Προς το περιεχόμενο

Μαγαζιά με νόμιμη κάνναβη CBD


Lumini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Shadows είπε

Γιατι δεν δοκιμαζεις βαλεριανα ή μελατονινη και πιο φτηνα θα σου βγει και δουλευουν οντως.

Βαλεριανα δε δούλεψε ποτε σε εμενα,θα δοκιμασω τη μελατονινη,εχω ακουσει καλα λογια, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Βαλεριανα δε δούλεψε ποτε σε εμενα,θα δοκιμασω τη μελατονινη,εχω ακουσει καλα λογια, ευχαριστώ!

+1 για μελατονινη.

Δοκιμασμένη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 2:30 ΠΜ, Iris_89 είπε

Πραγματικα cbd oil (higly concentrated without THC) δινουν σε 3 περιπτωσεις: chemo, 2 τυποι σοβαρης κ σπανιας επιληψιας και αν εχεις MS. 

Εννοείς σκλήρυνση;

Επισκέπτομαι αρκετά φόρουμ για το θέμα, δεν το διάβασα κάπου αλλού.

Είσαι σίγουρη; Δεν πάσχω εγώ, αλλά έχω πολύ κοντινό συγγενή με τα πρώτα συμπτώματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Εννοείς σκλήρυνση;

Επισκέπτομαι αρκετά φόρουμ για το θέμα, δεν το διάβασα κάπου αλλού.

Είσαι σίγουρη; Δεν πάσχω εγώ, αλλά έχω πολύ κοντινό συγγενή με τα πρώτα συμπτώματα...

Ναι, σκληρυνση κατα πλακας. Ερευνες εχουν δειξει θετικες αντιδρασεις σε ασθενεις, αλλα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, κι ο καθε ασθενης πρεπει να συμβουλευεται πρωτα -κ μονο- τον γιατρο του.

Εγω απλα εγραψα τι γινεται στην Αγγλια με cbd oil, καθαρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Repost

Μετα απο προσφατη ενημερωση απο ασθενη με προβλημα εμαθα οτι αρκετοι απο απελπισια (χημειοθεραπειες,ναυτιες εμετους ,ελλειψη ορεξης,νευρο...κρισεις,σκληρυνση ,επιληψία ,αυπνια, parkinson,alzheimer κτλ) κατεληξαν σε αυτα. Ακομη και placebo να ναι αμα βοηθηθει ο αλλος τα λογια ειναι περιττά... πιστεψτε με δεν ειναι τα μονα που αγοραζουν.

Τα cbd oil αναλογα με περιεκτικοτητα τα βρισκεις ελλαδα σε ενα σωρο site. τα πιο hardcore π εχουν και thc μεσω ολλανδιας...

Τελος υπαρχουν και Χαπια /σπρευ Sativex,Nabilone απο αγγλια εγκεκριμένα απο εοφ τους(nsf) για συγκεκριμενες παθησεις .χωθηκε  και η νοβαρτις στα cbd οποτε μαλλον δεν θα ξεφουσκωσει γρηγορα η ιστορια..

https://www.nhs.uk/conditions/medical-cannabis/

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/12/2019 στις 10:37 ΜΜ, Lumini είπε

Μετά την νομιμοποίηση της κάνναβης CBD (αυτή που δεν μαστουρωνεις), είχε γίνει ντόρος και άνοιξαν πολλά μαγαζιά παντού στην Ελλάδα. Μόλις διάβασα ότι ένα από αυτά που είναι franchise έχει 45 μαγαζιά! 

Τα προϊόντα τους είναι κάθε λογής , από κρέμες μέχρι κρυστάλλους , με τιμές από υψηλές έως πολύ υψηλές. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εσάς είναι αν αυτά τα μαγαζιά πάνε καλά, αν πηγαίνετε και αγοράζετε, ή αν όλα σιγά σιγά αρχίζουν να κλείνουν; Γιατί ο άλλος βρίσκει τα ίδια προϊόντα εκτός Ελλάδος από ίντερνετ.

Καλησπέρα, έπεσα τυχαία στο post και είπα να αφήσω και εγώ τον όβολο μου στη συζήτηση, θα προσπαθήσω να μη μακρηγορήσω. Για τα πρακτικά ονομάζομαι Άγγελος Μπότσης και με τον αδερφό μου Χρήστο δώσαμε το έναυσμα στην κατηγορία ανοίγοντας το πρώτο κατάστημα προϊόντων κανναβιδιόλης (CBD) στην Ελλάδα τη Hempoil® Natural Products τον Απρίλιο του 2016 ταυτόχρονα με το πλαίσιο της ευρωπαϊκής και διεθνούς νομοθεσίας και με την τροποποίηση του νόμου σχετικά με την καλλιέργεια της βιομηχανικής κάνναβης.

