Προς το περιεχόμενο

SOS!!! Σφαλμα io device


JTRGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια sos 

Αγόρασα τον σκληρό δίσκο Western Digital Ultrastar DC HC320 8TB

Τον σύνδεσα στον υπολογιστή κανονικα με sata καλωδια.

Μετά έκανα boot το PC και αντι να πάω απο την διαχείρηση δίσκων των windows 10 να το προετοιμάσω ,πήγα στο πρόγραμμα EaseUS Partition Master και πήγα να τον αλλαξω απο MRB σε GPT κατευθειαν ,όταν το έκανα αυτό μου βγαλε error και μετά πήγα πάλι στην διαχείρηση δίσκων των windows 10 ,μου έβγαλε το μηνυμα για διαμορφωση σε GPT παταω ΟΚ αλλά μου βγάζει αυτό το error io device 

(είναι nas αλλα δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν nas αλλα σαν κανονικο δίσκο)

Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Παιδια sos 

Αγόρασα τον σκληρό δίσκο Western Digital Ultrastar DC HC320 8TB

Τον σύνδεσα στον υπολογιστή κανονικα με sata καλωδια.

Μετά έκανα boot το PC και αντι να πάω απο την διαχείριση δίσκων των windows 10 να το προετοιμάσω ,πήγα στο πρόγραμμα EaseUS Partition Master και πήγα να τον αλλαξω απο MRB σε GPT κατευθειαν ,όταν το έκανα αυτό μου βγαλε error και μετά πήγα πάλι στην διαχείρηση δίσκων των windows 10 ,μου έβγαλε το μηνυμα για διαμορφωση σε GPT παταω ΟΚ αλλά μου βγάζει αυτό το error io device 

(είναι nas αλλα δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν nas αλλα σαν κανονικο δίσκο)

Τι να κάνω?

Πας Windows Disk Manager:
1. delete existing partition
2. create GPT disk
3. format

Μείνε σε ένα εργαλείο διαχείρισης. Μην αλλάζεις στη μέση της διαδικασίας, γιατί το δεύτερο ίσως να μην κατανοεί σε ποιο σημείο άφησε το πρώτο.

Αν έχεις το paragon disk manager έχει wizard να σε οδηγήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα usb stick. Είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ το easyus για αλλαγή σε gpt, οπότε ίσως αυτό να ευθυνόταν τελικά. Πάντως το πρόβλημα με το io error που μου εμφανίστηκε απ' όταν προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω ως multiboot usb, δε λυνόταν με κανένα πρόγραμμα που δοκίμασα και σε κανένα λειτουργικό. Δοκίμασα με το εργαλείο δίσκων των windows, δοκίμασα και από γραμμή εντολών, δοκίμασα gparted, hdisk, testdisk, σε linux και diskutil σε mac. Μετά από πολλές προσπαθειες έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι να το πάω για αλλαγή(ήταν εντός εγγύησης). Επειδή όμως η υγεία του ήταν 100% και δεν φαινόταν να έχει κατεστραμένους τομείς(στο hard disk sentinel τουλάχιστον), θυμήθηκα το hiren's boot cd που έχει αρκετά εργαλεία για εξέταση δίσκων. Είχα στο μυαλό μου το hdd regenerator, αλλά επειδή δεν το περιείχε η έκδοση που κατέβασα, τελικά κατέληξα να του κάνω low format, το οποίο ήταν και το μόνο που βοήθησε. Μετά από αυτό αναγνωρίστηκε κανονικά και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά τώρα.

