέλω και εσύ πάλι τα ίδια θα παρεις και μάλιστα το ένα μέρος θα ήταν και μαύρα ξέχασε για ποιον δουλεύε. Ο ιδιοκτήτης εμπιστεύτηκε την γνώμη του επαγγελματία οτι η προσφορά που είχε στα χέρια του ήταν η καλύτερη που μπορούσε να πάρει και προχώρησε τη δουλειά, αν δεν έδινα αυτό το κίνητρο στο μεσίτη δεν θα του μεταβίβαζε ποτέ την προσφορά μου. 

Κανενας δεν ξέρει το δικό σου οφελος καλύτερα από σένα και δεν βάζει το δικό σου πάνω απ το δικό του.

Όπως λέει και μια παροιμία ανύπαντρος προξενητής για λόγου του γυρεύει.

Διαφωνώ. Μιλάμε για τον επαγγελματία που ξέρει την δουλειά την του. Αυτός οφείλει και θα την κάνει καλύτερα από το άσχετο. 

Στην δουλειά σας, όποια και να είναι αυτή, δέχεστε ότι ένας άσχετος με αυτήν θα την κάνει καλύτερα από εσάς; δεν το καταλαβαίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, telis είπε

Διαφωνώ. Μιλάμε για τον επαγγελματία που ξέρει την δουλειά την του. Αυτός οφείλει και θα την κάνει καλύτερα από το άσχετο. 

Στην δουλειά σας, όποια και να είναι αυτή, δέχεστε ότι ένας άσχετος με αυτήν θα την κάνει καλύτερα από εσάς; δεν το καταλαβαίνω 

Στην περίπτωση των μεσιτών για να μένουνε on topic ο μεσιτης κοστολογεί μια δουλειά και δουλεύει για πάρτυ του και πολύ καλά κάνει. Χέστηκε αν στο τελος της ημερας πάρει το 70% από εμένα και 30 απ τον άλλο και αυτό φάνηκε να έγινε και στην περίπτωση του Snoob

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Δεν είναι τυχαίο ότι σου δίνουν λίγα. Από 1/1/2020 άλλαξαν οι προδιαγραφές για τις οικοδομικές άδειες και το κόστος των εργολάβων ανέβηκε κατά μέσο όρο 20%. Για να πληρώσει εσένα ο εργολάβος και να πληρώσει και το αυξημένο κόστος κατασκευής , την χρηματοδότηση και να ψάχνει μετά να πουλήσει στην σημερινή αγορά δεν βγαίνει.

Θα καταλάβεις πόσο λάθος είσαι αν πας σε μηχανικό και τον ρωτήσεις για τις σημερινές οικοδομικές άδειες και το κόστος κατασκευής πλέον. Πρόσθεσε την αξία οικοπέδου , οικοδομική άδεια , κόστος κατασκευής. Πόσο θα πιάσεις για τα διαμερίσματα που θα φτιάξεις? Αξίζει κάποιος να επενδύσει και να ρισκάρει? Σε μη προνομιακές περιοχές η "αντιπαροχή" θα πέσει στο μισό από τα παλιά που ξέραμε. Προσωπικά αμφιβάλω αν μπορείς πλέον να βρεις συμφωνία γι'αυτά που σου υπόσχονταν το 2019 και σου φαινόταν "λίγο". Εκτός αν έχεις κάποιο προνομιακό οικόπεδο που έχει μεγάλη ζήτηση για κάποιους λόγους. Αν είναι προνομιακό να επιμείνεις σε υψηλές απαιτήσεις και αργά ή γρήγορα θα βρεις αγοραστή. 

ΥΓ

Οι μεσίτες επειδή οι αγοραστές είναι "λίγοι" και έχουν τον πάνω χέρι , τείνουν να πιέζουν μονόπλευρα τον πωλητή. Τον μεσίτη τον συμφέρει να γίνει η αγοροπωλησία να πάρει μεσιτικά και αυτό το πετυχαίνουν μειώνοντας την τιμή πώλησης. Το κράτος με την νομοθεσία σήμερα ως έχει αποτρέπει (αυξάνοντας πολύ το κόστος) την κατασκευή νέων κτισμάτων για να ευνοήσει το "ξεστοκαρισμα" των παλιών λόγω των κόκκινων στεγαστικών δανείων.