Το ενδιαφέρον μας προς το φυτό είχε ξεκινήσει πολλά χρόνια πριν και για προσωπικούς λόγους.  Όπως κάθε τι καινούργιο και ιδιαίτερα στην Ελλάδα με το που η κατηγορία άρχισε να κερδίζει έδαφος, ένα υπέρογκο ποσοστό κόσμου, εταιρειών και άλλων καλοθελητών άρχισε να μας προσεγγίζει. Όπως σε κάθε τι που κάνει hype (βλ. frozen yogurt) όλοι θέλησαν να βουτήξουν με φόρα στο μοντέλο σαν μια νέα επιχειρηματική ευκαιρία. Με γνώμονα πάντα την ενημέρωση για τα εναλλακτικά αν θες οφέλη του φυτού της κάνναβης, βοηθήσαμε πολύ κόσμο να κάνουν τα πρώτα τους βήματα και να ξεκινήσουν το δικό τους επιχειρηματικό εγχείρημα στην άγνωστη για αυτούς κατηγορία. Πάντα σε ένα ανοιχτό, φιλικό πλαίσιο χωρίς κρυφή ατζέντα, με σκοπό αφενός την ενημέρωση και εκπαίδευση του κόσμου και την ευκαιρία να γνωρίσουν τη κανναβιδιόλη και αφετέρου τη δημιουργία βάσεων για τη βιωσιμότητα της κατηγορίας στην Ελλάδα.

Στην πορεία λοιπόν όπως και ήταν αναμενόμενο, όλο και περισσότεροι ανέβαιναν στο βαγόνι της CBD με μοναδικό οι περισσότεροι κίνητρο την εκμετάλλευση του κόσμου και ιδιαίτερα των ευπαθών καταναλωτών, τους πάσχοντες. (Μεγάλο topic για εδώ)

Φυσικά ήταν και πολλοί που είτε είχαν κάποια προϊστορία με τη κάνναβη είτε απλά τους άρεσε η ιδέα επιχειρηματικά και έτσι θέλησαν να επενδύσουν.  Το ρίσκο, ειδικά σε σχέση με άλλες κατηγορίες κυμαίνεται σε χαμηλά σχετικά επίπεδα. Εμείς σαν Hempoil Shop διαλέξαμε αργά και σταθερά βήματα, με σεβασμό στους επενδυτές και με απόλυτη διαφάνεια. Δεν είναι τυχαίο ότι αριθμούμε 18 καταστήματα 16 από τα οποία Franchise.

Απαντώντας στην ερώτηση σου λοιπόν, όχι, δεν υπάρχει χώρος για τόσα φυσικά καταστήματα συν τα εκατοντάδες πλέον e-shops και όχι γιατί δεν υπάρχει ζήτηση απλά υπάρχει “μέτρια” υπερπροσφορά και πολλές φορές κακή εμπειρία αγοράς του πελάτη. Η κατηγορία είναι δύσκολη, δεν είναι καφετέρια. Ένα κατάστημα κάνναβης πρέπει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα, γνώση του αντικειμένου και διαρκής εκπαίδευση και φυσικά με απόλυτη διαφάνεια, ειδικά στο μη ψυχαγωγικό κομμάτι που είναι και η πηγή κατ’ εμέ της παγκόσμιας αυτής έκρηξης.

Τα προϊόντα γενικά είναι από μέτρια προς ακριβά, αυτά από εταιρείες με proven track record, πιστοποιήσεις και τα πιο high κατασκευαστικά standard το αξίζουν, τα private label εισαγωγών από 3ες χώρες με ανάρμοστες περιεκτικότητες σε βαρέα μέταλλα όχι.

Δεν θα επεκταθώ στα οφέλη της κάνναβης όποιος θέλει μπορεί να ενημερωθεί από εκατοντάδες πηγές. Όντας ο ίδιος πολύ δύσπιστος με τα πάντα απλά θα ξεκαθαρίσω ότι η κανναβιδιόλη δεν είναι θεραπευτική (με την αυτούσια σημασία της λέξης) αλλά μια φυσική ουσία κουραρίσματος διαφόρων παθήσεων με πάρα πολλές εφαρμογές άλλοτε με επιτυχία άλλοτε όχι, και πρέπει πάντα να χρησιμοποιείται υπό την αιγίδα του προσωπικού μας ιατρού.

