Προς το περιεχόμενο

Μαγαζιά με νόμιμη κάνναβη CBD


Lumini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την μια χαίρομαι που επιτέλους νομιμοποίησαν κατ' ελάχιστο την κάνναβη, από την άλλη νομίζω ότι σε πρώτη φάση θα πουλάνε παπατζες σε υπέρ-υψηλές τιμές και ο φόβος μου είναι ότι ναι μεν θα γίνει main απο την αλλη ομως ισως να μην μπορεις να βρεις ποιοτικη κανναβη (και αναφέρομαι για ιατρικους σκοπους )

Για οσους λενε το μακρύ και το κοντο τους , να τους πω οτι εδω και παρα παρα παρα πολλα χρονια η κάνναβη χρησιμοποιείται για πολλές ασθένειες όπως ο αυτισμός /  διπολική διαταραχή / καρκίνος κλπ 

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν υπάρχει πουθενά ιατρικός σύλλογος που να θεωρεί την κάνναβη φάρμακο. Και κάπου εδώ θα έπρεπε να τελειώνει η συζήτηση.

εννοείται .... μετά από ποια φαρμακευτική θα πάρουν προμήθειά?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι το καταλληλο θεμα να συζητησουμε τις θεραπευτικες ιδιοτητες της καναβης.Οπως καθε ψυχοτροπη ουσια χρειαζεται μελετη και αν υπερ της νομιμοποιησης της και του σοβαρου της ελεγχου θα πω οτι δεν παυει να ειναι μια ακομα ναρκωτικη ουσια με μεγαλες παρενεργειες και οχι αγιο χορταρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ziaba είπε

εννοείται .... μετά από ποια φαρμακευτική θα πάρουν προμήθειά?

Αν το θεωρουσαν ετσι οπως το εννοεις μην ανησυχεις θα το ειχαν κανει πρωτες οι ιδιες οι φαρμακευτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2019 στις 11:05 ΜΜ, opera είπε

Πηρα ενα cbd oil στα τελειωματα της προετοιμασιας για το μαραθωνιο,λογω της προπονησης ειχα αυπνιες (με τοση κουραση και ομως).

Δεν εντυπωσιαστηκα ,με 3 σταγονες το βραδυ δεν ειδα διαφορα και δεν εχω σκοπο να παιρνω περισσοτερο.

Το αφησα για την ωρα και δε ξερω αν θα ξαναπαρω.

Αν αναφέρεσαι σε μυϊκό πόνο, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις θερμοφόρα / επιθέματα τύπου hydrocollator. Μπορείς να βάλεις σε όλο το σώμα. Αλλιώς δοκιμάζεις με τζακούζι.
Το cbd oil δεν είναι ούτε ηρεμιστικό ούτε παυσίπονο.

5 ώρες πριν, n4sleep είπε

Αν γνωρίζεις από βιβλιογραφία ρίξε μια μάτια σε δημοσιεύσεις στο pubmed, στο Scopus κλπ.  Με μια 5 λεπτή αναζήτησή βρήκα κάμποσα έως πολλά θα έλεγα που δείχνουν πολύ θετικά συμπεράσματα.
 

Παντως δεν ασχολούμαι επαγγελματικά. Τη γνώμη μου έγραψα επειδή το χρησιμοποίησα και έψαξα 2-3 πράγματα. Ο καθένας ας πράξει και ας ψαχτεί όπως θέλει. 
 

Μαγαζι πάντως δεν θα άνοιγα από τη στιγμή που έχει τόσα πολλά και που σε λίγο θα το πάνε και στα σούπερ μάρκετ όπως παει. 

4 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Προφανώς και η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ;)

 

12 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Τα προϊόντα κάνναβης που πωλούνται δημόσια στην Ελλάδα σε αυτά τα καταστήματα έχει μηδαμινά έως ελάχιστα ποσοστά THC. Όσοι πήρατε και νιώσατε κάτι, placebo effect λέγεται :P.

ναι... μόνο με αυθυποβολή μπορεί να μαστουρώσεις.... 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, svartevarg είπε

Αν αναφέρεσαι σε μυϊκό πόνο, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις θερμοφόρα / επιθέματα τύπου hydrocollator. Μπορείς να βάλεις σε όλο το σώμα. Αλλιώς δοκιμάζεις με τζακούζι.
Το cbd oil δεν είναι ούτε ηρεμιστικό ούτε παυσίπονο.

 

Γραφω ξεκαθαρα αυπνιες,παντου σε οποια σελιδα εχει πληροφοριες για cbd oil αναφερεται οτι βοηθαει ,επισης οτι εχει και αντιφλεγμονωδεις ιδιωτητες.

Δε το πηρα για παυσιπονο.

Ολα αυτα βεβαια χωρις επιστημονικες μελετες,δε χρειαζεται να φερω links, με μια απλη αναζητηση σχετικα θα βρει κανεις τις παραπανω πληροφοριες η με μια επισκεψη σε καταστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 11:12 ΜΜ, svartevarg είπε

Αν αναφέρεσαι σε μυϊκό πόνο, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις θερμοφόρα / επιθέματα τύπου hydrocollator. Μπορείς να βάλεις σε όλο το σώμα. Αλλιώς δοκιμάζεις με τζακούζι.
Το cbd oil δεν είναι ούτε ηρεμιστικό ούτε παυσίπονο.

