Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S11 θα επισκευάζεται δυσκολότερα από το S10


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Grimson είπε

Σίγουρα δεν το κάνει για να προστατέψει τον καταναλώτη. Επίσης υπάρχουν αρκετές και καλές εταιρείες επισκευής ηλεκτρονικών δεν είναι απαραίτητο να πας στον μπαμπά Μήτσο. Πώς θα σου φαινόταν να αγοράσεις Mercedes που λες και να πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία για λάστιχα και να στα χρεώσει τριπλάσια τιμή?

Από την στιγμή που αγοράζω κάτι που είναι ή θεωρείται premium, είτε λέγεται iPhone, Samsung Galaxy, Mercedes, BMW κτλ κτλ δέχομαι ότι θα πρέπει να πληρώσω και κάτι παραπάνω σε ανταλλακτικά και επισκευή.

Αν έχεις δώσει 50 χιλιάρικα για το αμάξι, το να δώσεις ανά 3-4 χρόνια κάτι παραπάνω για λάστιχα δεν μου λέει κάτι. Όπως και το να αλλάξεις μια μπαταρία στα 3-4 χρόνια στο επίσημο service που αν δεν κάνω λάθος, έχει 70 ευρώ, δηλαδή γύρω στο 5-8% της αρχικής τιμής που πλήρωσες. Η οθόνη είναι όντως πιο ακριβή αλλαγή, αλλά για να χρειαστεί να αλλάξεις, πιθανότατα έχεις κάνει εσύ την χαζομάρα και την έχεις σπάσει.

Και ναι σκέφτεται ΚΑΙ τον καταναλωτή. Επειδή εσύ ξέρεις που να πας και πώς να ξεχωρίσεις δεν σημαίνει ότι ξέρουν όλοι. Δεν φαντάζεσαι πόσα άτομα ξέρω που έχουν πάει σε κάτι μαγαζιά τύπου irepair, ired και δεν ξέρω κι εγώ τι και τους έχουν πιάσει κότσους. Πρόσφατα μια συνάδελφος πήγε για αλλαγή μπαταρίας σε iPhone 8, της ζήτησαν Apple ID + password και τα έδωσε χωρίς να ξέρει. Τις έδωσαν πίσω συσκευή με μικρότερη χωρητικότητα και μπλοκαρίστηκε το Apple ID της για πάντα γιατί μάλλον κάτι προσπάθησαν να κάνουν. Πώς ακριβώς νομίζεις ότι η εταιρία θα προστατέψει τέτοιους ανθρώπους;

Αυτός που του έχουν βάλει κακή οθόνη αλλά του έχουν πει ότι είναι γνήσια ποιον νομίζεις ότι θα βρίσει αν του χαλάσει; Την Apple προφανώς ενώ δεν είχε καμία ανάμειξη. Προστατεύει και τον καταναλωτή, και την φήμη της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, SaFiS είπε

Α, ρε Fanboys / Haters, δεν μπορεί να σας πιάσει κανείς. Ότι σας βολεύει κάθε φορά... :P :P :P

iFixit Teardowns

iPhone 11/11 Pro/Pro Max

Repairability Score: 6/10

Galaxy S10/10e/10+

Repairability Score: 3/10

 

Κάποιους κοροϊδεύεις για fanboys αλλά το ότι εσύ το φωνάζεις και το χαίρεσαι που είσαι δεν σου λέει τίποτα Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Από την στιγμή που αγοράζω κάτι που είναι ή θεωρείται premium, είτε λέγεται iPhone, Samsung Galaxy, Mercedes, BMW κτλ κτλ δέχομαι ότι θα πρέπει να πληρώσω και κάτι παραπάνω σε ανταλλακτικά και επισκευή.