Είναι εκατοντάδες οι περιπτώσεις πελατών και πλέον φίλων που μας γνώρισαν το 2016 σε μια προσπάθεια αναζήτησης αντιμετώπισης διαφόρων παθήσεων μέσα από τη CBD όπως σκλήρυνσης, επιληψίες, καρκινοπαθείς σε χημειοθεραπείες, χρόνιων πόνων και πολλών άλλων που από συγκίνηση και μόνο από τα λόγια τους δεν μπορώ να μη το προτείνω έστω και σαν πιθανή λύση σε οποιονδήποτε, που υπάρχει περίπτωση να βοηθηθεί.

Καλή συνέχεια, ελπίζω να βοήθησα.

Άγγελος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2020 στις 1:42 ΜΜ, angelbts είπε

Καλησπέρα, έπεσα τυχαία στο post και είπα να αφήσω και εγώ τον όβολο μου στη συζήτηση, θα προσπαθήσω να μη μακρηγορήσω. Για τα πρακτικά ονομάζομαι Άγγελος Μπότσης και με τον αδερφό μου Χρήστο δώσαμε το έναυσμα στην κατηγορία ανοίγοντας το πρώτο κατάστημα προϊόντων κανναβιδιόλης (CBD) στην Ελλάδα τη Hempoil® Natural Products τον Απρίλιο του 2016 ταυτόχρονα με το πλαίσιο της ευρωπαϊκής και διεθνούς νομοθεσίας και με την τροποποίηση του νόμου σχετικά με την καλλιέργεια της βιομηχανικής κάνναβης.

Το ενδιαφέρον μας προς το φυτό είχε ξεκινήσει πολλά χρόνια πριν και για προσωπικούς λόγους.  Όπως κάθε τι καινούργιο και ιδιαίτερα στην Ελλάδα με το που η κατηγορία άρχισε να κερδίζει έδαφος, ένα υπέρογκο ποσοστό κόσμου, εταιρειών και άλλων καλοθελητών άρχισε να μας προσεγγίζει. Όπως σε κάθε τι που κάνει hype (βλ. frozen yogurt) όλοι θέλησαν να βουτήξουν με φόρα στο μοντέλο σαν μια νέα επιχειρηματική ευκαιρία. Με γνώμονα πάντα την ενημέρωση για τα εναλλακτικά αν θες οφέλη του φυτού της κάνναβης, βοηθήσαμε πολύ κόσμο να κάνουν τα πρώτα τους βήματα και να ξεκινήσουν το δικό τους επιχειρηματικό εγχείρημα στην άγνωστη για αυτούς κατηγορία. Πάντα σε ένα ανοιχτό, φιλικό πλαίσιο χωρίς κρυφή ατζέντα, με σκοπό αφενός την ενημέρωση και εκπαίδευση του κόσμου και την ευκαιρία να γνωρίσουν τη κανναβιδιόλη και αφετέρου τη δημιουργία βάσεων για τη βιωσιμότητα της κατηγορίας στην Ελλάδα.

Στην πορεία λοιπόν όπως και ήταν αναμενόμενο, όλο και περισσότεροι ανέβαιναν στο βαγόνι της CBD με μοναδικό οι περισσότεροι κίνητρο την εκμετάλλευση του κόσμου και ιδιαίτερα των ευπαθών καταναλωτών, τους πάσχοντες. (Μεγάλο topic για εδώ)

Φυσικά ήταν και πολλοί που είτε είχαν κάποια προϊστορία με τη κάνναβη είτε απλά τους άρεσε η ιδέα επιχειρηματικά και έτσι θέλησαν να επενδύσουν.  Το ρίσκο, ειδικά σε σχέση με άλλες κατηγορίες κυμαίνεται σε χαμηλά σχετικά επίπεδα. Εμείς σαν Hempoil Shop διαλέξαμε αργά και σταθερά βήματα, με σεβασμό στους επενδυτές και με απόλυτη διαφάνεια. Δεν είναι τυχαίο ότι αριθμούμε 18 καταστήματα 16 από τα οποία Franchise.

Απαντώντας στην ερώτηση σου λοιπόν, όχι, δεν υπάρχει χώρος για τόσα φυσικά καταστήματα συν τα εκατοντάδες πλέον e-shops και όχι γιατί δεν υπάρχει ζήτηση απλά υπάρχει “μέτρια” υπερπροσφορά και πολλές φορές κακή εμπειρία αγοράς του πελάτη. Η κατηγορία είναι δύσκολη, δεν είναι καφετέρια. Ένα κατάστημα κάνναβης πρέπει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα, γνώση του αντικειμένου και διαρκής εκπαίδευση και φυσικά με απόλυτη διαφάνεια, ειδικά στο μη ψυχαγωγικό κομμάτι που είναι και η πηγή κατ’ εμέ της παγκόσμιας αυτής έκρηξης.