Σε περίπτωση λοιπόν που όλα τ' άλλα αποτύχουν(όπως στη δική μου) δοκίμασε κι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Πριν μερικές μέρες είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα usb stick. Είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ το easyus για αλλαγή σε gpt, οπότε ίσως αυτό να ευθυνόταν τελικά. Πάντως το πρόβλημα με το io error που μου εμφανίστηκε απ' όταν προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω ως multiboot usb, δε λυνόταν με κανένα πρόγραμμα που δοκίμασα και σε κανένα λειτουργικό. Δοκίμασα με το εργαλείο δίσκων των windows, δοκίμασα και από γραμμή εντολών, δοκίμασα gparted, hdisk, testdisk, σε linux και diskutil σε mac. Μετά από πολλές προσπαθειες έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι να το πάω για αλλαγή(ήταν εντός εγγύησης). Επειδή όμως η υγεία του ήταν 100% και δεν φαινόταν να έχει κατεστραμένους τομείς(στο hard disk sentinel τουλάχιστον), θυμήθηκα το hiren's boot cd που έχει αρκετά εργαλεία για εξέταση δίσκων. Είχα στο μυαλό μου το hdd regenerator, αλλά επειδή δεν το περιείχε η έκδοση που κατέβασα, τελικά κατέληξα να του κάνω low format, το οποίο ήταν και το μόνο που βοήθησε. Μετά από αυτό αναγνωρίστηκε κανονικά και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά τώρα.

Σε περίπτωση λοιπόν που όλα τ' άλλα αποτύχουν(όπως στη δική μου) δοκίμασε κι αυτό.

low format με το hiren's boot cd εκανες?

Και πόσα gb ήταν το usb ?Και πόση ώρα σου πήρε να σου κανει το φορματ? Γιατί εμένα είναι 8ΤΒ και μπορεί να θέλει 100 ώρες πχ

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer_69 είπε

Πριν μερικές μέρες είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα usb stick. Είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ το easyus για αλλαγή σε gpt, οπότε ίσως αυτό να ευθυνόταν τελικά. Πάντως το πρόβλημα με το io error που μου εμφανίστηκε απ' όταν προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω ως multiboot usb, δε λυνόταν με κανένα πρόγραμμα που δοκίμασα και σε κανένα λειτουργικό. Δοκίμασα με το εργαλείο δίσκων των windows, δοκίμασα και από γραμμή εντολών, δοκίμασα gparted, hdisk, testdisk, σε linux και diskutil σε mac. Μετά από πολλές προσπαθειες έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι να το πάω για αλλαγή(ήταν εντός εγγύησης). Επειδή όμως η υγεία του ήταν 100% και δεν φαινόταν να έχει κατεστραμένους τομείς(στο hard disk sentinel τουλάχιστον), θυμήθηκα το hiren's boot cd που έχει αρκετά εργαλεία για εξέταση δίσκων. Είχα στο μυαλό μου το hdd regenerator, αλλά επειδή δεν το περιείχε η έκδοση που κατέβασα, τελικά κατέληξα να του κάνω low format, το οποίο ήταν και το μόνο που βοήθησε. Μετά από αυτό αναγνωρίστηκε κανονικά και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά τώρα.

Σε περίπτωση λοιπόν που όλα τ' άλλα αποτύχουν(όπως στη δική μου) δοκίμασε κι αυτό.

Δηλαδή το EaseUS καταφέρνει να κάνει κάτι στο δίσκο που μόνο Low Format φτιάχνεται, καλή πληροφορία και μπράβο σου που το έψαξες τόσο και το βρήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα Low level format με το HDDGURU Hard Disk Low Level Format Tool το κανε το format αλλα στην διάρκεια μου έβγαζε συνέχεια 1117 device i/o error και μετά πηγα στη διαχείρηση δίσκων αλλά το ίδιο error μου εβγαλε(device i/o error)

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Δοκίμασα Low level format με το HDDGURU Hard Disk Low Level Format Tool το κανε το format αλλα στην διάρκεια μου έβγαζε συνέχεια 1117 device i/o error και μετά πηγα στη διαχείρηση δίσκων αλλά το ίδιο error μου εβγαλε(device i/o error)