Αν έχεις δώσει 50 χιλιάρικα για το αμάξι, το να δώσεις ανά 3-4 χρόνια κάτι παραπάνω για λάστιχα δεν μου λέει κάτι. Όπως και το να αλλάξεις μια μπαταρία στα 3-4 χρόνια στο επίσημο service που αν δεν κάνω λάθος, έχει 70 ευρώ, δηλαδή γύρω στο 5-8% της αρχικής τιμής που πλήρωσες. Η οθόνη είναι όντως πιο ακριβή αλλαγή, αλλά για να χρειαστεί να αλλάξεις, πιθανότατα έχεις κάνει εσύ την χαζομάρα και την έχεις σπάσει.

Και ναι σκέφτεται ΚΑΙ τον καταναλωτή. Επειδή εσύ ξέρεις που να πας και πώς να ξεχωρίσεις δεν σημαίνει ότι ξέρουν όλοι. Δεν φαντάζεσαι πόσα άτομα ξέρω που έχουν πάει σε κάτι μαγαζιά τύπου irepair, ired και δεν ξέρω κι εγώ τι και τους έχουν πιάσει κότσους. Πρόσφατα μια συνάδελφος πήγε για αλλαγή μπαταρίας σε iPhone 8, της ζήτησαν Apple ID + password και τα έδωσε χωρίς να ξέρει. Τις έδωσαν πίσω συσκευή με μικρότερη χωρητικότητα και μπλοκαρίστηκε το Apple ID της για πάντα γιατί μάλλον κάτι προσπάθησαν να κάνουν. Πώς ακριβώς νομίζεις ότι η εταιρία θα προστατέψει τέτοιους ανθρώπους;

Αυτός που του έχουν βάλει κακή οθόνη αλλά του έχουν πει ότι είναι γνήσια ποιον νομίζεις ότι θα βρίσει αν του χαλάσει; Την Apple προφανώς ενώ δεν είχε καμία ανάμειξη. Προστατεύει και τον καταναλωτή, και την φήμη της.

Δηλαδή θα πας σε άσχετο για την επισκευή και θα κατηγορείς την apple?Εχουμε κάνει την αλλαγή μπαταρίας επιστημονική ανακάλυψη.Στο s11 βάζουν κόλλα για να μειώσουν το πάχος.Λες να τους ενδιαφέρει αν θα είναι εύκολη η επισκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Voodooman είπε

Εγώ, από την πρώτη ημέρα που το αγόρασα το S10 όλο στο άνοιξε-κλείσε το έχω. Πετάω-κλαπ-το καπάκι και αμέσως έχω πρόσβαση παντού. Πήρα δεύτερη μπαταρία για να μην ξεμένω και, όταν το GPS που έκανε κάτι νερά το άνοιξα ξανά και το μαστόρεψα. Και η κάμερα που μου χάλασε no problem, παρήγγειλα ένα module και το άλλαξα πανεύκολα. Έχω βρει την υγειά μου με το πόσο εύκολα επισκευάσιμο είναι το S10 μου και...

-ε, Voodooman, ξύπνα

-μπλ...χ...μπ...ποιος είναι;

-σε ψάχνει στο τηλέφωνο το 2002

 

Μου αρέσει που μαλώνετε κιόλας για το πόσο επισκευάσιμα είναι τα τηλέφωνα σήμερα. Ή πολύ νέοι είστε ή με πολύ αδύνατη μνήμη.

Σου βγαλε δλδ τοσα προβληματα μεσα σε ενα χρονο;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, logistoulis είπε

Αν αντιγράφεις πρέπει να το κάνεις σωστά όχι μισές δουλειές

Θα θελατε πολυ να ησασταν στα βηματα του μηλου.Αλλα μονο με νουμερα ασχολειστε τα οποια εχετε καταφερει παρολο που ειναι μεγαλυτερα να ειναι χειροτερα.Τι αλλο να πουμε;Σαμι πιες τους και το ζουμι αφου το θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Σου βγαλε δλδ τοσα προβληματα μεσα σε ενα χρονο;

Ευτυχώς ή δυστυχώς κάνω πλάκα.Αυτές είναι επισκευές που έκανα παλιότερα σε ένα Note 4, τότε που τα τηλέφωνα άνοιγαν από τον καθένα και φτιάχνονταν από όποιον είχε διάθεση να το παλέψει.Τί να ανοίξω από το S10, που είναι κλειστό σαν στρείδι!..

