Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση στο σπίτι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

Θέλω να πάρω εκτυπωτή και είμαι ανάμεσα σε δύο HP Deskjet 2630 ή HP InkTank WL415. Έχω κάποιους δισταγμούς όσο αναφορά στους ink tank καθώς και οι InkTank χρησιμοποιούν τα συνηθισμένα μελάνια μόνο που έχουν τρύπες και συνδέονται με τα σωληνάκια της δεξαμενής. Αν χαλάσουν οι κεφαλές των μελανιών καθώς μπούκωσαν και δεν καθαρίζουν ή από την πολλή χρήση ή ξεραθούν και τα σφουγγαρία μέσα τους πρέπει να αγοράσω τα συγκεκριμένα μελάνια που δέχεται που είναι τροποποιημένα ή πετάγεται όλως ο εκτυπωτής. Τη γνώμη έχετε αν πάρω τον εκτυπωτή και του κάνω μετατροπή δηλαδή προσθέσω εξωτερική δεξαμενή και σωληνάκια που να συνδέονται πάνω στα μελάνια αξίζει? Δεν θέλω να πάρω laser καθώς εκτυπώνω έγχρωμα και δεν με συμφέρει να εκτυπώνω κάθε μέρα στο βιβλιοπωλείο 10 σελίδες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panagGR είπε

Καλημέρα σε όλους

Θέλω να πάρω εκτυπωτή και είμαι ανάμεσα σε δύο HP Deskjet 2630 ή HP InkTank WL415. Έχω κάποιους δισταγμούς όσο αναφορά στους ink tank καθώς και οι InkTank χρησιμοποιούν τα συνηθισμένα μελάνια μόνο που έχουν τρύπες και συνδέονται με τα σωληνάκια της δεξαμενής. Αν χαλάσουν οι κεφαλές των μελανιών καθώς μπούκωσαν και δεν καθαρίζουν ή από την πολλή χρήση ή ξεραθούν και τα σφουγγαρία μέσα τους πρέπει να αγοράσω τα συγκεκριμένα μελάνια που δέχεται που είναι τροποποιημένα ή πετάγεται όλως ο εκτυπωτής. Τη γνώμη έχετε αν πάρω τον εκτυπωτή και του κάνω μετατροπή δηλαδή προσθέσω εξωτερική δεξαμενή και σωληνάκια που να συνδέονται πάνω στα μελάνια αξίζει? Δεν θέλω να πάρω laser καθώς εκτυπώνω έγχρωμα και δεν με συμφέρει να εκτυπώνω κάθε μέρα στο βιβλιοπωλείο 10 σελίδες την ημέρα.

πάρε ένα laser βρε άνθρωπε να κάνεις τη δουλειά σου

11 χρόνια έχω τον ίδιο laser σπίτι, έχω τυπώσει γύρω στα 9000 φύλλα και δεν έχει ξεραθεί ή βουλώσει τίποτα 

δώσε ένα 150αρι να έχει φαξ και να βγάζει καμιά φωτοτυπία και δεν θα ξανασχοληθείς μαζί του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πάρε ένα laser βρε άνθρωπε να κάνεις τη δουλειά σου

11 χρόνια έχω τον ίδιο laser σπίτι, έχω τυπώσει γύρω στα 9000 φύλλα και δεν έχει ξεραθεί ή βουλώσει τίποτα 

δώσε ένα 150αρι να έχει φαξ και να βγάζει καμιά φωτοτυπία και δεν θα ξανασχοληθείς μαζί του 

Βγάζω που και πού φωτογραφίες και οι laser δεν τα παίρνουν. Επίσης είναι λίγο απαγορευτικό το κόστος των αναλώσιμων καθώς αν θέλεις 60 ευρώ κάθε toner 60*4=240 ευρώ + 40 ευρώ κάθε drum 40*4=160 ευρώ ενώ στους ink tank έχεις 5 ευρώ το κάθε μελάνι. Αν δεν είναι καλοι οι ink tank τότε συμφωνώ ότι οι laser συμφέρουν γιατί για τους inkjet θες μελάνια που θα κοστίζουν τα διπλάσια από τον laser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι μαζί σου ο έγχρωμος laser είναι τραγικά ασύμφορος, από την άλλη δεν ανησυχείς ότι θα ξεραθούν τα μελάνια όσο καιρό και να τον αφήσεις

με μονόχρωμο εμένα που οι ανάγκες μου σε εκτύπωση σπίτι έπεσαν πολύ τη τελευταία διετία, είμαι με το ίδιο toner 2 χρόνια και ένα μήνα , δεν ανησυχώ αν θα πάθει κάτι 

 

και βασικά μέχρι να θελήσει photocoductor που δεν μου έχει ζητήσει ποτέ μέχρι τώρα (λογικά κάπου στα 15-17000 φύλλα θα ζητήσει ) ή μέχρι να πάθει ασύμφορη μηχανική βλάβη θα τον έχω , αν πάθει κάτι από αυτά τα δύο θα τον αλλάξω 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι μαζί σου ο έγχρωμος laser είναι τραγικά ασύμφορος, από την άλλη δεν ανησυχείς ότι θα ξεραθούν τα μελάνια όσο καιρό και να τον αφήσεις

με μονόχρωμο εμένα που οι ανάγκες μου σε εκτύπωση σπίτι έπεσαν πολύ τη τελευταία διετία, είμαι με το ίδιο toner 2 χρόνια και ένα μήνα , δεν ανησυχώ αν θα πάθει κάτι 

Όταν είδα το review για τον InkTank είδα ότι έχει ξεχωριστά τα μελανάκια και αναρωτιέμαι εάν χαλάσουν θα υπάρχουν τα ίδια ή θα πρέπει να πεταχτεί όλος? Το kit που είναι στο video μου το είχαν κάνει δώρο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panagGR είπε

Όταν είδα το review για τον InkTank είδα ότι έχει ξεχωριστά τα μελανάκια και αναρωτιέμαι εάν χαλάσουν θα υπάρχουν τα ίδια ή θα πρέπει να πεταχτεί όλος?

