Προς το περιεχόμενο

Τα δεδομένα 267 εκ. χρηστών του Facebook βρέθηκαν εκτεθειμένα online


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, AtiX είπε

Μου θέλει να φτιάξει και λειτουργικό... Ρε δεν πάμε καλά, καθόλου καλά...

Να υποθέσω ότι τα Windows θα θεωρηθεί το πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα για ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, svartevarg είπε

Να υποθέσω ότι τα Windows θα θεωρηθεί το πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα για ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα.

Ναι ρε κοίτα που μας έφτασαν οι αλήτες... 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μπερδεύετε άσχετα πράγματα.

Το να είναι καταχωρημένα τα στοιχεία μας σε ένα σύστημα, εφόσον τα έχουμε δώσει εμείς οι ίδιοι είναι φυσιολογικό. 

Αυτά τα δεδομένα είναι πολύ εύκολο να κρυπτογραφηθούν και να μην τα βλέπει ούτε ο υπάλληλος του fb. Το να έχουν πρόσβαση χωρίς κωδικό και χωρίς ασφάλεια είναι το πρόβλημα.. Μιλάμε για απόλυτο ερασιτεχνισμό αν ισχύει.

Καμιά εταιρεία δεν ενδιαφέρεται για να μας παρακολουθήσει. Τα στατιστικά χρήσης τους ενδιαφέρουν για να μπορέσουν να τα προωθήσουν σε εταιρείες και μετά να φτιάξουν προιόντα σύμφωνα με αυτά που θέλει ο πολύς κόσμος.

Τα προϊόντα που θέλει συνήθως ο κόσμος είναι junk.

Αυτό πρέπει να μας ανησυχεί, όχι το ότι παίρνουν στατιστικά χρήσης. Αν η google είχε στατιστικά χρήσης για βιβλία και τέχνη, αυτά θα προωθούσε. Αν βλέπει στατιστικά χρήσης "τι φοράει η Kardasian ή το τελευταίο επεισόδιο GNTM", αυτά θα προωθήσει...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 7:51 ΜΜ, LynnJames είπε

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

ok boomer
(sorry αλλα επρεπε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, panosk1964 είπε

Καλημερα και χρονια πολλα. Παιδια το ιδιο χειροτερα ειναι και τα win10. Μετα τα παραθυρια7 ολα σε φακελωνουν

Γιαυτό και τα 7άρια αντιστέκονται ακόμη και παραμένουν σε υπολογίσιμο ποσοστό και Νο2 παρά την επιθετική πολιτική για 10άρια... 7άρια forever! ;)

Στις 24/12/2019 στις 11:51 ΠΜ, svartevarg είπε

Να υποθέσω ότι τα Windows θα θεωρηθεί το πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα για ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα.

 

Τα 10άρια είναι άστα να πάνε... Κλειστό σύστημα σαν το μήλο... Τα 7άρια, ναι, εξακολουθούν να παραμένουν περισσότερο (όχι απόλυτα) ασφαλή και οι χρήστες εξακολουθούν να έχουν τον έλεγχο (με τα 10άρια η Microsoft έχει πια τον έλεγχο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Γιαυτό και τα 7άρια αντιστέκονται ακόμη και παραμένουν σε υπολογίσιμο ποσοστό και Νο2 παρά την επιθετική πολιτική για 10άρια... 7άρια forever! ;)

Τα 10άρια είναι άστα να πάνε... Κλειστό σύστημα σαν το μήλο... Τα 7άρια, ναι, εξακολουθούν να παραμένουν περισσότερο (όχι απόλυτα) ασφαλή και οι χρήστες εξακολουθούν να έχουν τον έλεγχο (με τα 10άρια η Microsoft έχει πια τον έλεγχο)

Προσωπικά, μου αρέσουν ακόμα τα 7άρια αν και το user interface που έχουν τα 10άρια είναι πολύ πιο ωραίο και πιο in και futuristic.
Τα 10άρια φαίνονται πιο σταθερά, όταν τα τρέχεις πχ για 1-2 χρόνια χωρίς φορματ, στο ίδιο pc. Τα 7άρια αρχίζουν να καθυστερούν ή να παρουσιάζουν θέματα σε βάθος χρόνου χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορα ένα σύννεφο να πέσω. Η μεγαλύτερη άπατη στην ιστορία του ψηφιακού κόσμου λέγεται Facebook. Έπρεπε να είχε κλείσει από καιρό ...

Στις 25/12/2019 στις 9:57 ΠΜ, panosk1964 είπε

Καλημερα και χρονια πολλα. Παιδια το ιδιο χειροτερα ειναι και τα win10. Μετα τα παραθυρια7 ολα σε φακελωνουν

..Ενω οι υπόλοιπες εκδόσεις απ τα Windows σε ρωτούσαν για να σου παίρνουν δεδομενα.. Πλακα με κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 7:51 ΜΜ, LynnJames είπε

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

πολύ απλά κρίνεις με βάση τον εαυτό σου.

Είναι κάτι που το κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι. Αδυνατούν να κατανοήσουν πως οι άλλοι άνθρωποι λειτουργούν διαφορετικά από αυτούς.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ζούνε για να δείχνονται. Έχω φίλους (να χαρώ εγώ φίλους...) που το φβ είναι όλη τους η ζωή. Γυρίζουν σπίτι από τη δουλειά και κολλάνε στο φβ. Βγαίνουμε έξω για καφέ και ακόμα και τότε παίρνουν το κινητό για να μπούνε στο φβ

Εγώ βασικά απορώ γιατί ανοίγονται τόσα θέματα κάθε φορά σχετικά με το φβ και το απόρρητο.

Γενικά μιλώντας και άσχετα με το θέμα, το φβ ζει από τα προσωπικά δεδομένα του καθενός. Οπότε εννοείται θα τα εκμεταλλευτεί. όποιος δεν έχει θέμα συνεχίζει, όποιον τον ενοχλεί, δεν ασχολείται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, blueakamah είπε

Ενω οι υπόλοιπες εκδόσεις απ τα Windows σε ρωτούσαν για να σου παίρνουν δεδομενα.. Πλακα με κανεις?

Σε ρωτούσαν αν θέλεις να κάνεις ενημέρωση ή όχι. Στα 10άρια δεν μπορείς να τις απενεργοποιήσεις πλήρως. Βάλε τις διαφημίσεις, βάλε την Cortana, βάλε τη χρήση του καταστήματος, όλα αυτά μαζεύουν δεδομένα και δεν υπήρχαν σε παλαιότερες εκδόσεις. Και ακόμη κι αν κυκλοφορούσε κάποια ενημέρωση για τηλεμετρία π.χ. στα 7άρια, υπήρχε η επιλογή να μην την εγκαταστήσεις ή αν την περνούσες, μπορούσες να την απεγκαταστήσεις μετά. Σε 10άρια, αν γίνεται η αφαίρεση η έστω παρεμπόδιση τηλεμετρίας, χρειάζεται ολόκληρο workaround και σίγουρα με ανεπίσημο τρόπο (όχι δηλαδή μέσα από ρυθμίσεις των Windows).

 

Όσο για το Fb που κάθε τρεις και λίγο έχει διαρροή από εκατομμύρια λογαριασμούς, ε ας το κλείσουν το μαγαζί που μου θέλουν να κάνουν και λειτουργικό! :P Είναι πραγματικά για γέλια αυτοί οι εκεί πέρα...

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...