Τα προϊόντα γενικά είναι από μέτρια προς ακριβά, αυτά από εταιρείες με proven track record, πιστοποιήσεις και τα πιο high κατασκευαστικά standard το αξίζουν, τα private label εισαγωγών από 3ες χώρες με ανάρμοστες περιεκτικότητες σε βαρέα μέταλλα όχι.

Δεν θα επεκταθώ στα οφέλη της κάνναβης όποιος θέλει μπορεί να ενημερωθεί από εκατοντάδες πηγές. Όντας ο ίδιος πολύ δύσπιστος με τα πάντα απλά θα ξεκαθαρίσω ότι η κανναβιδιόλη δεν είναι θεραπευτική (με την αυτούσια σημασία της λέξης) αλλά μια φυσική ουσία κουραρίσματος διαφόρων παθήσεων με πάρα πολλές εφαρμογές άλλοτε με επιτυχία άλλοτε όχι, και πρέπει πάντα να χρησιμοποιείται υπό την αιγίδα του προσωπικού μας ιατρού.

Είναι εκατοντάδες οι περιπτώσεις πελατών και πλέον φίλων που μας γνώρισαν το 2016 σε μια προσπάθεια αναζήτησης αντιμετώπισης διαφόρων παθήσεων μέσα από τη CBD όπως σκλήρυνσης, επιληψίες, καρκινοπαθείς σε χημειοθεραπείες, χρόνιων πόνων και πολλών άλλων που από συγκίνηση και μόνο από τα λόγια τους δεν μπορώ να μη το προτείνω έστω και σαν πιθανή λύση σε οποιονδήποτε, που υπάρχει περίπτωση να βοηθηθεί.

Καλή συνέχεια, ελπίζω να βοήθησα.

Άγγελος

σε ευχαριστω για την απαντηση, με λιγα λογια να περιμενουμε να κλεινουν μαγαζακια σιγα σιγα. Δεν αξιζει για επενδυση πλεον, και τα προιοντα ειναι ακριβά για τον μεσο ελληνα. ΕΚΤΟΣ αν πραγματι τον βοηθαει σε καποιο προβλημα υγειας (που αμφιβάλω, μιας και τα κανονικα φαρμακα δουλευουν μια χαρα) - και τα δυνατα CBD (κατι κρυσταλλα και υγρα) εχουν τιμες 100++ ευρω.

Επεξ/σία από Lumini
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2019 στις 8:01 ΜΜ, Shadows είπε

Γιατι δεν δοκιμαζεις βαλεριανα ή μελατονινη και πιο φτηνα θα σου βγει και δουλευουν οντως.

 

Στις 28/12/2019 στις 1:11 ΜΜ, talibanakos είπε

Βαλεριανα δε δούλεψε ποτε σε εμενα,θα δοκιμασω τη μελατονινη,εχω ακουσει καλα λογια, ευχαριστώ!

 

Στις 28/12/2019 στις 1:35 ΜΜ, zeroiner είπε

+1 για μελατονινη.

Δοκιμασμένη.
 

 

Στις 28/12/2019 στις 4:17 ΜΜ, talibanakos είπε

Sold !

Μελισσόχορτο σε μένα έπιασε πάντως (όχι βαλεριάνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, talibanakos είπε

Για πες..

Το ζητάς στα μαγαζιά με βότανα/βιολογικά προϊόντα , πίνεις μια κούπα πριν κοιμηθείς και όντως με χαλάρωσε. Επίσης πίνεται σε αντίθεση με βαλεριάνα που έχει χάλια γεύση.

Είχα αναφέρει πριν και για αλοιφή απο καναβη που μου δώσανε και καλά για πιάσιμο , δε μου πέρασε αλλά χαλάρωσα.Στον αυχένα και ώμους έβαλα.... Νόμιζα οτι είναι placebo αλλά τελικά εμένα με χαλαρώνει υπερβολικά ....Είδα τιμή 10Ε , δεν ξέρω αν θα την αγόραζα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανό να είμαι εκτός θέματος, αλλά ας μου επιτραπεί να τονίσω το πόσο ωφέλιμα μπορεί να είναι κάποια βότανα.

Παλαιότερα τα θεωρούσα μπούρδες, αλλά άλλαξα γνώμη. Μελισσόχορτο έχει αναφερθεί και από ασθενείς με σκλήρυνση, τους βοήθησε να φύγουν οι ίλιγγοι και οι ζαλάδες. Προφανώς επενεργεί στους νευρώνες του ΚΝΣ. Επίσης άνθη γαιδουράγκαθου κάνουν καλό σε ότι έχει σχέση με το συκώτι.

Εννοείται ότι δε μιλάμε για την ίδια τη νόσο, αλλά για τα συμπτώματα αυτής, μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...