λογικά οι εκτυπωτές υποστηρίζονται για σημαντικό διάστημα ( για τον δικό μου όπως σου είπα βγάζει toner για πάνω από 10 χρόνια, το μοντέλο έχει καταργηθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό) 

 

δεν ξέρω αν παίζουν εκτυπωτές που υποστηρίζονται για πολύ μικρό διάστημα , η λογική λέει ότι το ανταλλακτικό σε διάφορα αναλώσιμα κάνει για αρκετά μοντέλα (και μεταγενέστερα αυτού που συζητάμε ) 

 

επίσης τα καταστήματα με μη αυθεντικά αναλώσιμα λογικά κάτι θα μπορούν  να σου βρουν, η ποιότητα παίζει ανά περίπτωση 

σε toner πάντως έχω δει και καλύτερα aftermarket από τα αυθεντικά έχω δει και χειρότερα

 

τα πολύ παλιά χρόνια που έπαιζα με μελάνια συνήθως ήταν χειρότερα τα συμβατικά και έτσι είχα πάθει θέμα με βουλωμένες κεφαλές

 

στο toner δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό πέρα από το αν θα διαβάζει πάντα το τσιπ ή αν θα έχουν την ίδια ποσότητα, αλλά συνήθως με το τσιπ δεν παίζει θέμα και από ποσότητα έχω πετύχει να έχουν και περισσότερη, πχ αυτό που έχω τώρα που είναι συμβατικό μεγάλης αλυσίδας σίγουρα έχει περισσοτερο toner από το αυθεντικό της lexmark (και είναι και 33% φθηνότερο), αλλά σε προηγούμενη εργασία μου είχε τύχει να βγάζει αισθητά λιγότερες από το αυθεντικό της hp (με μικρή διαφορά τιμής μάλιστα, άρα δεν άξιζε).. είναι λίγο λαχείο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ανησυχώ γιατί δεν έχω βρει τα ειδικά μελανάκια που παίρνει αυτός ο inktank αλλά αν μετατρέψω τον inkjet σε εκτυπωτή επειδή τα μελάνια έχουν chip μπορεί κάποια στιγμή να μην δουλεύουν επίτηδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έλεγα πως οικιακός εκτυπωτής εξαρτάται από τους λόγους που τον χρησιμοποιείς.

Εάν τον θέλεις να βγάζεις περισσότερο έγχρωμες εκτυπώσεις για παιδιά ή φωτογραφίες και μερικές ασπρόμαυρες για κάποιες δουλειές που και που ο inkjet είναι μονόδρομος. Αν τον θέλεις κυρίως για τη δουλειά σου να βγάζεις πολλές ή λίγες  ασπρόμαυρες και καθόλου έγχρωμες  πας σίγουρα σε laser.

Αν πας σε inkjet και βγάζεις λίγες όπως είπα πας σε εκτυπωτή με τις κεφαλές στα μελανάκια οπότε αν  τον αφήσεις καιρό και στεγνώσουν τους κάνει ένα καλό καθάρισμα μόνος με χλιαρό νεράκι αν δεν λειτουργήσουν αγοράζεις ένα φτηνό συμβατό και το αλλάζεις.

Ποιον εκτυπωτή.Είμαι της άποψης από τους πιο φτηνούς 25-30-40 ευρώ το πολύ οπότε αν χαλάσει εκτός εγγύησης τον πας για ανακύκλωση και παίρνεις καινούργιο.Δεν κλαις τα χρήματά σου. Εμένα πάντως και με τα όσα τραβάει από την εγγονή μου πέρασε τα 4 χρόνια και συνεχίζει να εκτυπώνει με συμβατά που γεμίζω μόνος με σύριγγα.

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτυπώνω κάθε μέρα 10 φωτοτυπίες Μ.Ο. οι περισσότερες είναι έγχρωμες όπως εκτυπώνω  2 φωτογραφίες τον μήνα οπού στον Laser δεν παίρνει παχύ χαρτί. Αν παρατηρήσεις στο video από το 13:57 παίρνει ειδικά μελανάκια αυτό είναι που με κάνει να έχω ενδοιασμούς καθώς μπορεί να βουλώσουν οι κεφαλές ή από τα χρόνια να χαλάσουν οι κεφαλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω πονοκέφαλος είναι.Και αν βουλώσουν ή τα παίξουν πρέπει να πας για καινούργια και ένας θεός ξέρει πόσο έχουν.

Φίλε γούστα είναι εγώ και μόνο που βλέπω πόσες λειτουργίες έχει του βγάζω κόκκινη κάρτα.Προτιμώ τον απλό που μπορώ και τον ελέγχω.Τι να πω προτιμήσεις είναι αν σου αρέσει πάρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...