Εμένα πάντως μου το πούλησαν για παυσίπονο (για ρευματισμούς) σε κατάστημα. Δε θα λεγα οτι είχε κανενα σοβαρό αποτέλεσμα. Από την άλλη, όταν ηπια 2 σταγόνες παραπάνω την άκουσα για κάνα τέταρτο....  Οπως είπε κι ένας παραπάνω, αυτά είναι μόνο για να κάνεις ακριβά ούρα.

Για το εμπορικό του θέματος, φίλος με ψιλικατζίδικο έβαλε κάποια τέτοια δοκιμαστικά και δε πούλησε σχεδόν τίποτα. Κι όποιος πήρε δεν ξαναπήρε. Αρα καταλαβαίνουμε πόσα καταστήματα θα έχουν μείνει σε 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2019 στις 6:39 ΠΜ, opera είπε

Γραφω ξεκαθαρα αυπνιες,παντου σε οποια σελιδα εχει πληροφοριες για cbd oil αναφερεται οτι βοηθαει ,επισης οτι εχει και αντιφλεγμονωδεις ιδιωτητες.

Δε το πηρα για παυσιπονο.

Ολα αυτα βεβαια χωρις επιστημονικες μελετες,δε χρειαζεται να φερω links, με μια απλη αναζητηση σχετικα θα βρει κανεις τις παραπανω πληροφοριες η με μια επισκεψη σε καταστημα.

Υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που  αποδεικνύουν ότι πραγματικά βοηθάει ;Γιατι οι σελίδες και μαγαζιά που το προωθούν  φυσικό είναι να λένε ότι κάνει παπάδες.

https://www.theweek.co.uk/99068/what-is-cbd-oil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι βοηθάει στην αντιμετώπιση συμπτωμάτων ναι... αλλά όχι ότι θεραπεύει από κάτι ολοκληρωμένα και στοχευμένα. Στοχευμένη δράση έχουν μόνο τα "χημικά" φάρμακα.

Χρησιμοποιείται κυρίως για να καταπραΰνει κάποια συμπτώματα λόγω αντιφλεγμονώδους δράσης... όχι ότι θεραπεύει καρκίνο,ψυχικές διαταραχές κλπ.

Πολύς λόγος για το τίποτα. Παρόλα αυτά είμαι υπέρ της φαρμακευτικής χρήσης. Άλλωστε υπάρχουν άπειρα φάρμακα, ο καθένας επιλέγει ότι τον βολεύει περισσότερο.

υπάρχουν πολλά βότανα που βοηθάνε, αλλά δεν νομίζω ότι θα τα πάρει κάποιος όταν έχει κάποια σοβαρή ασθένεια. 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, costis ni είπε

Εμένα πάντως μου το πούλησαν για παυσίπονο (για ρευματισμούς) σε κατάστημα. Δε θα λεγα οτι είχε κανενα σοβαρό αποτέλεσμα. Από την άλλη, όταν ηπια 2 σταγόνες παραπάνω την άκουσα για κάνα τέταρτο....  Οπως είπε κι ένας παραπάνω, αυτά είναι μόνο για να κάνεις ακριβά ούρα.

Για το εμπορικό του θέματος, φίλος με ψιλικατζίδικο έβαλε κάποια τέτοια δοκιμαστικά και δε πούλησε σχεδόν τίποτα. Κι όποιος πήρε δεν ξαναπήρε. Αρα καταλαβαίνουμε πόσα καταστήματα θα έχουν μείνει σε 2 χρόνια.

Αυτό που αναφέρεις το λενε και στα φαρμακία και έβλεπες κάποτε και ηλικιωμένους να κάνουν ουρά. Τώρα έχουν πλεον καταλάβει και αυτοί ότι παίχτηκε εμπορική εξαπάτηση. Οπότε γυρίσανε στα κλασικά φάρμακα με συνταγή γιατρού, για τα οποία όλοι κάνουνε μοκο για τον εθισμό που προκαλούν κλπ.

Συνεπώς θα έπρεπε να ανέβει λίγο το όριο για THC, ίσα ίσα για χαλάρωση. Τώρα όσον αφορά τον εθισμό, κανέναν μεγαλοπαράγοντα της επιχειρηματικότητας ή πολιτικό ή οτιδήποτε δεν είδα να κατηγορεί την νικοτίνη ότι είναι εξίσου εθιστική.

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2019 στις 10:54 ΠΜ, svartevarg είπε

Τώρα όσον αφορά τον εθισμό, κανέναν μεγαλοπαράγοντα της επιχειρηματικότητας ή πολιτικό ή οτιδήποτε δεν είδα να κατηγορεί την νικοτίνη ότι είναι εξίσου εθιστική.

Διαφωνώ μόνο στο τελευταίο. Η νικοτίνη είναι πάρα πολύ εθιστικότερη (σωματικά) από τα περισσότερα ψυχοτρόπα. το THC προκαλεί κυρίως ψυχολογικό εθισμό.

Τελος πάντων εγω το θεωρώ σχεδόν νεκρό σαν εμπορικό προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Κανεις που να ειδε διαφορα σε θεματα αυπνιας;
Με εχει παρει ο διαολος αυτο το μηνα..

Γιατι δεν δοκιμαζεις βαλεριανα ή μελατονινη και πιο φτηνα θα σου βγει και δουλευουν οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...