Δύο φορές μόνο άνοιξα "σφραγισμένες" συσκευές, ένα Lumia και ένα MiPad, για να τους αλλάξω μπαταρίες.Αλλά ήταν παλιές συσκευές και δεν με ένοιαζε και τόσο αν δεν πήγαιναν καλά τα πράγματα. Γενικά δεν σκοπεύω να το ξανακάνω, πολλή δουλειά.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δεν θυμαμαι να πετυχα μια φορα καποιον ο οποιος να ειχε κρινει την αγορα του στο ποσο ευκολα ή δυσκολα επισκευαζεται μια συσκευη.

Ψιλο ανουσιο(για τον μεσο χρηστη)αρθρο το παραπανω.

στο ελλαντα αγοραζουμε για μοστρα οταν ειναι για επισκευη εχουμε το κινητο σπασμενο ποσο καιρο γτ ντε εχουμε λεφτα να βαλουμε οθονη

13 ώρες πριν, Drake27 είπε

Επειδη βλεπω τα σχολια σχετικα με την δυσκολια επισκευης των apple κινητων,ενα πραμα θα πω,μακραν τα ποιο ευκολα τηλεφωνα για επισκευη στο επαγγελμα μου.

Πολλες φορες ευχομαι να ερχονται iphone καθε μερα για επισκευη,και πολλες φορες λεω πως θα ηταν ωραια και οι υπολοιπες εταιριες να τα καναν τοσο ευκολα για επισκευη οπως τα iphone.

Κυριολεκτικα ανοιγεις μια οθονη και τα εχεις ολα στο πιατο,ενω π.χ το S10,ξεκολλα με μεγαλη προσοχη το πισω καπακι,κοψε την κολλα με ισοπροπυλικη για να μπορεσει να ξανακολλησει το καπακι,βγαλε της ποσες βιδες απο πανω απο το μεσαιο πλαισιο,ξεκολλα με προσοχη την μπαταρια απο πανω γιατι οι @#$#$# της samsung σκεφτηκαν να εχουν μια τρυπα απο κατω με αμεση επαφη στην οθονη και με κινδυνο να την σπασεις καθως βγαζεις την μπαταρια. κτλ κτλ

ευκολια ανοιγματος εχουν τα iphone, λαχειο ομως αν θα δουλεψει ξανα μετα το κλεισιμο εχει καντισει.

13 ώρες πριν, SaFiS είπε

Ότι σας συμφέρει. Είδαμε και τι έγινε με τις γνήσιες μπαταρίες της Samsung, που να βάλεις και OEM στα μαγαζάκια της γειτονιάς...
Το Repairability Score άλλα λέει όμως. Προτιμώ να επισκευάσω την συσκευή μου στο επίσημο Service, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παρά στα μαγαζάκια της γειτονιάς και στους πάκι...

κατι ωραια βιντεακια που εχει στο youtube με επισκευες iphone πανω στη πλακετα να ξερεις δεν γινονται σε κανενα επισημο σερβις γι αυτο ειναι πιο μπροστα τα μαγαζακια της γειτονιας και πακι το σερβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grimson είπε

Δηλαδή θα πας σε άσχετο για την επισκευή και θα κατηγορείς την apple?Εχουμε κάνει την αλλαγή μπαταρίας επιστημονική ανακάλυψη.Στο s11 βάζουν κόλλα για να μειώσουν το πάχος.Λες να τους ενδιαφέρει αν θα είναι εύκολη η επισκευή?