Αν και πλέον το θέμα έχει φύγει έξω από αυτά που γνωρίζω σκέφτομαι ότι υπάρχει μία περίπτωση τα δύο προγράμματα να χρησιμοποιούν την έννοια low level format με διαφορετικό τρόπο. Σήμερα όταν λέμε low format συνήθως εννοούμε να σβήσει κάθε sector για να φύγει κάποιος ιός ή για να σιγουρευτούμε ότι τα δεδομένα μας δεν θα μπορεί κάποιος να τα κάνει recover, πριν από 25 χρόνια low level format σήμαινε να φτιαχτούν τα sectors σε μία επιφάνεια που δεν ήταν μαγνητισμένη (δισκέτες κλπ), ίσως το low level format του linux να κάνει το δεύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ low level σε IDE ή σε SATA δίσκους. ΠΟΤΕ.
Οι περισσότεροι βέβαια δεν το επιτρέπουν καν, όμως ΜΗΝ το προσπαθήσετε.

JTRGamer, αν είσαι στην Αθήνα, κάτι μπορεί να γίνει. Δωρεάν εννοείται. Στείλε μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To io error μπορεί να σημαίνει και ότι ο δίσκος είναι στα τελευταία του. Στη δική μου περίπτωση, το φλασάκι ήταν 3 μηνών και ελάχιστα χρησιμοποιημένο. Δεν είχε κανένα κατεστραμένο τομέα και το πρόβλημα φαίνεται να προήλθε από την αλλαγή mbr/gpt. Δεν μπορούσα να του κάνω ούτε format, ούτε αλλαγή ξανά σε mbr, αλλά ούτε και είχα πρόσβαση στο ήδη υπάρχον διαμέρισμα(το οποίο δεν μπορούσε να διαγραφεί επίσης). Όπως είπα δοκίμασα πολλές εφαρμογές διαχείρισης και ελέγχου δίσκου, με γραφικό περιβάλλον αλλά και command line εφαρμογές σε windows και linux. Το low format ήταν η τελική προσπάθεια και πήρε περίπου 2 ώρες να ολοκληρωθεί για 64GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, snbblp είπε

ΠΟΤΕ low level σε IDE ή σε SATA δίσκους. ΠΟΤΕ.

Ο λογος? Δεν ρωταω ειρωνικα. Πραγματικα ρωταω.

Εγω απο αυτα που ξερω τοσα χρονια ειναι οτι το low level format ειναι το λεγομενο write to zero, γραφει μηδενικα δηλ στον σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dancer_69 είπε

To io error μπορεί να σημαίνει και ότι ο δίσκος είναι στα τελευταία του. Στη δική μου περίπτωση, το φλασάκι ήταν 3 μηνών και ελάχιστα χρησιμοποιημένο. Δεν είχε κανένα κατεστραμένο τομέα και το πρόβλημα φαίνεται να προήλθε από την αλλαγή mbr/gpt. Δεν μπορούσα να του κάνω ούτε format, ούτε αλλαγή ξανά σε mbr, αλλά ούτε και είχα πρόσβαση στο ήδη υπάρχον διαμέρισμα(το οποίο δεν μπορούσε να διαγραφεί επίσης). Όπως είπα δοκίμασα πολλές εφαρμογές διαχείρισης και ελέγχου δίσκου, με γραφικό περιβάλλον αλλά και command line εφαρμογές σε windows και linux. Το low format ήταν η τελική προσπάθεια και πήρε περίπου 2 ώρες να ολοκληρωθεί για 64GB.

Αλλο πράγμα το LLF, άλλο το wipe with zeros. Σε φλασάκι απλώς ενημερώνει τους καταχωρητές στον χάρτη, σε HHD γράφει μηδενικά πάνω σε υπάρχουσες εγγράψιμες καταχωρήσεις του μέσου. Ωστόσο το LLF είναι πολύ διαφορετικό πράγμα.

18 ώρες πριν, Alex-V είπε

Ο λογος? Δεν ρωταω ειρωνικα. Πραγματικα ρωταω.

Εγω απο αυτα που ξερω τοσα χρονια ειναι οτι το low level format ειναι το λεγομενο write to zero, γραφει μηδενικα δηλ στον σκληρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...