Τι άλλαξε και είναι πλέον πιο ακριβά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τι άλλαξε και είναι πλέον πιο ακριβά;

https://www.tovima.gr/2020/02/29/finance/frenarei-i-oikodomi-logo-eksoikonomisis-energeias/

 

Για να κάνεις την οικοδομή Α+ (μηδενικό ενεργειακό αποτύπωμα)  που έγινε υποχρεωτικό(μόνο στην Ελλάδα σε παγκόσμιο επίπεδο) το κόστος της οικοδομής (ανάλογα την περίπτωση) είναι τουλάχιστον +15% αλλά στις περισσότερες μικρές οικοδομές που συνηθίζουμε στην Ελλάδα φτάνει ακόμη και το +30%

 

Λεπτομέρειες στους μηχανικούς που κάνουν τις ειδικές μελέτες με βάση τις νέες προδιαγραφές.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

https://www.tovima.gr/2020/02/29/finance/frenarei-i-oikodomi-logo-eksoikonomisis-energeias/

Για να κάνεις την οικοδομή Α+ (μηδενικό ενεργειακό αποτύπωμα)  που έγινε υποχρεωτικό(μόνο στην Ελλάδα σε παγκόσμιο επίπεδο) το κόστος της οικοδομής (ανάλογα την περίπτωση) είναι τουλάχιστον +15% αλλά στις περισσότερες μικρές οικοδομές που συνηθίζουμε στην Ελλάδα φτάνει ακόμη και το +30%

Λεπτομέρειες στους μηχανικούς που κάνουν τις ειδικές μελέτες με βάση τις νέες προδιαγραφές.

Πότε έγινε υποχρεωτικό; Ξέρω ότι βάσει ΝΟΚ δίνονται κίνητρα για κτίρια ελάχιστης ενεργειακής κατανάλωσης, όχι ότι έγινε υποχρεωτικό. Κάτι έχασα;

Είδα το λινκ. Α και Α+ λέει. Αν ήταν μόνο Α+ θα ήταν πακέτο.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

https://www.tovima.gr/2020/02/29/finance/frenarei-i-oikodomi-logo-eksoikonomisis-energeias/

Για να κάνεις την οικοδομή Α+ (μηδενικό ενεργειακό αποτύπωμα)  που έγινε υποχρεωτικό(μόνο στην Ελλάδα σε παγκόσμιο επίπεδο) το κόστος της οικοδομής (ανάλογα την περίπτωση) είναι τουλάχιστον +15% αλλά στις περισσότερες μικρές οικοδομές που συνηθίζουμε στην Ελλάδα φτάνει ακόμη και το +30%

Λεπτομέρειες στους μηχανικούς που κάνουν τις ειδικές μελέτες με βάση τις νέες προδιαγραφές.

Ωχ, για να πουλήσουν καθρεφτακια οι γερμανοί θα πρέπει να χρησοπληρώνουμε τα καινούρια σπίτια, λες και δεν έχει αρκετά προβλήματα η οικοδομή πρέπει να βάλουμε και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

https://www.tovima.gr/2020/02/29/finance/frenarei-i-oikodomi-logo-eksoikonomisis-energeias/

Για να κάνεις την οικοδομή Α+ (μηδενικό ενεργειακό αποτύπωμα)  που έγινε υποχρεωτικό(μόνο στην Ελλάδα σε παγκόσμιο επίπεδο) το κόστος της οικοδομής (ανάλογα την περίπτωση) είναι τουλάχιστον +15% αλλά στις περισσότερες μικρές οικοδομές που συνηθίζουμε στην Ελλάδα φτάνει ακόμη και το +30%

Λεπτομέρειες στους μηχανικούς που κάνουν τις ειδικές μελέτες με βάση τις νέες προδιαγραφές.

Οχι θα τα χτιζουν β και γ και μετα θα κυνηγανε τα εσπα να τους χτιζει την μιση οικοδομη η επιδοτηση.

Αν συνυπολογισεις την παυση του φπα δεν νομιζω τελικα να αυξανεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...