Εγώ προσωπικά θα πάω σε επίσημο service οπότε δεν με νοιάζει κιόλας. Αλλά υπάρχει πολύυυυς κόσμος που δεν ξέρει και πάει όπου να ναι όπως στο παράδειγμα που σου είπα. Τώρα ο κόσμος ξέρει αν έχει γίνει αλλαγή κάποιου component από τρίτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nspider είπε

Κάποιους κοροϊδεύεις για fanboys αλλά το ότι εσύ το φωνάζεις και το χαίρεσαι που είσαι δεν σου λέει τίποτα Ε;

Συσκευές και από τα 2 στρατόπεδα έχω αλλά δεν πειράζει. Αν νομίζεις ότι μου την είπες, μπράβο σου, να μην σου χαλάσω και την χαρά που πήρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istelios είπε

Θα θελατε πολυ να ησασταν στα βηματα του μηλου.Αλλα μονο με νουμερα ασχολειστε τα οποια εχετε καταφερει παρολο που ειναι μεγαλυτερα να ειναι χειροτερα.Τι αλλο να πουμε;Σαμι πιες τους και το ζουμι αφου το θελουν.

Περίμενε να βγει το S11 να δεις τι πάει να πει τεχνολογία ίσως μετά το κάνεις Sstelios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grimson είπε

Περίμενε να βγει το S11 να δεις τι πάει να πει τεχνολογία ίσως μετά το κάνεις Sstelios

Τι εννοεις φιλε μου να αγορασω τον υπερτατο εξινος;;μπαααααα δεν θα παρω ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer είπε

ευκολια ανοιγματος εχουν τα iphone, λαχειο ομως αν θα δουλεψει ξανα μετα το κλεισιμο εχει καντισει.

Σε καποιον που δεν εχει της γνωσεις μπορει να γινει αυτο,οταν ξερεις τι κανεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Οι περισσοτεροι κανουν ενα μεγαλο λαθος κατα την αποσυρναμολογηση,δεν ξεκουμπωνουν την μπαταρια,βγαζουν οθονες ηχεια κτλ και την μπαταρια τελευταια,με αποτελεσμα μετα να λενε γιατι δεν αναβει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 4:57 ΜΜ, KostasKri είπε

Καμία σχέση. Στα iPhone τις βασικές αλλαγές (οθόνη/μπαταρία) τις κάνεις πολύ εύκολα. Στο μεγαλύτερο ποσοστό των android συσκευών αυτό που βλέπω είναι ότι κολλάνε τα πάντα πάνω στην οθόνη και για μια απλή αλλαγή οθόνης ή μπαταρίας πρέπει να κάνεις βίδες όλο το τηλέφωνο. Στο iPhone απλά σηκώνεις την οθόνη και έχεις πρόσβαση και σε μπαταρία και σε οθόνη.

Ας κράξουμε για να κράξουμε, κάνει καλό

Ειναι οι apple fan ειστε και εσεις ρε αδερφε... δηλαδη κατι που ειπε ο απο πανω εντελως για πλακα το παιρνεις στα σοβαρα απλα και μονο για να πεταξεις την χολη σου για την samsung. Ειναι οι apple haters αλλα ειστε και εσεις οι samsung haters να φιλαει ο θεος. Προσωπικα δεν εχω δει ποτε καποιος να κραζει την apple για το πως επισκευαζοντε τα κινητα της, αλλα για το πως δουλευουν αυτα, πως συμπεριφερεται η apple με την τιμολογιακη της πολιτικη και κατα ποσο ειναι ομορφα η ασχημα τα τηλεφωνα της. Οσον αφορα για τον τροπο επισκευης των samsung ειναι γνωστο οτι ειναι απο τα πιο δυσκολα στην επισκευη σε σχεση με τα iphone οπως και τα ανταλλακτικα των iphone ειναι πολυ φθηνοτερα απο οτι της samsung. Ασχετα βεβαια αν προσπαθησεις να επισκευασεις Iphone μονος σου θα βαλεις μαιμου ανταλλακτικο, παρολα αυτα ομως το κοστος επισκευης σαν diy ειναι σχεδον τσαμπα σε σχεση με της samsung. Tωρα νιωθεις καλυτερα? Σε αυτον τον τομεα η apple τα παει καλυτερα απο την πλειοψηφια των συσκευων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gate1908 είπε

Ειναι οι apple fan ειστε και εσεις ρε αδερφε... δηλαδη κατι που ειπε ο απο πανω εντελως για πλακα το παιρνεις στα σοβαρα απλα και μονο για να πεταξεις την χολη σου για την samsung. Ειναι οι apple haters αλλα ειστε και εσεις οι samsung haters να φιλαει ο θεος. Προσωπικα δεν εχω δει ποτε καποιος να κραζει την apple για το πως επισκευαζοντε τα κινητα της, αλλα για το πως δουλευουν αυτα, πως συμπεριφερεται η apple με την τιμολογιακη της πολιτικη και κατα ποσο ειναι ομορφα η ασχημα τα τηλεφωνα της. Οσον αφορα για τον τροπο επισκευης των samsung ειναι γνωστο οτι ειναι απο τα πιο δυσκολα στην επισκευη σε σχεση με τα iphone οπως και τα ανταλλακτικα των iphone ειναι πολυ φθηνοτερα απο οτι της samsung. Ασχετα βεβαια αν προσπαθησεις να επισκευασεις Iphone μονος σου θα βαλεις μαιμου ανταλλακτικο, παρολα αυτα ομως το κοστος επισκευης σαν diy ειναι σχεδον τσαμπα σε σχεση με της samsung. Tωρα νιωθεις καλυτερα? Σε αυτον τον τομεα η apple τα παει καλυτερα απο την πλειοψηφια των συσκευων. 

Καθόλου hater φίλε μου, τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη. Απλά δεν μπορώ να βλέπω κόσμο να σχολιάζει χωρίς να ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 6:25 ΜΜ, Drake27 είπε

Επειδη βλεπω τα σχολια σχετικα με την δυσκολια επισκευης των apple κινητων,ενα πραμα θα πω,μακραν τα ποιο ευκολα τηλεφωνα για επισκευη στο επαγγελμα μου.

Πολλες φορες ευχομαι να ερχονται iphone καθε μερα για επισκευη,και πολλες φορες λεω πως θα ηταν ωραια και οι υπολοιπες εταιριες να τα καναν τοσο ευκολα για επισκευη οπως τα iphone.

Κυριολεκτικα ανοιγεις μια οθονη και τα εχεις ολα στο πιατο,ενω π.χ το S10,ξεκολλα με μεγαλη προσοχη το πισω καπακι,κοψε την κολλα με ισοπροπυλικη για να μπορεσει να ξανακολλησει το καπακι,βγαλε της ποσες βιδες απο πανω απο το μεσαιο πλαισιο,ξεκολλα με προσοχη την μπαταρια απο πανω γιατι οι @#$#$# της samsung σκεφτηκαν να εχουν μια τρυπα απο κατω με αμεση επαφη στην οθονη και με κινδυνο να την σπασεις καθως βγαζεις την μπαταρια. κτλ κτλ

 

Όπως τα λες είναι... Το ίδιο παρακαλάω κι εγώ κάθε μέρα.Εννοείται ότι τα τηλέφωνα της Samsung είναι πιο συμπαγή στην κατασκευή και ότι η κόλλα βοηθάει πολύ περισσότερο στη στεγανωποίηση. Για να βγάζεις ευκολότερα τη μπαταρία ξαναζέστανε το κινητό στους 75 και με μία σύριγγα ρίξε λίγη αλκοόλη γύρω γύρω από τη μπαταρία. Θα βγει χωρίς να βάλεις ιδιαίτερη δύναμη και δε θα πάθει τίποτα η οθόνη στο ηλίθιο κενό που έχουν αφήσει ανάμεσα σε οθόνη και μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...